Zaterdag 31 Juli 1915. No 8601. 64e jaargang. B IJ B L A D Op reis. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „lie Amersfoortsche Courant, voorheen Firma 4. H. van CleefT" HOOFD REDACTEUR P. J. FREDEEIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden i.— franco per post ƒ1.15. Advertentie 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officiefile- en onteigening»- advertentifin per regel «5 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advfirtentien van buiten de stad worden de Incasseerkosten In rekening gebracht. BUREAU: KORTIGRACHT 9. Bij dit nummer behoort een waarin is opgenomen het slot van het Stenografisch Raadsverslag van Dinsdag 27 Juli 1915. Aan onze abonné's die tijdelijk elders vertoeven, wordt, op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de cou rant eiken verschijndag tegen vergoeding van porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wjjze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. Lamazoo? Met den dag komen meer berichten in over de in éen woord schandelijke wijze, waarop enkelen zich verrijken ten koste van de ge meenschap. Niet alleen sommige groot-handelaren, die al maar de prijzen opzetten, maar vooral de boeren, die, \yel verre van «bons villageois» zich te betoonen, op gruwelijke manier het ongewoon vele, dat zij door de tijdsom standigheden reeds verdienden, al maar door te vermeerderen. Thans zijn ze bezig, de najaars-aarduppelen reeds te rooien. In plaats van ze te laten uitgroeie- er. ze op behoorlijken tijd ter markt te brengen, rooien zij ze thans reeds, nu 't nog geen aard appels zijn, doch weiuig meer dan varkens voeder. Ze maken er, nu de markt ongewoon hoog is, een prachtigen prijs voor. En als 't najaar komt, zullen er geen aard appelen te krijgen zijn. Waar moet dat heen? Is het niet meer dan tijd, dat de Regeering ingrijpt en allen uitvoer verbiedt. Zij heeft het volste recht, en gelukkig ook alle macht, om dergelijke zelfzuchtigen te dwingen, óok eens te denken aan hun mede- menschen en de landgenooten te laten vóór gaan. Zij bezit eveneens de middelen om te voorkomen, dat onrijp goed wordt geoogst. In de rubriek Ingezonden stukken wordt opgewekt, adhfesie te betuigen met de poging om den uitvoer van vleesch en vet te verbieden. Meer nog, dunkt ons, klemt het verbod van uitvoer van alle levensmiddelen, met natuurlijk een scherp toezicht, dat aan dat verbod ook de hand wordt gehouden. En dan op de eerste plaats het verbod voor uitvoer van aardappelen. Immers aardappelen zijn voor zeer velen hier te lande het hoofd voedsel. En als ze zóo duur worden, als de melk opslaat zooals thans weer het geval is wanneer alles duurder wordt, dan moeten zij, die verleden jaar zoo eendrachtig hebben meegeholpen om de gevolgen dertijdsomstan- digheden zooveel mogelijk te verzachten voor de minderbedeelden, wel gaan bezuinigen. En dan Ventre affciniée n'a pas d'oreillcs (een hon gerige luistert naar geen reden.) Juist toen we dit hadden geschreven, be reikte ons het volgene communiqué Van Regeeringswege werd eergisteren mee gedeeld, dat de uitvoer van vroege aardappe len (de z.g. muizen) onbeperkt zou worden toegelaten, doch dat de te vroeg gerooide winteraardappelen niet meer mochten worden uitgevoerd. Gisteren echter Is in het uitvoerverbod wijziging is gebracht, en Zaterdag 31 Juli, 's nachts 12 uur, gaan de grenzen onvoor waardelijk dicht voor alle aardappelen, dus óok voor de vroege muizen. Wat reeds ge rooid is, kan nu nog worden verladen en kan dan nog bijtijds over de grenzen. Wel jammer, dat nog wordt doorgelaten hetgeen is gerooid. Want de o! zoo »dumme« boer heeft natuurlijk sedert gistermiddag met j man en macht gerooid wat maar even ge- j leek op een aardappel. Toch verheugen we on3 van ganscher harte, dat de Regeering krachtig ingreep; te meer omdat dit hoop geeft, dat zij ook intijds ver- I deren uitvoer zal verbieden en daardoor ver- i dere verarmirtg zal voorkomen. Immers zij blijkt het laat-maar-zoo-systeem niet te zijn toegedaan. Het eerste jaar. De oorlog duurt nu een jaar. Ondanks alle voorspellingen, dat een wereldoorlog hoogstens twee of op zijn allerlangst drie maanden kon duren, ziet het er na een jaar nog geenszins uit naar vrede. Wie had dat gedacht Ieder schudde onge- loovig het hoofd, toen Engelsche deskun digen, o.a. Kitchener, een oorlog van drie of vijf jaar aankondigde. Thans zijn er reeds, die een nieuwen 30-jarigen oorlog durven voorspellen. Enuitlachen doet men hen niet meer. Ment noemt ze slechts pessi misten. Twee