rijker wordt, naar behooren te kunnen ver vullen. De vertegenwoordiging in de Gemeenten van eenige beteekenis ziet zich toch meer en meer de taak opgelegd van controleur. Zij moge hebben behouden haar vroeger karak ter, besturend lichaam te zijn, daarnaast is haar dan stellig een tweede, een nieuwe taak opgelegd. Maar zij kan deze alleen dan ver vullen en zich alleen dan tegenover de bur gerij verantwoorden, indien de administratie haar de gelegenheid biedt, op elke vraag een antwoord te bekomen. Het Dagelijksch Bestuur mag zich dan in waarheid ontlast achten van de verantwoordelijkheid voor het gevoerde beheer. Een schijnonderzoek van verschillende rekeningen behoeft dan niet meer plaats te vinden. De richting waarin wij de g .venschte ver beteringen hebben gezocht, is, op het voor beeld van elders, die der centralisatiecen tralisatie zoowel van de boekhouding als van de controle. Een en ander zullen wij nader toelichten en de bedoeling trachten duidelijk te doen worden. Op dit oogenblik worden de volgende tak ken van dienst als een bedrijf beheerd, d.w.z. wordt de administratie gevoerd naar het be ginsel der dubbele boekhoudinghet Gas bedrijf, de Waterleiding, het Electrisch bedrijf en het Grondbedrijf De voordeelen, aan dit stelsel verbonden, behoeven wij niet nader aan te duiden, indien wordt opgemerkt, dat de boekhouding, die Minister Kolkman in zijn straks aangehaalde woorden bedoelde, is die der dubbele methode. Geleidelijk zouden wij haar ook wcnschen in te voeren voor Publieke Werken. Reini ging, Ontsmettingsdienst, Keuringsdienst, enz. Al deze administraties worden bij invoering van centrale boekhouding gevoerd, voor wat aangaat de hoofdboeken van uit een cen- traal-kantoor, voor wat de onderdeelen betreft in afzonderlijke bureaux, die liefst zijn ge vestigd in de onmiddellijke nabijheid van het bedrijf. Noodig worden geacht drie bureaux, t.w. éen voor de Gasfabriek, de Waterleiding en het Electrisch bedrijf, dat in zijn tegen woordige lokalen kan blijven gehuisvest; éen voor de Plaatselijke werken en het Grondbedrijf, dat kan worden gehuisvest in het nieuwe kantoor van Plaatselijke werken, in de tegenwoordige Ambachts-schoolen éen voor den Keuringsdienst, de Reiniging, enz. in een der benedenlokalen van den Keuringsdienst. In deze bureaux wordt enkel de admini stratie gevoerd, welke noodig is als grond slag voor de boofdb. jkhoudingzij staat geheel los van den techniscben dienst waartoe zij behoort. De hoofdboekhouding wordt gevoerd aan de Centrale. Deze kan op een willekeurige plaats worden gevestigd. Gezien de beschikbare ruimte en de aanwezigheid van een kluis, kan zij het beot gevestigd worden aan de Gasfabriek. Deze Centrale zal voortdurend alle boek houdingen hebben te controleeren en zorg moeten dragen, dat zij aan het doel blijven beantwoorden. Deze wijze van bandelen heeft al dadelijk dit groote voordeeldoordat de leider van de Centrale alle boekhoudingen voert, raakt hij bekend met de handelingen van alle takken van dienst en bestaat gelegenheid, deze onder ling te vergelijken. Zoo zal hem blijken het verschil in prijs van gelijke artikelen, die op meerdere plaatsen worden gebruikt, enz. Tevens zal deze wijze van boekhouding de gelegenheid bieden tot het gemeenschap pelijk inkoopen, tot het houden van een aanbesteding van artikelen, die benoodigd zijn, om het even of zij door éen, dan wel door meerdere afdeelingen worden gebruikt. Om een voorbeeld te noemen zonder admi nistratieve moeilijkheden zal het mogelijk worden, het benoodigde schrijfpapier voor de machines in het groot aan te koopen en te leveren aan alle takken van dienst; evenzoo met andere kantoorbenoodigdhedenzal het mogelijk worden de voor de geheele Ge meentelijke huishouding benoodigde brandstof ineens aan te koopen en alle deelen daarvan te voorzien naar behoefte. Tevens wordt de Centrale belast met het doen van alle bestellingen, het innen van alle ontvangsten en het gelasten van alle betalingen. Alle bestellingen loopen dan dus over oen kantoor. Wel behoudt natuurlijk elke tak van dienst de bevoegdheid tot het doen van be stellingen, maar de af te geven bons gaan via de Centrale naar de leveranciers. Daardoor wordt eenheid in het geven van opdrachten bereikt en wordt de mogelijkheid van een behoorlijke controf} verkregen. De Centrale debiteert de betrokken afdeeling een voudig voor de schuld, door de bestelling veroorzaakt, en verrekent deze, zoo mogelijk, met de haar toekomende ontvangsten. In dit systeem zal het ook mogelijk worden bijv., dat de eene afdeeling profiteert van de magazijnvoorraad van een andere afdeeling; zal het mogelijk worden bijv., dat de paarden en wagens der Reiniging, op oogenblikken, dat deze niet voor den eigen dienst vereischt worden, of daarvoor expres worden in voor raad gehouden, worden gebezigd door een andere afdeeling, zonder dat dit voor een der beide afdeelingen administratieve werkzaam heden veroorzaakt. Dit