overwegingen aan dat beginsel uiting hadden gegeven, Nu kan men vragenwat koopt men ervoor? Maar 't is voor die menschen de hoofdzaak, niet dat zij vandaag of morgen voor een lager bedrag cokes kunnen krijgen, maar dat zij weten dat dit berust op een rechtsbeginsel. Dat ls voor mij de hoofd zaak en zóo moet het gezien zijn, dacht mij, óok door B. W. Nu vertrouwde ik, dat B. W. voor dat standpunt veel gevoeld hadden en dus zou ik graag de gronden willen vernemen, waarom zij er dan toch nog een schakel inlasschen. die ik mij niet gedacht had, n.l. dat die kaar ten langs de lijn van het Steun-comité be schikbaar zullen worden gesteld. Ik acht dat nu ja, laat ik het zoo maar zeggen een soort van beleefdheid tegenover de menschen, die het Steun-comilé vormen en die zich inderdaad veel opoffering hebben getroost maar het ligt niet in de lijn van het beginsel, dat ik en ik hoop ook B. W. zijn toegedaan. Waarom toch wel het Steun-comité hier tusschen komt? Wat heeft het er mee noodig? Als de Gemeente die cokes gaat koopen van bet bedrijf, zoodat het bedrijf het bedrijf blijft, dan wordt het een gewone tak van dienst, zij het dan misschien een tijdelijke, zij het dan dat B. W. er tegen aanzien een verordening te ontwerpen, waarop, zooals ik meende, de zaak moet berusten. Maar in elk geval, het is toch iets anders dan wat de Chr. Bestuurders Bond heeft ge vraagd. Die vroeg eenvoudig bij wijze van steun ee.i zekere boeveelheid cokes tegen lageren prijs. Er zijn altijd menschen, die omloopen met een gevoel van, laten wij zeggen, misplaatsten trots en die van dien maatregel geen gebruik zullen maken, hoezeer zij daaraan ook be hoefte hebben. Nu zou ik deze vraag willen stellen: waarom niet de Gemeente, waarom niet een ambtenaar op het Stadhuis, zich zou kunnen belasten met de uitgifte van die kaarten. Men heeft hier een artikel gegeven, waarop de uitgifte van die kaarten kan be rusten, nl. het belastbaar inkomen. En nu weet men hier op het Stadhuis precies wie tot bet belastbaar inkomen komt van f 600 en wie daar beneden blijft. Die ambtenaar zou eenvoudig de lijst kunnen afschrijven en die in duplo kunnen houden en er de men schen hun handteekening op laten plaatsen en tevens verder alle andere maatregelen laten nemen, zooals ik die in mijn Memorie van toelichting heb gegeven, opdat er geen mis bruik gemaakt zal kunnen worden want ik ben niet blind voor de fraude, die van dezen maatregel gemaakt zou kunnen worden, laat ik dat nog eens uitdrukkelijk zeggen. Het mag natuurlijk niet voorkomen, dat door dezen maatregel die cokes met winst verkocht wordt. Dat moet zooveel mogelijk voorkomen worden niet alleen, maar dat moeten wij zooveel mogelijk onmogelijk maken. Wanneer al die dingen door B. W. tot uitdrukking kunnen worden gebracht in de maatregelen, die zij ons voorstellen aan hen toe te staan, dan geef ik bij voorbaat mijn volle vertrouwen aan bet College van B. W. Maar dan toch nog vraag ik het College, waarom niet een ambtenaar belast kan worden met de uitgifte van die kaarten De menschen zullen daarvoor gemakkelijker op het Stad huis komen dan bij het Steun-comité. Dat geldt niet alleen voor de menschen, wier pleitbezorger ik heet te zijn, maar ook voor de menschen, die een andere geestelijke rich ting zijn toegedaan. Die zien óok er tegen op. iets te ontvangen waarvoor zij niet heb ben gewerkt. Alleen wanneer B. W. de noodzakelijk heid weten aan te toonen der medewerking van het Steun-comité dan zal ik ten slotte gaarne meegaan met het voorstel van B. W., ook dan, wanneer de noodzakelijkheid van medewerking van het Steun-comité niet is gebleken. Dank u we.. De heer Gerritsen: M. de V., een groot gedeelte van mijn bezwaren zijn natuur lijk weggeruimd. Toch zou ik B. W. in overweging willen geven, dat het gebruik van cokes hier in de Gemeente enorm groot zal zijn en dat we vandaag of morgen voor het feit komen te staan, dat èn degenen, die op 't oogenblik in aanmerking komen voor die hulp De heer Hofland: Maatregel De heer Gerritsen: Hulp, maatregel ik geloof, dat die woorden op Vet zelfde neerkomen ik voel het precies als de heer Hofland, ik noem het hulp en hij spreekt liever van een maatregel. Ik vrees dan, dal wij op een oogenblik zullen komen te staan voor het feit, dat er veel te weinig cokes zal zijn, zoodat B. W. onmiddellijk attent moeten zijn om van andere Gemeenten uit goedkoope cokes aan te voeren. Doen wij dat niet, M. de V., dan vrees ik, dat een groot deel van de burgerij zonder cokes zal komen te zitten, zoodat ik werkelijk nog aan B. W. in overweging zou willen geven, den toestand op de Gas fabriek te laten, zooals die op het oogenblik is en te probeeren, een groote hoeveelneid cokes van elders aan te voeren. De Wethouder VelsHeyn: Waar is die te krijgen De heer Van Duinen Geen