De heer Kroes: Dan blijft de Commissie vrij voor later. De heer Hofland: Dan is het toch rationeeler als u adviseertwij verkoopen dezen grond voor dat doel niet. De heer Kroes: Dat is ook gedaan. De heer Gerritsen: Ik ben er op tegen, dat daar een garage komt. De heer Van der Wal: De Financieele commissie heeft wel degelijk ter tafel gebracht, dat zij er tegen is. dat daar een auto-garage zou komen. Wij weten hoe het met die dingen gaat. Eerst komt er auto-show en weldra is er een garage bij. en dan moeten daar ook auto's hersteld kunnen wordenhet duurt dan heel kort je geeft hun den vinger en zij nemen de geheele hand of er komt op die plaats ten slotte een fabriek eti mijns inziens is een fabriek daar niet op haar plaats. Op de tweede plaats heb ik aangevoerd, dat dit punt prachtig is gelegen voor een lunchroom, een melksalon of iets van dien aard. Als men daar is, staat men er over ver baasd hoeveel wandelaars daar komen. Dat is bijzonder. Ik zou gaarne er toe willen mede werken als we daar iets konden krijgen van dien aard, waar in elk geval geen sterkedrank verkocht wordt. De heer Gerritsen: Of een theetuin. De heer Van der Wal: Een theetuin noem het zoo of zoo. Er is daar op 't oogen- blik nog geen stationnetje bij de halte Birk- hoven Mijn meening is. dat de Gemeente die punten, die kans hebben om duurder te worden, niet uit handen moet geven. Dat is mijn argument geweest, waarom ik er In de Commissie tegen ben geweest. De heer E y s i n k Ik kan geen genoe gen nemen met de argumenten, waarom de heeren daar geen garage willen hebben. Het bezwaar, dat deze overlast zou geven, is denk beeldig. De heer Van der Wal meende, er zou eerst een show room komen, een winkel, niet waar, maar naderhand wordt dat uitge breid meende hij, en dan krijg je een fabriek. Ik geloof, dat als dit het geval was, ik het zou toejuichen. Maar ik geloof, dat als die menschen plannen hadden om een fabriek te beginnen, zij niet daar zouden beginnen, want daarvoor ligt het punt zeer ongelegen, ook voor de werkkrachten. In elk geval geloof ik, dat daar geen kans op is; er zijn in ons land maar een paar fabrieken voor automo bielen, je hebt er maar twee, en zooals ik zeg, eigent die plaats er zich niet voor. Wanneer we daar een auto-garage konden krijgenzou niemand er zich toch aan ergeren, wanneer daar een draaibankje geplaatst werd het ge raas, dat zoo'n inrichting meebrengt, is van geen beteekenis, zelfs al woont men er vlak naast. Ik zou het dus werkelijk in 't belang van de Gemeente achten, dat wij trachtten den man hier te krijgen. Het wil mij voorkomen, dat de prijs van f 1.50 of f 2 voor dat doel niet te hoog is. Als B. W. kans zien, dien prijs niet omhoog te brengen, dan zou ik dat toejuichen, maar anders zou ik er niet vóór zijn. De Voorzitter: Mijnheer Eysink, het is beslist uitgesloten, dat die man meer zal geven, Hij heeft den grond gevraagd voor f 1.25 en B. W. hebben voorgesteld f 1.50. De Com missie vraagt nu f 2.50. Bij zoo'n onderhande ling moet men op slot van zaken prijzen noemen en zoo zijn wij gekomen tot den prijs van f 1.50. De heer Kroes: De heeren moeten niet vergeten, dat het een terrein is van 1500 M. en dat tegen f 1.50. Wat is dat voor een bedrag voor een firma die een auto-garage wil opzetten. Ik wil de heeren in overweging geven, den prijs te stellen op f 2.50. De Amers- foortsche prijzen zijn zoo enorm goedkoop; er is al grond van 60, 70, 80 cent en f 1. De heer Van Achterbergh: Dat is in het belang van de reclame. De heer Kroes. We hebben al reclame genoeg gemaakt. Reclame hebben wij niet meer noodig. Het voorstel van B. W., in stemming gebracht, wordt verworpen met 9 stemmen tegen en S vóór (vóór de heeren Oosterveen, Rijkens, Veis Heyn, Van Achterbergh, Van Duinen, Van Esveld, Eysink en Hofland). De Voorzitter: Stelt een van de heererv een amendement voor om het tegen f 2.50 te doen? De heer Kroes: Ja, M. de V. De heer Eysink: Ik stel voor te ver koopen voor f 2. De Voorzitter: Wordt het voorstel-Kroes ondersteund De heer Tromp van Holst: Ja, M- d. V. De Voorzitter: Vraagt iemand hoofde lijke stemming? Velen. Ik zal tegen stemmen. De Voorzitter: Dan zullen we hoof delijk stemmen en komt dus het eerst in stemming het voorstel-Kroes. omdat bet van de verste strekking is. Het voorstel wordt verworpen met 10 tegen 7 stemmen (vóór de heeren Van Kalken, De Kempenaer, Kroes, T.einweber, Rijkens, Tromp van Holst en Van der Wal). De heer Eysink: Ik' moet de heeren werkelijk in overweging geven, vóór mijn voorstel te stemmenal is het een concurrent van mij, ik acht het van groot belang voor de Gemeente. Het voorstel wordt aangenomen met 11 tegen 6 stemmen (tegen de heeren Gerritsen. Jorissen, De Kempenaer, Leinweber. Tromp van Holst en Van der Wal). 