Stadsnieuws. Gemengd Nieuws Tafellinnen. De eerste tafellakens waren van leder, maar rij traden betrekkelijk laat op. Onzen voorouders smaakten het eten evengoed zonder tafelkleed. Servetten waren reeds bij de oude Romeinen in gebruik, alleen brach ten de gasten ze zelf mede. Toen verdween dit gebruik weer en gedurende de Middel eeuwen nam het tafellaken in de voorname huizen de plaats in der servetten Het was zoo lang en breed, dat het op den schoot der etenden lag en door hen voor het reini gen van mond en handen gebruikt kon worden. Tater kwam de mode om twee tafellakens op elkander te leggen, waarvan alleen het onderste in de plaats van een servet kon gebruikt worden. Het bovenste was dan aan merkelijk kleiner of men legde het in vou wen, zoodat allerlei figuren werden gevormd. Koning Hendrik 111 van Frankrijk(1574 Sy) zag gaarne de tafellakens zoo geschikt, dat zij een licht door den wind gerimpeld watervlak vertoonden, en deze »golImode" verspreidde zich tamelijk ver. liet damasten tafellinnen stamt uit Frank rijk, het werd in de eerste helft der zeven tiende eeuw ingevoerd. In den riddertijd had het tafellinnen nog een geheel bijzondere beteekenis. Wie ver dacht werd een eerlooze daad begaan te hebben, dien werd bij het naaste tafelfeest het laken doorgesneden. Hij moest dan be wijzen dat men hem onrecht had aangedaan en de beleediging wreken. Zoo wordt bijv. van Willem van Henegouwen bericht, dat hem eens aan tafel van den Franschen ko ning Karei VI (1380—1421) door den heraut het tafellaken werd doorgesneden, omdat hij wat lang had gedraald, den moord op zijn vader te wreken. V raag. Ach vrouwen, ik begrijp U niet dat gij gelijk wilt gaan Met mannen in deez.' maatschappij. Zoudt gij dan lager staan? Zijt gij als Moeder en als Vrouw, niet hooger dan de Man? Is dat niet 's Levens hoogste taak die ooit er wezen kan? Wat is hun kennis en hun recht, Hun rijkdom en hun macht, Rij 's Levens grootste, rijkste kroon Versierend Uw geslacht? Ach vrouwen, ik begrijp U niet dat gij gelijk wilt gaan, Met mannen in deez' maatschappij. Staat gij niet bovenaan? CH. HIJMANS. Uit »De HolL Lelie». Praktisch. Nieuw voedermiddel voor varkens. Vanwege de Pruisische Regeering is een proef genomen om varkens te voederen met den afval der stedelijke slachtplaatsen, bene vens turfmeelmelasse, De genomen proef is uitstekend geslaagd, daar de varkens binnen 7 a 8 weken belangrijk in gewicht waren toegenomen. Levertraan tegen muggen en teken! In Ruiten geeft I.. F. H„ den volgenden raad In den laatsten tijd is door proefnemingen gebleken, dat levertraan een uitstekend mid del is tegen de lastige insectenplaag, waar onder vooral de dieren in dezen tijd van het jaar te lijden hebben. Dit onsmakelijk goedje oefent op muggen en teken een giftige werking uit. Wanneer men bij een paard of koe de plaatsen, waar muggen of teken zich bij voorkeur neerzetten met levertraan bestrijkt, dan ral h>t reeds na enkele minuten niet 'den minsten last meer van deze bloedzuigers hebben. De levertraan werkt gedurende ongeveer zestien uren prophylartisch. Wanneer men de oppervlakte van een vijver me', levertraan begiet, worden de muggenlarven vlugger gedood dan door petroleum. Ken bekend Amsterdamse!» broodfabrikaut heeft een nieuw model oven geconstrueerd, een verbeterden Koningswinter. De voor deden van dit nieuwe oven-type zijn, dat 60 pet. brandstof bespaard wordt. De oven wordt vier a vijf uur van tevoren gestookt. Daarna is men instaat, ongeveer een half tmaal door te bakken, z.onder verder te stoken. Zooals vanzelf spreekt, zijn aan deze methode van werken verschillende groote hygiënische voordeden verbonden. Boven dien heerscht in de bakkerij een zeer nor male temperatuur gedurende liet bakken, en niet de ondragelijke hitte, waarin gewoonlijk gewerkt moet worden. De hitte in den oven wordt zeer regelmatig over het heele opper vlak verdeeld. Er kan zes of zeven maal na elkaar in gebakken worden. Op de vinding zal octrooi worden ge nomen. RAT. Kauf nichts von Verwanten und Bekannten! Es ist unklug, wenn man's recht bedenkt, Denn hast du 's auch noch so hoch