Stadsnieuws. Ingezonden. ten Westen van de Njeinen, tusschen Bjelostok en Olita, verspreid zijn achtergelaten. Uit het bovenstaande volgt, dat onver mijdelijk binnen enkele dagen het groote spoorwegknooppunt Wilna zal moeten vallen de Duitsche berichten toch melden, dat zij ten Oosten van Kowno voorwaarts rukken en de Russen, die wel n waar tegen de nadering van dit gevaar alle maatregelen nemen, waartoe zij nog in staat zijn, zijn met hun hoofdmacht reeds in aftocht naar Düna- burg. Hoe geweldig de schrik en ontsteltenis hier zijn, blijkt uit het bericht, dat het Rus sisch civielbestuur bereids uit het meer dan 200 K.M. Oostwaarts gelegen Minsk is ver trokken. Is dus Wilna niet meer te behouden en zal daarmede de spoorweggemeenschap van Petrograd naar de Zuidelijk gelegen districten Grodno, Volhynië en Podolië totaal zijn af gesneden, van des te grooter belang voor de Russen is het thans Riga. Dunamünde en Dünaburg, de versterkte punten aan de Dunarivier, te behouden. Moeten zij ook deze steunpunten en daarmede dus hun derde linie prijs geven, dan ligt de weg naar het Noorden geheel open en zullen Czaar en Regeering Petrograd moeten verlaten. Omtrent den indruk, die dit alles zal maken, zijn tal van onderstellingen mogelijk onze lezers hebben ongetwijfeld kennis ge nomen van de reeds opgedoken geruchten omtrent de mogelijkheid, dat Rusland zich genoodzaakt zal zien, tot een vredesaanbod of verzoek van wapenstilstand over te gaan wat hiervan ook moge zijn, te verwachten is het in elk geval, dat de Duitschers zich vooraf nog in het bezit zullen stellen van de Golf van Riga en van de vesting Duna- burg. Dat men ook bij de bondgenooten van Rusland verre van gerust is, blijkt wel het best uit de pogingen om de hulp der Bal- kanstaten te verkrijgen en de nog niet be vestigde mededeeling, dat Italië hulp zal verleenen bij de actie aan de Dardanellen pogingen, die echter geen succes beloven. Voorts blijkt van die onrust uit de betui gingen, in Frankrijk en Engeland, van be wondering voor de Russische legers, van verzekeringen van onverbreekbaar samen gaan, totdat de vijand zal verslagen zijn. Een Fransch blad zegt, dat de Russische stoomwals thans een zuigpompis geworden, en te Londen heeft men het gepast geacht, een groote ovatie, met muziek aan het hoofd en met deelneming van den Lord-Mayor en vele Beursmannen, te brengen aan den Russischen gezant. Het is mogelijk, dat der gelijke betoogingen bij het publiek eenige geestdrift wekken en den armen van geest zand in de oogen strooien, maar de nuchtere kenners van den toestand en de buitenstaan ders kunnen daardoor evenmin beïnvloed worden, als dat zij verandering in den toe stand brengen. Aan moed, volharding en offervaardigheid heeft het den Russischen soldaat allerminst ontbrokenhem en het Russische volk treft geen verwijt; maar corruptie en wanbeheer in het Staatsbestuur en gebrekkige leger leiding zijn oorzaak geworden, dat de milli- oenenlegers zijn geslagen en opgelost en het Czarenrijk een kritieke en smadelijke periode doormaakt, waarvan de gevolgen nog niet zijn te overzien. Zelfs financieel is de toestand nimmer zóo treurig geweest als thans; van ovaties, opgesmukte dagbladarti kelen en verbloeming van de werkelijkheid is geen uitkomst of verbetering te wachten. In aansluiting aan het bovenstaande, dat Maandagavond werd geschreven, geven wij nog de volgende bijzonderheden uit de sedert verschenen communiqué's: Ten Oosten van de Njemen hebben de Russen hun terugtocht thans zoover voortge zet, dat de hen achtervolgende legergroep van Von Hindenburg het