Zaterdag 1 October 1915. No. 8628. 66e Jaargang. bijblad Aan- en Verkoop van alle fondsen SAFE-DEPOSIT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H I van Cleeff" HOOFD REDACTEUR p. VRsuaaiKa AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post ƒ1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag, kosteloos. Legale, officiefile- en ontelgenings- advertentlën per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advfirtentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SOATSQR^OST 9. Postbus 9. Telefoon Bij dit nummer behoort een kennisgetinoen. KOSTELOOZE INENTING. jjurgemeeeter en Wethouders van Amersfoort renKen Ier kennis van de v^ezetenei.dutop Woensdag 13 October 1916, d&siamiddaga ten drie ure in het voormalig Werkhuis, aan den Weetsingel, alhier, gelegenheid zal worden ge geven tot kosteloote inenting Vestigen er voorts de aandacht op, dat hij de aanmelding het vertoonen van een get'oorlebe- wjs of trouwboekje gewensclit ie. Amersfoort, 28 September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester r Van RANDWIJCK. De Secrelaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artikel 37 der Drankwet. Brengen ter openbare kennis 1. dat bij hen is ingediend een verzoek schrift om verlof tot verkoop van alcohol houdenden, anderen dan sterkedrank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door corne- lis vam dem HEUVEL, logement-houder, wonende alhier, in de voor-benedenlokaliteit van het perceel Lievevrouwekerkhof, hoek Breedestraat, no. 13/15. te Amersfoort; 2. dat binnen twee weken na deze be kendmaking een ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren bij hun college kan inbrengen. Amersfoort, 29 September 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. BOUWVERBODEN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van 27 Juli 19:5 is vastgesteld de volgende verordening Verordening, regelende het be bouwen van bepaald aangewezen gronden in de Gemeente Amers foort. Artikel i. De hieronder omschreven terreinen, op de bij dit besluit behoorende teekening aange duid door eene groene kleur, zijn bestemd voor bebouwing met woonhuizen. Die terreinen zijn a. dat begrensd door Berkenweg—Regen- tesselaan— Prinses Julianalaan— Utrechtsche- weg b. dat begrensd door Lange Bergstraat— Arnhemscheweg 't Laantje Utrechtsche- weg; c. dat begrensd door Utrechtscheweg- Soesterweg—Korte Bergstraat—Wilhelmina- straat— Verlengde Wilhelminastraat—Spoor baan Nijmegen-Kesteren; d. dat begrensd door Utrechtscheweg— Soesterweg—het voetpad loopende vanaf de Brouwerstraat naar de Van Persijnstraat— Van Persijnstraat en Wijersstraat. Art. 2. Dtf terreinen, in art. 1 genoemd, mogen slechts bebouwd worden met woonhuizen die bij eene bebouwde oppervlakte van min stens 60 M2 drie of meer woonvertrekken op den beganen grond bevatten en verder drie of meer woonvertrekken op ten minste éen verdieping; van welke vertrekken de hoogte over de geheele oppervlakte ten minste 2.70 M. bedraagt, en ten slotte eene zolderverdieping, doorgaande over het geheele woonhuis. Aan deze huizen mag geen andere bestem ming worden gegeven dan die van woonhuis. Burgemeester en Wethouders ku.inen van het bepaalde in lid 1 vrijstelling verleenen. Art. 3. Het bepaalde in de artt. 1 en 2 is niet van toepassing ten aanzien van een gebouw, waarin eene inrichting wordt gevestigd, waarvoor een Hinderwets-vergunning is ver kregen. Art. 4. Overtreding van de bepalingen dezer ver ordening wordt gestraft: a. wat betreft de overtreding van eene bepaling, vastgesteld krachtens de Woning wet, met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden; b. wat betreft de overtreding van eene bepaling, vastgesteld krachtens de Gemeen tewet, met hechtenis van ten hoogste 6 dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Art. 5. De bestuurders van een rechtspersoon zijn ten aanzien van de naleving der bepa lingen van deze verordening door dien rechts persoon aansprakelijk. Tegen den bestuurder van wien blijkt, dat de overtreding buiten zijn toedoen is ge pleegd, wordt geene straf bedreigd. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Utrecht volgens hun bericht van den 22 September 1915, 3e afdeeling No. 2431/1716, in afschrift mede gedeeld. Zijnde deze verordening door de Gedepu teerde Staten van Utrecht bij besluit van den 22 September 1915, 3e afdeeling No. 2431/1716, goedgekeurd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 2 October 1915. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Bank vereent ging H. L A DULLAERT Co. AMERSFOORT Scherpenzeel Soest. Langegraolit OO - Tol. mtero. Q60 zoowel op binnen- als buitenlandeoke Beurzen. LIPS' smelt proef vrjje kluis. Nieuw..e constructie. en toe te laten, dat die amhtenaren het brood wegen. Art. 6. Overtreding ot niet na-leving van deze verbods-bepalingen wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste 6 dagen of geldboete van ten hoogste f 25. Art. 7. Deze verordening treedt in werking onmid- delijk na afkondiging. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Utrecht volgens hun bericht van den 22 September 1915, 3e afdeeling no. 2359/1775, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2 October 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van 7 September 1915 is vastgesteld de volgen de verordening: VERORDENING OP HET GE WICHT VAN ROGGEBROOD. Artikel 1. Roggebrood moet in garen toestand een géwicht hebben van 1, 2, 3 K.G. of veel- vouden van 2 en 3 K.G. Hierbij is een speling toegelaten van 2 pet. naar beneden en 5 pet. naar boven. Het moet aan beide uiteinden duidelijk i voorzien zijn van a. een aanduiding van het gewicht in K.G. b. de initialen van den bakker of fabri- kant, met cijfers en letters van ten minste 2 c.M. Art. 2. Het is verboden, roggebrooden ter afleve ring aan derden te bereiden, af te leveren, ter aflevering aan te bieden of ter aflevering voorhanden te hebben, welke niet voldoen aan het bij artikel 1 gegeven voorschrift. Art. 3. Roggebrood, aanwezig in een broodkar of in het gebouw van een bakker of winkelier, wordt geacht ter aflevering voorhanden te zijn. Art. 4. Met de opsporing van overtreding dezer verordening zijn, behalve de bij artikel 8 van het Wetboek van Strafvordering genoemde ambtenaren, belast de ambtenaren van den Keuringsdienst van eet- en drinkwaren en van Rijks- en Gemeente-politie. Art. 5. Zoodra de ambtenaren, belast met het op sporen van overtredingen van deze verorde ning, ter uitvoering van hunne taak hun verlangen daartoe hebben kenbaar gemaakt, zijn zij, die brood afleveren, ter aflevering aanbieden of ter aflevering voorhanden hebben, verplicht, dit aan die ambtenaren te toonen Zwijgen. Een van de beste opvoedingsmiddelen tot zelfbeheersching is ontegenzeglijk de school van het zwijgen. Welk een hooge beteekenis het zwijgen als een middel tot geestelijke versterking van den mensch reeds in de oudheid had, bewijzen de orderegelen der Pythagoreeërs, die hun jongeren een jaren- langen proeftijd van zwijgen oplegden. Dat geschiedde niet alleen omdat het zwijgen is de rustplaats van het denken, maar ook om dat het is de moeilijkste en beslissendste oefening in zelfbeheersching, in de heer schappij van den geest over de wereld der prikkels en afdwalingen. De eerste tegen-bejegening van den mensch, op eiken inbreuk en op alle aanvallen van buiten, geschiedt door middel van de stern- werktuigen; hier heeft de eerste ontlading van het gestoorde en geprikkelde organisme plaats. Zwijgen ia uit dien hoofde de sterkste zegepraal van den geest over het natuurlijke