Stadsnieuws. Gemengd Nieuwjg. Velen, die voor een jaar zonder aarzelen hier ja gezegd zouden hebben, en door hun houding toonden dat ernstig te meenen, zijn er van teruggekomen. De hooge golf is de oppervlakte weer ge- naoerd, de grijnzende wolf is gebleken een groote hond te zijn, dien men een beetje moest ontzien, maar die geen mensch ver slinden zou. Toch is dat eerste niet over bodig. De banen zijn lang nog niet geëffend, langs welke het herstel moet komen van de welvaart, door den oorlog zoo ruw geschokt. Het is daarom noodig, zoo het eenigszins mogelijk is, een appeltje voor den dorst te behouden, en uitgaven te vermijden, die overbodig zijn te achten. Als algemeen beginsel is die stelling toe laatbaar. Zij is het natuurlijk op bijzondere wijze ten aanzien van de lieden, die de theorie van het »na ons de zondvloed» zijn toege daan en door fictieve, in de lucht hangen de uitgaven», van welke niet te zeggen is, of zij tot werkelijke zich ontwikkelen zullen, gedurende dien overgang de genietingen, waarmee zij verband houden, alvast weten te bemachtigen. In tijden van crisis speelt het crediet een belangrijke rol; wie er mis bruik van maakt, begaat een ernstig vergrijp tegen de gemeenschap. Er zijn toch altijd nog nienschen, die er volstrekt niet van houden, kleeren te dragen en spijzen te genieten, die eigenlijk nog aan anderen behoorenvoor wie het woord gelde lijke verplichtingen zoo goed als niet bestaat, eenvoudig omdat zij ze niet aangaan. Dat maakt het leven gemakkelijk. Voor dezen neemt het weelde vraagstuk dezen vorm aanKunnen wij tusschen uitgaven en in komsten een zoodanig evenwicht brengen, dat de gevaren der naaste toekomst ons niet geheel onvoorbereid vinden, en wij niette min aan de maatschappij niet ontho.iden, wat haar toekomt? Want men vergete niet, het draagt, be halve een individueel, ook en zelfs in de eerste plaats een collectief karakter. Zoo is het ook steeds beschouwd. •Sinds de oudste tijden, in onderscheiden Dostersche en Westersche landen, onder de meest verschillende stelsels van regeering, is het aan de orde geweest en heeft men getracht er een oplossing aan te geven, die nooit voldeedtal van regelingen, voor schriften, beperkingen zijn gemaakt, die kort ilaarna weer in onbruik geraakten. Als bij instinct werd gevoeld, dat het niet in orde was, den êenen mensch de gelegen heid te laten, veel meer naar zich toe te halen dan zijn onderhoud in uitgebreiden zin vereischte. terwijl de ander in de onmo gelijkheid bleef verkeeren, zich zelfs het onontbeerlijke te verschaffen; geoordeeld werd, dat de weelde aan den eenen kant oorzaak was van verarming aan den anderen. Het eenvoudig rijmpje, welks oorsprong aan een nederige toch welvarende dorps- omgeving is toegeschrevenWij hebben geenen edelman, wij hebben ook geen bedel man, schijnt uitdrukking te geven aan de voldoening over een toestand van econo misch evenwicht, onder welks invloed het maatschappelijk welzijn en het persoonlijk geluk gestadig opbloeiden. Maar dat alles is niet geheel waar, zelfs niet voor het grootste gedeelte. Afstand doen van weelde zou zijn alle ge dachte aan maatschappelijke» vooruitgang vaarwel zeggen. De mogelijkheid, aan weelde- eischen voldoening te geven, roept krachten te voorschijn, om ze te bevredigenhun drang is levensvoorwaarde voor de nijver heid. Het is niet anders, de materieele be hoeften wisselen van aard en nemen toe in omvang, naarmate de geestelijke gesteldheid anders wordtonderling werken beide op elkander in. Weekledrang