Stadsnieuws. ■4T- Bijeenkomsten. I'KEBIKBEUKTEN. - Marktp r Advertei AMERSFOOR WISSEL- en EFFECT HUI 1 ons land zou intreden, en dient daarvoor b.v. Duitschland eens tot voorbeeld te worden genomen. In dat rijk werd tusschen de jaren 1870—'75 ongeveer t .84 Kg. tabak en tabaksfabrikaten per hoofd verbruikt. In 1879 werd een be lasting van Mk. 85.per 100 Kg. geheven, met het gevolg, dat van 1880—'85 het ver bruik niet 30 pCt. verminderde, daar in die jaren slechts 1.39 Kg. per hoofd werd ver bruikt. Later werd de belasting weer verhoogd (met 25 pCt.). hetgeen een voortdurende werkloosheid ten gevolge had (ongeveer 25 pCt. der werklieden vielen uit). Nog levendig zal het in "t geheugen staan, hoe bij de laatste ingrijpende belastingverhoogingen, nu enkele jaren geleden, de Duitsche regeering geldelijken steun (eenige millioenen Marken) aau de werklieden, wegens ernstige werk loosheid, moest verleenen. In ons land zou de toestand, bij belasting heffing, voor de sigarenindustrie nog treuriger worden, daar in Duitschland het tabaksver bruik zooveel grooter was, dan van sigaren, dus juist het omgekeerde als ten ontzent. Reeds alleen onze belangrijke havenplaat sen, zooals Rotterdam en Amsterdam, zouden in niet geringe mate den nadeeligen invloed eener belasting op het tabaksproduct onder vinden, want vooral mag niet worden over t hoofd gezien, dat de schepen in die havens zich volledig van tabak en sigaren voorzien, waarmede inzonderheid de detaillisten in die plaatsen zijn gebaat, welke in 't artikel een aanzienlijken handel op die wijze drijven. Zoodra een prijsverhooging. wegens be lastingheffing, zou intreden, zullen de schepen zich zeer zeker uit dc vrije buitenlandsche entrepots van tabak en sigaren voorzien (Hamburg, Bremen), en de vele Engelsche, en ook andere buitenlandsche havenplaatsen, waar het artikel, vrij van rechten, uit de z.g. »vrijlagers« betrokken kan worden. I Groote partijen Nederlandsch fabrikaat worden ook naar die buitenlandsche vrij- cntrepüts geëxporteerd, en daaruit door de internationale scheepvaart voor de beman- j ningen «m verkoop aan boord betrokken, daar ons artikel op die wijze uiterst goedkoop kan worden geleverd. Wel zou bij belastingheffing in 011s land het zg drawn backsysteem» toegepast kunnen worden, bij levering aan de buitenlandsche scheepvaart, doch hieraan 2onden bijna on overkomelijke bezwaren voor den scheeps- detailhandel in onze havenplaatsen verbon den zijn. Buitendien zou onze export in 't algemeen door eventueele rechten zeer belemmerd j worden, daar wij thans in landen met hooge invoerrechten toch vrij beduidende hoeveel- j heden leveren, wegens den goeden naam 1 van ons fabrikaat en het onbelast zijn van het artikel, waardoor de prijzen laag kunnen gecalculeerd worden. Zoodra ten onzent een recht wordt gehe- ven, zal 't buitenland zich tot de eigen nijverheid wenden, daar de prijzen dan niet meer noemenswaard zulllen verschillen. Ook zullen de detaillisten in plaatsen met veel vreenmdelingenbezoek buitengewoon van «ene belasting te lijden hebben, daar de j particuliere buitenlandsche afnemers (touris- ten) dan de verbindingen zullen verbreken, omdat zij geen lust hebben, bij de Neder- landsche belasting ook die van 't eigen land op '1 artikel te dragen. Alles te saam genomen, is het daarom niet overdreven, eene beduidende belasting op tabak of tabaksfabrikaten, een ramp voor de industrie in 't bijzonder, en eene ontzettende schade in 't algemeen te noemen. Dit wordt dan ook in breede lagen inge zien. Vandaar de agitatie, die in uiteenloo- pende kringen in ons land daarover heerscht. Wanneer er desondanks, onder een of anderen vorm een belasting op dezen tak vat: bedrijf zou moeten komen, is er toch nog wel een uitweg te vinden, waardoor aan