Dinsdag 24 HU Augustus 1915. 64e Jaargai Op reis. AMERSFOORTSCIE Uitgave van de Naainlooze Vennootschap „De Ainersfoortsciie Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR f. 3. rnxsiRisa AMERSFOORT. Verachijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. franco per poat /1.15. Advertentién 1—6 regela 60 cent; e!ke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleële- en ontelgenings- advcrtentlfin per regel 15 cent Reclames 15 regela /1.15. Bewijsnummer» naar bulten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advfirtentien van buiten de stad worden de Incasseerkoaten In rekening gebracht. BUREAU: SORTXGRAOBT 9. Postbus 9. .Telefoon Aan onze abonné's die tydelyk elders vertoeven, wordt, óp:»aanvrage en met duidelijke opgave van adres, de cou- rant eiken verschijndag tegen vergoeding van porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wjjze de geregelde toezending van de „Araersfoortsche Courant.'1 tijdens bun uitatedigheid zich verzekeren. KENNISGEVING. De Kamer van Koophandel Fabrieken heeft ontvangen: Programma van het Onderwijs te geven aan de Gemeente Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus te Amersfoort ge durende het schooljaar 19151916. Belangstellenden kunnen dit Programma voor eenige dagen ter lezing ontvangen, aan te vragen bij den ondergeteekende HERMs. P. VAN HASEI.EN, Secretaris. Amersfoort, 23 Augustus 1915. Als Nederland eens meedeed. Gesteld zegt de Nieuwe Arnhemsche Ct. Nederland neemt deel aan den oorlog aan de zijde der Coalitie; mede als gevolg van 't benutten zijner strategische positie, op het juiste tijdstip, ten koste evenwel van ont zettende verliezen, wordt Duitschland ge dwongen België op te geven en ten slotte de vredesvoorwaarden der Verbondenen te aanvaarden. Trouw aan hun belofte, eischen Engeland en Frankrijk uitbreiding van Belgie's grond gebied, mede ter vergoeding van het ge bied door Frankrijk noodig geacht ter ver sterking zijner grenzen. De inlijving van Luxemburg bij België stuit af op de afge legde verklaring betreffende de onschend baarheid der kleine Staten. Van Belgische zijde wordt aangedrongen op afstand van 't Nederlandsch gebied bezuiden de Schelde, Zeeuwsch-Vlaanderen. De jongste gebeurtenissen hebben aange toond, van hoeveel gewicht het bezit van de Schelde, den toegang naar Antwerpen, voor België is. Engeland en Frankrijk steunen deze aanspraken, doch verklaren zich bereid die van Nederland op Oost-Friesland, op de Duitscho gedeelten van het voormalige O ver kwartier, die tot 1583 tot Gelderland behoor den, het vroegere land van Cleve enz. te steunen. Nederland weigert Zeeuwsch-Vlaanderen prijs te geven, zelfs niet in ruil voor uitge strekter gebied, welks afstand door Duitsch land op den duur nimmer zal worden ge duld. De Coalitie blijft vasthouden aan haar eisch Engelsche en Fransche oorlogsschepen varen de Schelde op en bedreigen Vlissingen. Een bezetting van Walcheren door Engelsche troepen wordt in uitzicht gesteld en Neder land wordt gedwongen toe te geven, al blijft het de inlijving van Duitsch gebied afslaan. Dit kan het gevolg zijn, indien de Coalitie, met de hulp van Nederland, den strijd wint, Nu de keerzijde: de overwinning van Duitschland-Oostenrijk op de Coalitie. Nederland, tot de Coalitie toegetreden, heeft ten koste van groote offers aan men- schenleven» en geld, de van hem verwachte taak vervuld. Duitschland is gedwongen zijn troepen aan het westerfront tendeele terug te trekken, wat de ontruiming van België tengevolge heeft. Koning Albert doet aan 't hoofd zijner troepen zijn zegevierenden intocht in Brussel. Het Engelsche leger ver volgt den aftrekkenden vrijand, terwijl de Franschen door Elzas en Lotharingen opruk kend, onder voortdurende gevechten in Duitschland vallen. Na de verovering van Warschau, met de daarom gelegen vestingwerken, zijn de j Duitschers met het gros hunner troepen opge trokken in de richting Petrogrado. Tever geefs pogen de Russen hun voortgang te 1 sluiten. De val van Rusland'a werkelijke I hoofdstad is aanstaande. Hevige onlusten door de aanwezige gewapende macht, ternauwer- l nood bedwongen, breken los. De Regeering besluit zicht van de Coalitie af te scheiden i en een afzonderlijken vrede te sluiten. Een j oekase geeft als redenvan dit besluit, dat de andere verbonden mogendheden ontrouw zijn gebleken aan de gesloten overeenkomst, door den zwaarsten last van den oorlog op de schouders van Rusland te laden. Het stuiten van den vrede van Petrogrado wordt weldra gevolgd door de verovering der Dardanellen en van den Bosporus door Engeland, Frankrijk