zijn slechts voorbeelden, die met andere kunnen worden aangevuld. Eén centraal ontvangkantoor dus. Dit kantoor ontvangt alle te innen kwi- tantiOn, enz. van de afdeelingen en laat deze innen door de ten dienste staande loopers. Het voordeel hiervan is veelzijdig het aantal van personen, met het ophalen van Gemeente- gelden belast, kan kleiner zijnhet publiek wordt minder vaak lastig gevallen het plegen van fraude aan de afdeelingen door valsche boekhouding is uitgesloten. Maar bovenal is het voordeel, dat alle be drijven slechts éen gemeenschappelijke kas hebben. Deze omstandigheid maakt het mo gelijk. eenerzijds te werken met zoo weinig mogelijk kasmiddelen, anderzijds om de ver schillende afdeelingen onderling te laten profi- teeren van elkanders voorraad geld. Niet zelden komt het nu voor, dat ten behoeve van den eenen tak van dienst moet worden geleend, terwijl een andere overtollige kasmiddelen bezit, Wel is een vorig jaar hierin verbetering gebracht, maar het toen gehuldigde stelsel kan bij centrale boekhouding veel strenger worden doorgevoerd un '.al minder admini stratieven omslag veroorzaken. Wil dit stelsel evenwel volledig effect sor- teeren, dan moeten ook bij de Centrale geen gelden berusten. Daarom wordi haar de ver plichting opgelegd, daar, waar nader wordt aangewezen, eiken dag de ontvangen middelen te storten. Hiervoor zal met een Bankinstelling of ander lichaam een overeenkomst dienen te worden aangegaan, waarbij natuurlijk een afdoende waarborg wordt verkregen, dat geen schade kan worden geleden. Alleen dc bedoeling hier van kan nu nog slechts worden aangegeven, omdat hierover nog geen onderhandelingen zijn geopend. Die bedoeling is deze. dat het ontvangen bedrag nog den zelfden dag rente- gevend wordt belegd. De uitgaven geschieden dan voortaan niet meer per mandaat, maar op de zelfde wijze als in particuliere bedrijven, en wel door middel van de Bankinstelling. Ook hiervoor dienen natuurlijk de noodige waarborgen te worden getroffen maar het zal worden begrepen, dat met dusdanige rege ling de grootste zekerheid wordt verkregen tegen het plegen van fraude, hetgeen, helaas! nog telkens bij de Gemeentelijke administraties voorkomt. Ook wordt, aldus doende, een groote be sparing van arbeid verkregen aan de Secreta rie, afdeeling FinauciCn, waar thans alle bevel schriften worden geslagen, terwijl ook de Ontvanger belangrijk in zijn werkzaamheden zal worden verlicht. Over dit geheel dient Óen controleur te gaan, die tevens ons College inlichtingen verschaft omtrent den stand van zaken en adviseert omtrent de financieel-politieke leiding. Deze hoofdamjienaar zal een breeden kijk moeten hebben op zaken cn tevens geheel op de hoogte moeten zijn met de boekhouding. Hem wordt tevens opgedragen de kas- verificatie. omdat alle betalingen zijn visum behoeven en hij dus de eerste gegevens bezit, die voor een goede controle noodig zijn. De administratie van den Gemeente-ont vanger zooals gezegd wel verlicht blijft overigens geheel bestaan. Wel zal ook hij zijn kas-operaties hebben te verrichten via de Centrale, maar dit is een voor zijn werk zaamheden weinig belangrijke verandering. Voorts spreekt het van zelf. dat, bij het gebruik maken van elkanders kasmiddelen, rente-vergoeding behoort plaats te hebben maar deze en zooveel andere aangelegenheden diener. nader te worden gestipuleerd in daar voor afzonderlijk te maken regelingen. Ook omtrent de geldelijke gevolgen kan voorloopig slechts weinig positiefs worden medegedeeld. Eerstens kan nu nog niet met zekerheid worden gezegd, in welke mate nieuw perso neel zal behooren te worden aangesteld. Dit zal afhangen van het tempo der invoering cn van de geschiktheid der aanwezige krachten. In de tweede plaats, omdat de noodzakelijk heid eener herziening van de belooning van tal van ambtenaren reeds lang is gevoeld. En bovendien gaat het bezwaarlijk, de voor deelen, die stellig zullen worden behaald, thans reeds naar waarde te schatten. Uitbrei ding van de afdeeling Financiën zou spoedig-, vermeerdering van krachten ten kantore van den Ontvanger zou op den duur-tegemoet moeten worden gezien, zoo geen andere regelingen worden getroffen. Een ander voorbeeld geeft de verkregen uitkomst van dc een vorig jaar getroffen re geling omtrent het beleggen van kasgeld. In 1914 werd aan rente ontvangen een bedrag vanvoor de Gasfabriek f 1659.66,r', voor de Waterleiding f 601.11, voor de Gemeente f886."iJ, voor het Grondbedrijf f2314.83. Voor de invoering is evenwol allereerst noodig een chef-boekhouder van de Centrale en een verificateur van de Gemeente-financiön. Daarnaast zullen noodig zijn enkele boekhou ders en klerken. Doordat de boekhouding geheel wordt af gescheiden van de technische diensten zullen deze van het bestaande personeel, dat ook de daarvoor noodige administratieve werkzaam heden verricht, een klein deel behooren te behouden.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 15