velaken naar Amersfoort moet, zal zeker niet over den Heiligenbergerweg gaan en langs den nieuwen weg, maar den. gewonen weg volgen. Hielp het nu om de drukte van de Kamperbinnenpoort weg te krijgen, dan zou ik zeggenvooruit maar. Het zou misschien f 80 000 waard zijn om die benauwdheid daar weg te werkenmaar dat helpt óok niet. M. de V., ik heb alles overwogen en zie geen enkele reden, waarom ik vóór het voor stel zou kunnen stemmen. De heer Van Achterbergh: De heer Jorissen heeft de schaduwzijden opgesomd, maar er zijn ook wel lichtzijden aan verbonden. Wanneer het Rijk iets wil, kunnen wij het een tijdje tegenhouden, maar niet lang. Wan- neer het Rijk zegtwij hebben voor ons kazernement uitbreiding noodig, dan hebben wij te zorgen, dat niet alles de Kampstraat over moet en dat kunnen wij bereiken door ie zorgen dat aan den kant van den Heiligen bergerweg een kortere verbindingsweg komt, die er nu reeds primitief is. Voor een directen verbindingsweg hebben wij m.i. in de eerste plaats te zorgen. Door de uitbreiding van die kazernes krijgen wij een grooter aantal ingezetenen; dat is zeer zeker. Het officierskorps wordt ook ver groot. Wij zijn nu eenmaal aangewezen als militaire stad, daargelaten of dat nu al dan niet goed is. Maar in elk geval wij krijgen uitbreiding. Een ding, dat mij spijt, is dat de Hoef- hamer-stichting voor dg belangen van de Gemeente niet veel voelt. Waar de beide andere gestichten, de Pieter Dirkman-fundatie en het gesticht „De Armen de Poth", het voorbeeld gaven door welwillend terrein aan de Gemeente af te staan, is de de Hoefhamer- stichting terrein gaan verkoopen, terwijl die verandering daar voor de 800 M. terrein, dat nu komt te liggen aan een weg, die deze stichting daar overhoudt, toch een waardevermeerdering van eenige duizenden guldens voor dat gesticht beteekent. De stichting wordt er dus rijker door, omdat haar grond, nog wel over 400 M„ opeens aan een goeden weg komt te liggen en daarom spijt het mij, dat ze den grond voor dien weg niet aan de Gemeente cadeau geeft. Waar de beide andere gestichten dit wel doen, vraagt de Hoefhamer-stichting een prijs van 50 cent per M2. Daarom zal ik tegen dit voorstel moeten stemmen, alleen op grond hiervan, dat die stichting zooveel rijker zal worden en blind is voor de groote waardevermeerdering van haar terrein. De heer Jorissen: Ze zijn er volstrekt niet blind voor. De heer Van Esveld, Wethouder vaD Openbare werken: M. de V., de heer Jorissen heeft daar gesproken ver het afsluiten van dien weg en over het aanleggen van den nieuwen weg. Hij is direct begonnen met te erkennen, dat de weg, die er nu is, geen ideale weg is. Wij kunnen wel zeggen, die weg wordt op den duur gevaarlijk. Hij komt midden in het militaire terrein te liggen, omdat de ge bouwen daar uitgebreid worden en er over gegaan wordt tot den aanbouw van een rij school en een hoefsmidschool. Daar zullen dus den geheelen dag paarden aan de hand voorbij gebracht worden. Dat maakt, dat die weg als verkeersweg geheel onbruikbaar wordt. Nu is de Gemeente door onderhandelingen zoo gelukkig geweest, een beetje hooger op een mcoieren verbindingsweg te kunnen krijgen. De heer Jorissen: 't Is maar wat u »mooi« noemt. De Wethouder Van Esveld: Daar kan komen een weg die aan alle vereischten voldoet en langs dien weg zullen groenten- tuinen komen. Het doel is om daar grond omheen beschikbaar te stellen voor tuinbouw. De heer Jorissen: Dat is 7 H.A. zoo veel Are. De Wethouder Van Esveld: ...en dat zal heel gemakkelijk gaan, wanneer daar een goede weg is. De heer Jorissen: Maar dat wordt f 10000 per H.A. Weet u dat wel? De Wethouder Van Esveld: Maar in elk geval zal dat een groote verbetering geven en de voordeelen zijn veel grooter dan de nadeelen. De heer Van Achterbergh zegt, dat hij zal tegenstemmen, omdat er een gesticht is, dat niet wil meewerken. Ja, mijne heeren, je kunt ze niet dwingen. Je moet al blij wezen als ze je niet in je plannen zóo dwarsboomen. dat het geheel onmogelijk wordt gemaakt. Dat mag geen reden zijn om er tegen te stemmen, want de heer Van Achterbergh is het vol komen met mij eens! dat dit een mooie ver binding kan worden. Wanneer men niet alles kan krijgen, moet men zich daar bij neerleg gen. Ik geloof in alle opzichten, dat de Raad een .goede zaak doet als hij "dit plan bevor dert. De heer Jorissen: M. de V., nu is het toch wel een beetje erg moeilijk Zoo pas zegt de heer Van Achterbergh»dan zegt het Rijk, wij moeten