bosch van Augustowa achter zich heeft en dus voor het Westfront der vesting Grodno staat. Tusschen Bjelostok en Brest duurt deop- marsch voort; de Duitschers beweren, dat de Russen hier duizenden dorpsbewoners tegen het vijandelijk vuur injagen ter be scherming van hun achterhoede-stellingen. Aan de Du na wordt sedert twee dagen heftig gevochten om het daar aangelegde bruggenhoofd bij Friedrichstadt. Daar Frie- drichstadt halverwege tusschen Dunaburg (Dwinsk) en Riga ligt, mag verondersteld worden, dat men de Riga—Dunamundestel- ling aan den riviermond afzonderlijk wil aan tasten en haar daarom eerst van de spoor wegverbinding met Dwinsk wil afsluiten. I>eze afsnijding zou den aanval vergemakke lijken en het zeer waarschijnlijk maken, dat de Russen ook Riga zonder strijd zullen ontruimen om niet de risico te loopen, inge sloten te worden. Daarna zou de aanval op de vesting Dwinsk kunnen beginnen, daar dan, als men rekent, dat in den tusschentijd Wilna valt, de vesting aan de geheele Zuid en Westzijdf kan worden aangevallen en de aanvallen niet den hinder ondervinden van een vijandelijk steunpunt (Riga) in de flank en den rug te hebben. Een krachtige aanval in meer dan éen sector van het vestingfront is bovendien met het oog op de sterkte van Dunaburg wel aan te bevelen. Het is een vesting van den eersten rang, en de laatste groote versperring aan den spoorweg WarschauPetrograd voor de hoofdstad van Rusland en jtevens een der gewichtigste arsenalen. De legergroep van Prins Luitpold van Beieren heeft den bovenloop der Naref over schreden en ten Noorden van Prusyana den vijand over het moerasgebied teruggedrongen. De legergroep van Von MRckensen zette met succes de vervolging voort en nam de hardnekkig verdedigde hoogten aan den Oostelijken oever van de Strypa bij Zborof. Het aantal gevangenen sedert het begin van het voorjaars-offensief, 2 Mei, door de Duitsche en de Oostenrijksch-Hongaarsche legers in Galicië gemaakt, bedraagt reeds meer dan een millioen, onder wie 15 gene raals en ,5000 andere officieren, terwijl ruim 5400 kanonen en reusachtige voorraden am munitie en levensmiddelen zijn buit gemaakt. De Oostenrijkers namen de vesting Luck, doorbraken de Russische linie over 20 K.M. en wierpen den vijand terug over de Styr. De dank- en bidstond, Dinsdagavond onder voorgaan van ds. K. den Hollander ter^ ge legenheid van den 35Sten verjaardag van H. M. de Koningin in de St. Joris-kerk gehouden, werd zeer druk bezocht. Schier geen zitplaats was onbezet, terwijl zeer velen achterin het schipeen plaatsje in namen. Naar aanleiding van Psalm 2 11b «Ver heugt u met beving* herinnerde ds. Den Hollander in een zeer treffende rede, dat er reden is tot verheugenis als wij denken aan de groote zegeningen, in het afgeloopen jaar aan Vorstin en vaderland geschonken; doch verheugenis met beving als we denken aan het oorlogswee rond ons en zien naar de dreigende wolken, die nog altijd ook boven ons vaderland hangen en letten op de zonden onder ons volk en in onze kerk. De gemeente zong ter afwisseling Ge zang 2 1, Psalm 105 en 24, en Ge zang 96. Mevrouw N. MansfeldtDe Witt Hubers, uit Utrecht, bracht ten gehoore den rei uit «Gijsbrecht van Amtel* en »Wo du hinge- hest», dat ook werd gezongen bij het huwe lijk van H. M. Het koor der landweer- grenadiers, uit Jutfaas, vertolkte «Wilt heden nu treden* en «O Heer, Die daar Uwtente spreidt*, beide van Valerius; «Wij willen Holland houwen*, van Arnold Spoel; en het «Wilhelmus*. De zeer fraaie zang werd op niet minder verdienstelijke wijze begeleid door den heer G. van den Burg. De