met dingen, waarvoor hij niet is aangesteld. De Secretaris heeft ons, na dedingen ernstig te hebben bestudeerd, voorgesteld te handelen ia den geest als B. W. thans voorstellen. In plaats van aan de ambtenaren -dat werk op te dragen, zou het kunnen gebeuren aan •den ambtenaar van de Centrale boekhoudihg. De leden van de Commissie van toezicht weten •ook, dat zooals het op 't oogenblik gaat het werkelijk niet langer kan. Als wij iemand daarvoor aanstellen, laten wij dan ook het verband in het oog houden dan kan er ook iemand komen, die ons goede adviezen kan geven en worden de Directeuren van de verschillende takken van dienst niet langer afgehouden van hun eigenlijk werk, waarvoor zij zijn aangesteld en waarvoor zij hebben gestudeerd. De meeste technici vinden die heele administratieve geschiedenis iets verschrikkelijks en dat is niet tot hun nadeel. Zij voelen er niets voor; maar zij zijn daar voor ook niet geroepen. Daarom is er ook noodig een ambtenaar, die er in kan opgaan, die alles kan nagaan en napluizen. Op slot van zaken plukt de Gemeente daar de voor- deelen van. Nude weg daartoe open staat, hebben B. W: gemeend, daarvan gebruik te mogen maken. zegt, dat Amersfoort misschien te klein is daarvoor en dat het wel zal gaan in een groote stad; maar in die richting is óok een grens. Ik weet dat bijvoorbeeld uit Den Haag. De bedrijven zijn daar zóo groot, dat de ver- eeniging daar niet meer mogelijk is. Elk be drijf heeft daar zijn eigen kassiersbedrijfde groote takken van dienst verzetten er zich in elk geval tegeD, hoe dan ook. Het is een stille kracht misschienmaar. het gaat niet. Hier zou het echter nog wel kunnen. Onze bedrijven zijn niet groot genoeg om er een eigen ontvang- en betaalkas op na te houden. Verlangt nog een van de heeren het woord, of hoofdelijke stemmen? Dan is het voorstel goedgekeurd. 379. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van het ziekteverlof van J. Hilke, onder wijzer aan school G tot i Mei 19(6. Het voorstel luidt: Het aan den heer J. Hilke, onderwijzer aan school G, verleend verlof wegens ziekte loopt i September 1915 ten einde. Hij wordt nog steeds verpleegd in het krankzinnigengesticht 4e Utrecht. Het komt ons thans wenschelijk voor, dat het verlof alsnog wordt verlengd tot 1 Mei 1916. Alsdan heeft de heer Hilke 10 jaren dienst als onderwijzer en heeft hij na genees kundige afkeuring recht of pensioen. Wij hebben de eer U voor te stellen, dit verlengde verlof met inhouding van salaris toe te staan. Goedgekeurd z. d. of h. st. 380. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van het besluit van 1 Juni 1915, regelen de de vaststelling der Verordening op het gewicht van roggebrood en tot het opnieuw gewijzigd vaststel len dier verordening. Het voorstel luidt: In verband met het voorschrift van art. 167 der Gemeentewet hebben wij de eer U voor te stellen, de «Verordening op het gewicfet van roggebrood», vastgesteld den ijunii9i5, tot wijziging waarvan besloten werd in uwe vergadering van 27 Juli 1915, in te trekken en haar opnieuw vast te stellen, met Weglating uit art. 3 van de woorden «ofeenig ander middel van vervoer». Als voren. 381. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der Gemeente-begrooting, dienst 1915. Als voren. 382. Afschrijving Inkomstenbelas ting, diehst 1915, wegens vertrek. Als voren. 383. Vaststelling 5e gedeelte ko hierinkomstenbelasting, dienst 1915. Als voren, De Voorzitter: Aan de orde is thans de suppletoire agenda. 384. Vaststelling 2e suppletoir kohier Hondenbelasting. Als voren. 385. Voorstel van B. W. tot ver koop van 1000 M2 bouwterrein aan G. van Hoogevest qq, gelegen aan de Emma-laan, hoek Utrechtschen weg, tegen f2.25 per M2. De Voorzitter: Hedenmiddag is een verzoek ingekomen tot het koopen van 1000 M2 grond op den hoek van de Emma-laan en de Joost van den Vondel-laan. We zijn nog vóór den aanvang van de vergadering in de gelegenheid geweest, de leden van de Financieele commissie er over te raadplegen. Het gaat om den verkoop van 1000 M2 grond, gelegen aan de Emmalaan. Het betreft een stuk grond van ongeveer 1000 M2 en B. W. stellen nu voor om dien grond tegen f2.25 per M2 teverkoopen. Goedgekeurd z. d. of h. st. 38Voorstel van B. W. tot ver koop van 1500 M2 bouwterrein, ge legen aan de Barchman Wuytiers- laan, aan de firma Klaas Baving. te Zwolle, voor f 1.50 per M2. De Voorzitter: Er is een verzoek inge komen van