de algemccnc belangen kan worden tege moetgekomen. Er zou b.v, een lichte ver hooging op het invoerrecht van onbewerkte tabak kunnen geheven worden, doch nog practischer zou het zijn een stevig invoer recht tc hetten op het artikel «sigaretten». De sigaretten-industrie is in ons land nog pas in opkomst, zoodat de groote omzet bijna j geheel ten gojde komt aan buitenlandsche producenten. Daar 't artikel ten onzent onbelast is. kun nen de buitenlandsche fabrikanten hier bijna zoo goedkoop leveren, als in hun eigenland, waar hoogc belasting geheven wordt. Het zou daarom zeer nuttig èn voor onze schatkist en voor onze eigen opkomende sigarettenindustrie kunnen zijn, dat in Neder land oen hoog invoerrecht op sigaretten werd gehesen. De sigaret is doorgaans goedkoop. 1 Dc intrinsieke waarde der geringe soorten 1 beloopt nauwelijks f 3 per duizend, zoodat een flink invoerrecht, zelfs van 70—100 pCt. der waarde, zonder bezwaar zou kunnen ge- heven worden. Onnoodig te zeggen, dat daarbij geen 1 uitvoerrecht of binnenlandsche belasting zou mogen worden toegepast, daar anders onze eigen jonge industrie belemmerd 20u worden. K ven wel zou. zooals gezegd, een matige verhooging van het invoerrecht op ruwe tabak geen beletsel voor de verdere ontwik keling onzer sigarenindustrie kunnen zijn ook onze zoo belangrijke tabaksmarkten te Amsterdam en Rotterdam zouden daarvan geen nadeel ondervinden. Slechts alleen, wanneer het ruwe product zwaar zou belast worden, is er groote kans, dat de tabaksmarkt zich naar buitenlandsche vrijhavens zou verplaatsen. Dit idee is verre van denkbeeldig, daar reeds nu voor Ameri- kaansche tabakken groote markten bestaan te Hamburg en Bremen. Resumeerende, kan gerustelijk de veron derstelling vooropgezet worden, dat een be duidende belasting op tabak en tabaksfabri kanten in ons land tot een buitengewone werkloosheid zou leiden, een ramp voor tien duizenden landgenooten zou beteekenen en eene blijvende schade aan deze nationale industrie zou toebrengen, die op geenerlei andere wijze meer zou kunnen worden goed gemaakt. De Staatscourant van 27 Aug. vermeldt de gewijzigde Statuten van de Vereeniging tot bevordering van het Chr. Nat. School onderwijs alhier. De inspecteur der infanterie heeft bepaald, dat zij die thans zijn opgeroepen voor den landstorm en voordien behoord hebben tot den vrijwilligen landstorm, vereenigd moeten worden, teneinde na te gaan of de niet ge gradueerden kunnen worden opgeleid tot kader, terwijl van hun reeds verkregen ge oefendheid partij moet worden getrokken, om hen eerder b.v. in 2 maanden af te richten. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft het voornemen te kennen gegeven om op 14 September het Landhuishoudkundig con gres alhier bij te wonen. De heer F. Kramers alhier slaagde te 's Gravenhage voor de acte Fransch L. O. Tot tijdelijk onderwijzeres aan school B. (Leusderweg) zijn voor den cursus 1915 1016 benoemd de dames J. G. van Maanen, M. C. A. Sporry en H. A. Ch. E. de Reede. Koningings jaardag wordt door het Jonge- lings verbond op waardige wijze gevierd en wel door het geven van een tuinavond op Birkhoven. Het orkest der Utrechtsche Jongemannen- vereenlging, zal zich doen hooren, mejuffr. jw R. C. Uitzinger, Sopraan, geeft eenige zang nummers ten beste, de heer J. B. Grooten- dorst, zal voordrachten houden, terwijl de heer A. Th. Vis de piano-begeleiding voor zijn rekening neemt. Men zietafwisseling genoeg. We twijfelen niet of er zullen veel toe hoorders zijn. De plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs in de gemeente Wilder- vank heeft een enquête gehouden over den omvang, dien 't rooken door schooljongens heeft verkregen. Hel onderzoek wees uit, dat van de 689 jongens, die resp. 6 open bare, 2 bijzondere en 2 M. U. L. O.