erst.mden, Heiszt's ja doch hall» geschenkt! Zondag 15 Augustus hoopt ds. J.C. Wan- nee uit 's Gravenhage voor te gaan in de Remonstrantsche kerk en ds. K. M. ten Cate in de Doopsgezinde kerk. Op zijn verzoek is aan den gepens. kolo nel H. J. Iuderwey eervol ontslag verleend als plaatsvervangend voorzitter van den tweeden keuringsraad van het 2e militie- district in de provincie Gelderland. Het Bestuur der Middelbare Handelsdag school alhier heeft als No. 1 op de voordracht voor leeraar in Wis- en Natuurwetenschappen gepiaatst de heer P. Schut, scheikundig ingenieur te Delft. De R.K. vereenigingen hier ter stede zullen op Zondag 29 Augustus een groote drankbestrijdersmeeting doen p.aatsvinden op het Stort, waarop Pater Uarromeus de Greeve uit Vorden en dr, Banning uit Nijmegen als sprekers zullen optreden. Muziek en zang zullen het hunne er toe bijdragen om de aantrekkelijkheid van de met zooveel toewijding voorbereide bijeen komst te verhoogen. Wist men, dat Amersfoort een betonfabriek rijk was? Toch is dit 7.00. In de hofstede Vleutbergen en op het terrein daar om heen is deze gevestigd. Daar worden onder toe zicht van den heer P. van Achterbergh door werklieden van het plaatselijk Steuncomité allerlei voorwerpen van beton vervaardigd, zooalspaaltjes voor wegenafscheiding, straat- kolken, rioolputten, zitbanken en ook fonteinen, welke laatste geplaatst zullen worden ten dienste van dieren. Tal van personen vinden werk aan deze jongste inrichting van het Steuncomité. Sommige dingen zijn, als men ze voor zich ziet, zóo eenvoudig, zóo van zelfsprekend, zóo voor de hand liggend, dat men zich af vraagt: «vreemd toch, dat dit niet eerder bedacht werd». En dat kwam weer eens bij ons op, toen we gisteren den «Boden-dienst», aangeboden door de Vereenigingen «Handel en Nijverheid» en «de Hanze» ontvingen, dat is een duidelijk gedrukte lijst, waarop alfabetisch de namen der plaatsen staan, waarheen van uit Amers foort boden-diensten ingericht zijn. Verder vermeldt zij de namen der boden, die hunner besielkantoren, de dagen en uren van vertrek. 'n Werkelijk practische gids. Hebben alleen de leden der beide midden- stands-vereenigingen die ontvangen of niet- leden ook? Of kunnen de laatsten zich die aanschaffen tegen betaling? GOEDKOOPE VISCH. De prijzen der goedkoope visch, van Ge meentewege beschikbaar gesteld, bedragen veelal 11 en 12 cent per pond voor schel- visch en schol. De aandacht wordt er op gevestigd, dat vroegtijdige bestelling gewenscht is. Daar de visch alleen in veelvouden van 100 pond minstens 2 dagen van te voren door den Keuringsdienst wordt besteld, kan het voor komen, dat bestellingen, die den laatsten dag nl. Maandag of Donderdag kunnen komen, niet alle kunnen worden uitgevoerd, bij gebrek aan visch, en omdat bestellingen op telephonische aanvragen uit den aard der zaak, bij de directen verkoop aan het Labora torium niet vóór kunnen gaan. Vroegtijdige bestellingen voor de Dins dagen en Vrijdagen blijven dus gewenscht. Morgen, Vrijdag zijn schol en schelvisch verkrijgbaar. SCHELVISCH IN DEN ZOMER. Bij den vischverkoop van Gemeente-wege aan het Laboratorium Groenmarkt bleek het uit verschillende opmerkingen van de zijde van het publiek, dat ook in Amersfoort bij velen n"g een vooroordeel bestaat tegen het gebruik van schelvisch in den zomer. Dit vooroordeel is echter volkomen onge motiveerd. De schelvisch is juist in den zomer op zijn best. In bet voorjaar toch, in de maanden Maart en April, schiet de schelvisch kuit en is dan kuitziek en daardoor is het vleesch dan minder vast. Wanneer het kuitschieten afgeinopen is, wordt het vleesch steeds heter en vaster. In Duitschland is liet publiek daarvan ten volle overtuigd. Daar wordt dc schel visch bij voorkeur in de zomer- en herfst maanden gegeten. Het vooroordeel bij het Nederlandsche publick tegen het gebruik van schelvisch «als er geen R in de maand is», dankt zijn ontstaan aan de omstandigheid, dat de schel visch vroeger uitsluitend door de beugvischers werd aangevoerd en de visscherij met zeil- beugers op versche schelvisch uitsluitend een wintervisscherij