In het kader van die, welke gedurende den crisistijd met gelijksoortig doel zijn getroffen geworden. En wij zijn van oordeel, datdaar- tegen geen overwegend bezwaar behoeft te bestaan. Die maatregel zou dan deze kunnen zijn. dat de Gemeente de cokes, die daarvoor 'oeachikbaar kan worden gesteld, van het be- driji koopt tegen den geldenden prijs en die ter beschrikking stelt, tegen redelijken prijs, van hen, die daarvoor in aanmerking komen. Deze grens zouden wij voor dit doel wat ruimer willen stellen dan tot heden het geval was, b. v. voor hen die geen hooger belastbaar inkomen voor de plaatselijke inkostbelasting hebben dan f 600. Ten einde de beschikbare hoeveelheid zoo groot mogelijk te maken en tevens de be stemming zoo doeltreffend mogelijk te doen zijn, stellen wij ons voor, den cokesverkoop geheel te staken. Nu reeds is de maatregel getroffen, dat naar buiten geen cokes meer wordt geleverd, de handelaren niet meer kunnen bekomen dan óe gecontracteerde hoeveelheid en de burgers, die op bestelling cokes bekomen, in eens niet meer kunnen krijgen dan ,s H. L. Voor de distributie zouden wij dan, evenals bij alle andere maatregelen, gaarne de tus- schenkomst erlangen van het Steun-comité. Evenwel is het onze bedoeling, tegemoet te komen aan hen die bezwaren hebben zich persoonlijk bij dit comité aan te melden daargelaten of die bezwaren gegrond zijn en tegen het bezwaar, dat niet een ieder in de gelegenheid is, zich persoonlijk te ver voegen of het gewenschte zelf te komen halen. Wij stellen ons voor, maatregelen te treffen, die het mogelijk maken, zich door invulling van een kaart bij het comité aan te melden, terwijl de cokes zonder prijsverhooging thuis zal worden bezorgd. De kaarten zullen bijv. o.m. verkrijgbaar worden gesteld bij de ver schillende vak-organisaties. Naar het ons voorkomt, is dit de meest eenvoudige en de meest doeltreffende wijze, waarop getracht kan worden het beoogde doel te bereiken. Wij hebben derhalve de eer U voor te stellen, te besluiten ons te machtigen, in boven omschreven geest werkzaam te zijn, den prijs van de te verstrekken cokes te stel len op dien vóór do crisis en ons een blanco- crediet te verlepnen tot goedmaking van de kosten, die daarvan het gevolg zullen zijn. Den duur van den te nemen maatregel zouden wij voorloopig onbepaald wenschen te laten. De heer Gerritsen: M. de V., dat voor stel van B. W. kan ik niet onderschrijven. B. W. hebben de gevolgen van dit voorstel niet overzien. Ik hel) mij afgevraagd wat de gevolgen zullen zijn van dit voorstel. In de eerste plaats dit, dat een klein deel van de bevolking wordt geholpen ten koste van een categorie van de gemeenschap, die er even slecht of nog slechter aan toe is. Binnen korten tijd zal er voor de bevolking een cokesnood ontstaan en dan zullen de prijzen worden op gedreven. Op die wijze wordt 3/4 der bevolking zwaar belast, om 1/4 te helpen. Mocht men dat voorstel aannemen, dan zullen B. W. onmiddellijk er toe moeten overgaan om groote voorraden cokes aan te voeren voor de bur gerij, opdat deze geregeld het geheele jaar betrekken kan. Ik zou het beter oordeelen, M. de V., de Gasfabriek precies te laten zooals ze op het oogenblik is. Dan kunnen B. W. een 10 of 20 000 H.L. van buiten af betrekken en die tegen een lagen prijs voor dat deel der bevolking, dat B. W. daarvoor in aan merking wil laten komen, beschikbaar stellen. In die richting is trouwen het Gemeente bestuur werkzaam dan blijft het dus in de zelfde lijn zooals het op het oogenblik gebeurt. Ook lijkt het mij niet onmogelijk, M. de V., dat de grootste kolenhandelaars, die zelf kolen aan de Gemeente leveren, van de Gas fabriek een kleinen voorraad cokes ontvangen. Doet men dat niet, M. de V., dan vrees ik, dat men het paard achter den wagen zal spannen. Ik weet zeer goed, dat het moeilijke quaesties zijn, maar ik geloof, dat bij de wijze zooals ik dat voorgesteld heb, de gemeenschap er minder onder zal lijden, terwijl er toch het zelfde resultaat voor de mindergegoeden mede wordt bereikt. De rest der bevolking mag echter niet de dupe worden van de maat regelen, die B. W..hier voorstellen. Ik wensch de discussie daarover te laten gaan, M. de V„ en wanneer B, W. blijven volharden bij hun voorstel dan zal ik straks een motie voorstellen om het in dien zin te doen, m.a.w., dat de Gasfabriek geheel blijft zooals die op het oogenblik is, dat de be volking daar geregeld cokes haalt, en dat voor de minder bevoorrechten een groote voorraad wordt gekocht. Er zijn buitengewone omstandigheden en dus de Raad en B. W. kunnen niet een voudig zeggenlaat de rest maar schieten. Daar zouden heel ernstige gevolgen uit kunnen voortkomen. De rest der bevolking zal zich, als dit