de firma Klaas Baving, te Zwolle, om een perceel grond te koopen, gelegen aan de Barchman Wuytiers-laan tegenover de halte Vlasakkers. De firma Baving wenscht daar een garage op te zetten. De Com missie voor de Financiën had daar bezwaar tegen; B. W. daarentegen hebben gevon den al is het een mooi punt dat ook in die buurt een garage op haar plaats is. B. W. stellen voor, den grond voor fi.50 per M2 te verkoopen en als ik mij goed herrinner, stelde de Financieele commissie voor f 2.50 per M2. Het terrein is groot 1500 M2. De heer Van Achterbergh: Mag ik weten op welke gronden de Commissie f 2.50 voorstelt, terwijl zij aan den zelfden weg met fi.25 tevreden was? Het ligt daar precies midden in de heide en f 2.50 lijkt mij een zeer hoogen prijs. Is daar iets bijzonders aan verbonden De heer Kroes: M. de V., mag ik even den heer Van Achterbergh beantwoorden Het is een zeer mooi punt, vlak bij den over weg van den spoorweg en juist met het oog op een auto-garage is dat van belang; ik geloof, dat die grond daar niet te goedkoop verkocht moet worden, het bedrag waarvoor de grond indertijd aan den heer Rui tenberg is verkocht, is een prijsje ge weest om een begin te maken; maar de prijs van f 2.50 voor dat mooie punt ieder zal het moeten toegeven is niet te duur. De vergelijking, die u maakt met terrein aan de zelfde laan, dat voor f 1.75 per M. verkocht is, gaat niet op. Zeker, dat is goedkooper, maar dat is niet zoo'n mooi punt. Het geldt hier een hoofdpunt en dat is voor een garage een zaak van belang. De Commissie had er bezwaar tegen, haar goedkeuring te geven voor dezen verkoop, want waar een garage is, komt spoedig een herstelplaats en dat dijt al gauw uit tot een kleine fabriek. De heer Van AchterberghHet is door de bank niet de gewoonte, dat Raadsleden zich tegen de inzichten van de leden eener Raads-commissie verzetten, maar nu moet ik het toch doen. Het argument van den heer Kroes komt mij niet erg steekhoudend voor. Het is precies op een hoek en vlak bij de hei. In den winter is het er verbazend koud en 's zomers is er geweldig veel stof. Er zal niemand vo'ór te vinden zijn, daar zijn vila te bouwen. Als we daar nu een garage kunnen krijgen, moeten wij daartoe dan niet meewerken. Ik zeg zeer zeker, omdat wij daarmede hier weer een uitbreiding kunnen krijgen van de nijverheid. De heer Oosterveen: Ik ben het vol komen eens met den heer Van Achterbergh. Een goed jaar geleden waren wij blij als wij daar voor den grond een gulden konden maken of nog minder. De heer Kroes: Nu vergeten de heeren toch een groote factor. Het maakt een groot verschil of ik een terrein verkoop van 200 M. diep of 175 M. of 150 M of too M. of nog minder diep. En ik wil in dit verband een woord van den heer Van Achterbergh aanhalen, dat hij hier in den Raad gebezigd heeft, namelijk dat een stuk grond, 100 M. diep tegen 30 cent, beter is dan een stuk 50 M. diep tegen 60 ceijt. De heer Van Achterbergh: Nu vraagt de commissie een rijksdaalder. De heer Jorissen: Is daar zoo'n haast bij, M. de V. De Voorzitter: Ja, mijnheer Jorissen, er is gevraagd om spoedige afdoening. De heer Jorissen: Gaat een motie van orde vóór alles, M. de V.? Waar de deskun digen het samen nog niet roerend eens zijn en wij nog op den laten avond voor zoo'n kwes tie gezet worden, zou ik willen voorstellen, dit punt jiit te stellen tot een volgende ver gadering, ondanks het feit, dat het zoo'n haast heeftbet zal wel toch niet zoo'n haasc hebben, dat het niet enkele weken kan wachten. De heer Kroes: Wij kunnen die zaak nu direct wel uitmaken. De leden van de Commissie voor de Financiën of voor de Fa bricage hebben den prijs vastgesteld, maar B. W. nemen dien niet aan, en de Raad moet toch éen van die twee aannemen. De heer Jorissen: Of geen van tweeën. De Voorzitter: Wordt het voorstel van den heer Jorissen gesteund? De heer Hofland: M. de V., het lijkt mij toe, dat het argument van den heer Kroes hierop neerkomtwij vragen een hoogen prijs, iu de hoop, dat de man het niet koopt. Dat is toch niet in den haak. De heer Kroes: Wie zegt u dat, mijn heer Hofland De heer Hofland: Het komt er op neer. Het was beter, dat de Commissie dan maar zeidef. wij willen den grond niet geven voor een garage. De heer Kroes: Dat heb ik wel dege lijk genoemd. De heer Hofland: Jawel, maar ten slotte adviseer je toch, den grond te verkoopen.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 17