Zaterdag 25 September 1915. No 8625. 64e Jaargang. B IJ B L A D kosteloos- Aan- en Verkoop van alle fondsen SAFE-DEPOSIT. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersl'oortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleefl HOOFDREDACTEUR F. J. FREDERIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per post f 1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleêle- en onteigenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advërtentien van buiten de stad worden de Incasseerkosten ln rekening gebracht. ZOETSQRAOET 9. Postbus 9. Bij dit nummer behoort een |ie zich met ingang van 1 October doet in schrijven als abound, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers K E N N I S O E V I N U K N. RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 28 September aanstaande, des namiddags te acht ure. Amersfoort, 24 September 1915. De Burgemeester voornoemd Van RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter openbare kennis, dat de Be grooting der plaatselijke inkomsten en uit gaven voor het dienstjaar 1916 door hen aan den Raad is aangeboden en van af heden op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd, zoomede, tegen betaling der kosten, algemeen ver krijgbaar gesteld. Amersfoort, 25 September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. MAXIMUM-BROODPRIJS. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat met ingang van 27 September a.s. 1. de prijs van tarwebloem (gebuild in- landsch, uitsluitend éen soort) is gesteld op f 19.25 per 100 K.G.; 2. de prijs van tarwemeel (ongebuild) is gesteld op f 16.35 per too K.G.; 3. dat de onder 1 en 2 vastgestelde prij zen zijn netto-contant, af fabriek molen of magazijn, voor bakkers en dergelijke ver bruikers;- 4. dat de maximum-prijs voor brood is vastgesteld per K.G. contant, afgehaald aan bakkerij of winkel, voor: gebuild tarwewaterbrood op 23 ct. (rabbin, toezicht) 24 tarwehalfmelkbrood 24s tarwemelkbrood 26 ongebuild tarwebrood (bruinbrood) 20 op broodkaart 12 De maximum-prijzen der brooden worden dus in centen 1 pnd. 1.5 pnd. 2pnd of of of o-5 kg. 0.75 kg. ï'kg. melkbrood (ongemerkt) 13 195 2(i halfmelkbr. (gem. H.M.B.) 12-» 18» 24.r> waterbrood (gem. W.A.B.) 1 iJ I7-' 23 Rabbin, toezicht 125 185 24 tarwebrood (bruin brood) 10 15 20 regeeringsbrood 6 12 Amersfoort, 24 September 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Bulgarije. Generaal jhr. Van der Goes geeft in de *Arnh. Crt«. van Donderdag het is thans wel zaak, ook te letten op den datum in de volgende bewoordingen zijn meening over het bericht, dat ook Bulgarije mobiliseert. Terwijl in het Noordelijk gedeelte van het Oostfront in de laatste dagen de Duit- sche wapenen belangrijke voordeelen hebben behaald, bereikt ons het bericht, dat de Bul- gaarsche Regeering de algemeene mobilisatie van het leger heeft bevolen, een gebeurtenis, die in zijn gevolgen wellicht van zeer groote. zoo niet van beslissende, beteekenis op den oorlog zal worden en zeker van zeer groot belang voor de Centrale Mogendheden moet geacht worden. Bedenkt men, hoe lang reeds en hoe drin gend er gepoogd is om Bulgarije aan de zijde der Entente te brengen, welke beloften in geld en gebiedsuitbreiding zijn gedaan om het over te halen om den oorlog aan Turkije te verklaren en hoe de Entente den bondgenoot Servië heeft geprest om den cijns voor dat ingrijpen te betalen dan ge voelt men niet alleen de beteekenis van Bulgarije's houding als diplomatieke over winning door de Centrale Staten, maar erkent men ook den invloed op de Balkanstaten der in het Oosten behaalde overwinningen. Wel is waar is er ook van de zijde der Centralen een belangrijke concessie gedaan en heeft Turkije eenig grondgebied aan Bulgarije afgestaan, maar dit staat niet in verhouding tot de beloften der Entente, en ware het niet, dat de oorlogskansen