Stadsnieuws. j Gemengd Nieuws. zijn trots kent geen grenzenkomisch en brutaal behandelt hij hen. die eens zijn gelijke waren. Zijn fortuin, onder welks invloed hij staat, brengt geheel zijn lagen aard en slechten smaak tot openbaring. Velen missen de noodige zeltbeheersching om bestand te zijn tegen de wisselingen der fortuin. De plotselinge overvloed, zoowel als de eensklapsche macht zijn hun vaak even noodlottig als de onverwachte armoede of vernedering. Men moet dan ook wel van een buitengewone natuur of van ongewone zede lijke kracht zijn om zichzelven en de omstan digheden meester te blijven. De geschiedenis biedt om voorbeelden van menschen, die op het toppunt van roem en macht met ijzeren wil, sterke energie en genialen blik hun tegenstanders wisten te vernietigen; maar die plotseling van hun hoog standpunt geworpen, het treurige toon beeld zijn geworden van alle karakterzwak- heden en kleinzieligheden. Gelukkig zijn die plotselinge omzettingen van armoede in rijkdom, of ook omgekeerd, om zoo te zeggen ongekend. Weten sommi gen zich door ijver en voortvarendheid naar boven te werken, de overgang is geleidelijk, vertoont geen stooten of sprongen en de aanpassing aan de verbeterde omstandigheden geschiedt zonder merkbaren overgang. Ook achteruitgang geschiedt meestal niet plotse ling; zij moge somtijds dien schijn vertoonen, het is dan gewoonlijk ook meer schijn dan werkelijkheid. Plotselinge val is even zeld zaam, als plotselinge welvaart. Weet wel, dat er gewoonlijk reeds lang geleden en bang gestreden is eer de wereld kennis draagt van den treurigen toestand van verval. Zoo weinig als velen zich er om bekommeren, hun welvaren verborgen te houden voor het oog der wereld, zoo velen zijn er door wie alle zorgen en moeiten worden aangewend om aan den min gunstigen toestand geen openbaarheid te geven. En toch is zoowel in het eene als het andere geval onvoldoende beheersching der omstandigheden oorzaak van te veel openbaarheid eenerzijds, als van te groot stilzwijgen en te zeer gerekte terug houdendheid anderzijds. Slechts weinigen beschikken over de macht om zich gelijk te blijven in de overwinning en nog minder zijn er, die in de nederlaag beschikken over zoodanige zelfbeheersching als noodig is om hun lot te dragen en met onverflauwden ijver en onbezweken moed den strijd te blijven voeren tegen het lot. In deze veelbewogen tijden van oorlogen, van sociale omwentelingen, die diepe voren trekken in het maatschappelijk leven en hier ongemeene voordeelen in den schoot werpen, maar daar dreigen met diepe ellende en nijpend gebrek, heeft ieder meer dan ooit zelfbeheersching noodig. Het levensonder houd wordt steeds duurder en de verdiensten worden minder; zonder dat er vooreerst gunstige wijzigingen in den toestand waar schijnlijk zijn. Veel is in het laatste jaar lot stand gebracht; veel nog in wording. Laat ieder, als deel van het geheel, met kalm beleid en verstandig overleg de maatregelen steunen, welke worden beraamd om deze moeilijke lijden door te worstelen. En toone, hoe 't ook dreige, ieder zelfbeheersching. In de Doopsgezinde kerk hier hoopt aan staanden Zondagochtend voor te gaan ds. F. M. ten Cate. Ingesteld is een Staats-commissie, welke zal hebben te onderzoeken op welke wijze een tijdelijke belasting kan worden ingericht, welke ten doel heeft, buitengewone ver meerdering van inkomen of van vermogen als direct of indirect gevolg van den oorlogs toestand te treffen, met opdracht haar ver slag met de noodige wetsvoorstellen uit te brengen aan den Minister van Financiën. Tot Voorzitter van die commissie is be noemd dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer der Staten-generaal. Waar de melk in groote hoeveelheden wordt opgekocht door de kaas-, geconden seerde melk-, margarine- en melkpoeder industrieën en zoodoende aan de consumptie wordt onttrokken, is op initiatief van den Minister van Landbouw een vereeniging in het ieven geroepen van fabrikanten van melk producten, welke tot doel heeft de regeling van de beschikbaarstelling van consumptie- melk voor binnenlandsch gebruik (voor zoo ver aan deze regeling behoefte zal blijken te bestaan) en de regeling van den uitvoer van melk en melkproducten, met uitzondering van boter en kaas. De Minister stelt zich voor, met het Bestuur van deze vereeniging voortdurend voeling te houden waar het bovenstaande onderwerpen betreft en zal het Bestuur in staat stellen, hem op verzoekschriften, be treffende het uitvoerverbod van melk en melkproducten (behalve boter en kaas) van advies te dienen. Alle handelingen worden echter gecontro leerd door een commissie van toezicht, door den Minister aan te wijzen. Mocht inderdaad scbaarschtc van melk in de grootcre steden blijken te bestaan, dan zal deze vereeniging op aanvraag van de Gemeentelijke autoriteiten een zekere hoc- heid beschikbaar moeten stellen. Om deze eventueel gedwongen consump- tiemelk-leverantie niet alleen op de melk- fabrikanten .edot-. drukken, wordt verwacht, dat een regeling tot stand zal komen tus- schen de bovengenoemde Vereeniging van fabrikanten van melkproducten en een orga nisatie van de kaasindustrie. De keuring der jaarklasse igi2 van den Landstorm möet vóór half November zijn afgeloopen. Met groot leedwezen en innige deelneming zal heden zoowel hier ter stede als in den lande zijn vernomen de droeve tijding van het verscheiden van dr. J. H. Moll, in den ouder dom van even 67 jaar. Den 2 Juni 1886 volgde hij dr. Burger op als rector van het Gymnasium; aan het einde van den cursus» 1913 zag hij, om de kwaal, die thans hem aan de zijnen en zijn vele vrienden ontrukte, zich verplicht ontslag te vragen uit dat gewichtig ambt. een ontslag dat hem op de meest eervolle wijze werd verleend. En toen hij afstand deed van het rectoraat bleek hem eerst recht hoe leeraren en leerlingen hem waardeerden om zijn vele uitnemende gaven en hem noode zagen heen gaan. hoe allen, die met hem in aanraking mochten komen, hem achtten om zijn gron dige en algemeene kennis, zijn onkreukbare trouw, zijn groote oprechtheid. Niet alleen als scholarch van den ouden stempel heeft hij zich zeer verdienstelijk ge maakt voor de samenleving, ook als Bestuurs lid en later Voorzitter van «Liefdadigheid» heeft hij zeer veel gedaan, dat lang nog in gezegende herinnering zal blijven. Wie dr. Moll ook in deze functie mocht Ieeren kennen, weet welk een warm hart deze stille wel doener zijn minderbedeelden stadgenooten toedroeg en welk een groot verlies het vooral voor de stille armen is geweest toen hij om gezondheidsredenen ook die functie in het einde van 1913 neerlegde. De Regeering erkende zijn verdiensten door hem het officierskruis der Oranje Nassau- orde toe te kennenin de harten van zeer 1 velen stichtte de ontslapene zich een onver- i gankelijke eerzuil. Kolonel W. Woudstra is tijdelijk belast met de waarneming der functie van con- troleur over de inwendige administratie der j korpsen, 4e bureau (te Amersfoort). Indien er niet andermaal wijziging komt, I zal de Belgische universiteit hier weldra zijn opgeheven. De technische studenten zouden gaan naar de Technische Hoogeschool te Delft; de overige naar de Rijks-universiteit te Utrecht, de Rijks-hoogere land-, bosch- en