keurig aangelegddaar mankeerde niets aan. Drie weken daarna werd de straat opge broken om er een gaspijp in te leggen. Ik heb toen gezegd tegen de werkluiwas dat nu wel beslist noodig, en die zeidenJa, mijnheer. Maar 't is op die manier een heele moeite en ik geloof niet, dat op die wijze de afdeelingen Publieke werken en Bedrij ven moeten samenwerken. Het resultaat is, dat de Nieuwstraat lang zoo mooi niet is als ze had kunnen wezen en in de tweede plaats is het een geldverspilling. Hei is werkelijk een onhoudbare toestand zooals thans sommige straten er aan toe zijn. Op het Kleine Spui kan je niet met een fiets komen; het is geen straat, het is een verzameling van gaten. Wat de Eemstraat betreft, zou ik gaarne zien, dat er iets door de Gemeente-reiniging aan gedaan werd. Die wordt nooit schoongemaakt. En nu wil ik de vraag herhalen, waarmee ik begonhoe is het mogelijk, dat de Nieuwstraat, die pas werd aangelegd, drie of vier weken later De heer Van Duinen: Neen, veertien dagen. De heer Jorissen: Nu dan een paar weken later weer is opengebroken om er gasbuizen te leggen. Had dat niet in omge keerde volgorde kunnen geschieden of tege lijk? Ik wil eenvoudig vragen zit daar meer achter of wordt hier geen overleg gepleegd Begint de een maar en dan later weer een ander De heer Van Esveld. Wethouder van Publieke werken: Mijnheer Jorissen, met groote teleurstelling hebben B. «S: W. kennis genomen van het feit. dat u genoemd heeft. Omstreeks Maart heeft de Gasfabriek kennis gegeven door welke straten buizen zouden moeten gelegd worden en toen de Nieuwstraat is bestraat, is er geen rekening gehouden met hetgeen de Gasfa briek destijds gezegd had. Ik heb den be trokken ambtenaar daar ernstig over onder houden en ik geloof, dat dat er toe zal me dewerken, dat zoo iets niet meer zal voor komen. Wat u straks genoemd hebt van die an dere straten, ja, wij doen ons best De heer Jorissen: Ja, maar dciar niet. (Gelach). De Wethouder Van Es veld: Ja, maar ik kan niet zeggen of die straten niet open gebroken moeten worden. Er zijn straten, <3ie moeten wachten op het leggen van bui zen van de Gasfabriek. Ik zal intusschen gaarne overwegen of er iets kan worden gedaan aan het door u genoemde. De heer Jorissen: Wel aanbevolen. De heer Hofland: Kan de oorzaak ook hierin liggen, dat de opzichters en andere ambtenaren te veel particulier werk naloopen De heer Kroes: Dat kan niet, want dat mag niet. De heer Hofland: Ijj vraag het maar, -omdat het mij persoonlijk is gezegd Of het een feit is, dat zij af en toe particuliere bouwwerken onder hun beheer hebben, weet ik niet. Maar ik weet wel, dat B. W. daartoe vergunning kunnen verleenen, maar kan dat niet de oorzaak zijn, dat de ambte naren zich het hoofd te vol halen met parti culiere dingen? In dit verband zou ik ook nog over een ander punt willen spreken. 390. Wij hebben vandaag een Directeur benoemd voor de pas opgerichte Arbeids beurs. Een stem: Neen, bijna benoemd. De heer Hofland: Goed, bijna benoemd dan. Het is nu te Iaat om daarover lang te spreken; maar een paar minuten moet ik het toch doen; ik vind zelf, dat de vergade ringen veel te ingespannen zijn. Dit is niet de eerste keer, dat het zoo laat wordt. Het was, dunkt mij beter, wanneer B. W. kon den besluiten, om de veertien dagen te ver gaderen. Dan behoefden er geen 22 punten op de agenda te staan, plus de aanvullings agenda, zoodat het ten slotte wordt een dertig punten. Er is opgericht in het Kamp van Zeist een Arbeidsbeurs en nu is mijn vraag deze is mijn vrees ongegrond, dat ten gevolge van het instellen dezer Arbeidsbeurs, die staat onder beheer van de kapiteins Dutoit en Boudens, speciaal voor geïnterneerden, hier de arbeiders grootere moeite hebben om werk te bekomen? Het is niet alleen, dat industrie en handel daarvan arbeidskrachten betrekken, maar er zouden er ook geplaatst worden ver beneden den ioonstandaard. Ik vrees daar dit van, dat wij op 't oogenblik een verhouding krijgen tusschen de Holland- sch een de Belgische werkkrachten, die minder gewenscht is voor de rust in onze stad. Nu mogen wij dat feit van minder beteekenis achten voor onzen arbeid i 1 't algemeen, maar het is een feit, dat hier op het oogen blik, bijv. op een schoenfabriek en een auto- fabriek, arbeidskrachten worden geplaatst ver beneden den Ioonstandaard. Dat drukt den Ioonstandaard