Zaterdag 14 Augustus 1915. No 8607. 64e Jaargang. Op reis_ Uitgave van do Naamlooze VoiinootNcliap „l)o Amersfoortache C'ouraut, voorheen Firma A. H. van Cloeff". HOOFD-REDACTEUR v. J. T-R-R DESIES. AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post 1.15. Advertentie 1 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officiefile- en onteigening»- advertentiSn per regel 15 cent Reclame» 15 regels f1.25. Bewijsnummers naar bulten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentie» van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRAOHT 9 Telefoon 19. Aan onze abonmVs die tijdelijk elders vertoeven, wordt, op aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de cou rant eiken verschijndag tegeu vergoeding van porto toegezonden. Ook niet-geabonneerdeu kuunen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortache Courant" tijdens hun iiitstedigheid zich verzekeren. K K N N 1N O E V l N U R N. Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door KIDERLIN Co. te Amsterdam,, namens de firma H. VAN KUYK Co. alhier inge diend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het uitbreiden van eene inrichting voor ma chinale houtbewerking, door plaat6iDg van een Hornlby Stockport zuiggas-inotorinstallatie van 12 P.K. voor het in beweging brengen van een lintzaag, twee cirkelzagen, een schaafbank en traismachine in het perceel alhier gelegen aan de Muurhuizen No. 1)1 bij het Kadaster bekend onder sectie E, No. 4373, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Woensdag den 25 Augustus aanstaande, des voormiddag» te huif elf uren, gelegenheid ten Raadhuizs wordt gegeven ooi, ten overstaan van hot Ge meentebestuur of vun éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden van de inrichting in te brêbgen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 11 Augustus 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. W. VAN IJSVELD, Weill. loe.-Burg. Do Secretaris, K. KAAN, loc.-Secretaris. het primitief, het ie suppletoir en het foren senkohier der inkomstenbelasting over het dienstjaar 1915, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing liggen. Amersfoort, 14 Augustus 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. W. VAN ESVEI.D, lo. Burgemeester. De Secretaris, K. KAAN. lo. Secretaris. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 6 en 7 dor Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door A. C. BEIJER, alhier ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot bet oprichten van eene inrichting voor machinale houtbewer king, waarvoor geplauiet zullen wotden; drie elect ro-motoren vun 3, 2 en P.K. voor bet drijven van een eirkelbank, een schaafbank en een slijpnank in bet perceel alhier gelegen nun de Krommestraut, No. 43a bij het Kadaster bekend onder sectie E, No. 4305, op de Secretarie der Gemeente !er visie ligt, en dal op Woensdag den 25 Augustus a.s. des voormiddags te half elf uren gelegenheid ten Roadhuize wordi gegeven oin, ten overstaan van hit Gemeentebestuur of van é.pn of meer zijner leden, bezwaren tegen liet. oprichten van do inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of ir.eer zijner leden zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 11 Augustus 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. W. VAN ES VELD. loc.-Burg. De Secretaris, K. KAAN, loc.-Secretoris. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 164 iler Gemeentewet, I)oen te weten, Jat het 4» gedeelte van Kan het u niet schelen? Ah, zoo, u is dus een kleine egoist of een heele groote, mis schien wel zoo een, u weet wel, die naar boven poeslief doet en naar onderen trapt. Hebt u heusch geen tijd om te trachten iets te presteeren Van welke vereenigingen is U lid van vereenigingen, ten bate van armen en lijdendenvan vereenigingen, die u houdt u van al dergelijke dingen verresoms omdat het doel of het bestuur u niet aan staat Word dan juist lid, tracht invloed te krijgen, overtuig het bestuur van zijn fouten of j wip het never mind sympathiseert u niet tnet de