-scholen bezoeken, er niet mir.der dan 413 rooken. Dat is dus ongeveer 60 pet. der jongens. In de laagste klassen van alle scholen, met totaal 118 leerlingen, treft men reeds 19 rookers aan. In de zesde klasse, met 69 leer- leerlingen. niet minder dan 64 rookers. Op enkele uitzonderingen na, zijn alle jongens als ze de school verlaten dus al rookers. De vier plaatselijke geneeskundigen waar- j schuwen de ouders met nadruk, dit rooken tegen te gaan, daar het zeer nadeelig is voor geest en lichaam van het kind. Zou zoo'n enquête onder de schooljeugd hier te houden, ook niet verrassende ont dekkingen opleveren? Als we zoo nagaan, hoe vaak we dreumes- sen, met groot welbehagen hun «sigaretje- zien uitblazenv zonder eenige gêne op straat en in tegenwoordigheid van volwassenen, dan dunkt ons, dat een waarschuwing tot de ouders niet overbodig is. om in woord en daad opgewekt te worden tot het nuttige en aangename! Als het publiek nu maar begrijpt, hoeveel zorg en inspanning het de verschillende commissies kost om alles te regelen en in elkaar te zetten, dan zal het van zijn kant zich zeker kalm en rustig gedragen en vooral bij het meeloopen met de optocht zich van het zoo hinderlijk dringen onthouden. Ongetwijfeld zullen veel vreemdelingen ons stedeke Zondag bezoeken. I.aten zij aan de welgemanierdheid van 't Amersfoortsche publiek een aangename herinnering meenemen dat hopen we van harte. Dinsdagavond, om half acht, zal in Amicitia, bij gunstig weer op het terras, bij ongunstig in de zaal. een concert door de Zeister kapel der geïnterneerden gegeven worden, aange boden door den kolonel der geïnterneerden. Kapelmeester de heer Poesman. Heden middag werden de feesten der A. Z. P. C„ ter herdenking van haar vijfjarig bestaan geeft, waardig ingezet door den wedstrijd over 2 K.M. De Koppel was tot punt van vertrek ge kozen honderden en honderden stonden aan beide zijden geschaard en juichten de deel nemers en deelneemsters toe. Ongeveer 7 min. na tweeën startte no. 1 de heer F. L. Leusden, die van 't begin af aan 't hoofd bleef zwemmen, tegelijk inet hem ging A. Minnes af die spoedig eenige meters achter kwam. Van der Grient hoewel aan wezig zag zich wegens verschillende redenen genoodzaakt van de deelneming af te zien. Nadat alle heeren vertrokken waren start ten de dames. De aankomst in de Zweminrichting was als volgt no. 1 F. L. I.eusden van U. Z. C. in 33 min. 26 sec. Leusden verbeterde de recordtijd van Beem met 344/6 sec. en won 't kampioenschap der U. P. Z. B. Tweede Prijs A, Minnes ('t Y) in 34 m. 47 =/s sec. Derde Prijs C. Beem (A.Z. en P.C.) in 35 m. 8 sec. Vierde Prijs W. G. Slot van A. Z. C. in 37 m. 21/s sec. De later toegevoegdde 5e prijs won F. Schutte in 38 m. 578/5 sec. Geruimen tijd voordat alle heeren deel nemers binnen waren, kwamen re. enkele dames. Eerste prijs, mej. J, van VVieringen (S.Z.C.) Schiedam, 44 m. io2/5 sec, Tweede prijs, mej. B. Duykers (H.D.Z.) Amsterdam, 44 m. 52 2/5 sec. Eere-prijs voor 'tH, Z. P. Z. lid welke de beste tijd maakt, won mej. T. Stoker in in 48 m. 23 sec. Zilveren medaille voor 't jongste A. Z. P. C. lid, dat de afstand ge heel aflegt, won mej. Z. Wolfwinkel in 53 m. 13 2/5 sec. Naar de Centrale eierveiling werden gister aangevoerd 55806 kipeieren, die werden verkocht voor f 7.00 tot f 7.05 per honderd. De eendeieren golden f7.00 tot f7.05 de kalkoeneieren f 9.00 kippen 45 tot 64 ct. oude hanen 33 tot 50 ct. per kilo. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer W. A. van den Bovenkamp, Utrechtschestraat 10, telefoon 63. