Dinsdaa 14 Seotember 1915. No 8620. 64e Jaargang BIJBLAD van de „Amersfoortsche Courant" van Zaterdag 11 September 1915, no. 8619. U hebt ook nog gesproken van dat koopen van kolen, alsof het ons er om begonnen was, Van Ginkel dwars te zitten. Werkelijk, wij hebben in dien tijd gedaan, mijnheer Hofland, wat mogelijk was om kolen te krijgen. Of dat nu een gunsi van Van Ginkel geweest is, toen hij ons dat ladinkje kolen heeft gegeven, kan ik niet beoordeelen. Hij heeft een prijs gehad, die hem zinde, anders zou hij ze wel op andere wijze verkocht hebben. Ik zie daarin geen daad van bij zonder belang en ik zie niet in, waarom Van (Tinkel zich in dat opzicht verdienstelijk ge maakt heeit. U heeft gezegd, dat het ont zettend onaangenaam is, persoonlijk te worden. Als ik u kon mededeelen, welke omstandig heden de onderhandelingen verder verhinderd hebben, als ik u zou zeggen, wat hier de persoon aan deze tafel, die niet spreken mag, zou kunnen getuigen, dat Van Ginkel bij hem geweest is, dan weet ik, dat ook u volkomen overtuigd zoudt zijn van de billijke houding, die de Commissie en B. W. in deze hebben aangenomen. Van het Stadhuis is Van Ginkel naar de Gasfabriek gegaan en toen was er niet met hem te onderhan delen. Dat zijn allemaal oorzaken, die ik niet in den breede kan uiteen zetten. Een en ander maakt, dat ik bij mijn over tuiging blijf, dat als u alles meegemaakt hadt, u den zelfden maatregel had*, toegepast. Ook moet ik er mijn leedwezen over uit spreken, dat de heer Van Duinen met dingen is naar voren gekomen, als hier gebeurden. De heer Van Duinen heeft als oud-lid van de Commissie over de over-productie ge sproken; ik geloof toch, dat het voldoende in den Raad bekend is, hoe wij door stem men uit de Gemeente gedwongen waren, de cokes te verkoopen. U kunt dit in het Ver slag van de zitting die, naar ik meen ook u heeft meegemaakt, nog nagaan. Er is toen gezegd: wij zijn gedwongen de cokes te verkoopen. De heer G e r r i t s Juist, juist, juist. De Wethouder Veis Heyn: Men sprak van geldverspilling en dwong ons de cokes te verkoopen. De heer Gerritsen: Ja, dat is zoo. De Wethouder Veis Heyn: Men zeide, dat het een schandaal was, dat er bergen cokes lagen. Nu is u weer gaan spreken of er voldoende cokes-productie was. De heer Van Duinen: Pardon, pardon. De Wethouder Veis Heyn: Het vorige jaar heeft u ons laten zitten ja, weet u het juiste aantal nog en nu zou u hier willen gaan vertellen, dat er voldoende cokes geleverd is. Ik kan precies opgeven, hoeveel cokes wij maken. Dat is 6 a 7 hon derd H. L per dag en dat is veel te weinig voor de behoeften van Amersfoort. Het is mijn overtuiging, dat B. W. en de Com missie al het mogelijke hebben gedaan om door die critieke tijden heen te komen. De heer Gerritsen: Ik zou even een kleine rectificatie willen geven. Het heeft mij getroffen, dat de oud-voorzitter der Commissie de Wethouder Veis Heyn heeft het reeds gezegd op zóo krasse wijze hier gesproken heeft. De vorige Wethouder van de Bedrijven weet toch precies, hoe dat gegaan is. We kwamen op alle mogelijke wijzen in den knelwe werden op straat aangehouden over de groote hoeveelheden cokes, die daar lagen opgestapeld, zoodat wij eenvoudig moesten verkoopen. Tot het laatste moment, M. de V„ hebben wij het tegengehoudendat herinnert u zich zeker wel. En nu doet het wel wat vreemd aan, nu er een grief van te krijgen van den oud-Wethouder der Bedrijven, die een groot deel van de zaak in 1913 heeft meegemaakt. Daar grieven van te krijgen, verbaast me en staat me in den weg, en ik hoop, dat de heer Van Duinen in dat opzicht