quaestie van. De heer Gerritsen Het is door dien aankoop precies het zelfde, maar 't is veel regelmatiger en veel eenvoudiger ook. Anders, M. de V., komen wij voor het feit te staan, dat er geen cokes is. De heer Hofland: Mag ik even iets zeggen, M. de V., over hetgeen de heer Gerritsen in 't midden heeft gebracht? De Voorzitter: Ik geloof, dat het beter is, dat nu eerst B. W. antwoorden. De heer Jorissen: M. de V., wij kunnen, geloof ik, lang en breed spreken over wat wij wel moeten doen, en wat niet in dit ge val. Wij zijn 't allen in beginsel eens, dat we zullen trachten de cokes tegen een goed- kooper prijs te leveren aan menschen met kleine inkomens. En nu geloot ik toch, dat ik wel namens den Raad zal spreken wan neer ik zeg, dat wij gerust aan B. W. kunnen overlaten die maatregelen te nemen, welke zij noodig achten en dan vertrouw ik wel, dat die zóo zullen zijn, dat er geen misbruik van gemaakt zal kunnen worden. De Voorzitter: De heer Gerritsen blijft dus bij zijn bezwaar, dat wij hier zouden kunnen komen voor een tekort aan cokes. Het standpunt van B. W. is, dat ongeveer de zelfde hoeveelheid zal worden gebruikt voor de zelfde categorie van menschen maar alleen tegen den ouden prijs. Wanneer de prijzen lager gesteld werden dan te voren, dan zou ik iets kunnen gevoelen voor het gevaar, dat de heer Gerritsen voor ziet dan zou er misschien meer verstookt kunnen wordenmaar nu vermoed ik, dat de hoeveelheid wel ongeveer de zelfde zal zijn. Het verschil zal in elk geval klein zijn en B. W. zullen daarop natuurlijk het oog houden. Zij vragen een blanco-crediet en zullen natuur lijk letten op de omstandigheden. De heer Jorissen vraagt, ook te letten op andere vereenigingen. Dat zullen B. W. natuurlijk gaarne doen. De heer Hofland heeft eenige woorden ge wijd aan den rechtsgrond. Inderdaad hebben B. W. het niet noodig geacht, daarover veel te zeggen. Alleen is in het pra?-advies in 't algemeen opgemerkt, dat het de wer.sch is van B. W., dat deze maatregel zal liggen in het kader van de andere maatregelen, welke gedurende den crisistijd met een gelijksoortig doel zijn getroffen geworden. Als ik het debat hoor tusschen den heer Hofland en den heer Gerritsen kan ik B. W. gelukkig prijzen, dat zij zoo voorzichttg hun woorden hebben gekozen. Wij kunnen er in met u meegaan, indien U beweert, dat de deur der overheidszorg verder opengesteld moet worden dan in gewone tijden het geval is. Verder hebt u gesproken over bet Steun comité. Wij hebben nu ondervonden de werking van het Steun-comité en wij meenden, dat de organisatie van het Steun-comité is aangewezen om hierin de behulpzame hand te bieden. Het Steun-comité heeft een ruime ervaring opgedaan, waarvan wij gaarne zouden profiteeren. Er staat wel in het voorstel, dat de cokes uitsluitend zal worden gegeven aan personen, die vallen binnen zekere grens, n.l. aan hen, die geen hooger belastbaar inkomen hebben dan f óoo, maar daarom is het toch nog niet zeker, dat al die personen cokes zullen krijgen. Dat hangt er van af, bijvoor beeld of zij een gezin hebben. Het is best mogelijk, dat een alleenstaand jongmensch met dat inkomen geen cokes tegen verlaagden prijs zal krijgen. En wij meenden, dat voor het beoordeelen van dergelijke gevallen het Steun-comité het aangewezen lichaam is. Nu vreest u, en daar kunt u gelijk aan hebben, dat er personen zijn, die uit een soort misplaatsten trots van dezen maatregel niet zullen profiteeren. Ik kan daar eeroied voor voelen, voor die per- En hoe wij de zaak nu ook voorstellen, het krijgt toch altijd den naam van overheids hulp en er zullen altijd menschen zijn, die die hulp niet willen vragen. Vroeger ging dat over het Armbestuur, nu over het Steun comité en al zou het desnoods ioor een ambte naar van het Stadhuis gebeuren, uw bezwaar zal tóch blijven bestaan. Laten wij toch prac- tisch zijn en dus profiteeren van de ervaring, door het Steun-comité opgedaan. De heer Hofland: M. de V., ik zou den heer Gerritsen willen vragen, waarom heeft hij nu niet even de moeite genomen, dieont- werp-verordening, die in de Amerfoortsche Courant* van 1 Juli heeft gestaan, na te lezen. Dan had hij dadelijk in art. 7 mijn meening gevonden over dat punt. Zijn grootste bezwaar is daarin ondervangen, want daar staat«Geen der afnemers kan meer dan 2 H.L. in eens en niet meer cokes onder deze voorwaarden bekomen dan met tijdsruimte van minstens 14 dagen*. Hiermede is ondervangen, dat de menschen door zóo 10 of 20 H.L. te koopen winst zou den gaan maken ten gevolge van een maat regel die genomen is in het gemeenschap pelijk belang. Al dergelijke dingen moeten voorkomen worden, heb ik tegen B. W. gezegd in mijn eersten aanloop. Er zijn ook nog enkele andere maatregelen,

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 6