tuinbouw school te Wageningen, of de Hoogere han delsschool te Rotterdam. doet begrijpen, dat hij zich niet meer Ui .1 g staande houden en zich moet failliet geven. In plaats van een actief van vier ton is er een passief van ruim acht. Dat was een sublieme scène lusschen deze twee artisten. Bouwmeester onverstoord kalm en onbewogen, zeker van zijn zaak, zelfs toen de in 't nauw gedrevene hem met zijn revolver dreigde; en I)c Vos aanvankelijk steunend op de do- r consul land toegezegde hulp, doch hoe langer zoo meer al zijn plan nen ziende iu duig n vallen. Prachtig van tcekening en van uitbeelding die stijgende woede van Tjaclde, niet op zichzelven, doch op den advocaat die hem geheel doorziet; en hem, door aan den con sul te telegrafceren, de gelegenheid beneemt nog verder te knoeien. E11 dan, als hij geen uitkomst meer ziet, die snel wisselende stem ming bij Tjaelde, dreigend eerst, smeekend ten slotte. Geen wonder, dat na hot doek een salvo van bijval opging om het meesterlijke spel van deze twee. Het tweede meest naar voren tredende tooneel was dat na het diner; eveneens een juweeltje van tooneelschrijfkunst. De kwaad- j sprekende gast, de half aangeschotcne, de j dominee, allen waren kostelijke figuren, niet minder kostelijk uitgebeeld. I Pas als de kogel door de kerk is, worden j de huisgenooten van Tjaelde geteekend. Zijn vrouw (mevrouw lloltrop—Van Gelder) die I reeds jaren heeft ontdekt welk spel haar I man speelt en die tnet hem lijdt, ai dien tijd I door; zijn jongste dochter Signc (Emma j Morel) en haar verloofde (Jacques Reule) »elk rijk huis heelt zijn luitenant; de onze knijpt juist uit« z.egt Valborg bits, als I luitenant Hamar meer nog het rijpaard dan j de bruidsschat zich ziet ontgaan en San- naes, de procuratie-houder met de door bc- vriezing roode handen, die Valborg eindelijk j tot inkeer brengt. j Maar plotseling ook valt het doekzonder dat het laatste bedrijf af is. Men heeft volop genoten van de teekening der optredenden en van de wijze waarop allen hun emplooi vervulden, Zal weldra de Koninklijke voor de derde maal hier een voorstelling geven? Zij kan dan wel weer rekenen op een mooie zaal. Gelijk we reeds meedeelden, wordt aanstaan den Zondag op het veld bij «Birklloven» de voetbalwedstrijd voor de competitie ge houden tusschen Quick en H.V. C. Vroeger was het niet mogelijk, de Kon. vereeniging >Het Nederlandsch tooneel 1 hier te doen optreden de geldelijke eischen waren zóo hoog, dat noch een van de vele Garan- ten-vereenigingen die we in den loop der jaren hier hebben gehad, noch een andere combinatie het aandurfde. Thans is de Koninklijke er reeds tweemaal geweest in dit seizoen en tweemaal had het een volle zaal. Dinsdag ging Björnson's »Een faillissement» in de uitmuntende vertaling van Carry van Bruggen en met een niet minder uitmun tende bezetting van alle rollen, zonder uit zondering. De auteur brengt de toeschouwers al aan stonds middenin het gebeuren. Nauw is het doek op of Valborg (Rika Hopper) de oudste dochter van den groot-industrieel Tjaelde (Jan C. de Vos) zegt het hare over een pas openbaar geworden faillissement, onmeedoo- genloos en ontzaglijk hard; elk woord is een dolksteek voor den vader, die maar al te goed weet hoe zwak hij staat en hoe ook hem elk oogenblik bet zeer geschokt crediet kan worden ontzegd, doch die voortgaat luchtkasteelen te bouwen op deze kans en dat meevallertje en die stijging en gene daling en op consul Lind (Van Warmelo) die hem aan een groot voorschot kan helpen. Eer deze komt, kondigt advocaat Berent (Louis Bouwmeester) plotseling zijn bezoek aan. Hem is door een