Stadsnieuws. gedacht heeft- h te verkoopen dan hlr» ï*8te met d5e kolen gehadals hii riin l J volkomen gelijk png maakte, dan is da! p0| ZCer ge~ juich dat toe Dat isï» u verstandig. Ik dat ook in die dairen m 8eW?°ngeval' vmd daar niets in- rf!! voorkwam. Ik dat moet hij weten. nou gehad1? Ho*land: Heb ik 't daarover enkel 'k '°u 8raa» een zaak zelf zal 7k fze88en. M- de V. Op de «ak verwal,- te™gk°men. Maar Óen Hofland Ik wfn«7h .t0Ch Wel Van den heer baarheid aan K n ,yerklarcn mijn dank- derheid aan ri ?,f.ge'1jksch Hestuur, inzon- Ik ben zei' lid^r—^ hebben ?irh Commissie en de leden bemoeid W« a" mo8eliik met die zaken SS J, meenden- da' aan IJ. W. te klaren d»f En nu wensch ik te ver- van b' W Gemeente door het werken trekomnn Cen zdo gunstige positie is met Ton' dat het Dage'ijksch Bestuur heeft Zh ".V Cg en energie de zaken heeft behartigd dat ik mijn dank moet be- tuigen aan B. W. voopHaR^i ?ysink Als 'id der Commissie I t¥f'JVen sluit ik miJ daarbij volkomen aan Ik heb met heel veel genoegen de ver- g e ingen van die Commissie bijgewoond. maatregelen en voorstellen, die uit nemend waren voorbereid, zijn zeer zeker in t volkomen belang der Gemeente ge nomen. Dank u. De heer Hofland: Ik heb niet éen oogen- blik er aan gedacht, niet éen enkel oogenblik er aan gedacht om het College van B. W. in gebreke te stellen ten opzichte van deze kwestie in verband met de verzekering der Bedreven. Ik heb zelfs aan den Wethouder der Bedrijven zeer nadrukkelijk gezegd, dat ik het met de leiding, die hij gevoerd heeft, volmaakt eens was en dat heb ik gedaan in de openbare Raadsvergadering. En dat doe ik nóg. Maar daarover gaat de kwestie niet. Het gaat er om of men een misslag heeft begaan. De heer Gerritsen: Neen De heer Hofland: Neen, zegt u; ik zeg ja. Als u in particuliere zaken overkwam, wat Van Ginkel overkomen is, dan. zou je zeggen; met zoo iemand wil ik niets meer te doen hebben. Die man is afgedrongen van den bodem van het recht en daarvoor stel ik mij op de bres. Als u een motie wilt voor stellen om den Wethouder in 't gelijk te stellen, dan ben ik er het daarmee volkomen eens. De daden van koopmansschap, die in 't algemeen verricht waren, zijn goed. Maar deze daad is verkeerd geweest. De heer Gerritsen: M, de V„ het ver wondert mij eenigszins, dat een man van zaken De heer Hofland: Juist, omdat ik een man van zaken ben. De heer Gerritsen: als de heer Holland, nog steeds op die zaak doorgaat, waar door B. W. zeer zeker erkend is, dat er werkelijk een abuis heeft plaats gehad. Maar in iedere zaak komen dergelijke ver gissingen voor. Gp de lijst, die door de Gasfabriek is uitgeschreven, kwam ook Van Ginkel voor. Daarop is toen onmiddellijk terug gekomen. Dat is een daad geweest, die heel gemakkelijk in iedere zaak, ook in de zaak van den heer Hofland, kan voorkomen. En om dat ding op die wijze zóo op te schroe ven en op te halen, ik geloof, dat B. W. en ook wij onzen tijd beter kunnen besteden. Ik heb de vorige maal al tegen mijnheer Hofland gezegd: kom toch hier niet met al die kleinigheden aan, die de menschen. welke onrechtvaardig behandeld meenen te zijn, kwijt willen wezen. Laten zij naar B. W. gaan, waar die zaken behandeld moeten worden. Ik ben er van overtuigd, dat er nog veel meer lui in de Gemeente zijn, die meenen onrechtvaardig behandeld tc zijn. Wanneer wij nu in iedere Raadszitting dergelijke klei nigheden moeten aanhooren, dan geloof ik, M. de V., dat de heer Hofland nog veel meer ongelijk zal krijgen. Daarom zou ik den heer Hofland in overweging willen geven tegenover den Raad en B. W. die zaken te onderzoeken en voor te bereiden voor ze hier op zoo ruwe zijze aan de orde worden gesteld. De heer Van Kalken: M. deV., 't spijt me, dat deze zaak hier weer besproken wordt. Er is zooeven gezegd geworden, dat Van Ginkel de vriend is van mijnheer Hofland. Ik weet dat niet. Maar als ik het moest gissen, dan zou ik zeggen: 't is een vijand van hem. Ik vind dat hoogst gevaarlijk De heer