schept werkzaamheid en draagt bij tot de bezieling der kunst. Xu zullen wij niet zeggen, dat er altijd en overal harmonie is tusschen geestesbe schaving en weelde-ontplooiing, en evenmin ontkennen, dat er is een geestesrichting, die de laatste op den achtergrond houdt. Ook in eenvoudige omgeving, en zonder dat er naar gestreefd werd aan deze een sterke schittering te geven, zijn wel groote dingen gedaan, die een vordering in beschaving be- teekenden. Op ethischen grond moet evenwel een nadrukkelijk voorbehoud gemaakt worden. Weelde zich te verschaffen ten koste van een ander, is misdadig. Daarmee wordt niet alleen bedoeld het behalen van ruime win sten, door welke een economische druk wordt uitgeoefend, die velen tot aan, tot over de grenzen van de armoede brengt en wij zijn niet vreemd aan de gedachte, dat deze drang, tot een ongezonde neiging, tot een redelooze manie uitgegroeid, in de zedelijke voorgeschiedenis van dezen oorlog een ruiin aandeel heeft maar ook het terughouden van hetgeen wij voor het behoud der ge meenschap immers ook ons eigen, ons individueel belang behooren beschikbaar te stellen. Om nog even tot de historie van voor een jaar terug te keeren, vele menschen, die onder den eersten schrik tut onverwijlde ver mindering van weelde-uitgaven besloten, ziju begonnen met contributie op te zeggen, vrij willige bijdragen te onthouden aan allerlei instellingen, waarvan zij door hun toetreding het nut hebben toegestemd. V.'ij meenen dit een aanvang aan den verkeerden kant te mogen noemen. Erkenning van de juistheid van de aanbeveling: >Zorg, dat de dingen hun gewonen gang gaan», brengt mede, dat men niet achterwege blijft met het daartoe noodige te doen. Het weelde-vraagstuk heeft scherpe kan ten maatschappelijke zoowel als zedelijke. Met een bevredigende oplossing van de eerste zullen wij vooreerst nog niet klaar komen. Die vaa de laatste is een zaak van het individueele geweten, en daartoe gelde een aansporing aan allen om er toe mede te werken. Op den verjaardag van H. M. de Koningin zal er in den St. [oriskerk een dank- en bid- ure plaats vinden. Lichting 1915. I11 het tijdvak van 1 tot 5 October a.s. zullen worden ingelijfd: 1. de dienstplichtigen der lichting 1915, toegewezen aan de regimenten veld-artillerie en aan het korps rijdende artillerie 2. de helft van de getallen der dienst plichtigen dier lichting, toegewezen aan de regimenten huzaren. De minister van Financiën brengt ter ken nis. dat, ingevolge het Koninklijk besluit van 21 April 1915 (Staatsblad 110, 204), de ingetrokken zilverbons van fi, f 2,50 (ouden vorm) en f 5 alsnog, tot en met 31 Decem ber 1915. ter inwisseling kunnen worden aangeboden bij het agentschap van het Mi nisterie van Financiën te Amsterdam (Korte Spinhuissteeg no. 3). Desverlangd kunnen de bons per post aan bovenstaande adres worden gezonden, met duidelijke opgave van naam en adres van den inzender. Ter bevordering van een spoe dige afdoening, zullen de inzenders goed doen, bij de bons te voegen een behoorlijk gefrankeerd en aan hen zeiven geadresseerd formulier van een postwissel ten beloope van het bedrag der door hen ingezonden bons. De directie der Staatsspoor maakt aan het personeel bekend, dat het plaatsnemen door reizigers derde klasse in coupé's eerste klasse is aangegroeid tot een ergerlijk misbruik. Het personeel wordt bevolen aan het vol gende streng de hand te houden. Het plaatsen van reizigers met plaatsbe wijzen derde klasse in afdeelingen, waarin reeds reizigers eerste klasse zitten