was. Thans echter wordt het geheele jaar door de trawlers schelvisch aangebracht en is <1czp dus ook in den zomer geregeld te bekomen. Menig huismoeder zal met genoegen ver nemen dat het varkensvleesch nu de regee- ringsvarkens weer gearriveerd zijn, tot den vongen prijs is teruggebracht. Met ingang van 1 October zullen de kilo- meterboekjes op de spoorwegen niet meer on bepaald geldig zijn. maar zal, evenals vroeger, een kilometerboekje van 1000 K.M. een geldigheidsduur van 12 maanden en een van 500 K.M. (1 maanden geldigheid hebben. Aan persouen, die in militairen dienst zijn en die een op hun naam gesteld kilometer- boekje van 500 of 100 K.M waarop nog ten minste 30 K.M. ongebruikt zijn, opzenden naar de Maatschappij, die het boekje heeft uitgegeven, wordt de volle waarde vanf0.03 voor de iste klasse, fo.o2i/t voor de 2de en fo.oil/2 voorde 3de klasse, voor eiken 011- gebruikten K.M. vergoed, mits zij het bewijs leveren, dat zij in werk'elijken dienst zijn en het boekje hebben gekocht, vóórdat zij onder de wapenen zijn gekomen. Door de H. IJ. S. M. is bepaald, dat abon nementskaarten voor werklieden, ook op de andere dagen der week dan des Maandags, mogen afgegeven worden, indien bij de aan vraging is gevoegd, een verklaring van een gemeentelijke (of daarmede door de Ver- eeniging van Gemeentelijke arbeidsbeurzen gelijk te stellen) arbeidsbeurs, wordt inge leverd, inhoudende dat de in de aanvragen gedane opgaven juist zijn, en weigering we gens te late inlevering werkeloosheid zou doen ontstaan of bestendigen. Aan het personeel der Hollandsche Spoor is door de directie het volgende medegedeeld liet rapen en het zich toeëigenen van stukjes cokes en steenkool uit de sintels en stibben der locomotieven, svordt op sommige stationsterreinen oogluikend toegelaten. Ter kennis van het personeel wordt ge- gebracht, dat zulks verboden is en streng moet worden tegengegaan. Overtreding van dit verbod zal steeds streng geatrafd worden en kunnen leiden tot ontslag. Ook blijft verboden het rapen van cokes en steenkolen door personen, meest kinderen, niet in dienst der maatschappij. Idealen. Om idealen te waardeeren, Moet men niet nuchter redeneeren, Maar met een hart, heel warm en rein, Zelf vol van idealen zijn. »De Tijd» meldt: Naar wij uit welinge lichte bron uit 's-Gravenhage vernemen is d^ Regeering voornemens een speciale oor logsbelasting in te stellen, ten z.g. weer- belasting, waarin het meest zal moeten worden bijgedragendoor hen, die geen militie- en landweerplichten vervuld hebben. Het betrokken wetsontwerp is reeds bij den Raad van State. De oprichting van een credietbank met borgmaatschappij voor den tuinbouw, speciaal in het belang van dc blcembollenkweekers, is in vergevorderden staat van voorbereiding. De Nederlandsche Overzee Trust-maat- schappij schonk f 100.000 aan het Kon. Nat. Steuncomité. De commissie in zake de tabaksbelasting zal weldra met haar arbeid gereed zijn. De Regeering heeft op het eiland Texel ongeveer f 200,000 aan wolgeld doen uitbe talen. Men ontving f 1,60 per kilo, voor wol van duinschapen f 1,40. Uit het jaarverslag van den Bond voor staatspensionneering blijkt dat de bond uit 41» afdeelingen bestaat met 51,213 leden; algemeer.e leden 250, totaal derhalve 51.463 leden. I11 122 honden en vereenigingen pl.m. 42.000 leden, zoodat het totaal der leden en aangeslotene 93.000 bedroeg. Uit het financieele verslag van den pen ningmeester. ds. P. A. Vis bleek, dat de ontvangsten en uitgaven bedragen f 14.244. De rijkste man der wereld Tsaar'Niko- laas II beschikt over een jaarlijksch inkomen van rond 90 millioen gulden, die van ver schillende bronnen afkomstig zijn. Uit de civiele lijst betrekt hij jaarlijks 18 millioen gulden, waarvan hij persoonlijk, na aftrek van dc aan dc grootvorsten te betalen apanages, de subsidtën voor dc schouwburgen en dergelijke uitgaven. 