Hofland: Je hoeft me geen lesje te geven, man. De Voorzitter: Het woord is aan den heer Van Kalken. De heer Van Kalken: Ik geloof, dat ik het zelfde recht van spreken heb, als u. Ik vind het hoogst gevaarlijk, M. de dat deze zaak en deze persoon zóo besproken zijn geworden. Ik vind het vreeselijk van een lid van den Raad, dat hij van gegevens en daar druk ik op die wij hier niet ken baar mogen maken, misoruik maakt om een dergelijk persoon te verdedigen. U weet voldoende de redenen, waarom het gegaan is, mijnheer Hofland en de zaak was u vol komen bekend. De heer Van Duinen: Ik moet prote steeren tegen die woorden. Het is een schen ding van de vorige geheime vergadering en van de waardigheid. De heer Van Kalken: Als lid yan den Raad moet men zich te hoog achten De heer Van Duinen:. ..om derge lijke dingen te doen. De heer Van Kalken: om derge- gelijke zaken te verdedigen, die niet te ver dedigen zijn. Het College van B. W. heeft naar mijn meening zeer fair en zeer juist gehandeld. De Commissie van Bijstand heeft gedaan, wat zij kon doen. Dat moet ik tot haar eer verklaren. Als de heer Hofland in die Commissie had gezeten, had hij precies het zelfde gedaan als nu gedaan is. Dat u den eersten keer nog zoo gesproker, hebt, enfin, toen wist u alles niet voldoende, toen hadt u de noodige gegevens niet; maar dat u dit nóg eens komt herhalen, dat stemt de leden van den Raad zeer onprettig. Dat is niet het behartigen van de belangen der Gemeente; het is juist het omgekeerde. De Gemeente krijgt op deze wijze een verkeerd inzicht over personen of zaken alsof die niet behandeld zouden worden, zooals ze moesten worden behandeld. Maar er wordt zeer juist gehandeld door B. W. en ook door de Commissie. Er wordt geen onderscheid gemaakt tusschen personen. Er zijn grondige redenen. Dat weet u en niettegenstaande dat spreekt u er tóch over. De heer Hofland: Dat is niet waar. De heer Van Kalken: Als dat zoo door moet gaan, dan gaat de eenheid van den Raad gewoon weg verloren. De Voorzitter: Zijn de leden van den Raad het met mij eens,"*tiat dit onderwerp thans voldoende is toegelicht 432. De heer Hofland: M. de V., ik wilde nog vragen of u inlichtingen kunt geven omtrent de maatregelen, die getroffen zijn inzake de cokes-voorziening? De Voorzitter: Mijnheer Hofland heeft ons niet tijdig op de hoogte gebracht van deze vraag, wij zijn daarom niet in staat, daarop direct te antwoorden. Daar niemand der aanwezigen meer het woord verlangt, sluit de Voor zilte? de ver gadering (te 10.10). de Burgemeesters gewezen op de mogelijk heid van vrijstelling van dit personeel van landstormdienst. In het belang van den openbaren dienst is het zeer te hopen, dat niet alleen aan landstormplichtig, maar ook aan militie- en landweerpllchtig Secretarie-personeel spoedig op ruime schaal verlof worde verleend. De mecsten zullen thans hoogstwaarschijnlijk ter Secretarie meer dan in militairen dienst in het militair en economisch belang des lands werkzaam kunnen zijn. Jef Denijn, de groote Mechelsche beiaar dier, komt Vrijdagavond te Vlissingen, waar hij den geheelen Zaterdag blijft. Men weet dus, waar hem te bereiken. De heer W. J. Fortuijn Droogleever, can- didaat-notaris hier, is benoemd tot notaris ter standplaats Utrecht. De heer A. J. Boekelman legde aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig ge volg af het propedeutisch geneeskundig examen. [jij de overgangs-examens aan de Kon. Militaire Academie te Breda zijn o.a. bevor dert van het ze naar het 3e studiejaar de cadetten J. W. U. Doornbos, van de cava lerie h. t. I., en H. A. Munzebrock, van de artillerie O. I. In de Remonstrantsche kerk wordt Zon dagochtend om 10 uur een godsdienstoefe ning gehouden voor jongelieden van 10 tot 16 jaar en des avonds om 7 uur de gewone dienst voor de gemeente, beide onder voor gaan van ds. Hooykaas. In de Doopsgezinde kerk zal voorgaan ds. J. Wuite, uit Leiden. Prof. dr. J. Ridderbos, van de Theologische school te Kampen, hoopt hier Zondagochtend