is ver boden. Eveneens is het toelaten van derde klas reizigers in doorgangs eerste en tweede klasse rijtuigen verboden. Coupé's tweede klasse van gewone coupé-rijtuigen zijn, zoo noodig, door overstappen ledig te maken en te gebruiken voor derde klasse reizigers als het plaatsen van derde klasse reizigers in de tweede klasse onvermijdelijk is. Op betreffende hoofdstations is zooveel mogelijk derde klasse materieel gereed te houden, opdat het inzet ten van eventueel noodige rijtuigen zonder ernstige vertraging kan geschieden. De sta tionschefs moeten er x.streng op letten dat hieraan stipt de hand wordt gehouden. Mejuffrouw M. G. A. Sporrey alhier is te 's Gravenhage geslaagd voor de acte L. O. Fransch. De heer P. Schut, Scheikundig-ingenieur te Delft is benoemd tot leeraar in de Wis- en Natuurkunde aan de Handelsschool alhier. liet Nederlandsche danscongres hield Zon dag en gisteren haar jaarlijksch congres, nadat voor de opening door de commissie, waarin o.a. onze stadgenoot de heer Th. P. A. Klaassen, zitting had, aan candidaat-leden het examen werd afgenomen. In de bestuurs-vacature werd voorzien door de verkiezing van den heer W. C. van den Heuvel, en bestaat het bestuur thans uit de heeren Van Hinte uit Amsterdam, voor zitter, Van den Heuvel uit Amsterdam, secretaris. Schouten uit Amsterdam penning meester, Klaassen, uit Amersfoort en Tuyten uit Zwolle. Besloten werd tot samenstelling van een album bevattende dansen voor de balzaal, waartoe de medewerking van alle dansonder- wijzers in den lande zal gevraagd worden. De dag van gisteren werd besteed aan het doen kennis maken met nieuwe dansen ze werden voorgedanst en ingestudeerd. Vooral de wals Vredes-idylle» van den heer Schouten viel zeer in den smaak. We ontvingen het programma van de open lucht-meeting, Zondag 29 Augustus door de R. C. Amersfoortsche Drankweervereenigin- gen op het speelterrein van St. Louis hij de halte Vlasakkers naast 't Retraitehuis te houden. In optocht gaat het 0111 half drie vertrek kend van 't Zand naar de plaats der bijeen komst. Dr. Banning van Nijmegen en pater Bor- romaeus de Greeve van Vorden zullen als sprekers optreden, terwijl de muziek van een Belgische kapel en een dameskoor zich zullen doen hooren. Op het terrein zijn allerlei ververschingen ook alcoholvrije dranken, te verkrijgen. En, wat van een wijs beleid getuigt, als 't ongunstig weer is, dan heeft de meeting in de zaal plaats. 't Is waar, dat zou wel heel jammer wezen, want juist dat zich bevinden te midden van de vrije natuur verleent dergelijke bijeen komsten zoo'n eigenaardig, aantrekkelijk cachet maar beter nog in '11 flinke zaal bijeen om aar. te hooren, wat opwekt tot het goede, dan door den regen uiteenge dreven en zich geheel en al een genotvol len middag te zien ontnomen. We zijn er zeker van, dat, hoe dan ook, 't doel van de bijeenkomst zal worden be reikt, n.l., om zaden uit te strooien, die, ont kiemend, tot vrucht zullen dragen '11 zich verre houden van drankmisbruik. De plaatselijke vereeniging tot bevordering van 't Vreemdelingen verkeer biedt niet alleen ter gelegenheid van de jaarvergadering der Ned. vereeniging van Gemeente-belangen, op 11 Sept. op Birkhoven een concert aan, maar ook tijdens het officiéél congres-diner op Woensdag 14 Sept. in hotel Birkhoven bij gelegenheid van het 67e Ned. Landhuis- houdkundig congres, dat van 13 tot 16 Sep tember alhier plaats heeft. Programma van 't Volksconcert Woens dagavond van 8 tot 10 uur op het Plant soen te geven. 