en Italië. Nu de vroegere aanleiding niet meer be stond om de beslissing te verschuiven, was de strijd dra beslist, temeer, wijl deze ge paard ging met een hevig oproer in Con- stantinopel, waarbij ^nver Bey en de nog aanwezige Duitsche officieren vermoord wer- den. De sultan was naar Klein-Azië gevlucht, Constantinopel werd voorloopig door Engel- sche soldaten bezet, terwijl Fransche troepen I ontscheept werden te Smyrna. Dit wekte evenwel de ontstemming van Italië, dat daarin de voorbode zag van het niet toegeven aan zijn aanspraken op een deel van de Levant. Gepaard aan de ongunstige toestanden in Tripoli en Erihreva, door Abes- sinift bedreigdde groote verliezen in den oorlog geleden, zonder daaraan geëvenredigd succeseindelijk de ongunstige economische en financieele positie, welke door socialisten en voorstanders van den vrede werd gebruikt tot het verwekken van onlusten, besloot Italië met Oostenrijk vredesonderhandelingen aan te knoopen, die tot een wapenstilstand leidden. Thans niet meer aan ooster- en zuider front bedreigd Servië had zich na de ge beurtenissen in Rusland met Bulgarije ver staan over de- verdeeling van Macedonië en van Oostenrijk-Hongarije waarborgen ontvangen omtrent het bezit van een haven aan de Adriatische Zee konden de Cen- tralen zich geheel wijden aan de taak, den aanval uit het westen te weerstaan. Met op bieding van alle krachten trokken de Duitsche en Oostenrijksche legers den opdringenden vijand tegemoet. Voor Duitschland was het, na het verlies van Antwerpen, een levensvoorwaarde zich in het bezit» te stellen van Walcheren, ten einde den aanvoer van troepen en munitie langs de Schelde te beletten. Bovendien bleef door het bezit van Vlissingen >het pistool op de borst van Engeland gericht». En nu herhaalde zich de geschiedenis van 1795: terwijl onze bondgenooten den strijd met afwisselend geluk voerden tegen de Duitsche en Oostenrijksche-Hongaarsche legers, trokken Duitsche legerkorpsen Neder land binnen. 'Ook nu werd eei. beroep ge daan op hulp, doch zonder gevolg. Nederland moest trachten Duitschland zoo lang te weerstaan, tot de vrede op de slag velden kon geteekend worden. België bood aan Staats-Vlaanderen te bezetten, teneinde dit tegen de'Duitschers te beschermen. En voegde de daad bij het woord. Op zichzelf aangewezen, beproefde Neder land het uiterste; de troepen streden met heldenmoed tegen den oppermachtigen vijand, doch konden niet verhinderen dai -leze steeds dieper in het land trok. Verbrande dorpen en vernielde steden wezen den weg door hem gevolgd. Nederland bevond zich daarbij In de ongunstige positie, dat een deel der krijgsmacht, nog deel uitmakend van de legers der bondgenooten, niet in staat was eigen land hulp te bieden, Waarbij kwam, dat nu Duitsche duikbooten allen invoer over zee onmogelijk maakten er gebrek ontstond zoowel aan munitie en ontplofbare middelen, als aan de ipeest noodzakelijke levensbe hoeften. De ellende was groot en algemeen. De gevluchte bewoners der door den vijand bedreigde steden en dorpen beproefden te vergeefs een toevlucht te vinden binnen de stelling Amsterdam, waarbinnen niemand toegelaten werd, uithoofde van den onvol doenden levensvoorraad. Niemand deed voor de Ncderlandsche be volking, wat Nederland had gedaan voot^ België's uitgewekenen, voor Duitsche en andere vluchtelingen. Wel werd er in Amerika een Netherland-Relief fonds gevormd, maar de verzending ondervond zooveel moeilijk heden, dat slechts weinig hulp geboden kon worden. Nog eenmaal werd een beroep gedaan op de hulp der bondgenooten, doch deze werd afgeslagen met een beroep op den eisch van zelfbehoud. Toen werden, door tusschenkomst van den gezant der Vereenigde Staten onder handelingen met den vijand aangeknoopt. Duitschland stelde de volgende voorwaar den Betaling eener oorlogsschatting van éen milliard 1000 millioen gulden voortbestaan van het Koninkrijk der Ne derlanden doch als onderdeel van het Duit sche rijk afstand van alle koloniën in Ned. Oost- Indië aan Duitschland. Nog aarzelde men. Doch toen de Skodra- kanonnen in de duinen bij Haarlem opge steld, hun vernielingswerk op de forten der stelling Amsterdam begonnen, begreep de Regeering, dat verdere tegenstand nutteloos was. In een vereenigde zitting der Staten- Generaal, gehouden in het Kon. Palcis aan den Dam, werd besloten de gestelde vredes voorwaarden aan te nemen. Dir was het einde van Nederland's deel neming aan den oorlog. Het vredespaleis, waarin de vrede getee kend werd, diende voortaan tot palels voor den Duitschen keizer. en bezieling tot stand brengt, die de kracht miskent