maïzena duryea BUREAU tot publiciteitm Teteussbawli liens. Holland Noort-AmBrita Ijiitliitliit t Een goede raad aan de huisvrouw! Stoomwasscherij W. G. BURGER, ÏÏMÏL Keizersgracht 153, Amsterdam Tel. N. 10789. CURATORIUM Mr. Dr. C. F. SCHOCH, hoofddirecteur der Surinaamsche Bank. Dr. H. C. PRINSEN GEERLIGS, directeur der filiale Nederland van het Proefstation voor de Java Suiker-Industrie. Prof. Dr. D. J. BODENSTEIN, hoogleeraar aan de Gem. Universiteit. Jhr. Mr. 1.. H. van LENNEP, lid van de firma Patijn, Van Notten Co. Afdeeling schriftelijke cursussen. Onder leiding van Mr. G. FELIX, griffier van het Kantongerecht te Appingedam Dr. F. H. FISCHER, Dr. A. A. FOKKER, privaat-docent aan de Universiteit en leeraar, aan de Handelsschool te Amsterdam, W. C. DE GRAAFF, lector aan de Universiteit te Leiden, Dr. J. M. HOOGVLIET, privaat-docent aan de Universiteit te Utrecht, Mr. Ch. THORS, advocaat en procureur te Ams erdam, en andere bekende docenten, organiseeren wij 110 DIVERSE SCHRIFTELIJKE CURSUSSEN: A. Handelswetenschappen: Handelscorrespondentie (Nederlandsch Fransch, Duitsch, Engelsch.Spaansch.Maleisch), Boekhouden. Handelsrekenen, Warenkennis, Handelskennis, Handelsrecht, Handelsaardrijks- kunde, de Techniek der Administratie de Techniek der Bedrijfsreclame, Schoonschrijven, Machineschrijven, Stenografie. N.B. Speciale leergangen voor de practijk-diploma's. B. Taal- en Letterkunde: Fransch, Duitsch, Engelsch, Italiaansch, Spaansch, Deensch-Noorsch, Zweedsch, Russisch, Maleisch, Latijn, Grieksch, Espejanto, Litteratuurgeschiedenis. N.B. Bijzondere cursussen voor het Saats-examen A en B. C. Exacte Wetenschappen en Techniek: Wis- en Natuurkunde, Scheikunde, Dierkunde, Physiologie, Weer- en Sterrekunde, Werktuigkunde, Electro-Techniek, Lijnteekenen, Meten en Teekenen, Vak-Duitsch, Vak- Engelsch. D. Algemeene Ontwikkeling: Algemeene Ontwikkeling, Algemeene Beschaving, Psychologie, Sociologie. Logica (de kunst van het denken), Rhetorica (de kunst om zich uit te drukken), Aesthetica, Muziek geschiedenis, Harmonieleer, Bijbelkennis, Gezondheidsleer en Sexueele Hygiëne, Schrijven zonder fouten, een Goede Stijl, een Goed Handschrift, Vlug en Goed Rekenen, Fröbelen, Slöjd, Spelleiden, de Techniek van het Dammen en Schaken, Fotografeeren, Journalistiek. E. Opleiding voor een acte L. O. Fransch, Duitsch, Engelsch, Wiskunde. F. Opleiding voor een acte M. O Geschiedenis, Staatsinrichting, Staathuishoudkunde, Boekhouden, Schoonschrijven. G. Cursussen voor de Huisvrouw: De Techniek van het Huishouden, Kookkunst en Voedingsleer, Linnennaaien, Kinder- kleeding, Costuumnaaien, Costuumknippen. De cursussen duren minstens 3 maanden, hoogstens 2 jaar. Normaal lesgeld f5.—. per kwartaal. Wekelijks wordt den leerling een les toegezonden. Iedere les bevat de stof voor de week. In de eerstvolgende les worden de vragen beantwoord en de opgaven uitgewerkt. Er bestaat persoonlijk contact tusschen docent en cursist. Leergangen voor beginners, eenigszinsgevorderden en meergevorderden. Speciale repetitie-cursussen. De examen-cursussen worden streng gescheiden van de meer populaire leergangen, die men «uit liethebberijvolgt. Ieder, die nadere inlichtingen wenscht, vrage dadelijk aan de Administratie van het Bureau aan, het interessante No. 22 van de «Mededeelingen», bevattende Prospectus en Reglement van onze afdeeling Schriftelijke Cursussen. Dit nummer wordt U omgaand gratis en franco toegezonden, zonder dat U zich tot iets verbindt, en U wordt er uitvoerig door ingelicht. CORINCHEM. Terugkoop '/a °/o beneden afgiftekoers. Alles tolgeus circulaire. AU ENT VOOR AMERSFOORT: Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor, Koop in dezen benarden tijd bij Uw Kruidenier een heel KISTJE (inbond 80 of 40 pukjes) U koiut dan nooit in verlegenheid om een pakje meel voor het aanmengen van soepen, sausen, karnemelk en melkpap enz. MAÏZENA DURYEA op een drooge plaats bewaard, is niet, aan bederf onderhevig. 