antwoorden zal. De heer Hofland: M. de V., ik wilde mij bepalen tot hetgeen de heer Van Ach- terbergh gezegd heeft. En dan zou ik willen vragen of dat nu wel is een weerlegging van hetgeen ik als lid van eren Raad meende te moeten zeggen. Ik vraag of dat is een weerlegging. Daar is geen kwestie. Ten eerste is de heer Van Achterbergh óf een slecht hoorder óf hij heeft willens en wetens de zaak omgekeerd. Ik heb niet beweerd, dat door Van Ginkel is aangeboden tot een lageren prijs dan waarop door de Gemeente is gekocht. Ik heb alleen dit gezegd Van Ginkel heeft niet een ladinkje kolen, maar 10000 H.L. kolen verkocht op het zelfde oogenblik, dat de Directeur van de Gasfa briek geen kolen van den steenkoolhandel kon krijgen. De heeren Gerritsen, Van Achter bergh en Veis Heyn Och, 't is heele- maal niet waar. De Voorzitter hamert. De heer Hofland: Ik heb niet beweerd, dat Van Ginkel voor een lageren prijs heeft aangeboden dan de gasfabriek heeft gekocht, maar heb alleen gezegd, dat Van Ginkel tegen lageren prijs heeft gekocht dan de Commissie elders heeft kunnen bedingen. sen Dat is ook alweer De heer G e r r i 1 onjuist. De heer Van Achterbergh: Bewijzen, man. Het woord is aan den De Voorzitter: heer Hofland. De heer Hofland: Men moet de zaken niet omdraaien. De heer Van Achterbergh: Men moet maar niet zoo dadelijk beschuldigingen uit spreken, maar eerst de dingen onderzoeken. De heer Hofland: Als ik hier beschul digingen uitspreek en u, als lid van de Com missie van bijstand, zou die beschuldigingen bij mogelijkheid kunnen tegenspreken, dan zoudt u ze eenvoudig te niet doen. Maar omdat je er geen kans toe ziet, die beschul digingen te weerleggen, meen je je er af te kunnen maken door de zaak om te draaien en mij den bewijslast op te leggen. Zóo is de toestandals je de mogelijkheid hadt, als je er kans toe zag die beschuldigingen te niet te doen, dan zou je het doen. Mijnheer Veis Heyn, de Wethouder heeft de zaak heel wat loyaler aangepakt. Die heeft gezegd wij konden aan onze verplichtingen niet voldoen, omdat wij zelfs geen cokes hadden dan om aan de loketten te verkoopen en dat is aan Van Ginkel onder het oog ge bracht. Als de andere handelaren toen gedaan hadden, wat Van Ginkel heeft gedaan, n.l. éen vijfde van beggeen, waarop hij recht had, dan was er voldoende voorraad voor den cokesverkoop geweest. Maar de andere koo- pers wenschten ineens duizenden H.L. en zelfs zonder contract. Maar niettegenstaande dat, zijn ze door den Directeur der Gasfabriek toch geleverd. Er zijn hier gestichten geweest, die een zekeren voorraad cokes noodig had den en die geen voorkoop haddenmaar aan hen werd tóch het volle quantum afgeleverd, terwijl zij geen recht hadden. Maar degene, die recht had, heeft 200 H.L. laten vallen, en heeft zich dus als kooper wel royaal ge dragen en hij heeft niet verdiend, behandeld te worden zooals hij wordt behandeld. Het eigenaardige in de redeneering is dit, dat toen Van Ginkel kwam om het contract te doen naleven en hij zeieik heb die ver plichtingen en moet ze nakomen» er een voudig beweerd is, dat die verplichtingen niet meer bestonden en hij de cokes niet noodig had. Dat is toch de zaak precies omdraaien. Wanneer de kooper tegenover die verplichtingen staat en bij de inschrijving vermeld is. dat hij die en die hoeveelheden noodig had, dan gaat het toch niet aan, die verplichtingen niet na te komen. Ik heb deze zaak rond en eerlijk behandeld, hoewel er een beroerde kant aan zit. Het is heelemaal een persoonlijke zaak en wanneer niet het recht was geschonden en daar is nu in rechten niets meer aan te doen