samenkomst maakte diepen indruk. De Chr Jongelingsvereeniging, die reeds een paar jaar haar gewone jaarfeest niet heeft kunnen geven, wilde het nu goed maken door op Koninginnedag een tuinfeest te organiseeren in «Birkhoven*. Het weer, dat op den dag weinig hoop gaf op het doorgaan, laat staan het sla gen van het feest, klaarde boven verwachting tegen den avond geheel op, zoodat, toen wij op 't feestterrein aankwamen, de oranjekleu rige lampions reeds als zoovele vurige bollen in de lucht zweefden. De opkomst van het publiek viel nogal mede; althans toen het goede orkest der Utrechtsche afdeeling den openingsmarsch blies waren er ondanks den ongewoon koelen avond vele plaatsen aan de gezellige tafeltjes bezet. Mej. Uitzingef bracht zeer verdienstelijk Spoel's «Lied van een Koningsvrouwe* ien gehoore, waardig op de piano geaccompa gneerd door den heer Vis. Later begeleidde zij den heer Grootendorst bij diens goede declamatie von Rosegger's ballade «Moeders ontwaken* op bevallige wijze. Zeer mooi droeg de heer G., door het orkest begeleid, daarna voor Da Costa's fragment uit «De slag bij Nieuwpoort*. Hier en daar week de declament eenigszins af van Da Costa's woordonkens, maar die den tekst in 't pro gramma niet volgde, merkte het niet. 't Deed trouwens minder ter zake. De voordracht was als naar gewoonteduidelijke uitspraak en doorleefd. Zeer voldaan aanvaardden we om 10 uur bij helderen maneschijn de terugreis. De koude was oorzaak, dat het bezoek niet zóo druk was als de uitmuntende voor bereiding wel heeft verdiend. Aan de zelfde reden is 't wel toe te schrij ven, dat het concert, aangeboden door de Belgische officieren, niet druk werd bezocht althans wat het terras van «Amicitia* betreft. Onderlangs en op het Laantje waren echter zeer velen, die aandachtig luisterden naar en volop genoten van de keurige muziek der kapel van den heer León Poesmans. Het Kamerlid de heer A. B. Kleereko- per heeft de volgende schriftelijke vragen gericht tot den Minister van Waterstaat is de Minister bereid, te onderzoeken of te Amersfoort losse arbeiders bij de H. IJ. S. M. zijn vervangen door Belgische geïn terneerden, terwijl de werkloos geworden Nederlandsche arbeiders zich om onderstand bij het plaatselijk steun-coinitó hebben moeten vervoegen is de Minister voornemens, maatregelen te treffen om te voorkomen, dat door te werk stelling van geïnterneerde militairen door de spoorweg-maatschappijen, de werkloosheid onder de Nederlandsche arbeiders grooter wordt De winterdienst op de spoorwegen zal half October aanvangen. Uit den regenmeter hier is in Augustus na 16 regendagen afgetapt 94.4 m.M. neer- slag. De eenige droge perioden waren van den gden tot den i2den en van den 2isten tot den 29sten. In Augustus werd aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren ingelegd bij de Rijks-postspaar bank f 46 552.Q9 en daaruit teruggevraagd f32823.34. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 19645. Het. mag wel eens herinnerd, dat verleden jaar Augustus werd ingelegd f23565,24 en teruggevraagd f84300.15. De inlage in Augustus 1913 bedroeg f 41 923.53 teruggevraagd werd daarentegen f39 857-46- Amersfoort schijnt dus geen klagen te hebben over en niet al te zeer te zuchten onder de benarde tijden. De inlagen grooter, het teruggevraagde minder dan in de zelfde maand van 1913. De «Eembode* brengt een herinnering aan het eerste lustrum van het St. Alfonsus- retraitenhuis, waar het werk der gesloten retraite den 29 Juli 1910 werd aangevangen, dat langzaam groeide en zich uitbreidde. In het eerste jaar namen 729 