Zaterdag 28 Augustus 1915. 1 i 64e Jaargang. reis_ 'ML H. L. A. DULLAERT Co. SAFE DEPOSIT. Redacteur Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1, franco per post /1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- BSSfiZS a Tenement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officlefile- en onteigening»- advertentieu per regel 15 cent Reolames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten ISFOORT. worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advfirtentlen van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. van de Naamloom Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". BUREAU: KORTEGHACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. nné's die tgdelijk elders f.^op aanvrage en met fpgave van adres, de eou- ïgndag tegen vergoeding sonden. auneerden kunnen op de geregelde toezending van jiie Courant" tijdens hun u verzekeren. NDSTORM. r-4e registers voor den iftndstorin. ter der gemeente Amers- tcr kennis van de in onder- yapemde personen, dat zij 1st or m wet in deze gemeente ij den landstorm zijn inge- datum, in het register, voor onder het volgnummer, n aangegeven. s"8< 2 o EZ Oi lil J3 EN plichtigen bij den landstorm der jaarklassen 1914 en 1913 gelegenheid hebben zich aan j een keuring te onderwerpen bij den keurings- raad, die zitting houdt op Woensdag 1 Sep tember 1915, voor middags 9'/2 uur, in het gebouw «Ons Huist Kortegracht no. 3, alle j ingeschrevenen der jaarklasse 1914 en die I der jaarklasse 1913, wier geslachtsnamen aanvangen met de letter A tot en met de letter K en op Donderdag, 2 September '9 '5/ voormiddags g'/3 uur, in het gebouw tOns Huis» Kortegracht no. 3, de inge schrevenen der jaarklasse 1913 met de letter L tot en men de letter Z. Het welbegrepen eigenbelang van de land- stormplichtigen maakt het zeer wenschelijk, dat zij zich voor deze keuring aanmelden o.a. omdat zij, ingeval zij ongeschikt mochten blijken nadat zij in werkelijken dienst zijn gekomen en alsdan weder huiswaarts worden gezonden, hiervan moeilijkbeden kunnen ondervinden ten aanzien van hun maatschap pelijke of studie-belangen. Onderwerpen zij zich aan een onderzoek bij den keuringsraad en blijkt daarbij voldoende van ongeschikt heid, dan worden zij van den dienstplicht bij den landstorm terstond ontslagen en staan zij niet meer bloot aan de kans om als land- stormplichtige in werkelijken dienst te worden geroepen. Wenscht een landstormplichtige bij een anderen keuringsdienst het onderzoek te on dergaan, dan kan de Voorzitter van eerstbe- doelden keuringsraad hem daartoe op zijn verzoek toestemming verleenen. De landstormplicbtigen van de jaarklasse 1914 zullen hoogstwaarschijnlijk worden op geroepen op of omstreeks 1 October e.k. en die der jaarklasse 1913 op of omstreeks 10 November e.k. in werkelijken dienst te komen. Amersfoort, 28 Augustus 1915. De Burgemeester van Amersfoort, H. W. VAN ESVELD. Weth. I.o.-Burg. Uit „Stilte en Strijd". Het Leven is te bard van geluiden, De menschen doen ie druk Om een ander wat doms te beduiden, Verpraten ze hun eigen geluk. In plaats van de vruchten te smaken, I Gooien ze elkaar met de schil. Ze praten om maar leven te maken En de wereld is zelf toch zoo stil. Ze konden het eindelijk wel weten, Dat geen-een het in woorden vindt, En dat, waar ze hun woorden vergeten, Het leven pas waarlijk begint. Adama van Scheltema. In bovenstaanden staat ver- i secretarie dezer gemeente, llpersoonlijke kennisgeving, Oplichtingen ten aanzien van jn vermeld. ^•Augustus 19'5- I Burgemeester voornoemd, [u w. VAN ESVELD, I Weth. lo. Burgemeester. teRMJCEURING- IgSEN i9*4 en l()iy Lrdérgömeente Amersfoort -ffcenekMni». dat dedle"!t- Zijue Majesteit het Kind. O, raak niet aan den blnnken glans Van 't klare kinderoog Want nergena vindt gij meer een llekt Zoo teer, zoo rein, zoo boog. »De Eeuw van het Kind....