voor haar zoo ongunstig stonden, dan had zij stellig welden steun van Bulgarije verkregen. Men kan toch bezwaarlijk beweren, dót Bulgarije belangloos staat tegenover den toe stand, en het zal nog moeten blijken of de thans bevolen mobilisatie zal zijn een eerste stap tot onverwijld werkdadig ingrijpen, dan wel een geheel voorbereid afwachten van het meest gunstige moment om aan te pak ken. Dat Bulgarije's einddoel is de in bezit neming van Servisch Macedonië staat even wel vast, en dat het groote kans heeft, dit doel te bereiken, is onder de gegeven om standigheden nauwelijks twijfelachtig. Er is reeds herhaaldelijk van verschillende kanten beweerd, dat er een Servisch Grieksch bondgenootschap bestaat, op grond waarvan Griekenland zou ingrijpen indien Servië door Bulgarije werd aangevallen; in- tusschen is daaromtrent niets bekend met zekerheid en ik geloof, dat Griekenland de voorkeur zal blijven geven aan neutraliteit. Of ook Roemenië neutraal zal blijven, is een vraag, die mij minder gemakkelijk te beantwoorden schijnt. Roemenië toch houdt blijkbaar altijd nog rekening met Rusland in de toekomst, al is de tegenwoordige toe stand van dien buurman vrij ongunstig bovendien heeft Roemenië gedurende den oorlog, speciaal in de laatste maanden, ge toond, dat het der Entente genegen is en zich ten aanzien van het beletten van door voer van munitie geheel en lijdelijk ge schikt naar haar verlangen en zulks niet tegenstaande het getuige was van den invoer van munitie uit Amerika, uitsluitend ten behoeve van Engeland en Frankrijk. Intusschen zal Roemenië zich ook nog wel eens ernstig bedenken vóór het Bulgarije den oorlog verklaart en zich van de daaraan verbonden bezwaren en gevaren terdege ekenschap geven. De Bulgaren hebben in den eersten Balkan oorlog bewezen, dat zij een zeer strijdvaar dig volk zijn, met welks leger niet valt te gekscheren, terwijl het nu, casu quo, de hulp van Duitschland en Oostenrijk zou hebben. Bovendien is de Bulgaarsch-Roemeensche grens krachtig versterkt; bijna geheel ge dekt door den Donau, steunt haar verdedi ging op de verschanste legerplaatsen en torten Widdin, I.ons-Palanka, Rahowa, Svistor, Roestjoek, Schoemla en Warna, de laatste Banlsvereeniging H. L. A DULLAERT Co. AMERSFOORT Scherpenzeel Soest. L,aii«oKr«ctit OO - Tol. intero. 868 zoowel op binnen- als buitenlandsoh.e Beurzen. LIPS' smeltproefvrije kluis. Nieuwste constructie. drie verbonden door een spoorweg evenwijdig aan de grens. Op omstreeks 90 K.M. ten Zuiden van en nagenoeg evenwijdig met die grens, strekt zich het woeste Balkangebergte nit. Als ge heel staat Bulgarije dan ook door natuur en kunst tegen een aanval uit het Noorden buitengewoon sterk. Het komt mij dan ook voor, dat Bulgarije zich door eventueel gevaar eener oorlogs verklaring van Roemenië niet zal laten terug houden om desgewenscht Servië binnen te rukken. De vraag nu, wat, de eigenlijke beteekenis van de Bulgaarsche mobilisatie is, meen ik als volgt te mogen beantwoorden. Allereerst bestaat er blijkbaar verband tusschen de Dinsdag ingeleide actie tegen Servië door de Duitsch-Oostenrijksche troepen aan den Donau en de Woensdag afgekon digde mobilisatie in Bulgarije; neemt men dit verband aan, dan ligt het voor de hand, dat tusschen beide partijen de afspraak be- taat, dat de Duitsch-Oostenrijksche troepen Servië van uit het Noorden en de Bulgaarsche troepen van uit het Oosten zullen binnen rukken, de eerste richting nemende op Nisj, de tweede op Uskub. Op deze wijze gaan beiden langs den meest afdoenden en kortsten weg op hun doel af, hetgeen voor Duitsch land en Oostenrijk is, zich in het bezit te stellen van de spoorbaan BelgradoNisj Bulgaarsche grens, zoodat er over Servië eu Bulgarije een vrije gemeenschap met Turkije wordt verkregen, terwijl Bulgarije, zonder zich te bekommeren over hetgeen in Noord- Servië