voor te gaan in de Gereformeerde kerk aan den Zuidsingel en des avonds in die aan de Langegracht. De Burgemeester is verhinderd, aanstaan den Zaterdag spreekuur te houden. Door den opperbevelhebber van land- en zeemacht is de volgende order uitgevaardigd Op 30 Juli 1914 werden door den Minister van Oorlog aan alle commandanten van leger en landweer voorschriften gegeven aangaande de gewenschte geheimhouding van a 11 e aan gelegenheden van militairen aard of op de defensie betrekking hebbende. Mij is ter oore gekomen, dat de opvolging van deze voorschriften te wenschen overlaat. Er zouden namelijk militairen zijn, die met strafbare mededeelzaamheid o.a. in openbare middelen van vervoer gesprekken houden met burgers, waarin o.m. over de waarde van verdedigingsmiddelen toelichtingen en beschouwingen worden gegeven. Zelfs onder officieren zouden zich niet ontzien, in het openbaar in beoordeelingen te treden over de waarde van onze verdedigingsmiddelen. Het is mijn ernstig verlangen, dat uerge- lijke handelingen worden nagelaten en ik verzoek de commandanten der onderdeelen van land- en zeemacht hun ondergeschikten op het den lajide schadelijke en strafbare er van te wijzen. In de kwartieren, wachtlokalen, e.d. behoort een aanwijzing in vorenstaanden geest te worden opgehangen. Verschillende militairen schijnen de ge woonte te hebben, bij dd vermelding van hun naam als afzender op de omslagen van door hen verzonden poststukken, daarbij tevens opgave te doen van het onderdeel, waarbij zij zijn ingedeeld, alsmede van de standplaats waar zij zijn gelegerd Ook dit is in strijd met de boven om schreven gewenschte geheimhouding, zoodat ook hieraan de vorengenoemde commandan ten hun aandacht zullen behooren te wijden. van Beethoven en de 1 ze rhapsodic van Liszt i het derde in December, door Met* Rsidel. sopraan-zangeres, en mevrouw Van I.unteren; het vierde in Januari, door Alex Schmuller, violist, en Van Gooi, den pianist. In dit nummer kondigt het Concert-buresu Hans Augustin, te Amsterdam, zijn cyclus van 3 concerten aan, op 11 November, 13 Januari en 9 Maart. Er ia dus wel keus. De Koninklijke Vereenlging «Hst Nedsr- landsch Toonesl» komt gelijk we reeds mee deelden Dinsdag 5 October weder een voor stelling geven in «Amlcitla». Opgevoerd wordt een tooneelstuk van Bjornson Bjornsterne «Een faillissement>. Met groot meesterschap heeft de beroemde schrijver in 4 bedrijven den toestand getee- kend van des groothandelaar Fjalde, die steeds dieper en dieper in schulden geraakt, en eindelijk door advocaat Berend tot een faillissement-aanvrage wordt gedwongen. Het stuk neemt nog in waarde toe, door dien Louis Bouwmeester den advocaat speelt en Jan C. de Vos den groothandelaar, mede gesteund door de dames Holtrop-Van Gelder, Rika Hopper en Emma Morel, en deheersn Jac. Reule, Willem van der Veer, e.a. De kleine kring van ons leven is een schakel in de oneindige keten van het heelal. Volgens gisteravond ongeveer 10 uur in gewonnen berichten blijft de toestand van luitenant Hofstee bevredigend, doch steeds zorgwekkend. Er is ook ten aanzien van dezen patient eenige hoop op herstel. Aangaande het andere slachtoffer van bet ongeluk, luitenant Polis, deelt men ons mede, dat een verandering ten goede in diens toe stand ia ingetreden,'1 zoodat deze thans vrij gunstig is. De patiënt gevoelt zich nog pijn lijk en niemand wordt nog bij hem toege laten. tiemeenteiyke Arbeidsbeurs. GEOPEND eiken werkdag van 8 tot 1.30 en des avonds van 6.30 tot 7,30. Op Zaterdag alleen van 8 tot 1.30. Op 30 September 1915 waren ingeschreven I. de volgende werkzoekenden Majoor H. C. Kotting is overgeplaatst van het ie naar het 5e regiment infanterie. Tot reserve ze luitenant bij hun tegen woordig korps zijn o.a. bevorderd de vaandrigs A. G. J. Eliinkhuizen, P. Huijssoon, H. Huis man en W. van der Vegt. allen van het 5e regiment infanterie, en P. Rutgers, W. J. H. Jansen en M. T. Alkema, allen van het 16e regiment. De Nederl. Bond van Gemeente-ambte