aantal Banken opge dragen. een onderzoek in te stellen naar de soliditeit der bedrijven in de streek; hij wil Tjaelde's immers hoogst soliede ondernemin gen als norm nemen bij zijn onderzoek en ver zoekt Tjaelde's medewerking. Tjaelde geeft hem een proef-balans. Consul Lind wordt ontvangen met alle denkbare eer en hartelijkheid; een heeren diner, waarbij Tjaelde heel zorvuldig de aanzittenden koos, is afgeloopenconsul Lind een echt emplooi voor Warmelo met zijn heerlijken Ibsen-kop heeft juist afscheid genomen; Tjaelde verheugt er zich reeds over, voor den laatsten keur comedie te hebben gespeeld, als advocaat Berent hem weer komt bezoeken. En hem, aan de hand van zijn proef-balans, Groot was de aanvoer van vee niet, toen Dinsdag de eerste veemarkt in dit seizoen werd gehouden. In 't geheel waren er slechts acht stuks aan de lijn. Guste koeien deden f173 tot f200, kalf- koeien f280 a f290 en pinken i'10 u f 100. Men heeft vaak een gids noodig om zich zelven te vinden. De 56ste lijst van het Kon. nationaal steun comité heeft aan bijdragen f23797.20. In het geheel is tot 12 September ont vangen f2920046,22. Om te zien, of het ineel vervalscht is, drukt men het tot een balletje Ineen. Als het dadelijk uiteenvalt, deugt het niet. In de rcdactie-bureaux wordt tijdens dezen oorlog heel wat idioots bedacht. Tot dusver is het summum van dwaasheid wel bereikt door de redactie van de Yorkshire weekly., die het eiland Helgoland beschouwt als hoofd oorzaak van den oorlog. Zij vond een oplossing en wel om het onmiddellijk na den oorlog eenvoudig in de lucht te laten vliegen. A HST K It I) A H S C II K SN V IM KS. Het pensioen van de Wethouders. (Van een onzer Amsterdanische mede werkers). Amsterdam heeft het voorbeeld van ver schillende andere Gemeenten gevolgd; onze Wethouders zullen nu ook pensioen krijgen, wanneer zij er het bijltje bij gaan neerleggen. Het voorstel was, hun een pensioen van f 3000 te geven, wanneer ze minstens 6 jaar in functie waren geweest; maar eenAmster- damsch Raadslid, zelf zeer gefortuneerd,-wist de meerderheid van den Raad te overtuigen, dat een pcnsicen van f1500 groot genoeg is; alleen bij meer dan 12 jaren dienst zou dan het pensioen f 3000 kunnen zijn. I Iet is ons een raadsel, waarommaar de Raad vond, dat het zoo moest wezen, en dus zal het zoo geschieden, en zal ook in de toekomst zich meer dan eens hel geval voordoen, dat een knap Raadslid, die voor het Wethouders ambt geschikt is, hiervoor niet in aanmerking wcnscht te komen, omdat hij niet de zekere positie, die hij heeft, wil verwisselen met een tijdelijk en zeer onzeker ambt, dat hem veel zorgen en weinig erkentelijkheid brengt. De opleving der waarzeggerij. Men schrijft ons uit Amsterdam Evenals te Parijs is ook hier de waarzeg gerij, koffiedikkijkerij en wat dies meer zij sedert den wereldbrand ontzettend toege nomen. -Do juffrouw vau de Ceintuurbaan» die langs mediainiekcti weg den menschen zegt, wat hun scheelt, en wat zij doen zou, wanneer zij in hun plaats was - een nieuwe truc, om niet met de Justitie kennis te maken, en tóch onbevoegd medisch advies te geven heelt werk tot laat in den nacht. De on telbare mejuffrouwen N.N., X.X Mary, Betsy, enz. die advies geven in alle duistere zaken, hebben het nimmer zoo druk gehad als thans. In »De Courant», maar vooral in het syndi calistische en anarchistische «Volksblad» krioelt het van advertenties van specialiteiten in de occulte wetenschappen. Eén speciali- tcitc op dit gebied heeft zich thans geasso cieerd met den beheerder van een adver tentiebureau hij zorgt gratis voor voldoende publiciteit, en samen