personen er aan deel, het tweede jaar 2435, het derde 2501, het vierde 2841 en het vijfde ondanks de groote onzekerheid door den volkeren- oorlog 2526; in het geheel dus in de eerste vijfjaar 12 031 personen. De heer I. Snoek behaalde de Middelbare akte Schoonschrijven. Tot cadet aan de Kon. Militaire Academie te Breda is toegelaten G. J. M. C. van Nij- natten, voor artillerie hier te lande. Luitenant-adjudant G. Doorman, van het ie regement veld-artillerie, is bevorderd tot kapitein bij het korps. Het eerste optreden van mevrouw Theo Mann-Bouwmeester bij de K. V. «Het Ned. Tooneel* in 1886 zal 9 September hier ter stede worden herdacht met een opvoering van «Het geheim*, tooneelspel in 3 bedrij ven van Henry Bernstein. Behalve de jubi- lares treden er in op de dames Rika Hop per en Chr. Poolman en de heeren Jan C. de Vos, C. van Kerckhoven Jr., L. Gimberg, en anderen. Waar de regie weder in handen is van Jan C. de Vos is ook thans een uitmuntend verzorgde voorstelling te verwachten en we hebben dan ook reden te gelooven, dat van de gelegenheid om onze grootste actrice te huldigen, een ruim gebruik zal worden ge maakt. In de op f> en 7 September te Utrecht te houden Algemeene vergadering van den Ned. Bond van vereenigingen van den han- deldrijvenden en industrieelen middenstand zal den tweeden dag onder meer aan de orde komen het i>ekende voorstel-Krook tot oprichting eener Vereeniging in den Mid denstandsbond tot bijeenbrengen van kapitaal ter verkrijging van goedkooper middenstands- crediet- en hypotheekbank, in te leiden door den afgevaardigde van de vereeniging Han del en Nijverheid» te Amersfoort. De toelichting, opgenomen in het jongste nummer van het Bondsorgaan, luidt De algeheele ontwrichting van het maat schappelijk leven, als gevolg van de huidige wereldgebeurtenissen, heeft inzonderheid de aandacht getrokken van bovengenoemde ver eeniging «Handel en Nijverheid* te Amers foort. Ook reeds lang vóór deze wereldgebeur tenissen ging de handeldrijvende en indu- strieele Middenstand in ons land gebukt onder financieele lasten. Het is toch van algemeene bekendheid, dat de groote meerderheid niet kapitaal krachtig genoeg is om de zaak in stand te houden. Zoo ooit, dan beeft de middenstander, en in het bijzonder de kleine, voortdurend be hoefte aan een goed en geregeld Krediet wezen, dat voortspruit uit een Onderlinge credtet- en hypotheekbank voor den geheelen Middenstand, waardoor men na verloog van slechts eenige jaren crediet zou bekomen, niet tegen 6 of 7 pCt., naar tegen 3.5 a 4 pCt., hetgeen zeer gemakkelijk tot stand gebracht kan worden. Door slechts 3.5 cent per dag of 25 cent per week te storten, zou het bedrag reeds per 1000 leden f 13 000 en met ioooó leden f 130000 per jaar be dragen, hetgeen bij algemeene instemming en deelneming van alle middenstanders in vijf jaren een kapitaal zou bedragen van 3 tot 6 millioen naar gelang van toetreding. Zoo'n vereeniging lml reeds gestieht moe ten worden ,j jaar geleden, ais men maar geluisterd had tiaar den goeden raad van dr. Kuyper op het Middenstandscongres te Rotterdam in 1003, waar rijn advies luidde: .steek eerst zelfde handen uit de mouwen. waaraan de afgevaardigde van Amersfoort toevoegde»dan hebt ge ook aan niemand iets te danken*. Juist door het bijeenbrengen van die 3.5 cent renteloos kapitaal zal het mogelijk zijn, den Middenstand te helpen aan hypotheek tegen 4 pCt. en crediet te verleenen tegen 3.5 pCt., daar wij dan geen rekening te houden hebben met het disconto van de Nederlandsche Bank. Met dit schoone en sprekende voorbeeld voor