1)E PRIJS VAN MAÏZENA DURYEA IS ONVERANDERD ALS IN VREDESTIJD. "X-G ZEIST. AMERIKAANSCH SYSTEEM. Wassehen geheel opgemaakt of droog toegeslagen GOEDE BEHANDELING. BILLIJKE PRIJZEN. Goederen worden te Amersfoort 's Woensdags franco gebaald en gebraobt. PROSPECTUS wordt op aanvrage gratis toegezonden. FEUILLETON. u.) Maar het ergerde hem integendeel, dat het hem zoo gemakkelijk werd gemaakt. Een demonische trots maakte zich van hem meester om het zelfbewuste meisje en haar familie te toonen, dat hij zijn eigen wil volgde, nu en ten allen tijdehet kon hem niet schelen of het hun aangenaam was of niet. Het was het laatste verzet van den vrij op de weide opgegroeiden stier tegen het juk, dat op zijn nek komt. Zij wilden hem te vleiend vlug onder het juk brengen. Hij wierp het hen voor de voeten en galoppeerde weg. >Je moet het niet onvriendelijk opnemen, zei hij kortaf, dat ik je een tijdlang alleen laat. Ik ben een ander een dans schuldige. Hij verliet haar en trad op de muzikanten toe, die juist weer wilden beginnen te spelen en wierp een geldstuk op de tafel. •Speelt een wals! De mooiste die jullie kent! Alleen voor mij*. En zonder acht te slaan op Frits Over- diek's wanhopig wenken en afraden, trad hij Anne op haar haastigen rondgang in den weg. Zet je kruiken neer, meisje. Nu dansen wij samen». Het werd doodstil op Schletten's deel. Toen Enno Trina Döpke vroeg voor de Schotsche drie, was geen der aanwezigen over de be- teekenis daarvan in twijfel. En toen hij een dans voor zich alleen betaalde, dacht men niet anders dan dat hij dien met Trina Döpke zou dansen. Het was volgens het heerschend gebruik ongehoord, een beleediging, een slag in het aangezicht van zijn aanstaande bruid, om in dit oogenblik Anne Gravelob, de mandenmakersdochter, daarvoor te vragen. Anne zelf ontstelde zoo zeer, dat het vroo- lijke lachje op haar gezicht verdween. Enno Enno Brinkmeier maar maar dat heeft toch geen haast, 'k Heb nu mijn werk. Op 'n avond als er niets meer te doen is en als jij dan wilt dan kunnen wij immers samen wel eens in het rond zwaaien*. Hij drukte haar hand zóo vast, dat het haar pijn deed. »Je danst op staanden voet met mij! Dat is afgesproken. Denk je, dat ik mij door jou voor de voeten wil laten werpen, dat ik mijn woord niet houd?» «Daar denk ik niet over». De tranen stonden haar in de oogen, ter wijl hij haar met geweld meetrok. De muzikanten hadden ingezet en zij bei den dansten, zij beiden geheel alleen, zooals het behoort bij een extra betaalden dans. Strak als standbeelden keken zij, die langs dc muren zaten, toe. Anne's gelaat was als met bloed over goten van schaamte en dat van Enno bleek in zijn halsstarigen trots. Maar terwijl hij het meisje in de maat aan z" borst wiegde, maakte zich een zonderling welbehaaglijk gevoel van hem meester. Hoe zacht was het willooze lichaam, hoe lief het gezichtje in zijn deemoedige schaamte! Neen deze dans zou hem nooit berouwen. De beklemdheid ver dween en zijn stemming werd zoo vermetel alsof hij vurigen