dan zou ik het er niet voor opgenomen hebben. Het komt hierop neer, dat alle verplichtingen van Van Ginkel tegenover het Ministerie nog bestonden, terwijl de Gemeente eenvou- d;g maar deed alsof ze niet bestonden. Dan die andere zaak. Mocht Van Ginkel, vraag ik, de dupe worden van dat schrijven van 10 Maart door den Directeur van de Gasfabriek? Het was geen inschrijving, zegt de Wethouder, maar ik heb dien brief hier bij mij en wil dien even voorlezen. Hij luidt: Hierbij heb ik de eer U te verzoeken vóór of op Zaterdag 13 Maart a.s te willen opgeven, hoeveel H.L. cokes (grove, geklopte of parel-cokes) U eventueel in het tijdvak van 1 Mei 1915 tot eind Maart 1916 van de Gasfabriek op contract zoudt wenschen af te nemen. De opgaven moeten schriftelijk en onge zegeld worden gedaan, en worden gericht aan de Commissie van Bijstand. De prijs, waartegen de cokes door U even tueel aan de fabriek zal kunnen worden af gehaald (evenals thans geschiedt zonder eenige hulp vanwege het personeel der gas fabriek) zal steeds 10 pet. minder bedragen, dan de prijs waartegen de gasfabriek de cokes na aftrek van het bestelloon (5 cent) in de stad levert. Indien geen parel- of grove cokes op de fabriek aaswezig is, zal de contractant er genoegen mede moeten nemen, daarvoor in de plaats geklopte cokes te ontvangen. Door de gasfabriek zal vastgesteld worden op welke wijze, verdeeld over de verschil lende maanden, de cokes moet worden af genomen. Mocht in eenige maanden minder worden afgenomen, dan vastgesteld, dan zal deze hoeveelheid van de totale at te nemen hoe veelheid cokes worden afgetrokken. Tot zoover die brief. Bovendien ontving Van Ginkel op 12 Maart het volgende schrijven, weder van den Directeur der Gemeente-bedrijven. In aansluiting op mijn schrijven van 11 Maart j.l., deel ik U mede, dat het tijdvak, waarover het contract loopt, moet zijn van 1 April 1915 tot eind Maart 1916, en niet vanaf 1 Mei 1915. 'HM irma A. H. van Cleeff". BUREAU; SOBTIQIUOBT 9. Postbus 9. Telefoon 19. middels aangekomenen begaf naar de Raads zaal, waar met den Burgemeester en de drie Wethouders ter ofiicieele ontvangst tegen woordig waren de Raadsleden Tromp van Holst, Jorissen, Van Kalken en Van der Wal. Even na half een nam de Burgemeester het woord en zeide: Mijnheer de Voorzitter en andere heeren Bestuursleden en leden der Vereeniging voor Gemeentebelangen, is het in gewone tijden die helaas eigenlijk in onze herinnering «Staatscourant», »Gemeente stem» en derge lijke, hebt natuurlijk kennis genomen van de vernietiging van het besluit van den Raad dezer Gemeente tot het sloopen van de be kende torentjes der oude Kamperbinnenpoort. En gij zijt misschien te Amersfoort gekomen met de idee, dat het hier een stad is van Vandalen, die alles wenschen te sloopen. Maar ik hoop toch, dat u daarover anders zult gaan denken. En ik verwacht, dat ook eenïgszins van u, omdat ik weet, dat gij vergadering kon worden genouaen en uoe, onder den druk der tijden, aan de Gemeente besturen in al bun geledingen een zeer on verwachte taak op de schouders is gelegd, een taak die met grooten werklust is aan vaard en volbracht en waarbij is gebleken, dat zij volkomen daarvoor waren berekend. Spr. riep den aanwezigen het welkom toe, meer in het bijzonder den heer J, E. Stokvis, Voorzitter der vereeniging voor locale belan gen in Ned. Oost-Indiê, die een groet over bracht van de zuster-vereeniging, 10 jaar geleden opgericht, doch hier te lande eigen lijk slechts bij name bekend, Zij beoogt niet verfraaiing of het organiseeren van volks feesten, doch streeft het zelfde na als de