oogen. zou ik U willen toeroepen: Vereenigt U, middenstanders die 3.5 cent per dag kunnen missen zij, die dit niet kunnen missen, moeten zich niet aansluiten, daar men hen ook niet onder de midden standers kan rekenen. Van U, geachte heeren van het Hoofd bestuur, zal het afhangen of dit goede plan tot stand zal komen; door uw toetreding geeft ge een zeer schoon voorbeeld aan anderen, en voornamelijk aan die mensehen. die pas wanneer hun huis inbrand staat, aan verzekering beginnen te denken. Het Bestuur van den Ned. Voetbal Bond heeft voor de komende competitie saamge- steld de Oostelijke 2e klasse B als volgt Quick (Amersfoort), H. V. C., Z, A. C., Quick (Kampen), P. E. C. en Daventria. Bij de «Staatscourant* zijn gevoegd de Statuten van de Amersfoortsclie Bakkerspa- troons-vereeniging, gevestigd te Amersfoort, welke zich ten doel .itclt, de zedelijke en stoffelijke belangen van de bakkerspatroons te Amersfoort en omgeving te behartigen. Uit het zooeven ontvangen Verslag van de vereeniging «Onderlinge keuken voor Amersfoort en omstreken*, loopende van 1 September 1913 de opening tot 1 Mei 1915 blijkt, dat het aantal maaltijden, dat per dag wordt uitgezonden, thans tamelijk wel kan worden gerekend op gemiddeld 50. Sedert de opening werd ontvangen vonr verkochte bonnen f14585.86, terwijl daarvan nog in omloop zijn voor f548.40. Voor ver strekte maaltijden en uit andere inkomsten werd ontvangen 115562.55, terwijl voor het bedrijf werd uitgegeven f15 198.50, zoodat er een winst-saldo is van f364.05, waarvan over 1914 aan de aandeelhouders 4 pet. rente kan worden uitgekeerd. Sedert 1 September 1913 werd betaald aan salarissen f 2689.49, aan melk, eieren en boter f 1299.19, aan groenten en aardvruchten f1730.60, aan kruidenierswaren en zuid vruchten f2116,35, aan vleesch, visch en vet f4639.29, aan brandstoffen f586,159, aan werkmaterieel f58.24, enz. Op de oprichtingskosten kon f 146,89 worden afgeschreven. De politie politie heeft Dinsdagavond hier aangehouden twee broeders, verdacht van diefstal van f45. Gisterochtend werden zij naar Utrecht ge leid en ter beschikking van de justitie ge steld. De omstandigheden des levens nemen voor wat te zijn en er zooveel mogelijk partij van trekken, is de meest practische levenswijze. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al of niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Ondergeteekende heeft de eer u bij dezen een afdruk te doen toekomen van het adres met Memorie van toelichting, door hem aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ver zonden. JÓHAN D. HOLMER. Amersfoort, 1 September 1915. Aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, te 's-Gravenhage, geeft met verschuldigden eerbied te ken nen. ondergeteekende, Holmer.Johan Daniël, Soesterweg 1693 te Amerstoort, dat de bijzondere reglementen voor de openbare Burgerscholen en Hoogere Burger scholen te Amersfoort reeds gedurende een viertal jaren niet meer worden nageleefd dat de Directeur der Hoogere Burger school, dr. P. G. liddens, geen rekening houdt met de reglementen, uitgevaardigd door den Raad (29 November 1910) en door Burgemeester en Wethouders (18 Mei 1911) zooals blijkt uit de bijgevoegde Memorie van toelichting; dat de plaatselijke Commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs hare functie niet meer naar behooren en getrouw waar neemt, door jaren achtereen de schendingen van de reglementen lijdelijk aan te zien; dat het Dagelijksch bestuur der Gemeente het blijkbaar niet op zijn weg vindt liggen,

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2