naren verzoekt ons opneming van het vol gende De behoefte aan ambtenaren ter Gemeente secretarie doet zich steeds dringender ge voelen. De werkzaamheden der Gemeente besturen, vooral die welke voortkomen uit de militaire en economische maatregelen, nemen voortdurend toe in omvang. Daaren tegen zijn vele Secretarie-ambtenaren sedert het begin der mobilisatie in militairen dienst, zoodat de nood als het ware dringt van twee kanten. Wel is voor het eenvoudige werk personeel te bekomen buiten de kringen der Gemeente-administratie, maar het grootste deel van het werk kan toch slechts worden opgedragen aan geschoold personeel. Som mige Commissarissen der Koningin, den nijpenden toestand inziende, hebben dan ook met het oog op de dringende behoefte, die zich in sommige Gemeenten doet ge voelen tot ongestoord behoud van het aan de Gemeente-secretarie werkzame personeel Het voorloopig comité tot de Internationale hoogeschool voor wijsbegeerte heeft thans de definitieve circulaire het licht doen zien, hier en daar afwijkend van die, waaruit we de eerste mededeelingen in het openbaar konden doen over het mooie plan. Het Dagelijksch Bestuur is thans saamge- steld als volgtprof. L. E. J. Brouwer, Amsterdam, Voorzitter; J. D. Reiman Jr., Amersfoort, Secretaris; baronesse M. van Asbeck, 's-Gravenhage, Penningmeesteres dr. J. van den Rergh van Eysinga Elias, Santpoort; H. P. J. Bloemers, Algemeen Secretaris van het Nut, Amsterdam; J. A. Blok, civiel ingenieur, Deventeren dr. 1-rederlk van Eeden, Bussum. Bij de circulaire is gevoegd een naamlijst met 239 betuigingen van instemming met de groote trekken van het plan. bakker. meubelmaker. bankwerker. mijnwerker. 1 beeldhouwer. 1 montagewerker. behanger. muzikant. I boekbinder. pakhuiaknecht. boekdrukker. 9 naaister. boekhouder. rietdekker. bootwerker. 6 schilder. 2 chauffeur. schoenmaker. 2 concierge. sigarensorteerder. dienstbode. 7 sjouwer. mm electriclen. slager. fabrieksarbeider steenhouwer. 8 grondwerker. stoker. 2 handelsreiziger. 3 stukadoor. huisknecht. straatmaker. kantoorbediende. tabakskerver. kellner. telegraaf werker 1 kleermaker. t timmerman. koffermaker. 4 tuinman. koopman. veldarbelder. letterzetter. viascher. lithograaf. voeger. loodgieter. 2 voerman. loopknecht. wagenmaker. 26 los werkman. wasch vrouw. machineteekenaar i werkster. machinepoetser. »3 wever. magazijnknecht. 1 winkelbediende. 8 metselaar. winkeljuffrouw. II. werden gevraagd de volgende werk krachten Het Concert-bureau Stoker Reddingius, te Hilversum, heeft een circulaire rondge zonden waarin het onder meer schrijft, dat, konden verleden jaar wegens de tijdsom standigheden de abonnements-concerten (die het placht te doen geven) te Amersfoort niet doorgaan, thans eenige bekende muzieklief hebbers te Amersfoort hebben verzocht, eens weer een proef te nemen. Gehoor gevend aan dat verzoek, heeft het bureau de inteekening opengesteld op 4 concerten, het eerste in October, door Wadna Keil, beroemd Spaansch violiste, leerlinge van Carl Flesch; en mevrouw L. van I.unteren I Hansen, piano; het tweede in November, door I .ouls Closson, j pianist uit Parijs, o.a, met de appassionata 1 banketbakker. bankwerker. behanger. boekhouder. 1 bouwknecht. broodbakker. 1 chocol. bewerk. 1 dagmeisje. decoratieschilder. dienstbode. fitter. grondwerker. 1 hoefsmid. botelknecht. t kappersbed. kleermaker. 1 kantoorbediende. 2 koetaier. 1 kruideniersbed. loodgieter. 1 loopjongen. mandenmaker. 1 magazijnkneebt. 1 zwikker. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op <1# stads-aan- plakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te rlchteu tot de Arbeidsbeurs, Westsingel 7 naast het Stadhuis, telefoon 374. meubelmaker. molenaar. molenmaker. monteur. naaister. pakknecht. politoerder. rijwielhersteller. schoenmaker. slager smid. steenhouwer. suikerwerker. tabaksbewerker. timmer!. touwspinner. tuiuoxan. wmgsamaker. werkster. winkelbediende.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 3