* Och wij weten het maar al te goed, dat deze eeuw voor het kind bestemd, gereserveerd is. Men verkondigt het van de daken, schreeuwt het ons in de ooren»Het Kind, zijn rechten, zijn belangen, zijn eischen*. Men eischt, dat al wat het kind betreft, zal beoordeeld worden naar den maatstaf van met wetenschappelijke, juistheid opgemaakte conclusies, aldus vast gesteld door met wetenschappelijke manna doorvoede menschen. Het kind moet de spil worden, waarom alles draait. Er is een tijd geweest, dat dit niet zoo was. Een tijd waarin het zoo nu en dan ge beurde, dat Zijne Majesteit bet Kind (met hoofdletters, alsjeblieft!) nog heel gereedelijk en zonder heel veel voorbereidende stappen COMMANDITAIRE BANKVEREENIGING Amersfoort Soest TELEEOON 1NTEBC. 303. Telagnmulrm Seherpenzeel. ,DIIM,iERT". Nemen gelden op Prolongaties ii Deposito mot onderpand. Vanaf heden bestaat gelegenheid tot het huren van Safe-loketten in onze brand- en inbraakvrije kluis, fabrikaat LIPS, bestand tegen de moderne inbraak werktuigen. Nieuwste constructie. huishoudelijk en geenszins wetenschappelijk gedocumenteerd, misschien onpaedagogisch op een gevoelige, rake manier aan den lijve getuchtigd werd. Een tijd waarin Z. M. nog niet geclassificeerd, beitiketteerd werd, waarin een kind een kind moest zijn in den kinderlijk gewonen zin des woords. 't Kan wezen, dat ze nog wat van den ouden stempel zijn zij, die niet zoo verbazend veel ophebben met eed nieuwigheid, omdat het een nieuwigheid is maar het sollen met het kind zit velen dwars. Ze denken dik wijls: is het kind dan een porseleinen pop petje, en zijn wij vroeger óók zoo'n poppetje, zoo'n breekbaar glaasje, zoo'n bijouterietje geweest Een kind is een heerlijk brok jong leven, een wandelende wereld op zichzelf, maar een wereld zonder zwartgalligheid, een huppe lende maatschappij. Het kind is een troost voor ongelukkigen, een steun voor ouden van dagen, een bezielende levensbron voor wie daar treurig of in dorheid nederzitten. Zijn stem, zijn bewegingen, ze verrukken. En een eerste plicht van de menschheid is, de kinderen te eerbiedigen. »Geef het kind wat des kinds is«, dat beteekent, geef het al, waaraan het behoefte heeft. Een kind is half dier, half God. Het eet als een wol- en drinkt als een beer; is speelsch en ver nielzuchtig als een jonge kat, en springt als een lammetjemaar in zijn slaap heeft het iets van het stil-verhevene uit een andere wereld, waar geen zorg en verdriet heer- schen en als het glimlacht en zijn klare oogen opslaat, ziet men daarin de onschuld van het Paradijs- Geef het kind wat het behoeft, Iaat het maar eens springen en lawaai maken, geef het desnoods iets om te vernielen, als hij er geen kwaad mee kan. Maar bovenalhoudt het kind.: kind. Daar heeft het in de eerste plaats recht op. en wie een kind zijn kindsheid ontneemt, doet grooter schade aan de maatschappij dan hij, die haar vastgestelde regelen overtreedt. Want 't laatste is nog weer goed te maken, het eerste is onherstelbaar. Gelukkig hij, die kinderen heeft, want hij bezit een schat, waarvan niemand de waarde kan bepalen. Maar dat sollen met het kind Zie, een kind moet regeeren in onze har ten, hij mag Koning zijn in het rijk onzer liefde a tout seigneur tout honneuriede- ren heer zijn eer. Laat het evenwel niet zoo ver komen, dat Z. M. zich van zijn gezag in zijn rijk al te zeer bewust wordt; hij zou lichtelijk zijn bemoeiingen uitstrekken tot andere gebieden, waar de Mensch regeert, en zich rechten aanmatigen, die hem niet voegen. Duidelijker gesproken: een kind is >maar een kind.