zoodanig, dat de vakvereeni- gingen straks de grootste moeite zullen heb ben om het loon weer tot het oude peil terug te brengen. We weten allemaal wel, dat de Gemeente niet gediend i3 met een arbeidersklasse, die op den rand van gebrek leeft. Al het streven door de instelling van een Arbeidsbeurs zou verloren gaan, wanneer niet eenig overleg gepleegd wordt tusschen die Beurs in het kamp en de onze. Daarom zou ik willen vragen of het B. W. mogelijk is, dat over leg tot stand te brengen, door het in Den Hrag te vragen, omdat wij in onze stad beter bekend zijn met den Ioonstandaard dan de Belgische officieren in die kampen. Op het oogenblik is het zóo, dat onze menschen geen werk kunnen krijgen, terwijl de geïnterneer den onder het loon werken. Dat mag niet voorkomen. De heer J orisser.Ik heb toevallig dezen middag gevraagd naar hetgeen de heer Hofland daar zegt. Er werd mij gezegd, dat wanneer de geïnterneerden werk willen krijgen, daar voor toestemming verleend moest worden, maar dat het altijd moest gaan onder leiding van de Amersfoortsche Beurs. Het bezwaar van den heer Hofland zal daarmee waar schijnlijk zijn opgeheven. De heer Van Duinen verlaat te 12.30 de vergadering, De heer Hofland. Ze plegen geen overleg. De heer Jorissen: Dat is een nieuwe maatregel, die twee dagen geleden in werking is getreden. Ik weet het toevallig van een geïnterneerde uit Harderwijk, die mij dat schreef en die hoopte, dat er aan zijn verveling een eind zou komen. Die schreef: «heden is verlof verleend, dat wij wat mogen doen». Ik geloof, dat het bezwaar, dat de heer Hofland heeft, niet meer zoo groot zal zijn. De Voorzitter: Mijnheer Hofland, ik kan u óok gerust stellen. Maar niettegenstaande, dat B. W. volkomen overtuigd waren, heeft het de aandacht getrokken van B. W. dat volgens een opgave van den Directeur der Amersfoortsche Arbeidsbeurs hier op 1 Au gustus bijna 400 Belgische werkkrachten waren. Ik heb mij verbaasd over dat cijferik wist een enkel voorbeeld, dat een Belgische werk kracht niet gewerkt heeft in iets waarvoor hij is aangenomen. Het is best mogelijk, dat er werk is, waarvoor geen Hollanders zijn. Dan zegt de Arbeidsbeurs ga je gangmaar voor grondwerk, daarvoor zijn aan de Arbeids beurs stellig krachten uit dé Gemeente zelf beschikbaar en wij zullen niet nalaten er toe mede te werken, dat daartegen opgekomen zal worden. Ik verzeker u. dat ons College ten deze volkomen diligent is. De heer Van Kalken M. de V., ik ge loof ook niet, dat er bezwaar is, want dit is ons gebleken, toen wij iemand moesten heb ben voor het verzamelen van papier voor ons liefdewerk. Wij konden daar moeilijk iemand voor vinden en toen hebben wij getracht, daarvoor een geïnterneerde te krijgen. Toen is ons meegedeeld, dat wij eerst moesten trachten aan de Amersfoortsche Beurs iemand te vinden en als dat niet gelukte, konden wij geïnterneerden krijgen. Dat is toen gebeurd. Later is het weer verboder geworden, maar dat was, omdat die man in gewone particuliere kleeding liep. De heer E>sink: M. de V„ ik kan er misschien een kleine inlichting over geven, omdat ik zelf geïnterneerden aan 't werk heb. Ik meen, dat ook het Rijk zich er mede be moeit, opdat er geen druk van de loonen plaats zal hebben en die menschen niet gaan werken tegen abnormaal lage loonen. Ik geloof dus, dat wij gaan in de goede richting, De heer Hofland sprak van een schoenen fabriek en van een auto-fabriek. Er is hier éen auto-fabriek, de onze, en nu kan ik mee- deelen, dat de loonen, die de Belgische geïn terneerden bij ons hebben, niet 2ijn beneden de normale loonen. Ik geloof niet, dat de heer Hofland per soonlijk heeft willen zijn. De heer Hofland: Oneenvolstrekt niet. De heer Eysink: Het gesprokene zou misschien dien verkeerden indruk kunnen vestigen. De heer Hofland: M. de V., mag ik nog even het woord De Voorzitter. Ovei de zelfde zaak? Is die nog niet voldoende toegelicht De heer De Kempenaer verlaat om 12.35 de vergadering De heer Hofland: Neen, mijnheer, neen, mijnheer Vroeger bestond er in Zeist geen Arbeidsbeurs en liepen de aanvragen over de schijf van Amersfoort, maar sinds een paar weken is er een officieele ingestelde Arbeidsbeurs in het kamp. Daar hangen plakkaten en daar worden de menschen uit- genoodigd, zich te laten inschrijven. De

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 13