387. Voorstel van B. W. tot wijzi ging van het Raadsbesluit waarbij aan de stichting «Volkshuisvesting II» een voorschot krachtens de Wo ningwet is toegekend. De Voorzitter: Er heeft nog ter visie gelegen een voorstel van Gedeputeerde Staten van 4 September 1915. Gedeputeerde Staten hebben een kleine opmerking gemaakt over het bedrag van f 95 960 als crediet aan de vereeniging «Volkshuisvesting II». Het gaat over een som van f460. Die zou dubbel aan het Rijk in rekening worden gebracht, zoo dat die f460 moet worden afgetrokken en het crediet dus vastgesteld wordt op f 95 500, Genoemd College is n.l. van meening, dat, waar voor den aankoop van den grond, waar van thans een gedeelte voor de som van f460 aan «Volkshuisvesting II» wordt verkocht, reeds vroeger, bij Koninklijk besluit van Januari 1914, voorschot is ontvangen, niet opnieuw een voorschot van het Rijk kan worden gevraagd, zoodat het bedrag van f 95 950, onder B van het besluit bedoeld, moet worden gewijzigd in f95 500. Is de zaak den heeren nu voldoende duide lijk Ik kan de beeren heuscb verzekeren, dat er niets achter zit. Goedgekeurd zonder disc, of h. st. De Voorzitter: Dan geef ik tiu het woord aan den Wethouder van Onderwijs. 388. De Wethouder Rijkens: M. de V., het komt in deze tijden van crisis her haaldelijk voor, dat aan de Gemeente ge vraagd worden schoollokalen of andere lokalen beschikbaar te stellen voor onderwijs- of andere doeleinden en aangezien de Raad eens per maand vergadert en wij den Raad moei lijk voor elke aanvrage bijeen kunnen roepen, zou ik gaarne willen, dat de Raad ons mach tigde om. zoolang de crisis duurt, dergelijke schoollokalen af te staan, steeds tot wederop- zeggens. De heer Jorissen: Zijn er vereenigingen, die een aanvrage hebben gedaan r De Wethouder Rijkens: Nu op 't oogenblik niet, maar er zal een aanvrage komen voor een Belgische Hoogere Burger school. En verder vragen wij lokalen, die wij, noodig hebben, omdat aan het Gymnasium klassen gesplist moeten worden in gebruik te mogen nemen. Daartoe zullen wij bijv. een lokaal noodig hebben, dat nu aan een muziekvereeninging is afgestaan. Nu zouden we die muziekvereeniging aan een ander lokaal willen helpen. De heer Jorissen: M. de V., ik weet niet of er niet eenig bezwaar tegen is. Er zijn heeren. die een cursus willen geven. Maar nu is de vraag of dat cursussen zijn voor privé of in 't belang van 't algemeen. Als het cursussen zijn voor privé, dan heeft zoo iemand heel wat voor op iemand, die daarvoor zijn huis of een lokaliteit beschik baar moet hebben en kan hij dus gemak keiijker concurreeren. Maar als het is te- algemeenen nutte, dan heb ik er natuurlijk geen enkel bezwaar tegen. De heer ICa n tDan zou ik ook graag een lokaal willen hebben voor een Industrie school voor kantwerk. Als ik een flink lokaal tot mijn beschikking heb, zou dat een mooie industrie kunnen worden in Amersfoort. Ik ben er druk mee aan den gang. De Voorzitter: Daar gaat het niet om. Als u dat wenscht. zult u een verzoek moeten indienen bij B. W. Het voorstel wordt z. d. of h. st. goed gekeurd. De Voorzitter: Dan is nu aan de orde de RONDVRAAG en wordt het woord verleend aan der. heer Jorissen, die het heeft gevraagd. 389. De heer Jorissen: Ik zou willen vragenis hier op het Stadhuis alles wel. zooals het behoort? Is er werkelijk v.el eeu goede samenwerking? Die vraag klinkt misschien wel wat vreemd, maar ik doe ze met het oog op hetgeen er gebeurd is met de Nieuwstraat. Die werd heel mooi en

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 14