het hebben». Nu vindt ik f 20 000 een schijr.lje. De heer Van Esveld zegt: >je moogt al blij zijn, als je zoo'n weg moet aanleggen en het wordt je niet geheel onmogelijk gemaakt». Maar dan wordt je op stuk van zaken een voetbalde een trapt je hierheen en de ander daar. M. de V., nu zegt de heer Van Esveld, dat die grond is bestemd voor tuingrond en dat zij daar best voor is. Ik heb daar geen verstand van en dat neem ik dus dadelijk van den heer Van Esveld aan. Maar nu zeg ik het is toch grond, die ons f 11 000 per H.A. kost en op slot van zaken hebben wij dien daar niet noodig. Ik hoop, dat de heer Van Esveld kans ziet, met dien grond van f 11 000 per H.A. een goede speculatie te maken, maar ik geloof niet, dat het gaan zal. Ik zie dan ook niet in, dat wij daarom voor f 20 000 de Nachtegaalsteeg moeten afstaan. Als het Rijk niet meer wil geven, nu dan weigeren wij, dien koop te sluiten. De Voorzitter: Mijnheer Jorissen ik zou er nog een enkel woord tegenover willen stellen. Het is niet alleen, dat het garnizoen uitgebreid wordt, maar wij zullen hier ook 4.5 ton aan werk krijgen en ook zullen wij krijgen den aanleg van dien nieuwen weg. U weel hot kost op het oogenblik heel veel moeite, werk te verschaffen, zoodat wij heel blij kunnen zijn als er nuttig werk gedaan kan worden. Wij zijn er juist van overtuigd, dat hier op den duur dat gedeelte der Gemeente aangewezen is voor menschen, die hier een kleine tuinbouw-onderneming willen beginnen. Te Amersfoort zijn tal van menschen, die er hoogen prijs op stellen, een flink stukje tuin achter hun huis te kunnen krijgen. Ik ben er van overtuigd, dat door den aanleg van dezen weg een goed stuk tuinland wordt opengesloten. Het is niet noodig, dat alle producten worden vervoerd; absoluut niet. Wat nu ten slotte dit voorstel betreft, geloof ik, dat het voor de toekomst van Amersfoort van groot belang is, dat wij dezen weg krijgen. En als wij daarmee kunnen krijgen meer gar nizoen en de uitvoering van groote werken dan geloof ik, dat wij dit met beide handen moeten aangrijpen. Wat het gesprokene door den heer Van Achterbergh betreft, ik geloof niet, dat hij de Hoefhamer-stichting juist heeft beoordeeld. Met alle waardeering voor de beide andere stichtingen meen ik, dat de zaak voor de Hoefhamer-stichting eenigszins anders staat. Ik geloof, dat die grond voor de stichting van groote waarde is. Wij hebben gedacht over den aankoop van het geheele perceel, maar schrokken eerst terug voor het aanzien lijke kapitaal, dat daarvoor noodig was. U heeft verklaard, tegen te zullen stemmen, maar dat Is wel een beetje voorbarig. Dit betreft alleen het ontwerp-besluit 3. Het Col lege heeft drie plannen tot aankoop van grond. De heer Van Achterbergh: Ik heb het alleen gehad over dat laatste gedeelte. De waarde van den overigen grond van de Hoef hamer-stichting wordt veel grooter door den aanleg van den weg. De Hoefhamer-stichting heeft een terrein van 50 M. diep, dat nu gewoon weiland is, en dat krijgt dan meer waarde. Kan het nu voor de Hoefhamer-stich- ting geen ernstige overweging zijn om te zeg gen onze grond krijgt zooveel meer waarde, wij zullen dus dat deel aan de Gemeente gratis afstaan Ik voor mij heb dit naar voren willen bren gen, opdat de heere.,, die in de Hoefhamer- stichting zitting hebben, zullen zeggen het is billijk. Ontwerp-besluit 1 wordt goedgekeurd met 1 stem tegen (die van den heer Jorissen). De Voorzitter: Vraagt wellicht iemand artikelsgewijze behandeling De heer Jorissen: Ja, M. de V., en ik zou bij art. 4 willen voorstellen om van die f 20 000 te maken f 50 000, om de kosten voor ons eenigszins goed te maken. De Staat geeft het tóch. De Voorzitter: Zooals altijd in zulke dingen geldt het hier een compromis. Het is een zaak van geven en nemen en zoo zijn wij gekomen tot een som van f 20 000. De heer Jorissen: Maar dat vind ik te weinig. De Voorzitter: Stelt u voor, er f50000 van te maken De heer J orissen Ja, M. de V. De Voorzitter: Wordt het voorstel van den heer Jorissen gesteund? Het voorstel van den heer Jorissen wordt niet ondersteund. Ontwerp-besluit 2 wordt goedgekeurd. Alleen de heer Jorissen stemt tegen. Ontwerp-besluit 3 wordt z. h. st. goedge keurd. 374. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een crediet te verleenen van f 11500 voor de in richting van de oude Ambachts school tot vestiging daarin van bu reaux, bergplaatsen en magazijnen

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2