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om kwart over zeven die van de overige voertuigen op 't allerlaatst om kwart voor achten zijn aan gestoken. Er zijn toch nog onbaatzuchtige men- schen in de wereld, die, wat ze te goed hebben, niet toucheeren. Dat ondervindt de politie schier dagelijks, zoo ook weer heden, waar zij hier 2 personen moest aanhouden, 'n man en 'n vrouw. De eerste had nog een jaar in de Rijkswerk inrichting te toeven, de tweede het weerzin wekkende feit met negen dagen gevange nisstraf te boeten, dat ze in 't openbaar was aangetroffen in staat van dronkenschap. Door "het hoofdbestuur der vereeniging facultatieve lijkverbranding is besloten in September de algemeene vergadering alhier te houden. Het droomen van een wakkere is van meer beteekenis dan het waken van een droomer. Morgen, Zondagmiddag, zullen, vooral wanneer 't mooi weer is. heel w..t stadge- nooten uit hun woningen gelokt worden, I De propaganda-meeting van de Amersf, 1 Roomsche Drankweer, op het speelterrein j van St. Louis te houden, waarheen in op- tocht om half drie van 1 Zand getrokken wordt, zal zeker veel bezoekers trekken onder de ouderen vooral. Dc jeugd zal wel het sterkst vertegen woordigd zijn bij de zwemwedstrijden in de zweminrichting, die om half twee beginnen, ccn der aantrekkelijkste nummers op het programma van het driedaagsche feest, waar mede A. Z. éi: P. C. haar eerste lustrum viert. Werkelijk, we behoeven niet te klagen, dat in ons stedeke de gelegenheid ontbreekt Turf en hooi. In de veenstreken van Drenthe wordt tegenwoordig een levendige turfhandel gedreven. De prijzen gaan sterk in de hoogte en zijn reeds dubbel zoo hoog als de voorafgaande jaren. Reeds zijn in ver band daarmede adressen opgesteld met ver zoek aan den betrokken minister om voor die brandstof ook maximumprijzen vast te stellen. AMSTERDAM SC HE SNUFJES. Poppenkast. Men schrijft ons uit Am sterdam Braakensiek heeft voor de «Groene» een geestige plaat geteekendDen Dam, en op de plaats waar eertijds de Hollandsche Maagd met het steer.en hart stond, een poppenkast; voorts is Naatje onder het pu bliek, en ze vraagt zich met een bedroefd gezicht af, of zij nu d a a rvoor van haar voet stuk is moeten komen. Inderdaad staat haast iederen dag een pop penkast op den Dam. We dachten, dat de poppenkast-mannen geheel uitgestorven waren althans in Amsterdam zag men ze zelden ineer. De vorige hoofdcommissaris van politie schijnt dezen ondernemers geen goed hart toegedragen te hebben, maar op het oogen- blik genieten ze iveer vrijheid, en kunnen zij hun kastje neeteetten, waar hun dat ge schikt voorkomt, En is er dan een mooier plekje denkbaar dan de Dam? Het aantal poppenkasten schijnt nog tame lijk groot te zijn. Een is er inet een inge bouwd draaiorgel. Een ander poppenkast- houder heeft zich van de medewerking ver zekerd van een aapje, dat opperbest ver schillende gedeelten uit de Katrijn-rollen overneemt. Het stomme dier slaat Jan Klaassen duchtig, hangt den deurwaarder op, en 'werkt met de doodkist al was het een apen- nootje. De kinderen verdringen zich, en ook de provinciaaltjes blijven staan. Zelfs Amster dammers van meergevorderde jeugd, zoo tusschen de 30 en 60, blijven staan, 't Is ook een onschuldig genoegen, en als wij ons den Jan Klaassen van onze kinderjaren her inneren, dan meenen wij het feit te moeten constateeren, dat hij weer geheel populair geworden is. Adrian us 1 en Rigje van der WjB z. van Hubertus Adriar Hendtika Costermaus. donnée, z. van JeanJ £|ei en Marie Josephine Paqu van Willem van Nus en L Cornelis Wouterus, z. van Hendrikje vau Nieuwenhui ONDERTROUWD; Herman Marinus* K§jide Alida Groesz. Jdfianni en Teunisje Gijtenbeek. - dorus Cornelis van Barlinj Maria Wellerd. OVERLEDEN: Cornelia Engelberttk Ant staken. Everarda^Sgte Levenloos aangegeven ki welijk geslacht. Level kind van het vrouwelnk g> van den Burg, 8 jaar. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp 18. Oudheidk. museum Flehite. Zaterdag Theosofische leeszaal. Zo. tot Zat. Bioscoop Langestraat. Zat. tot Dinsd. Bioscoop »De Arend». 29 Aug. Propaganda-meeting van de R. K. drankweervereenigingetv op het speelterrein van het instituut Saint Louis. 31 Aug. Concert in Amicitia, Tuinavond van de Chr. Jongelings- vereeniging op Birkhoven. 11 Sept. Jaarverg. Ned. vereeniging voor Gemeente-belangen. 12 Sept. Openlucht-samenkomst Vrijz. Herv. '3/'5 Sept. Ned. Landhuishoudk. congres. Zondag 29 Augustus. Evang. Luthersche kerk. Voorm. 10V2 uur, ds. H. J Toxopeiis. Remonstrantsche kerk. Voorm. 101/2 uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kerk. Voorm. to'/o uur ds, M. Honigh uit Franeker. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm, 10 uur, ds. Donner. Avond 5l/a uur, ds. Teerink. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5V2 uur, ds. Donner. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 10 uur, de heer H. Velema, student te 's-llage. Avond 5 '/2 uur, de heer Velema. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9'/2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Dinsdag 31 Augustus. Avond 71/1j uur de heer Vijverberg uit Den Haag. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Burgerlijke Stuud Tr«u Amersfoort van 20 tot en me; 26 Augustus. GEBOREN Maria Johanna, d. van Gerrit Koppen en Adriana van Doorn. Alida Frederika Hermina, d. van Marinus Hendrikus Lancee en Frederika Hermina Wallet. Roelefina Willemina, d. van Johannes Albertus Kentin en Alijda Fontijn. - Johanna Martina, d. van Willem van Gelder en Margaretha Kriebel. Catharina Johanna, d. van Daniel Jan van de Wege en Elizabeth Catharina van Doeselaar. - Camille Juliette Elisabeth Constance, d. van Pierre Jean Ghysens en Hortense Marie Alphonsine Ahteens. I Johanna Martina Theodora, d. van Jacobus Johannes van Doom en Johanna Schoen makers. Willem, z. van Evert van der Heiden en Sophia Driesman. Piet Anto- I nius, z. van Johannes Regnerij en Janna Hendrika Wilbrink, Brandelina Betsy, d. 1 van Aart v«p 't Net en Hendrika Hoender- I daal. Nicolas Henri Antoine, z. van 1 Edouard Nicolas Charlier en Marie Hèlène Hubertiua Rouers, Otto Joseph, z. van Hubertus Henricus Thiery en Geertruida Maria van der Linden. -- Johan George, z. van Johannes Tuithof en Evertje Muller. Antonia, d. van Gerrit Jan Willemsen en Femiz van 't Wei. Antoniua, z. van Gerrit Veer en Susanna van Nimwegen. Anto nia, d. van Frank Schuurman en Willemina Gerth. - Jouke. r. van Ark van Diggele AMERSFOORT, 2? Appelen f 2.50 a f 6. f7.50 NieuweaardapplfSfrf aardappelen f 2.40 a f 2.6 f7.— a f7.50 per too stu f7,50 a f8.p. too stuks, a f 1.60 per Kilo. Kippi Kuikens ft.a f2.25. P' fo.90. Ganzen fo.-^- a^c fo.-- a fo. Jonge eend Hazen f o.a fo.—Wil a fo.Tamme konijnen i stuk. Duiven fo.40 a f0.51 varkens f o.a f o.Mag f 35.Zeugen f 80.— a f 18.a f28.—. K&ftfere Aangevoerd waren on Appelen. 250 heet. Peren, appelen 250 heet. Zandaa stuks Hoendereieren; 400 Kilo Grasboter 11 Magere Varkens; «.-«Varl slagerij: 300 Biggen; 12 Ze (Mr. 8. B. VAN WEfcMHfcEJ Korlegracht 11. TelegrantadreH„Wis Incassei seis 1 V-Jwqjd Wissels Buitei Verhuurt loketten it ■peciaal gebouwde kluis volgens tarief, op aanvr; te zijnen kantore Assurantiën. Credieten. Coupons. Deposito's. Effecten. Te AMERSFOORT w< le huur gerrnagd een ,sol op aangenamen stand, be kamers, voorzien van alle r en met grooten tuic- -»* Br. fr. met uitvoerige inl. lett. J 578, DE BRUIN's Bij den ondergeleöki *3!x iederen Woensdag Be Hollandse ($)j Weekbla onder £Lrcif$r VAN ffSn. Joukrr. ANNA de SAVO m- Qfc De Hollandsche Lelie 3$ Weekblad in Nederla 3^ uit de hoogste ^ikSfes gen. Let hierop vooru <3 f i Prijs p. jaarg. f5.25, proefnummer V.'

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2