voorvalt, regelrecht bezit neemt van Macedonië. Dat dit einddoel, voor 't zoover het optreden tegen Servië betreft, slechts kan worden be reikt door het Servische leger te verslaan, spreekt vanzelf, tenzij Servië er den voor keur aan mocht geven, dit uiterste niet af te wachten, maar, reeds onder den indruk van het gevaar, afzonderlijk vrede te'sluiten. Immers, hoe strijdvaardig en dapper het Ser vische leger en volk ook mogen zijn, zij zijn reeds in drie achtereenvolgende oorlogen te zeer beproefd en verzwakt om ook nog dezen schok met hoop op eenig gevolg te kunnen doorstaan, terwijl zij op eenige hulp van hun bondgenooten niet kunnen rekenen. Over dekt als Servië zich in die oorlogen heeft met een onvergelijkelijken krijgsroem, kan geen blaam het treffen, indien het thans in den steek gelaten en vereenzaamd den vrede kiest boven hopeloos en nutteloos verder strijden. Men het in bezit nemen van Macedonië zou Bulgarije zijn wenschen bereiken en zich daartoe voorloopig bepalenmocht de begeerte naar het bezit van de Grieksche haven Ka- vala later te machtig worden en de omstan digheden de voldoening van die begeerte begunstigen, dan zou in elk geval de beves tiging in Macedonië daarbij van groot belang zijn. Wat aangaat het bezit te verkrijgen van een vrijen verkeersweg langs de spoorbaan Boedapest—Belgrado en Sofia naar Konstan- tinopel wordt hier een tweeledig doel beoogd, t.w. een middel om Turkije te kunnen voor zien van krijgs- en levensbehoeften en om troepen naar het schiereiland Gallipoli te kunnen overbrengen. Wat dit laatste betreft, behoeft nauwelijks gezegd, dat de verschijning van een betrekkelijk sterk Duitsch leger aan het front aldaar meer dan waarschijnlijk er toe zou leiden, dat de Engelsch-Fransche expeditie zou worden opgegeven en Gallipoli zou worden verlaten. Het gevolg van deze oplossing der tot dusver gebleken mislukking aan de Darde- nellen zou zijn, dat het laatste en eenig be lang, waarvan Rusland zich in dezen oorlog mogelijk nog iets voorstelt, als rook zou ver dwijnen, waardoor het wellicht er toe zou komen, om mede in verband met den binnenlandschen toestand een afzonderlijken vrede met de Centrale Mogendheden te sluiten. Op het gewicht van een zoodanigen stap vestigde ik reeds vroeger de aandacht. Met de bovenstaande beschouwing wil ik geenszins te kennen geven, dat ik een g e- 1 ij kt ij dig oprukken der Duitsch-Oosten rijksche en Bulgaarsche legers over de Ser vische grens verwacht; waarschijnlijker komt mij zelfs voor een wachten van Bulgarije tot zich het resultaat der actie van de Cen trale legers zal hebben doen gevoelen. Op die wijze toch zou Bulgarije gemakkelijker en met minder offers en minder sterke troe pen zijn doel kunnen bereiken, zoodat het meer krachten beschikbaar houdt tegenover een eventueel optreden van Roemenië en Griekenland. Dat de Engelsche vloot casu quo tegen de Bulgaarsche kust aan de Egeische Zee krachtig zal optreden, is zeer waarschijnlijk, zoodat ook hier tegen een eventueele landing troepen beschikbaar behooren te zijn. Met het oog op de overwegende beteekenis der thans ingetreden phase op den Balkan, zijn in de eerstvolgende dagen ongetwijfeld belangrijke gebeurtenissen te verwachten. In de Luthersche kerk hoopt morgenoch tend voor te gaan ds. I. Hooykaas, Remon- strantsch predikant hier. Er zal een Rijks-commissie worden inge steld tot herziening van de verschillende pensioenwetten. Men noemt mr. C. Aalberse, den vader van het wetsontwerp tot beteugeling der oneerlijke concurrentie, als opvolger van prof. Greven, hoogleeraar in Staathuishoudkunde aan de Rijks-universiteit te Leiden. Burgemeester en Wethouders boden den Raad aan de outwerp-begrooting der inkom sten en uitgaven van de Gemeente voor den dienst 1916, met de daarbij behoorende bijla gen.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1