14 millioen overhoudt. Daar de Tsaar zeer zuinig leeft, houdt hij daarvan elk jaar zoowat 10 millioen over, waarmee jaarlijks zijn groot kapitaal wordt vermeerderd. Bij dit inkomen komen nog de enorme bedragen, die hem uit zijn landerijen toe vloeien landerijen, die zoo groot zijn als het Duitsche Rijk. De bosschen alleen zijn al zoo groot als Ierland. Dan heeft hij nog visscherijen, maalderijen en gfoote indu- striëele ondernemingen, waarbij hij finantiëel geïnteresseerd is. Een van de grootste bron nen van inkomsten voor den Tsaar vormen de mijnen van Siberië, waaruit de verban- neiien en politieke misdadigers platina, goud, zilver, koper en ijzer halen. Een groot deel van zijn bezittingen ligt echter nog braak. Toch is de Tsaar van Rusland niet alleen de rijkste van alle vorsten, maar ook de rijkste mensch van de heele wereld. De metermaat in Engeland. Zooals men weet heeft het conservatieve Engeland nog altijd niet kunnen besluiten, officieel het metrieke stelsel in te voeren. Het moet iedereen, die de voordeden van eenheidsmaat inziet, verwonderen, dat Rus land en Japan dit internationale stelsel hebben aanvaard, dat China de invoering ervan voorbereidt, en dat er zelfs in Siam stappen in die richting worden gedaan, doch dat Engeland nog steeds achter blijft. Thans schijnt er echter ook in het land van John Buil een desbetreffende beweging op touw te zullen worden gezet. Men maakt echter een voorwaarde. Men acht de invoe ring van de nieuwe maat met te veel moei lijkheden verbonden en wenscht daarom, dat de metermaat zal worden verkort en terug zal worden gebracht op de lengte van een yard (0.91 M). De liter moet voorts gelijk worden met de quart. Hiervoor voelen de andere landen natu. .lijk niets. Paardengaarders. Ken merkwaardige post kunnen officieren in het Engelsche leger bekleeden. De En- gelschen houden er n.l. speciale paarden gaarders op na. Zoo'n paardengaarders, meest een jong luitenant, voert een grooten wagen met zich mee en heeft te beschikken over enkele soldaten, die een goede algemeene ontwikkeling moeten hebben, en die verstand van paarden moeten bezitten. De officier is daarbij amateur-paardenarts. Zijn taak is, gewonde paarden op te sporen, en ze te be handelen, opdat ze opnieuw djpnst kunnen doen, en door de bevolking gestolen paar den op te eischen. Wanneer sneuvelen de meeste menschen. Volgens het officieele onderzoek van het Duitsche legerbestuur snen velen de meeste manschappen des morgens tusschen 7 en 10. Voorts is Maandags voor velen een onge luksdag. De meeste belangrijke gevechten begonnen Maandags, dus bij het begin van de week. Tegen het einde van de week neemt, naar het schijnt, de vechtlust af, al thans, Vrijdags en Zaterdags waren door gaans kalme dagen. Daarentegen was Zondag zelden een rustdag. Maar al te vaak was het onderscheid tusschen den Zondag en den bloedigen Maandag zeer klein. A M KT K tt D A MSG K E SNUFJES. De sympathieën. Men schrijft ons uit de hoofdstad De sympathieën voor de oorlogvoerende partijen zijn hier nogal verdeeld. Bij het uitbreken van den oorlog was heel Amster dam anti-Duitsch. De inval der Duitschers in België vond men zoo ontzettend, dat ieder, die het voor de Duitschers durfde opnemen, uitgelachen of gehoond werd. Toen in een bekend café het muzi ,-keorps, na vaderlandsche liederen, Belgische volkswijzen en de Mar seillaise gespeeld te hebben, ook hetzij vanwege het Duitsche bier, hetzij vanwege de Duitsche klanten de «Wacht am Rhein« wilde inzetten, werd hiertegen zoo geprote steerd, dat de directie het wenschelijk achtte te doen eindigen, voor het »Lieb Vaterlaud* genaderd was: bierglazen breken snel, en de café-tafeltjes zijn wankel. Ook elders getuigde het publiek van zijn sympathiieën voor België en Frankrijk. Bij den val van Luik wapperde onze nationale driekleur op verschillende plaatsen half-stok en toen de Duitschers werden teruggeworpen, en de meerderheid geloofde, dat de ont ruiming van België en de forceering van de Rijn-linie nu nog slechts eed kwestie van dagen was, keek heel Amsterdam opgewekt, en snoefde men erop, »dat men het altijd wel had gezegd». Jongedames liepen inmid dels met Belgische vlaggetje op hun horst, en jongeheeren lieten Albert aan hun hor logeketting bengelen. We willen niet beweren, dat de sym-

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2