richting?... Voorbeeld. Als gij de wereld wilt hervormen, Begin te huis; Als gij de menschen wilt verbeteren, Draag zelf Uw kruis; Als gij Uw kinderen goed wilt maken. En waar en rein, Wil dan in huis en in de wereld Een voorbeeld zijn. Try and try again 'T is a lesson yon should heed Try, try, try again, If at first you don 't succeed Try, try, try again, Then your courage should appear; For if you will persevere You will conquer, never fear; Try, try, try again. Het is door Hickson bedoeld als een kin derversje, maar daarom niet minder geschikt om als devies voor groole menschen te gel den. Het is het Fransche «Frappez toujours", het Nederlandsche >De aanhouder wint" en voor het Duitsch zouden we >Hünschen wollte Schlittschuhlaufen lemen gehn" kun nen nemen. Het is een spreuk, zoo oud als de wereld, en door het eerste levend wezen met vallen en opstaan als waarheid erkend. We heb ben daarmee leeren loopen, spreken, lezen, schrijven we hebben er alles aan te danken en toch toch zijn er zoo ont zettend velen, die, eenmaal ergens aange land, nooit verder komen. Voor hen is, on danks alles, het geloof in het »Try and try again* verdwenen. Zeg het mehoe is het mogelijk, dat een normaal mensch op een gegeven oogen- blik in zijn leven bij de pakken gaat neer zitten en niet durft herbeginnen? Duizend maal liever zou ik met Sisyphus de ton den berg oprollen of de Danaïden helpen water dragen, dan niets te doenveeleer inijn spieren gaan stalen met nutteloozen arbeid, dan ze laten verwecken in ledigheid. Waarom kan dat frissche Hinaus, hinaus in's feindllche Lehen, Will wirken und streben. Erlisten, er wagen Den Beut zu erjagen ons niet allen begeesteren en tot nieuw leven opwekken I Waarom zijn er zoovelen, die nooit den mond open doen dan om te eten. Alloh, zeg op, jellui ..wijgende sphinxen, waarom moeten altijd die zelfde twintig het werk doen? Weest toch niet zoo lamlendig, schei nu eindelijk uit met dat «Het geeft tóch niks*. Steekt de handen uit de mouw en pakt mee aan. Z.ien we ook den uitslag niet, het is al heerlijk, een doel te hebben. Vergun mij deze kleine afwijking bij de aanhaling And suppose the world don't please you, Nor the way some people do, Do you think the whole creation Will be altered just for you? Maar al uw verontschuldigingen zijn uit vluchten. 't Is uw zelfvoldaanheid, die u doet meenen, que vous êtea déja arrivé terwijl nog geen derde van den weg, die gij zoudt kunnen afleggen, achter u ligt. Het is dat ongelukkige gevoel van mach- teloosheid. dat u er van afhoudt om zelfs te beginnen. Het is de lafaard, die zich over geeft zonder te vechten 1 Bah Komt, collega's in dienst en In het leven, try and try again! Laat de wereld-oorlog I althans daar goed voor zijn om u te leeren, J dat »niet kunnen* nooit een verontschuldi- I ging mag zijn voor niet beproeven. Zou j de salonfat zich ooit in staat geacht hebben, dagen en dagen in de loopgraven te vechten hij, bang voor wat tocht, bang voor zijn zachte handjes en zuivere nagels, getransfor meerd in het oertype, de holbewoner vuil en hongerig, vechtend om zijn leven. En het doet hem goedhet staat hem goed I De «Man* komt naar voren. Come along and be a soldier I Als het moet, in den letterlijken zinmaar in elk geval, wees soldaat. MEPHISTO. Uit het Tijdschrift P en T. Méér bouwland. De (Groningsche) Volkscourant schrijft >Als er door Gods goedheid een einde gekomen is aan den oorlog, én de vlammen van den wereldbrand gebluscht zullen zijn, I dan zal ons volk er o.a. ook uit geleerd I hebben, dat wij ineer bouwland moeten hebben, j Van de 100 hectare is in Nederland slechts 27 hectare bouwland, dus ruim een vierde deel, terwijl 36 hectare weiland zijn. In ons eigen land wordt dan ook lang geen koren genoeg verbouwd. Het ontbrekende moesten we van Rusland, de Vereenigde Staten of I van Roemenië hebben. I »Nu legt men het er in een modernen oorlog op toe. om een geheel volk uit te hongeren. Door den honger tracht men het tot overgave te dwingen, zooals men vroe ger met belegerde steden deed. Thans (we zien dit aan Engeland en Duitschland) snijdt men den geheclen toevoer af. »Gelukkig een volk als liet Dultsche, dat zulke maatregelen kan doorstaan. Letterlijk geen hoekje grond (zoo melden de bladen) of het is bebouwd. Honger is een scherp zwaard en daar hebben de Duitschers op gerekend. «Daarom dringt men er tege.iwoordig op aan, dat er ook in ons land meer grond voor den landbouw zal worden gebruikt, opdat we ons zoo noodig zouden kunnen redden. Van de 36 procent weiland kan wel iets af, maar bovendien hebben wc nog 15 procent woest liggen, wat met kunstmest kan worden ontgonnen. En als dan de Zui derzee gedeeltelijk nog eens werd droog gemaakt, dan stonden we, niet het oog op oorlogsgevaar, cr heel wat beter voor». Wij voor ile Jeugd de Jeugd voor ons! Zaterdagavond liep ik lusschon de stalen boekenkasten van de uitleen bibliotheek en ik verheugde mij over het drukke gebruik, dat ook in deze zomermaanden van onze inrichting wordt gemankt. Zelfs op 'l oogen- blik worden per week een 900 boeken mee naar huis genomen. Twee jaar geleden leen den we in de zelfde maand Juli 730 boeken uit en we vonden dat al welletjes. Toen ik kwam In het «kinderhoekje* aan den kant van de schoorsteen, struikelde ik over de vele kinderen en ware het niet, dat m'n geloof in de groote toekomst der lees zalen in 't algemeen al sterk genoeg was, hier zou het dat zijn geworden. Die belangstelling, die daar met handen en oogen snuffelde, gaf de waarborg, dat hier banden gelegd werden voor de toekomst. Velen zijn er, die nog niet het rechte ge bruik weten te maken van de leeszaal ze zijn lid, maar ze komen er niet; anderen komen er wel, maar weten niet te kiezen, wat hun 't meest past en zoo firofiteeren ze minder, dan ze konden. Men zal 't niet willen gelooven, maar cr zijn er ook, die uit ver legenheid niet komen en hun kinderen sturen. Maar elke maand, ja elke week wordt dat beter en dc kinderen van nu zijn de zelf standige leden der toekomst. Als we 10 jaar verder zijn, heeft de lees zaal niet 1250 maar 3000 leden, dat. zullen wo zien! Dan zullen de jongens van 18 jaar er beter dan hun vaders de boeken weten te vinden over hout-, metaal- en steenbewrrking, tabaksindustrie of electrotechniek en de zich opwerkende winkelier zal cr z'n adresboeken vinden en z'n telegramcode ener z'n waren kennis trachten tc vermeerderon en de be ginnende kantoorbediende z'n kennis van het boekhouden en het handelsrekenen. Maar niet in ieder zit den drang en het vermogen om vooruit te komen sterk genoeg, om de middelen daartoe gretig aan te grijpen en vaardig te hanteeren. Toch zal ook door hen, die maatschappelijk op gelijke hoogte blijven staan, dc leeszaal steeds meer ge bruikt worden, om zich aan den klem van het nuchtere leven te ontwringen en momenten te beleven, waarin de geest zich vrijer be weegt, niet volgens de wetten van de ijzeren practijk, naar volgens den wil van een schrijver, die hem lief is. Lief omdat hij in zijn jeugd heeft leeren lezen, niet in den schoolschen zin van wat gedrukt of geschreven is verstaan, maar in den zin van nascheppend fantaseeren, wat ons levens en werelden toovert naar ons eigen klein nuchter bestaantje. I Hoeveel dorre, gndcsilusioneerde levens I kennen we niet, die uit do kracht van een goed schrijver weer nieuwe reserves van levenslust zouden kunnen putten, ware het niet, dat ze niet geleerd hadden zich te laten meeslecpen door den wil van den kunstenaar van het geschreven woord. Leer de jeugd lezen en ge schept krachten der toekomst, praotische en ideële, welKe laatste toch eigenlijk in dc overtreffende trap practisch zijn. Dc leeszaal doet het. Werkt cr toe mee! H. Gr. Uit «Leeazaalnieuws*. Krediet voor den kleinen Middenstand. Op het oogenblik zijn bij de regeerings- commissie 500 banken aangesloten. O. a. zijn in haar geheel aangesloten alle centrale organi saties voor middenstandskrediet. Dc drie cen trale boerenleenbanken, hebben ieder een vertegenwoordiger aangewezen, die als ad-

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1