keer leek het, dat de beslissing nabij was. De ontstellend snelle opmarsch der Duitschers door Belgifi en Noord-Frankrijk, ondanks allen tegenstand, was inderdaad iets ontzettends, Joffre trok lederen dag terug over het heele front, en de Engelsche hulp kwam niet. Parijs was reed9 in zicht, en wij, neutrale toeschouwers, gaven voor het behoud der stad geen dubbeltje meer. Maar toen kwam de reactie, en de Duitsche troepen werden met zware verliezen een flink eind terug geworpen. Vanwaar die plotse ommekeer Er zijn twee antwoorden op die vraag. De Geallieerden trachten misschien niet ten onrechte ons te doen gelooven, dat de Armee-Führer Kronprinz Wilhelm, groote fouten heeft gemaakt, en dat het wijken van Von Kluck in hoofdzaak is toe te schrijven aan het niet-vorderen van het leger van den Duitschen troonopvolger. Natuurlijk denkt geen Duitscher eraan, iets dergelijks te beweren. Bij de Middel-Euro- peesche bondgenooten wint daarentegen in militaire kringen de meening veld, dat eind- Augustus 1914 reeds een compromis tusschen Italië en Frankrijk is tot stand gekomen, waarbij o.a. bepaald zijn zou, dat Frankrijk onder geen omstandigheden in den rug zou worden aangevallen door Italië en dat Frank - rijk dus ook zijn troepen, die aan de Itali- aansche grens lagen, naar het Noorden zou kunnen sturen. Toen deze legerkorpsen aan het front arriveerden, werden de Duitschers terug gedreven. Wij achten het zeer waarschijnlijk, dat zoo wel de Duitsche Kroonprins als de Italiaansche Minister van Buitenlandsche Zaken tot deze eerste nederlaag der Duitschers het hunne hebben bijgedragen. Was Prins Wilhelm rus tig aan het Ministerie van Oorlog gebleven en zijn leger aangevoerd door een Hindenburg, en had Italic geen toezeggingen gedaan, dan zou nu wellicht heel Frankrijk bezet zijn. Of nóg waarschijnlijker: de vrede zou er zijn. Een tweede moment was, toen de Russen vorderingen van beteekenis maakten in Oos- tenrijk-Hongarije. Was de Italiaansche oorlog verklaring een paar maanden eerder gekomen, wellicht ware dan thans het grootste deel der Donau-monarchie bezet door de Russisch- Italiaansche legers, en de eind-beslissing zou dan niet lang op zich laten wachten. Maar in bet Westen is de toestand feitelijk al tien maanden stationnair, en In het Oosten hebben beide partijen ups an downs, doch blijven beslissingen evenzeer uit. Zóo kan het niet maanden, neen, jaren blijven voortgaan. De partijen verzwakken elkaar, maar zijn niet In staat - gelukkig - elkaar te vernietigen. En vroeg of laat zal men wel inzien, dat een vrede bij compromis de eenigc oplossing isof, zooais onze vade ren het uitdrukten iedere partij zal wat moeten toegeven. De Eerste Kamer heeft na eenige discussie zonder hoofdelijke stemming aangenomen het wetsontwerp tot uitbreiding van den Land storm. Zij die van de lichting 1915 wegens broe- derdienst zijn vrijgesteld, zullen dus waar schijnlijk half Augustus onder de wapenen moeten komen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen oen wetsontwerp, waarbij onder meer wordt voor gesteld, den Rijks-straatweg UtrechtAmers foort—Zwolle door verbreeding en verbete ring geschikt te maken zoowel voor gewoon verkeer als voor snelverkeer met motorrij tuigen. Het geheele plan zal intusschen een 20 millioen vorderen, zoodat er nog heel wat water door de Eem zal moeten stroomen eer de Utrechtscheweg onderhanden wordt ge- De Ned. Centraal Spoorweg-Maatschappij, welke, zooals bekend, de paardetram Baarn Soest exploiteert, heeft zich bereid verklaard, deze te vervangen door een electrlsche tram Baarn Amersfoort, Weldra zal men daarvan meer hooren. De heer J. I'. Haanschoten, comtnles dor posterijen ie klasse, die sedert 31 Juli ver leden jaar waarnemend Directeur was van het post- en telegraafkantoor hier, is overgeplaatst bij de Inspectie der posterijen en telegrafie te Utrecht. van den heer A. C. Beijer, timmerman cn aannemer aan de Krommestraat, die, de clec- triciteit benuttend, zich gaat toeleggen op de machinale houtbewerking. Door aanschaffing van zaagmachine, enz. wordt dan het materiaal verwerkt tot deuren, ramen, kozijnen, enz. De electricitelts-levoring van Gemeente wege is in dit en voel andere gevallen het middel waardoor de ambachtsbaas, de klelti- industricel, zich kan vooruit werken. De heeren J. H. Warning en A. j. Pijpers verwierven de hoofd-akte. L De Voozitter van het kolen-bureau van het Kon. nationaal steun-comité heeft ver blijdende mededeelingnn gedaan wat betreft den kolenaanvoer voor den komenden winter. Immers