Maar wordt met dit alles rekening gehou den, dan verwachten wij. dat de bezetting zal kunnen geschieden voor het grootste deel met het aanwezige personeel, en dat alleen eenige aanvulling noodig zal zijn voor de uitbreiding. Ook ten opzichte van de salaris-regeling bestaat nog geen vaste gedachte. Wel voor de beide hoofdambtenarendaar voor komt ons een belooning noodzakelijk voor van f 1800, met drie tweejaarlijksche verhoogingen van f 100. Wij hebben het wenschelijk geoordeeld, U in dezen vorm met onze denkbeelden in ken nis te brengen. Indien zij in toepassing zullen worden gebracht, dienen ta! van maatregelen te worden getroffen. Het is daarom gewenscht, dat uwe verga dering zich eerst omtrent dlfe denkbeelden uitspreekt. Mocht het zijn, dal uwe vergade ring onzeinz ichten deelt, wat de hoofdlijnen betreft, dan zoude kunnen worden overge gaan tot aanstelling van de beide hoofdamb tenaren. Het wil ons toch ook een groot voordeel toeschijnen, dat zij dan in de ge legenheid komen, reeds bij de inrichting hunne adviezen te kunnen geven. Onder mededeeling van het vorenstaande, hebben wij de eer uwe vergadering voor te stellen, te besluiten ons te machtigen tot voorloopige aanstelling van beide genoemde hoofdambtenaren en ons College uit te noo- digen, voorstellen te willen indienen ten einde te komen tot centrale boekhouding met verificatie. De heer Van Achterbergh: Er zit in het beginselbesluit, dat hier gevraagd wordt, zeer veel goeds. Wanneer we de toelichting nagaan, blijkt ons, dat veel diensten meer rente en winst zullen kunnen afwerpen. Daar staat echter tegenover, dat ik zeer benauwd en angstvallig het voorstel tegemoet zie, omdat er onnoodige loonen zullen worden uitgegeven. Er komt bijv. een dingetje in voor M. de V., dat heel erg mijn aandacht trekt en dat is al op blz. 94. Daar lees ik »AIIe bestellingen loopen dan dus over éen kantoor. Wel behoudt natuurlijk elke tak van dienst de bevoegdheid tot het doen van be stellingen, maar de af te geven bons gaan via de Centrale naar de leveranciers*. Ik weet, het is een beginsel-besluit, maar ik zie die dingen zeer angstvallig, wanneer ze niet heel goed geregeld worden. Wanneer door een opzichter eerst een bon moet worden afgegeven vóór men naar den leverancier kan gaan, dan kost dat erg veel tijd. Ik zou haast zeggengeef den menschen er dan maar een schommelstoel en een kistje sigaren bij. Ik vrees, dat het veel geld zal kosten en ik geloof, dat we daarom met het voorstel zeer voorzichtig moeten zijn. Ik zou daarom wel wenschen, dat de verschillende Commission van toezicht eerst inzage krijgen voor wat betreft het bedrijf waarbij zij zijn betrokken. Dan kunnen zij ten miuste aan B. W. adviseer endit zal bezwaar oplevereu en dat zal groot bezwaar opleveren. De Voorzitter: Mijnheer Van Achter bergh, B. W. zullen gaarne voldoen aan üw verzoek. De heer Hofland: M. de V., ik had on geveer het zelfde willen zeggen als de heer Van Achterbergh. Het doel lijkt mij heel goed, maar als ik de heele toelichting lees, dan lijkt het mij, dat de practische noodzakelijkheid ondergaat in het theoretische betoog. Ik heb het verder gelezen en bij mijn eigen gezegd, de zaken van practische beteekenis, waarvan de noodzakelijkheid wordt gedemonstreerd, zijn onbeduidend. Om een voorbeeld te noemen zeggen B. W. om de practische beteekenis vab de Centrale boekhouding te demonstreeren, dat het mogelijk zal zijn het papier, dat voor de schrijfmachines noodig is. voor alle bedrijven gemeenschappelijk in te slaan. Maar is daar voor nu noodig een Centrale boekhouding? Wanneer de Directeuren van de Bedrijven vijf minuten per telefoon overleg met elkaar plegen en men het schrijfpapier uniform neemt, kan dat even goed gebeuren. Krachtens zijn ervaring weet ieder wel de hoeveelheid, die in een bepaalden tijd noodig is. Dit lijkt mij allerminst een sterk argument tot aanbeveling van een Centrale boekhouding. Verder wordt er gesproken van het ge meenschappelijk inslaan van brandstoffen voor alle Gemeentelijke instellingen. Dat kan toch even goed gebeuren door een eenvoudige opgave van hetgeen ieder noodig heeft. Dit lijkt mij een heel zwak argument om te komen tot de dure instelling eener Centrale boek houding. Het gaat over een ambtenaar van f 1S00 tot f 2100 inkdBlen. 