wijn had gedronken. Hij kon opeens zelfs dansen. «Dat gaat prachtig, hè?» vroeg hij trotsch. «Ja wel. Maar. «Waarom lach je nu niet, Anne?» «Ik heb geen lust in lachen. Enno om dezen dans zullen we beiden nog schreien». Hij antwoordde met een spreekwoord «Eet wat je lust». «Och, eigenlijk wil je in 't geheel niet graag en ik ook niet». «Wat? Dans je niet graag met mij?» «Niet om een ander verdriet te doen». «Wil ik dat dan?» «Je doet 't», antwoordde zij. Toen hielden de muzikanten op met spelen. «Ik bedank je wel voor den dans, Enno Brinkmeier», zei Anne zóo luid, dat Trina Döpke het moest hooren, «Maar noodig was dat nu niet meer. Je hebt mij er immers het volle geld voor gegeven, dat ik jullie bij het hooien geholpen heb». De Stellichter erfdochter deed alsof zij de woorden niet hoorde. Haar oogen keken over Enno en Anne heen. Haar bleek, kalm gezicht verried evenmin toorn als teleurstel ling. Maar toen Enno nu weer, uitdagend in het gevoel zijner schuld, naast haar ging staan, zeide zij bedaard tegen Peschmarget Schletten Het wordt zoo langzamerhand tijd, dat ik eens een oogenblik naar Annemarei Leveste mijn peettante, ga«. Maar haar neef, Wilm Döpke, de bruide gom, die met Luerke Voss had gefluisterd, kwam haastig naderbij. Hij was groen van kwaadheid, daj zijn nicht op zij" bruiloft met zulk een minachting werd behandeld*. »Je hebt gelijk, Trina! Het bevalt je hier zeker niet meer. Enno Brinkmeier, je bent zeker wel zoo goed ons te zoggen, wanneer je genoeg .net je mandenmakers-deerne rond gezwaaid hebt, dan is er weer plaats om te dansen voor onze genoodigde gasten, de kolonisten- dochters* »Ik sta je niet meer in den weg«, ant woordde Brinkmeier. »'k Had Anne Grftve- loh dien extra-dans beloofd». »Op mijn bruiloft?» »Op de eerste danserij. Een Brinkmeier houdt zijn woord». Poch maar niet te veel. Je hebt geen reden om je zoo te verhoovaardigen jongen van de Fransche hoeve?* Het opbruisende bloed steeg Enno van woede naar 't hoofd. Fransche hoeveDat was de worm, die aan zijn familietrots knaag de, de duistere, schuw gefluisterde sage, die niemand bewijzen, .niemand tegenspreken kon. In het bijzijn zijner toekomstige vrouw, deed men hem dien smaad aan. Als een panter sprong hij den beleediger naar de keel. Bij de poging om zich te ver weren, viel Wilm Döpke op den grond, Enno over hem heen, terwijl zijn hand nog altijd zijn hals hield omkneld. De oogen puilden den geworgde uit het hoofd, zijn gezicht werd blauw. •Laat los!* brulde Overdiek. Tien jonge mannen pakten Enno tegelijk bij armen en beenen en dwongen hem, zijn slachtoffer los te laten. Hij rukte zich uit hun handen; schuim stond op zijn mond. Vóór dat iemand het verhinderen kon, greep hij den dichtstbijstaanden stoel, zwaaide dien hoog boven zijn hoofd en liet dien op den half bewusteloozen man neerkomen. Zij grepen hem nu weer en hielden hem vast, hoe hij ook om zich heen sloeg en schopte. De bruid had zich luid snikkend op Wilm Döpke geworpen. Eenigen tilden hem open droegen hem naar de kamer, waar ze hem op een bed legden. De anderen drongen Enno het huis uit en grendelden de deur achter hem. Frits Overdiek trachtte hem naar huis te brengen. Enno liet zich een paar honderd schreden als versuft leiden. Aan den kant van het kanaal lag een boot onderstboven gekeerd en er was niets op de dorpstraat heinde en ver te zien dan de berken aan uen oever en een paar eksters in de lucht. (Wordt vervolgd.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 4