* Wat den Mensch past. misstaat het Kind. Niet zij behooren uit te maken welke maatregelen er genomen zullen worden, maar gijzelf, gij, Mensch. stelt die verorde ning vast, uit de hoogte van uw Mensch-zijn. Geen oogen blik mogen de ouders vergelen, dat zij hun kind ten voorbeeld moeten zijn, maar zij en zij alleen, zijn en blijven de hoofden van het gezin. f .Wat zijn wij, thans volwassen menschen, stakkers van een vroegere generatie, toch veel te kort geschoten! Wat wisten onze moeders bijv. van opvoedkunde af? Durfde eene moeder boeken daarover lezen, dan liep zij gevaar te hooren dat zij »te veel boeken over opvoedkunde gelezen bad, om een enkel kind goed op te voeden* (zie zekeren Hol- landsche Jongen). Hoe is het toch mogelijk, dat wij door deze niet in de paedagogiek onderlegde vrouwen niet tot boosdoeners, tot abnormale in individuen zijn gevormd? Van metbode was weinig sprake, slechts twee dingen waren meestal duidelijk: haar groote liefde, die voor haar kind bergen kon verzetten, en veel leelijks, maar liefst met den mantel der liefde, bedekte; ten tweede clat onze moeders ons kind wisten te hou den. Het oud-Hollandsche gezegde: »Eerst menschen, dan hangooren* was een woord naar baar hart. Evenals met zooveel, zal zeker ook hier de waarheid wel in 't midden liggen. Vroeger bemoeide men zich te weinig met het Kind wie zal de rampen tellen, die de onvolkomen kennis van het kinderleven ver oorzaakt heeft en nog veroorzaakt Eere den mannen en vrouwen, die hun krachten wijden aan het oplossen der mysteriën van de kinderzielhoe meer kennis van het kind, des te meer kans van slagen bij het opvoe dingswerk. Maar nog eens u, sol niet met het Kind. Laat het zijn plaats, zijn natuurlijke plaats, bewaren onder aan de ladder. Dat niemand de stijging verhaaste! Z. M. het Kind schrijde langzaam naar boven tot de plaats, waar het zich eensklaps in Mensch gemetamorfo seerd ziet. Men gunne vooral aan het kind zoo lang mogelijk de kinderlijke pret. Het is de vraag of wij ooit zuiverder genot smaken in ons later leven. O gij, paedagogen, wees toch I wat minder zwaarwichtigEen fout tegen de Grieksche grammatica, een domheid in de alles regeerende wiskunde zelfs, ze is heusch j minder ernstig dan een zonde tegen de natuurlijke ontwikkeling van de kinderziel. Gij vaders, laat uw kind u niet boven 't hoofd groeien, maar wees ook niet altijd zoo tuk op uw >gezag«. Menig groot staats man en degelijk geleerde is er op betrapt dat hij soms op banden en voeten door de kinderkamer kroop, met joelende kinderen j op zijn rug en aan zijn jaspanden. Als uw kinderen hun besten kameraad in u zien, zullen zij 't meest van u houden. En daar komt 't op aan, óok voor 't noodzakelijke gezag. Pas vooral op, dat gij uw kind niet blasé maakt. Die vroegrijpheid gevolg dikwijls van misplaatste goedigheid der ouders, waar door de kinderen te veel avondpartijtjes ge nieten, te groote reizen maken, vooral te veel weelde leeren kennen die geblaseerd heid is voor een kind misschien wel het allerergste. Onze kinderen behooren meer vrijen tijd te hebben voor eenvoudiger vermaak; zij moeten zich niet schamen voor kinderlijke pret. Laat hen in Sinterklaas gelooven. zoolang als 't maar kan. Laten wij het feest van der Goeden Heilige met hen meevieren, ooi. later nog, als er sinds jaren geen schoenen en sokken meer opgehangen worden in den schoorsteen, maar kinderhanden nog even gauw gevuld zijn met wat zoets of aardign, en de oogen van onze knapen en meisjes nog stralen in afwachting van al de verrat- singen. De Tabaksbelasting. Uit Noord-Brabant schrijft men aan het Orgaan van den Middenstandsbond: Opnieuw zijn in ons land de gemoedersn in beweging gebracht door protest-vergac.e- ringen tegen de in voorbereiding zijnde vet in zake belasting op tabak en sigaren. Zooals