verlangenzwijgen is het begin van dé vol komen bevrijding van het overheerschend geweld der buitenwereld; de mensch komt er ten slotte toe, zijn rede te onttrekken aan den invloed van alle uitwendige verlokkingen en prikkels, en haar tot dienares te maken van zijn innerlijkste en stilste zelfbespiege ling. In de meeste gevallen zou men een tegen overgestelde meening bedaard en met sym pathie moeten aanhooren, zou men inoeten trachten, dieper tot haar wezen door te drin gen, naar haar geschiedenis en naar haar verband met andere dingen te vragen, in plaats van haar aan te vallen en te weerleggen niet om eeuwig over die meening te zwijgen, maar om eenmaal met volkomen kennis van zaken tegen haar op te treden, en zoodanig op te treden, dat men wint en overtuigt. Hoe zou dit evenwel mogelijk zijn zonder dat men zich heeft geoefend in het belang stellend luisteren naar anderen Men over tuigt slechts hem, wiens argumenten men waarlijk onpartijdig heeft doorleefd. Wie niet kan luisteren, zonder terstond met bedenkin gen voor den dag te komen, zal zich nooit kunnen vrij maken van zijn bekrompenheid en kortzichtigheid. Niet zelden ook komt men door zwijgen tot de overtuiging, dat men met menschen te doen heeft, wien zekere zijden der levenservaring vreemd zijn ge bleven, zonder welke de overtuigendste argu menten nutteloos zijn. En dikwijls ook komt men al zwijgend en afwachtend tot de erkentenis, dat in het te berde gebrachte vraagstuk slechts een aan het leven ontleend voorbeeld en geen argument het verzet kan breken en den te genstander overtuigen. En ten slotte maar al te vaak heeft men met pochers te doen, die door een ernstig antwoord nog maar onbeschaamder worden en die alleen nog maar door een weemoedig en beleefd zwij gen tot een juistere zelfkennis kunnen ge bracht worden, indien zij althans nog vat baar zijn voor verbetering. Ook moet men zich bijzonder streng oefe nen in bescheidenheid, in het volstrekte zwijgen over geheimen, die ons zijn toever trouwd, of over zaken, die we slechts ge waar zijn geworden door de verhouding van bijzondere vertrouwelijkheid, waarin we tot bepaalde personen stonden, of over feiten, waarvan de mededeeling anderen in ver legenheid zou kunnen brengen of zelfs nadeel berokkenen en in een valsch licht plaatsen. De algemeene babbelzucht, de begeerte om gezellig en onderhoudend te zijn, de prikkel om voor geestig en aardig door te gaan, verleiden de menschen maar al te licht om dingen te verklappen, die nooit over hun lippen hadden mogen komen. Om anderen eenige oogenblikken van pret te verschaffen, breken ze harten en verwoesten ze misschien het leven van een medemensch. Men beseft in den regel al spoedig, dat menschen, die zóo handelen, geen vertrouwen verdienen, dat zij geen innerlijk verantwoor delijkheidsgevoel bezitten, dat zij geen weer stand weten te bieden aan de verlokkingen van het oogenblik; men besluit steeds van het kleine tot het groote, en terecht, want we weten hoezeer, juist op zedelijk gebied, al het groote op krachtige zelfopvoeding in het kleine berust. De zelfopvoeding tot betrouwbaarheid begint met het zwijgen. De mensch kan zulk een oefening verge makkelijken en bespoedigen door niet alleen maar af te wachten de gelegenheid, waarbij hem een geheim wordt toevertrouwd, doch zonder dat ook van tijd tot tijd eens te be proeven, de eene of andere mededeeling die hem op de tong brandt, kalm achter te houden en door vóór alles in het spreken over persoonlijke aangelegenheden uit het leven van zijn medemenschen de grootste kicschheid in acht te nemen. Niet alleen van buiten, maar ook van binnen doen zich tallooze gelegenheden voor. waarin de verzoeking om te spreken zeer sterk wordt; dit zijn tevens uitmuntende

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1