1. En Route, mes amis, marsch, P. Mertzig 2. Ouverture La Vivandière. G. Delfort 3. Niets zonder arbeid, polka, F. v. d. Bossche 4. Caprice sur 1'opéra Norma, Bellini 5. Gelders festival, marsch, F. JSchweinsberg 6. Guillerette, valse de concert, F. Minet 7. Lelia concert Mazurka, D, Bouwens 8. La Reine de la campagne fantaisie, A. v. d. Berghe 9. Finale. Ter kaasmarkt, gisteren alhier gehouden, waren aangevoerd, 50 wagens, bevattende 11500 K.G. kaar Prijs f 49, a f 51.50, ge stremde kaas f 51.50, alles per 50 K.G. Handel vlug. Gisteren avond was het heel rumoerig op de Korte Gracht. Een soldaat, die onder den invloed van sterkendrank in de stad zich niet behoorlijk gedroeg, werd door de patrouille ingerekend en onder hevig verzet zijnerzijds naar de hoofdwacht gebracht, alwaar zijn razen en tieren heel wat publieke nieuwsgierighien opwekte. Ten slotte slaagde men er in den man te kalmeeren en kwam over de Korte Gracht weer haar eenzame rust! Als men ten laatste heeft gevonden, Waar heel de ziel naar smacht, Dan is 't te laat, de dag ^trzwonden, Reeds valt de nacht. 'J Als 't kleed ons past, net versleten, Als men het boek kent, is het uit, Als men het leven komt te weten. Dan valt het scherm, dat alles sluit. Een Engelsche onderwijzeres, Helena Nor- manton, heeft tusschen Dundee en Manchester in 14 vergaderingen gesprokt*» en binnen een maand 11.000 handteekeningen Van vrouwen verkregen voor een verzoekschrift dat zij wenscht aan te bieden aan Koningin Wilhelmina der Nederlanden. Het geschrift zal onze Koningin verzoeken, bij het sluiten van den vrede aan het congres van gevolmachtigden voor te stellen, dat iedere staat, op hét congres vertegenwoordigd een plechtige internationale overeenkomst zal sluiten om alle toekomstige geschillen op vreedzame wijze te beslechten en hetzelfde aan de andere landen te vragen. Vloeibaar boterkleursel. Verleden week was 't voor de zuivelkringen in zekeren zin eer. historische dag. In 1870 toch werd op 19 Augustus voor 't eerst vloeibaar boter kleursel verkrijgbaar gesteld en wel door den uitvinder den heer J. Coster te Gouda. Thans is het dus 45 jaar geleden, dat van die uitvinding algemeen werd geprofiteerd. Naar aanleiding van het feit, dat mej. ds. A. Zernicke wegens voorgenomen huwelijk het ambt van predikante bij de Doopsgezinde Gemeente te Bovenknijpe, sedert 1911 door haar vervuld, gaat neerleggen, heeft >Anony mus» het volgende leekedichtjegemaakt.dat we in het »Geill Volksblad» lezen Schoon 1c graag in elke pastorie Een lieve domineesche zie, De dominee moet zij niet wezen Hoezeer haar kunde wordt geprezen, En hoe welsprekend zij de Vrouw, Komt Trouw in 't spel, dan wordt ze óntrouw Zij zal, hoeveel ze ook moet verliezen, Der. m a 11 steeds voor den kansel kiezen. Dat is nog maar voor een gemeente. In he t eerte jaar der mobilisatie, 1 Augus tus 1914- 1 Augustus 1915, zijn in de ge meente Haarlemmermeer uitgekeerd aan de ingezetenenwegens militie- en landweer vergoeding f113.000. wegens inkwartiering ff 124.000, wegens de paardenvordering 2175.000, te zaïnen f412.000. Als een bewijs, dat de tegenwoordige bij zondere tijdsomstandigheden heel wat admi nistratief werk aan de betrokken openbare besturen bezorgen, moge de mededeeling dienen, dat b.v. als een gevolg van de ver scherpte bepalingen bij het grensverkeer alleen in de provincie Gelderland gedurende het oorlogsjaar niet minder dan pl.m. 10,000 buitenlandsche passen werden uitgereikt; te meer is dit teekenend waar dit aantal in nor male tijden in den regel