voorstel wordt aangenomen, niet kunnen redden. Als iemand 20 mud cokes noodig heeft, zal hij die niet kunnen krijgen dan tegen onmogelijke prijzen. Ook zijn de kolen handelaren hier niet ingericht op de groote hoeveelheden, die dan noodig zullen zijn. De heer Jorissen: M. de V., heel duide lijk is mij het schrijven van B. W. niet. Men wil voor de personen met geen hooger belastbaar inkomen dan f600 cokes beschik baar stellen tot een minimalen prijs. Daar is niets tegen; maar direct daarop wordt ge zegd, dat de beschikbare hoeveelheid zoo groot mogelijk gemaakt moet worden en dat de verkoop van cokes daarom gestaakt, ge- geheel gestaakt, zal moeten worden. De Voorzitter: Het moet zijn: loket verkoop. De heer Jorissen: Ik heb hier voor mij het verbeterd exemplaar van het voorstel. De Voorzitter: Dat i9 óok niet goed. Er staat «cokesverkoop*, maar dat is ver keerd; het moet zijn de «loketverkoop*. Dat is pas vanmiddag gewijzigd. De heer Jorissen Dat heb ik niet ge weten. Ik heb dat voorstel bestudeerd en ge dacht, als de heele cokes-verkoop gestaakt wordt, dan is het niet goed. Maar, M. de V., nu is er geen bezwaar meer tegen. Nu appre cieer ik de goede bedoeling van de voorstel lers en hoop ik, dat niemand dergenen, wie het aangaat tekort zal komen. Wel zou ik B. W. in overweging willen geven om, waar zij schrijven, dat de kaarten o.m. verkrijgbaar zullen worden gesteld bij de vak-organisaties, daaronder ook te rekenen Pratrimonium, den Chr. Nationalen Werkmans Bond en den Roomsch Katholieken Volksbond. De heer Hofland: En de S. D. A. P. De heer Jorissen: Het is maar een kleine aonduiding, M. de V., die zeker ten goede zal komen aan het goede doel van de voor stellers, dat zooveel te beter tot zijn recht komt wanneer al degenen, die het aangaat, er door bereikt worden. De heer Hofland: De laatste bemerking van den heer Jorissen staat er neem mij niet kwalijk, dat ik het zeg staat er vlak naast. Er staat in de stukken van B. W., dat «onder meer* die kaarten verkrijgbaar zullen worden gesteld bij de Secretarissen der vak-organisaties. Wanneer ik dat goed ver staan heb, bedoelen B. en W, met dat «onder meer», dat die kaarten óok beschikbaar ge steld zullen worden bij de Secretarissen van de S. D. A. P. en Patrimonium. De heer heer Jorissen was niet erg vriendelijk tegen over den voorsteller, want hij vergat de partij, warrtoe ik behoor. De heer Jorissen: Ik dacht, dat u daar voor wel gezorgd hadt. De Voorzitter hamert. Dc heer Hofland: Er zijn bij ons leden in de S. D. A. P., die niet bij een vak-orga nisatie aangesloten zijn. Wanneer het voorstel inderdaad was om den geheelen cokesverkoop te staken en den geheelen aanwezigen voorraad voor dat doel beschikbaar te stellen, dan zou er zeker wat te zeggen zijn voor de bewering van den heer Gerritsen. Maar wanneer de menschen tegen den prijs, die nu vastgesteld is, twee of drie of vijf mud cokes willen koo- pen, dan zal er niet te kort wezen. De heer Gerritsen: Als er maar genoeg overblijft voor den gewonen verkoop, dan kan ik er genoegen mee nemen. De heer Hofland: Maar, M. de V., boven dien zou ik toch over het geheele voorstel, zooals het hier ligt, enkele inlichtingen willen vragen aan B. W, Zij vragen aan den Raad machtiging om alle maatregelen te treffen, die daarvoor noo dig zijn. Nu zou ik willen vragen: welke maatregelen meenen B. W. te moeten treffen? Er wordt voorgesteld, dat het belast baar inkomen mag zijn fóoo en dan kan men nog van dien maatregel genieten. Dat is een zeer ruime grens, waarmee ik piij bij voorbaat kan vereenigen. Maar overigens weet ik nog niets van de organisatie, die B. W. zich denken voor dezen tak van dienst. Want dat wordt het toch werkelijk. En B. W. spreken volstrekt niet over het beginsel, zooals dat door den voorsteller is uitgewerkt. Zij schreven wel, dat er een gelijk verzoek, zij het op andere gronden, is ingekomen van den Chr. Bestuurders Bond, maar zij ontwik kelen zelf niet de grondenwaarop zij meenendat een dergelijke maatregel gebaseerd moet zijn. Ik stel er prijs op, vast te leggen, dat er hier geen sprake van mag zijn, dat deze menschen worden geholpen, dat er geen sprake mag zijn van hulp. Wanneer wij dezen maatregel treffen, doen wij dat enkel en alleen omdat, zooals ik in mijn Memorie van toelichting heb gezegd, in het belang van de gemeenschap. Er is hier geen sprake van helpen. De heer Jorissen: Je helpt die menschen toch! De heer Hofland: Neen, dat is geen hulp. Wij beschermen ons zeiven tegen de inzinking van de koopkracht. Dat is een ge vaar voor onze rechtsorde, zooals ik In mijn Memorie van Toelichting reeds heb aange toond. Ik had graag gewild, dat B. W. hun In

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 9