het bureau is er in geslaagd, de im porteurs uit te schakelen, zoodat de itoen- kolenverbruikers niet de tienduizenden guldens I winst behoeven te betalen, die de importeurs (dus: de groothandel, en niet de steenkolen- bandelaass ter plaatse) zich reeds hebben gedroomd. «Wij zijn er in geslaagd -■ aldus deelde prof. De Vooys mede aan een redacteur van het «Handelsblad* de zekerheid te ver krijgen, dat de brandstofkolen, die voorna melijk uit Belgifi komen, tot een mot hot oog op de omstandigheden redelijken prijs ongeveer f 2 per ILL. voor het publiek - verkrijgbaar zullen zijn«. De Burgemeester zal de eerstvolgende weken geen spreekuur houden, wegens uit stedigheid. De 400 pond visch, die van Gemeentewege word verkrijgbaar gesteld aan het stalletje op de Oude Vischmarkt, was gisterochtend om half tien al schoon uitverkocht. Een andere vraag is of de verkoop, zooals die met ingang van Dinsdag zal aanvangen I wel billijk is tegenover de hier gevestigde vischhandelaren, die toch óok hun schot cn lot moeten betalen. Minder de verkoopplaats aan het labo ratorium dan wel hot doen thuis bezorgen en het opnemen der orders per telefoon. I De kleine man heeft geen telefoon en zij, voor wie deze wijze van vischverstrekking eigenlijk niet werd Ingesteld, worden nu ont trokken aan vischhandelaren. Als een voorbeeld hoe dc levering van elec trlsche energie van Gemeente-wege dc onder nemers van de meest verschillende bedrijven er toe aanzet, uitbreiding aan hun zaken to geven door het aanschaffen van machines, welke thans zoo practisch door een electro motor zonder veel omslag kunnen wordon gedreven, noemt «De Kembode* het bedrijf Mejuffrouw G. Lap is benoemd tot onder wijzeres aan de ie openbare Lagere school te Nijkcrk. Het Mulo-diploma A word behaald door M. A. Grünwald, J. H. Mak en D. Snapper. De nieuwbenoemde officieren, herkomstig van den Hoofdcursus, zullen reeds aanstaanden Maandag worden befiedigd en in functie gesteld. In den ouderdom van (>8 jaar is te 's-Gra- venhage overleden mr. H. C. P. de Bruyn. tot 1912 Secretaris-generaal van het Depar tement van Oorlog, De bepaling, dat, bij oproeping onder de wapenen, de gehuwden bij den Vrij willigen Landstorm aanspraak kunnen maken op kost- wltmersgeld is thans uitgebi fid tot alle cate gorieën van kostwinners, dus weduwnaars, die een gezin hebben te onderhouden, eenige zoons eener weduwe, enz. Een 2o-tal jongens van Jan de Wit, leden van de afdeeling Amersfoort van den Vrij- willigen Landstorm, zullen morgen deelnemen aan een marsch over 35 K.M., uitgeschreven door dc Nederiandsche atbleticke unie en de voetbalclub U. D., te Deventer. Hedenavond vertrekken zij per trein naar Deventer, in volle veld-tenue met gerolde deken, waar zij overnachten en morgenochtend om 8 uur vangen zij den marsch aan. Hebben de Lammert Slaapzak's en de Jan Salie's, die onlangs onze infanteristen uitlachten, die hier van zoo'n 35 K. M.-marsch terug keerden, er wel eenig besef van, welk een durf er toe behoort, zich op te geven voor zoo'n marsch. met al hetgeen daaraan is ver bonden nog afgescheiden van de reiskosten, die iedere deelnemer uit eigen zak betaalt? Ook uit de geïnterneerden-kampen bij Soesterberg zal een aantal Belgen, mijnwer kers van beroep, naar Heerlen vertrekken om, tegen het volle loon, werkzaam te worden gesteld in de Staats-mijncn. Ten bate van het Comité tot steun van noodlijdenden in Belgifi zal de Franachc af deeling van den tooncelkring der hier ge ïnterneerden aanstaanden Woensdagavond in «Amlcitla* opvoeren het tooncelspel «L'homme que assassins*, van Pierre Froudaye, een succes-stuk van het Théatre Antoino te Parijs. De gaheele opbrengst zal worden afgedragen voor dit tnenschllevende doel. De medespe- lenden ook de vrouwerollcn worden bezet door heeren geven dus niet alleen hun talenten, doch dragen ook de kosten. Moge dit een aansporing te meer zijn om de in ieder opzicht welverzorgde voorstelling bij te wonen. Dc vvaterpolo-competitio vangt morgen middag klokke twee uur aan. Aan de Centrale elerveiling werden gister aangevoerd 58 154 kipeleren, die werden ver kocht voor fh.70 tot f7.30. De eendeieren golden fó.50 tot (0 65, dc kalkoeneicren fg tot f9.50 per honderd. Jonge hanen deden 30 tot 45 cent, kippen 40 tot 47 cent per Kilo. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer C. M. M. Vermolen, Varken markt 44. telefoon ibo. De lantaarns van auto's cn rijwielen moeten volgende week uiterlijk kwart na achten, die

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1