Ned. Vereeniging voor Gemeente-belangen en ontleend haar naam slechts aan de Indische Locale Raden. Spr. uitte den wensch, dat ook zij eenmaal zal komen op het hooge peil en za! bereiken dezelfde schoone resul taten van de Ned. vereeniging en de teleur stelling, welke de Indische vereeniging nog ondervindt, na wederom 10 jaar ook moge zijn omgezet in waardeering. Spr. hoopte, dat een blijvende en produc tieve samenwerking een uitvloeisel moge wezen van deze vergadering en darde jeug dige organisatie mocht genieten van die blijvende goede samenwerking. De Voorzitter deed toezegging, dat die samenwerking zal worden bevorderd. Bij de ingekomen stukken was onder meer een verzoek om instemming van het Dage- lijksch Bestuur der Gemeente Zand'voort op een adres aan den Minister van Binnenland- scbe Zaken om belasting te kunnen heffen van hen, die niet alleen ten minste een week vertoeven in hotel of pension in die Gemeente, doch ook van hen, die daar gedurende ten minste een week een gemeubileerde woning of gemeubileerde kamer betrekken. Na zeer korte discussie werd besloten, dit stuk aan te nemen voor kennisgeving. De Vereeniging van ambtenaren bij Ge- meente-financiën verzocht samenwerking met betrekking tot een examen voor comptabele Gemeente-ambtenaren. Het Bestuur der Ned. vereeniging adviseerde, op dit verzoek in te gaan en heeft daartoe reeds overleg gepleegd met dat van eerstgenoemde vereeniging. De rekeningen over 1913 en 1914 en de Begrooting voor 1916 werden gesteld in han den eener commissie, bestaande uit de heeren De Hoop en Denteneer en accoord bevonden. Bij een ontvangst van f6533.21 is er een batig saldo van f912.15. Den Penningmeester den heer De Vulder van Noorden, werd décharge verleend onder dankbetuiging voor zijn keurig beheer, Tot Bestuursleden werden herkozen de heeren H. J. Wichers, mr. S. Sybenga en mr. L. B. J. van Oppen, allen afgetreden in 1914, en A. de Vulder van Noorden en mr. J. A. Baeza, aftredend in 1915. De examen verslagen, opgenomen in de Mededeelingen» (het orgaan der vereeniging) van 1 Juli 1914 en 1 September 1915, wer den aangenomen voor kennisgeving. Lang werd gediscussieerd over een voor stel van het Bestuur in zake de examina. Belanghebbenden verwijzen we naar het nummer van de Mededeelingen waarin het stenografisch verslag wordt opgenomen. Zoo kort mogelijk saamgevat, zij hier meegedeeld dat de Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren evenzeer een examen wil instellen en een commissie is gevormd, die de instelling van een tweede examen wilde trachten te voor komen en zich bereid verklaarde, een be middelingsvoorstel te ontwerpen, met welk voorstel het Bestuur van dien Bond en van deze vereeniging zich vereenigen. Het rap port der bemiddeling-commissie, opgenomen in de Mededeelingen van 1 Augustus, mocht de. goedkeuring van het Bestuur verwerven en dit stelde thans voor, het voorstel te aanvaarden en een commissie te doen be noemen, die een ontwerp-regeling zal maken voor het in te stellen voorbereidend examen en tevens zal overwegen welke vrijstellingen kunnen verleend door reeds verworven school diploma's (Staats examen, eind-examen Gym nasium. Hcogere Burgerschool 5-of 3-jarigen cursus, enz. er worden 18 van deze diploma's genoemd). Men wenscht, dat niet alleen het hoogere vak-examen met gunstig gevolg wordt afgelegd, doch dat ook blijkt, dat de candidaat zekere algemeene ontwik keling heeft. Eerlang zullen nadere voorstellen worden ingediend aan de Algemeene vergadering. Het Bestuur zal met dat van de Vereent-

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1