tusschen 50 en 60 schommelt. De prijs van courantenpapier stijgt in Noor wegen nog zeer sterk. Groote partijen zijn door Frankrijfcrfgekocht tegen prijzen naar het heet van meer dan .200 Kr. per 1000 K.G. Voor leveranties in"*et volgend jaar worden prijzen van 180190 Kr. per 1000 K.G. genoteerd, waarbij dan natuurlijk de vraeht komt. Ook de prijzen voor andere papier soorten zijn belangrijk gestegen, doch nog niet zoozeer als de onkosten der fabrikanten. Van verschillende zijden wordt beweerd, dat met de voor den oorlog geldende prijzen grootere winsten gemaakt werden dan met de tegenwoordige hoogere noteeringen. Een vergadering, in Christiania gehouden van de Zweedsche en Noorsche papierfabri kanten, om over den toestand der markt en de prijzen te beraadslagen, kon het niet over een bepaalden prijs eens worden, wel waren allen het er echter over eens, dat de prijzen nog meer verhoogd moesten worden. Vele fabrieken kunnen in de eerste 6 maanden geen verdere orders aannemen. N. v. d. B. ■Sedert 1600 waren er in Europa totaal 628 oorlogen, dus bijna 1 oorlog per jaar. Er waren o.a. 144 oorlogen om gebiedsuit breiding, 28 godsdienstoorlogen, 55 burger oorlogen en 30 zonder bekende oorzaak. AM STERDAM SC HE SNUFJES. Oorlogswinstjes. Al meer wint de mee ning veld, dat het aantal personen, die van den oorlog geprofiteerd hebben, zeer groot is. Aanvankelijk scheen het, dat ieder onder den oorlog zou moeten lijden. Toen kwam de levensmiddelen-handel met Duitschland, en in een ommezien vloeiden de millioenen van Berlijn naar Amsterdam. Wij voor ons kunnen ons niet goed voor stellen, dat in die levensmiddelen-handel duizenden Amsterdammers betrokken zijn geweest. Maar wij hebb2n verschillende ge gevens, waaruit niet anders te concludeeren is, dan dat er door velen grof geld ver diend is. Het aantal Amsterdammers, die een paar weken naar buiten zijn gegaan, is niet veel kleiner dan in andere jaren. Verkoopers van luxe artikelen hadden het de eerste maanden van de crisis zeer stil, maar thans zijn ze weer te vreden. Een sigarenhandelaar ver belde ons, dat hij het ongeveer even druk hAd als andere jaren. Een groote zaak in huishoudelijke artikelen had het zelfs drukker. Een bekend meubelfabiikant deelde ons mee, dat hij het nog nimmer zoo druk gehad had als thans, ondanks het feit, dat het hout en leer zeer in prijs gestegen was. I'erry in de Kalverstraat verbouwt, breidt zich uit, krijgt een pracht win keimen werkt eraan dag en nacht, om maar tijdig klaar te zijn. De reusachtige magazijnen van Gerzon, nog betrekkelijk nieuw, gaan allen voor den grond; er zullen nieuwe mode-pateizen ge bouwd worden voor rekening van die firma, wearvoor tal van nieuwe panden zijn aan gekocht. Een bierfabrikant heeft voor veel geld in de oude stad zich van een prachtig terrein verzekerd, waar een reusachtig café- restaurant op gebouwd zal worden. Verder komt er een combinatie tot »tand, die een bioscoop, annex café-restaurant wil bouwen, een cinema, die voor niet minder dan 1500 menschen zal plaatsbieden. Ook op het hrcderiksplein zou, naar wij vernamen, een modern café verrijzen. tie ziet, de ondernemingsgeest is er niet uit, en geld kan men krijgen zelfs, ol men temidden van vette jaren zit inplaats van in den crisis. We hoorden nog een typisch staaltje. Een bediende van een Duitsche firma kreeg gedaan, toen de oorlog begonde firma gaf haar Amsterdamsch kantoor eraan. De ont slagen bediende ging in den handel. Dank

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2