der vertwijfeling gij, die nalaat een ander plan aan te geven, gij, die smaalt om tie dwaasheid van een plan cn der wijsheid overliet, ons te leiden in banen van rampzaligheid. gij, die niet bedenkt, dat een onbereken baar plan beter is, dan géén plan en dat al doende men leert, gij, die het onuitvoerbaar acht en niet zoekt het uitvoerbaar te maken, gij, die gelooft», dat een andere weg moet worden ingeslagen, en niet ijvert voor eenigen weg. gij, die terugdeinst voor dc geweldigheid der middelen, om een geweldige te verslaan, gij, die niet terugdeinst, niet oordeelt, wel bedenkt, - maar niet handelt, beseft gij onze aansprakelijkheid voorden oorlog? Weet gij het goed, dat het monster alleen kan leven bij dc gratie van ónze onbeduidendheid, ónze schuchterheid, ónze offervrees? Die hare mannen en zonen offeren, zij hebben zichzelven te offeren. Vrouwen staat op en zet V schrap tegen den oorlog, op ieder punt: de wapens zullen neer, dat willen wij, Vrouwen. Haar, die zich gedrongen voelt tot eenige anti-oorlog-daad, hetzij in de richting van overreding, van afsmeeking, van offer of van verzet, hetzij In eenige andere richting, wordt ver zocht naam en adres op te geven aan het secretariaat van de anti-oorlog-daad, met bij voeging van de richting, welke zij verkiest. I Secretariaat: Anna v. Bucrenstraat m, Den Haag. ANTI-OORLOG-DAAD. AAN DE VROUWEN I Kent Uwe Macht i Gij, die oorlog verafschuwt en vrede wilt, wat zijn Uwe daden? Gij, werkt voor Roode Kruis en Steun comité'', gij werkt aan lapmiddelen voor den oorlog en gij hebt te werken voor den Vrede! Waar zijn Uwe boden tot Keizers, Konin gen en Presidenten, tot Volk en Parlementen, stellende zin tegenover waan en rede tegen over gew<1 Waar zijn Uwe scharen, die geknield liggen voor de machthebbers uren, dagen, weken niet wijkend vóór de zwaarden weer in de schecde en de geweren in ruste zijn? Waar zijt gij, ontelbaar, die neerligt op de wegen, zoodat mannen, paarden en kanon nen over U heen moeten om de slagvelden te bereiken? Waar vindt men U voor mitrailleuses en lansen, tot schild voor Uw man, voor Uw kind? Waar wéigert gij mannen en zonen af te staan voor oorlog, weigert gij Uzelven te geven aan of in plaats van hen, die tot ge weld hun toevlucht namen, weigert gij be lasting tc dragen voor oorlog? Op dan gij Vrouwen, die den prijs weet van den Vrede, op in drommen dichter dan van sprinkhanen en machtiger dan zonlicht, tot Vorsten en Volken naar slagvelden en vestingen naar gevangenissen en terechtstellingen door spot en smaad op ter Vrede! I)c wapens zullen neer, wij willen het, wij Vrouwen! Gij, die een plan afkeurt, omdat het vol gens U geen kans van slagen heeft, die niet weet, wat geestdrift uit den weg ruimt Weelde. Toen een jaar geleden het losbarsten van •Jen wereldkrijg de harten met een dreiging van onbegrensd leed verontrustte, drong zich ook de vraag op of het niet noodig zou zijn onmiddellijk afstand te doen van al hetgeen dienen moest niet voor onmisbaar onderhoud, maar voor veraangenaming van het leven. Niet in alle kalmte, onder overweging van pro en contra werd zij gesteld. Panlekarh- tigc bevliegingen brengen ons nooit tot rus tig nadenken. Toch was er een groot verschil In de wijze, waarop onderscheiden personen op den schrik reageerden, en in handelingen, waartoe zij onder den eersten indruk overgingen. Er zijn inderdaad dingen gedaan, die bij latere beschouwing wel wat dwaas leken. Men heeft uitstaande gelden binnengehaald, voorraden ingeslagen, uitgaven stopgezet, dienstpersoneel afgedankt, verbintenissen los- gemaakt, alles om zich tc beveiligen tegen den opgestoken storm. Dut het bij ons, dank zij den gelukkigen loop der omstandigheden, dank zij het krach- j tig en beleidvol optreden van mcnschen, die I juister begrip en meer te zeggen hadden dan de anderen, toch nog zoo goed is gegaan, rechtvaardigt niet hcelemaal den spot, die j vervolgens het deel is geworden van de be- angstigden. Ware het anders gcloopcn. men zou misschien een wijze voorzichtigheid ge noemd hebben, wat achteraf niemand zonder noodzaak erkennen zou dat hij had meege maakt. Onder de vraagstukken, die toen plotse ling een zoo dreigend aanzien verkregen is er toch tenminste éen, dat is blijven bestaan, cn nog altijd zonder oplossing bleef. Ons opschrift wijst het aan. Moeten zij, die, zonder nadeel te doen aan hoogere belangen, zich eenige weelde kun nen veroorloven, daarvan afzien, zoolang do economische moeilijkheden, die den oorlog vergezellen en er het gevolg van zijn zullen voortduren

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1