bekend, bestaan de plannen voor deze belasting reeds lang, doch onder c.en indruk der schokkende gebeurtenissen, wa ar- onder wij thans leven, heeft de zaak niet dien snellen voortgang gemaakt, die ancers onder normale omstandigheden zou verwacht mogen worden. Toch heeft de speciale commissie, die van regeeringswege werd ingesteld, om het onder werp te bestudeeren, niet stilgezeten, er de zeer omvangrijke taak op zich genomen.om juiste gegevens omtrent dezen belangrijken tak van handel en nijverheid te verzamelen en daaruit een oordeel op te bouwen, om trent de al of niet wenschelijkheid cezer belasting. In de commissie waren aanvankelijk niet alle betrokken groepen vertegenwoordigd, doch later werd zij aangevuld, alhoewel nog eenige bekwame deskundigen uit de ind utrie tevergeefs hebben getracht, zitting it die commissie te verkrijgen. Tegen de belasting, zooals die wordt voor gesteld, trekken vooral de Nederlandsche Bond van Sigarenwinkeliers en de arbt iders- vereenigingen met kracht te velde, dot h ook in tal van andere kringen in ons land .-naakt men zich over een eventueele belasting ten zeerste ongerust. Nu is het eenmaal een algemeen verschijn sel, dat belanghebbenden bij eenigerlei tak van handel of industrie steeds zullen op komen tegen elke handeling, die eenige moe te last of schade, in welk opzicht dan ook, tan huu onderneming of bedr^f zullen veroorzaken; dit verschijnsel in aanmerking genomen, zal in dit artikel geen lans gebroken vorden voor belastingvrijheid, ter wille of in het belang van handelaar of fabrikant, coch de belasting alleen beoordeeld worden, in hoe verre zij al of niet zou strooken Biet het algemeen Nederlandsch belang. En wanneer de zaak dan in dit lichi wordt bezien, dient reeds vooraf te worden vast gesteld, dat tabaksfabrikaten in ons la id niet tot het soort der luxe artikelen bet ooren, zooals veelal wordt aangenomen, ja zelfs niet uitsluitend tot het gebied der genotmid delen mogen gerekend worden, omdat het >tabakskruid< zoo in ons land is ingebur gerd, dat het rooken tot een vaste, dagelijk- sche behoeft en gewoonte is geworden. Evenmin als de huismoeders het zcut in haar keuken kan ontberen, evenmin k innen duizenden porsonen zonder hun sigaar, of pijp tabak, ja, in talrijke gevallen, wordt de tabak reeds genoten, voordat b.v. aan t ont bijt gedacht wordt. Niet weinig is deze toestand in de band gewerkt, wijl hier te lande de tabalc zoo goed als onbelast ie gebleven, en daa*door een verbruiksartikel is kunnen worden. Hierdoor kon de sigarenindustrie ziel ont zaglijk uitbreiden, waarvan men zich eenigs- zins een denkbeeld kan vormen, warneer men weet, dat in ons land ongeveer 50000 gezinnen zijn, die alleen van deze indistrie bestaan, terwijl zij een bijverdienste virmt voor meer dan 15000 restaurant- en :afé- houders. Buiten beschouwing zijn hierbij nog gelaten de tienduizenden detaillisten, die onder allerlei bijzondere vormen in het arti kel handel drijven. En nog steeds ging deze nijverheid, al naar de bevolking steeg, eu du economische toeslanden zich verbeterden, injde laatste de cennia buitengewoon vooruit. Door de lage prijzen viel de sigaar ot der ieders bereik; de export nam gaandeweg toe, omdat het buitenland, zoodra de Neder landsche fabrikanten op de hoogte waren met de eischen der buitenlandsche afnem ïrs, niet meer tegen onze lagere prijzen kon con- curreeren. Behalve voor de fabrikanten, ent- stond door den toenemenden export, ook ten niet te versmaden voordeel voor onze import en exportbuizen, de scheepvaart en assurin- tie-makelaars. Aan de hand van deze feiten dient nu eens even vooruitgeloopen te worden op c en toestand, die, 11a heffing eener belasting in

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1