deelen zij de recette. Door heel Amsterdam heeft de impresario van deze juffrouw een circulaire laten ver spreiden. waarin zij zich aanbevolen houdt, en waarin zij haar condities bekend maakt j niet meer dan fo.io per consult. Het is inderdaad een mobilisatie-prijs. Vooral dienst meisjes maken van het instituut der juffrouw een druk gebruik. Een nuttig gebruik van oorlogstuig. De geweerkogel is een ideale boor. Toen j voor enkele jaren een beroemde kerk in Duitschland electrisch licht kreeg, werden de antieke muren, die men niet mocht be- schadigen, op de plaatsen, waar dit noodig was, met den geweerkogel doorboord. Sedert hoorden wij niet, dat electro-technici op deze origineele wijze den weg voor de leiding vrij maakten. Aan het front moeten ook herhaaldelijk electrische leidingen worden aangelegd, hetzij voor verlichting, hetzij voor kracht. Gewoon- lijk is het dan haast-je-rept-je. Zoo doet thans I dagelijks het geweerprojectiel dienst als boor. De aal als fazautenmoordenaar. Door dc Regeering vail Nieuw-Zeeland is het vangen van aal veroorloofd, op grond van het feit, dat dit dier gevaarlijk blijkt te zijn voor gevogelte, met name voor den fazant. Men heeft geconstateerd, dat éen aal in een dag niet minder dan zeventien jonge fazan ten doodde, door ze in den kop te bijten, op het oogenblik, dat ze zich aan het zwem water van den aal wilden laven. Op dezelfde manier komen ook veel jonge eenden om het leven. Wagner een «plagiator?» Een zeer muzikale medewerker van de «Figaro» is tot de ontdekking gekomen, dat een van de mooiste motieven uit «Rbelngold* van Franschen oorsprong is. Wanneer men de piano-partituur van het werk doorziet of de zin speelt, die de reus Kafoer zijn makker toeroept: «Fieia hütet in Ihrem Garten die goldenen Aepfel», dan blijkt dit bijna noot voor noot een herhaling te zijn van het oude Fransche volkslied; «II pleut bergère» Wagner schijnt die melodie eens te Parijs gehoord te hebben. Het onstaan van valsche berichten. Telkens en telkens hebben onze bladen mee te deelen, dat een door hen opgenomen bericht over de eene of andere oorlogsdaad onwaar blijkt. Menschen zijn gesneuveld, schepen in den grond geboord, steden ver woest, terwijl ze zich in waarheid nog in blakenden welstand bevinden. Wie herinnert zich bijv. niet het verhaal van de landing der Kozakken in Ierland Het is interessant, het ontstaan en de ontwikkeling van zulke leugens na te gaan. Een Fransch militair schrijft hierover; Een militaire trein voerde een troep Indiërs naar het front. Daar de locomotief zeer langzaam reed, waren de soldaten uit de Himalaya- streken en verschillende deelen van Indië makkelijk te herkennen. Een paar artilleristen, Mongolen ziende, riepen: «Kijk, eindelijk de Japanners». Andere soldaten herhaalden het en vvaarschijnlijk zijn er nu reeds «goed in gelichte» personen, die «uit betrouwbare bron» vernomen hebben, dat de Japanners in frankrijk strijden. Een neutraal journalist seint dit bericht naar zijn blad en het circu leert de hcele wereld door. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp iH. Oudheidk. museum Flehite. Dinsdag Theosofische leeszaal. Vrijd.totDond. Bioscoop Langestraat. Zat. tot Maand. Bioscoop «De Arend». 12 Oct. Tienjarig bestaan Ned. Protestan ten Bond. 19 Oct. I.uthersche kring. 20-22 Oct. Solser en Hesse. 21 Oct. Kerkconcert G. van den Burg. Jaarverg. facult. lijkverbranding. Piano-avond Myra Hess. Amersfoort's Mannenkoor. Toonkunst. I Follandsch strijkkwartet, llona Durigo en Evert Cornells. 23 Oct 11 Nov. 9 Dec. 14 Dec. 13 Jan. 9 Mrt.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2