103 juist toegelicht. Oorspronkelijk waren destra- ten bepaald op 12 M. In den omtrek van die kerk blijkt het echter, zoowel om het fraaiere uitzicht als voor het misschien drukkere verkeer, omdat er ook een school komt, dat het gewcnscht is, die straat te brengen op 20 M. Nu heeft Tuindorp die Meters grond willen afstaan om daar een ruimeren verkeers weg te maken. Maar terecht maakt zij er bezwaar tegen om, nu de straat zooveel groo- ter wordt, die verharding alleen te betalen. En B. en W. vinden het heel billijk, dat wan neer wij daar een veel beteren toestand kun nen krijgen, de Gemeente ook de hoogere kosten der verharding op zich neemt. De Voorzitter: Mijnheer Hofland, wat het publiek- en privaatrechterlijke betreft, dit behoeft geen beletsel te zijn om dit voorstel goed te keussn. Indertijd heeft de Gemeente dien grond verkocht aan de vereeniging Tuindorp en deze is door verschillende boe» lebepalingen en dpor verschillende servituten dermate gebonden, dat wij er nog voldoende over te zeggen hebben. De heer Kroes: Daar hebben wij, als Raad en op dit oogenblik, niets mee te maken. De Voorzitter: Bovendien kan ik u mee- deelen, dat de Dagelijksch Besturen van de Gemeente Leusden en van de Gemeente Amers foort zijn overeengekomen, een sinds lang geweoschte grenswijziging aan te vragen en deze is reeds in behandeling bij Gedeputeerde Staten. Vraagt nog een van de heeren het woord, of hoofdelijke stemming? Het voorstel wordt goedgekeurd z. h. s. 406. Advies var. Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het adres van het Bestuur der R.K. BouW vereeniging »St. Bonifacius*. houdende verzoek om aan die ver eeniging een voorschot te verlee- nen voor de stichting van arbeider woningen. Het voorstel strekt om aan het Bestuur der R.K. bouw-vereeniging »St. Bonifacius* mee te deelen, dat het zich moet verzekeren van het verlof van Gedeputeerde Staten om binnen den afstand van 50 M. van een begraaf plaats gebouwen te mogen oprichten. Na dat verlof zijn B. W. bereid, nader te overwegen het verzoek dier vereeniging om een Rijks voorschot aan te vragen van f67 000 voor het bouwen van arbeiderswoningen op een afstand van ongeveer 22 M. van de Algemeene begraafplaats aan den Soesterweg. Goedgekeurd z. d. of h. s. 406. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onbewoonbaar ver klaring van de perceelen Coninck- straat nos. 105 tot en met 113, toe be boerende aan E. de Neeling. Het voorstel luidt Bij ons besluit van 19 Mei 1915, Afd. I No. 1247/1435, werd E. de Neeling, alhier, aangeschreven aan zijne woningen aan de Coninckstraat nos. 103, 107', 109, 111 en «13 verschillende verbeteringen aan te brengen, zulks binnen twee maanden na genoemden datum, tenzij er de voorkeur aan mocht ge geven worden, de bewoning binnen den ge noemden termijn te staken of te doen stakes. Daar de gestelde termijn is verstreken zonder dat aan de aanschrijving gevolg is gegeven en de woningen, wegens het niet- aangebracht zijn der verbeteringen, geacht moeten worden ongeschikt ter bewoning te zijn, hebben wij de eer U voor te stellen, tot onbewoonbaarverklaring daarvan te besluiten. Het rapport van den Inspecteur van het Bouw- en woningtoezicht en het advies der Gezondheids-commissie leggen wij hierbij over. De Voorzitter: De gewoonte is, dat een commissie wordt benoemd. Mag ik daartoe de zelfde heeren uitnoodigen, die de vorige maal de commissie vormden? Het waren de heeren Tromp van Holst. - Kroes en Van Achterbergh. De heer Van Achterbergh is thans afwezigin zijn plaats zal dus een ander moeten gekozen. De heer Kroes: M. de V., kunnen we den heer Van Acuterbergh niet schrifte lijk van zijn herbenoeming kennis geven? Hij is toch niet geheel buiten functie en ik stel er prijs op den heer Van Achterbergh, die de heele zaak met ons onderzocht en ge regeld heeft, niet uit te schakelen. De Voorzitter: Kent de heer Van Ach terbergh speciaal ook deze woningen? De heer Kroes: Ja, M. de V. De heer Hofland: Ik stel op prijs, dat de heer Kroes zegt, de heer Van Achterbergh moet niet worden uitgeschakeld. Maar ik kan wel meedeelen, dat den heer Van Achterbergh absolute rust is voorgeschreven. Laat nu de Raad tegenover een medelid zóo optreden, dat die rust niet wordt gestoord. Wij bewijzen met deze zaak, als wij die aannemen gelijk de b.eer Kroes voorstelt, den heer Van Ach terbergh geen dienst. De heer Kroes: M. de V., ik geloof, dat wij de rust van den heer Van Achterbergh niet zeer zullen storen door hem in deze com missie te houden. Dat gaat er bij mij niet in. Het is alleen maar een voorstel. Wil de Voor zitter een ander benoemen, ons is het natuur lijk het zelfde. De Voorzitter: Mijnheer Kroes, is het niet beter zelfs de mogelijkheid van schade van gezoudheid van den heer Van Achter bergh te voorkomen en dan zou ik den heer Rant willen uitnoodigen, in de commissie zitting te uemen. De heer Rant neemt de benoeming%an, en het voorstel yordt goedgekeurd z. h. st. 407. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om den termijn van ont ruiming van de onbewoonbaar ver- klaardeperceelen Coninckstraat nos. 87 tot en met 103 te verlengen. Het voorste! luidt In uwe vergadering van 29 Juni j.l. werd besloten de woningen aan de Coninckstraat nos. 87, 89/93, 91, 95, 97, 99, xoi en 103, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort sectie E nos. 12111212, 1213, 2418, 2419, 2420 en 2421, onbewoonbaar te verklaren; daarbij werd een ontruimingstermijn vastgesteld van drie maanden. ^De eigenaar van genoemde woningen, E. de Neeling, heeft thans verzocht, dien termijn, overeenkomstig artikel 18, lid 5 der Woning wet, met zes maanden te willen verlengen. Met den Inspecteur van het Bouw- en won!ngtoezicht en de Gezondheids-commissie, wier adviezen wij hierbij overleggen, zijn wij van oordeel, dat de groote woningnood in williging van het verzoek billijkt. Een ontwerp-besluit, waarbij gunstig op het verzoek wordt beschikt en de termijn vaa ontruiming wordt verlengd tot 29 April 1916, hebben wij derhalve de eer U ter vaststelling aan te bieden. De heer Hofland: M. de V ik moet met een oude klacht komen. Het komt telkenmale voor, dat, als wij woningen hebben afgekeurd er naderhand een voorstel komt tot verlenging van den ontruimingstermijn. Dit wordt dan gemotiveerd door den noodtoestand omdat er woninggebrek is. Maar ligt het niet uit den aard der zaak op den weg van de Gemeente zelf er zoo snel mogelijk voor te zorgen, dat er behoortijke arbeiderswoningen worden ge sticht. Moet nu de gezondheid, niet alleen van de menschen, die deze woningen bewonen, maar de publieke gezondheid van onze Gemeente, in gevaar worden gesteld? Dat is werkelijk waar en nu kan men zeggen, die menschen, die wonen daar opeenachter- afje, maar ik geef de heeren, die zoo mogen denken, in overweging, dat wanneer de men schen in dergelijke woningen blijven gehuis vest daar een werkelijk gevaar schuilt voor de openbare gezondheid. Dit wordt algemeen erkendik behoef dat niet nader uiteen te zetten. Maar is het dan niet noodzakelijk, M. de V., nu wij zoo gemakkelijk geld voor dergelijke ondernemingen kunnen bekomen, zelf die zaak ter hand nemen. In Amersfoort is toch ruimte genoeg voor een behoorlijk aantal arbeiders woningen. De Voorzitter: Mijnheer Hofland, ik kan u alleen zeggen, dat B. VV. voortdurend attent zijn op dit gebied. Van ochtend is juist bericht ingekomen van de goedkeuring door Gedeputeerde Staten van het voorschot aan Volkshuisvesting II». Die zaken schijnen altijd een zeer lang beloop te moeten hebben. Het voorstel wordt goedgekeurd z. h. st. 408. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een perceel grond, groot 6.54.70 H.A., ge legen achter Birkhoven. Het voorstel luidt Op 2 September, 1.1. werd in veiling ge bracht een boscb, toebehoorende aan de Erven wed. A. van Hofslot, gelegen ten Westen van het wandelbosch Birkhoven*. Het kwam ons in het belang der Gemeente gewenscht voor, te trachten, die gronden in eigendom der Gemeente te krijgen, hetgeen is gelukt tegen den prijs van f 6235. Wij hebben de eer U voor te stellen, uwe goedkeuyng aan dezen koop te hechten. Goedgekeurd z. d. of h. s. 409. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der alge meene voorwaarden waarop de Ge meente Amersfoort grond ver koopt. Het voorstel strekt om de Algemeene voorwaarden waarop de Gemeente Amersfoort grond verkoopt* te herzien. De vigeerende verordening is geheel ge baseerd op verkoop van grond, bestemd voor bebouwing met woonhuizen. Nu de Gemeente ook eigenares is geworden van gronden, meer bestemd voor fabrieksterrein of handels doeleinden, zal het niet steeds mogelijk zijn, alle voorwaarden te bedingenniet steeds wordt daarbij overgegaan tot geheele bebouwing van het terrein en ook is het mogelijk, dat eerlang terrein wordt gevraagd voor opslag plaats of andere handelsdoeleinden. Daarom

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 8