't Zal eenige besparing geven, maar ik herhaal dé vraag van zoo pas kunnen de Directeuren der verschillende be drijven niet een half uurtje daarvoor afnemen om te bepalen hoeveel brandstof hij den volgen den winter ieder voor zijn bedrijf noodig heeft? Met een eenvoudig optelsommetje bereikt men het zelfde. Wanneer zij dat niet zoo precies weten, dan kunnen zij een hunner ambtenaren opdragen, even na te gaan. voor hoeveel zij het vorige jaar van zoo'n artikel gecrediteerd of gedebiteerd waren. Dan zeggen B. W. kijk eens, het vorige jaar is dat al eenigszins tot zijn recht geko men, n.l. wat den financieelen kant der zaak betreft. Verschillende bedrijven zullen niet meer een afzonderlijke financieele administratie behoeven te voeren. Verleden jaar zijn zonder de Centrale boekhouding verschillende kas gelden belegd en daarmee is een beduidende som aan rente gewonnen. Nu zou ik willen vragen, M. de V.. alsdat zonder de dure instelling eener Centrale boek houding mogelijk is er is toen geloof ik een rentewinst van f 3700 geweest dan is daarvoor die dure iustelling toch óok niet noodig. Dan zeggen B. it W., dat door het ge meenschappelijk inslaan van artikelen, die op verschillende plaatsen gebruikt wflrden, goed- kooper ingekocht kan worden.' Ik kan mij voorstellen, dat in een groote stad als Am sterdam of Rotterdam, of Utrecht of Den Haag, dat daar werkelijk een dergelijke con centratie noodig is, maar hier, waar je elkan der met een telefoontje o! zoo gemakkelijk kunt bereiken, daar kan elk oogenblik door de verschillende Directeuren overleg worden gepleegd. Ook ten opzichte van het argument, dat bepaaldelijk de Gemeente-reiniging betreft. Er worden dikwijls paarden op stal gehouden, terwijl ze misschien elders in een ander be drijf noodzakelijk waren. Dat geei ik dadelijk toe. Maar als de afdeeling Openbare werken paarden noodig heeft en die zijn aanwezig bij de afdeeling Reiniging, aan den Koppel, laten zij elkaar dan even telefoneeren. De heer Van Achterbergh: Daar blijf je wel af. De heer Hofland: Nu wordt hier ge zegd, dat de Directeur dat niet toestaat. Maar wanneer hem door B. W. gezegd wordt, dat hij verplicht is de paarden, die hij op een bepaald oogenblik niet strikt noodig heeft, aan een anderen tak van dienst af te staan, wanneer ze daar noodig zijn, dan zal bij het niet durven laten. Het spreekt van zelf, dat hij het dan niet zou latenhij zou het een voudig doen. De organisatie, die te scheppen is door de Centrale boekhouding, is ook mogelijk zonder dat dure instituut. Het hangt maar af van de instructie, die B. W. geven aan den Direc teur der bedrijven. Er is bij die bedrijven gezegd door 6. W., dat de administratie overigens uitstekend geregeld is, maar dat dit niet kan worden getuigd van de afdeelin- gen Publieke werken en de Reiniging. Nu zou ik zeggen. M. de V., waar u zoo uitstekend van administratie op de hoogte L?, dat wanneer daar door een Directeur van een tak van bedrijf op de oude manier wordt geadministreerd, het in deu aard der zaak ligt, dat u het Hoofd van zoo'n tak van bedrijf de noodige aauwijzigingen geeft. Van de Gasfabriek en de Waterleiding wordt^gezegd, dat de administratie daar vol maakt in orde is; maar dan kan dat bij de andere bedrijven toch óok, En nu komt men aaiv met het zoo dure instituut eener Centrale boekhouding. Waar 't aan de Gasfabriek en de Waterleiding zoo volmaakt in orde is, kan ik mij dat niet begrijpen, dat het elders óok niet kan. Ook omtrent de geldelijke gevolgen kan ik weinig positiefs zien. Ik geloof dat graag maar, M. de V., dat gevoel ik wel, dit insti tuut zal werkelijk een heel dure geschiedenis worden voor de Gemeente. Nu zullen er wel aan de verschillende tak ken enkele ambtenaren gemist kunnen worden, maar ik maak mij sterk, dat wanneer wij dit instituut gaan scheppen, ook op andere wijzen, n.l. buiten de administratie om, meer overleg niet zal voorkomen. Zooals ik mij heb laten vertellen, komt het wel voor, dat een straat in éen week tweemaal opgebroken wordt, omdat er geen rekening wordt gehouden met de eischen, die de verschillende bedrij venstellen. Wat meer overleg tusschen de Directeuren die zich toch niet moeten beschouwen als een Czaartje, ieder op zijn eigen plaats, is wet wenschelijk. B. W., in die richting geïnspireerd, stellen nu voor, die takken van dienst onder éen Centrale boekhouding te brengen; maar dat is daar buitenom even goed te bereiken. Ik kan er mij dus niet mee vereenigen, hoewel «toegeef, dat de bedoeling goed is. Ik geef delijk toe, dat vereenvoudiging van allen mogelijken administratieven rompslomp zeer gewenscht is; maar ik houd staande, dat de genoemde fouten te ondervangen zijn, zonder over te gaan tot het dure instituut eener Centrale boekhouding. De Voorzitter: Het is heel moelijk u de heele zaak volkomen duidelijk te maken, Om dat te kunnen doen, zoudt u moeten zitten in de administratie. Als u hier dagelijks op het Stadhuis was, zoudt u anders over die zaak oordeelen. Hoe gaat het bij de Gasbriek? We hebben daar het groote voordeel, dat de Directeur zich uitsluitend kan wijden aari het technische deel van het bedrijf; daar naast hebben we een goed Administrateur. De heer Koppejan. een goed betaald hoofd ambtenaar, kan zich wijden aan het werk. waarvoor hij is aange wezen, en zoo kunnen wij het meeste nut van hem 1- kken. Dat hebben wij niet speciaal bij Reiniging en bij Publieke werken. Ook op het Stadhuis is behoefte aan meer ambtenarenzelfs bij den Secretaris is een en ander noodig. Deze moet zich bezighouden

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 16