Donderdag 4 November 1915. No. 8642 66e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff' HOOFD-REDACTEUR F. J. FREDERIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden/i. franco per postƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer to cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale,, officieele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1-5 regels 1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9. Postbus 9, Telefoon 19 KENNISGEVINGEN. De Gedeputeerde Staten der Provincie U trecht brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Rekening der Provinciale inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1913, be krachtigd bij Koninklijk Besluit van xo Sep tember 1915, No. 30, en de Begrooting der Provinciale inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1916, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 9 October 1915, No. 50, inge volge artikel 100 der Provinciale wet alge meen verkrijgbaar zijn gesteld ter Provinciale Griffie van Utrecht, elk tegen betaling van fo.40 per exemplaar. Utrecht, 25 October 1915. VAN LYNDEN VAN SAN DEN BURG. Voorzitter. A. VAN DOORNINCK, Griffier. LIJST van eenige der meest voorkomende artikelen met daarvoor aangenomen maximum-prijzen. (Deze prijzen hebben uitsluitend betrekking op de gewone qualiteiten. De luxe-sortee ringen, waarvoor in gewone tijden reeds veel hoogere prijzen worden betaald, blijven buiten aanmerking). Deze Iyst vervangt de vorige. Regeeringsbrood (bij ver koop op broodkaart) per 1 K.G. f0,12 Tarwebrood (gebuild) -o,2 25 Tarwebrood (gebuild) (ge bakken onder Rabbinaal toezicht-o,235 Tarwebrood (ongebuild bruin brood) -0,19 Roggebrood Regeeringstarwemeel (bij verkoop op meelkaart) -0,16 Tarwebloem (gebuild in- landsch)- 0,25 Tarwemeel (ongebuild). -0,21 Boterc - 1,65 Volvette Goudsche Meikaas met Rijksmerk. «0,5 K.G. - 0,62® Volvette Goudsche Meikaas c -0,60 Edammer Meikaas (40-]-)2) -0,60 Volvette jonge Goudsche en Edammer kaas met Rijksmerk0,5 75 Volvette jonge Goudsche kaas-0,55 Jonge Edammerkaas(40-J-)2) -0,55 Jonge Goudsche kaas (40-j-) 2) -0,50 Edammer en Goudsche kaas 30 2)- 0.425 Edammer en Goudsche kaas (20 -H 2)-0,37s Magere Edammer en Goud sche kaas- 0,27s Leidsche en Delftsche ko mijnekaasc - 0,55 Friesche Nagelkaas -0,30 Rijst (grofmiddel Bassein en/of Rangoon) 1 K.G.-0,22 Rijst (voorloop Bassein en/ of Rangoon) 0,24 Rijst (grof voorloop Bas sein en/of Rangoon). -0,26 Havermout- 0,30 Suiker (witte geraffineerde) - 0,55 Margarine a) Koffie (Santos, gebiande) - 1,16 Peekoffie (in pakjes) o.i KG. - 0,04 Cichorei - 0,03s Raapolie Boterolie 4) Zout1 K.G. - 0,09 Zeep (zachte, witte of gele) c Soda 4) PetroleumLiter -o,n De hierboven vermelde prijzen gelden voor de maand November, behoudens vroegere vervanging. Klachten over niet-inachtneming van boven vermelde maxima, alsmede wenschen om voor bepaalde op de lijst niet-vermelde arti kelen maxima vast te stellen, of wel om met het oog op plaatselijke omstandigheden voor eene bepaalde Gemeente wijziging in de maxima te brengen, behooren gericht te worden tot den Burgemeester. Amersfoort, 1 November 1915. De Burgemeester, Van RANDWIJCK. 1) Een uniforme prijs voor roggebrood, geldend voor het geheele land, kan, in ver band met de zoo uiteenloopende bereidings wijze in de verschillende Provinciën, niet worden vastgesteld. Daarom zal zulks voor elke Provincie afzonderlijk geschieden, i overleg met de provinciale Rogge-commisf.ie. 2) Onder kaas, gemerkt 40-}-. 30 -J- of 20-J-, wordt verstaan kaas, welke respec tievelijk 40 pet. of meer, 30 pet. ot meer of 20 pet. of n:eer vet in de droge stof bevat. 3) Van de grootste margarine-fabrieken is de verzekering ontvangen, dat voorloopig de prijzen der bekende merken niet zullen verhoogd wordenmede met het oog op de onderling uiteenloopende prijzen der verschil lende merken wordt derhalve vooralsnog eenvoudigsheidshalve geen maximum-prijs vastgesteld. 4) Voor raapolie, boterolie en soda zijn voorloopig geen maximum-prijzen vastgesteld; zulks in vorband met de moeilijkheden, die de aanvoer van koolzaad en soda uit het buitenland ondervindt. VERSTREKKEN VAN COKES. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat op Maandag S Novem ber a.s. een aanvang zal worden gemaakt met het bezorgen van cokes aan hen, die niet zijn aangeslagen in de Gemeentelijke Inkomstenbelasting en een aanvraag tot het verkrijgen van cokes hebben ingeleverd. Geleverd zal worden 1 H.L. per week tegen den prijs van 50 cent per H.L aan huis bezorgd en tegen contante betaling. Belanghebbenden worden verzocht, het verschuldigde geld gereed te houden, ten einde daardoor een vlugge bezorging te be vorderen. Niet-aangeslagenen. die nog geen aan vraag hebben ingediend, kunnen daarvoor alsnog ten Gemeentehuize een aanvraagfor mulier bekomen. Amersfoort, 3 November 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den heer Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht van 1 November 1915, 4e afdeeling, no. 3205, ter kennis van belang hebbenden, dat in de Gemeente Polsbroek een geval van mon.l- en klauwzeer is voorgekomen. Amersfoort, '2 November 1915. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Kieswet-herziening. Te gelijk met de Regeeringsvoorstellen nopens de veranderingen in het 2e, 3e en 4e Hoofdstuk der Groudwet zijn voorstellen in gediend tot verandering van de additioneele artikelen dier wet, ten einde de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeentewet in over eenstemming te brengen met de Grondwet. Het ontwerp schrijft voor, dat de ook de verkiezingen voor de Tweede Kamer zullen geschieden langs den weg van evenredige vertegenwoordiging. De indeeling van ons land In 100 kiesdistricten vervalt; voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer zal het Rijk worden ingedeeld in 18 kies kringen, niet een andere naam voor de tegenwoordige kies-districten, maar juist om den nieuwen kieskring daarvan terdege te onderscheiden en goed te doen uitkomen, dat aan het nieuwe begrip geenszins de ge dachte is verbonden aan een territoir, waar binnen een bepaald aantal afgevaardigden worden gekozen en de stemmen zijn opge sloten. Ten opzichte van de candidaatstelling en de uitoefening van het stemrecht staat de kieskring volkomen gelijk met het kiesdistrict. De kiezer stemt uitsluitend over de lijsten, die zijn ingeleverd binnen z ij n kieskring maar zijn deze verrichtingen ten einde, dan houdt elke overeenkomst op. Zoodra het ver- kiezingswerk is gevorderd tot de verdeeling der zetels, naar evenredigheid van het aantal stemmen op elke lijst uitgebracht, dan vallen de grenzen der kieskringen weg en wordt het land éen kiesgebied, zonder dat de ter ritoriale indeeling verder eenig gewicht in de schaal legt. Het voorgestelde stelsel dwingt de partijen, zich bij de verkiezing kringsge wijze te organiseeren. Naar het voorstel der Regeering vormen de meeste Provinciën éen kieskringGelder land en Noord-Brabant worden in 2, Noord- Holland in 3, Zuid-Holland in 4 kieskringen verdeeld. De Provincie Utrecht vormt voor de ver kiezing van leden der Tweede Kamer kies kring no. 13, met 298367 inwoners. Voor de verkiezing van leden der Provin ciale Staten wordt de Provincie Utrecht ingedeeld in 3 kieskringen (thans 6 districten). De kieskring Amersfoort omvat de Ge meenten Amersfoort, Hoogland, Bunschoten, Eemnes, Baarn. Soest, Leusden. Stoutenburg, Renswoude, Amerongen, Woudenberg, Vee- nendaal, Rhenen, Leersum. Maarn, Langbroek, Wijk bij Duurstede, Cothen. Werkhoven. Odijk, Rijsenburg, Driebergen, Doorn, Zeist en Bunnik, met 102 800 inwoners (Hoofd bureau gevestigd te Amersfoort). De leden der Provinciale Staten treden den laatsten Dinsdag van Juli tegelijk af en zijn dadelijk herkiesbaar. Zij worden voor vier jaar gekozen (volgens de geldende Grondwet wor den zij gekozen voor zes jaar en treedt de helft om de drie jaren af). De candidaatstel ling is vervroegd tot den laatsten Dinsdag van Februari. De verkiezing van leden van den Gemeen teraad zal eveneens geschieden op den grondslag van evenredige vertegenwoordiging. De leden van den Raad zullen, naar voor gesteld wordt, zitting hebben voor zes jaren. In de Gemeenten boven de 15 000 zielen treedt een derde van hen om de twee jaren af, met den eersten Dinsdag van Sep tember, volgens een daarvoor te maken roos ter; in de overige Gemeenten (dus de kleinere, beneden 15000 zielen) zullen de Raadsleden oin de zes jaar tegelijk aftreden. De gewone tijd ter candidaatstelling voor de verkiezing van leden van den Raad is de tweede Dins dag van April; alsdan zullen candidaten ge steld worden ter vervulling van de plaatsen der leden, die met den volgenden eersten Dinsdag van September moeten aftreden. De Gemeente wordt volgens het ontwerp niet verdeeld In kieskringen. In verband hier mede wordt voorgesteld beperking van het aantal candidaten. Op éen lijst mogen ten hoogste vijf candidaten meer worden geplaatst dan het aantal te vervullen plaatsen bedraagt. Het is geenszins uitgesloten, dat ook bij evenredig kiesrecht de verkiezing tot geen strijd zal leiden en dus kan geschieden bij enkele candidaatstelling. Indien geen candida ten zijn gesteld of te weinig om alle plaatsen te vervullen, zal een geheel nieuwe candidaat stelling plaats hebben. Voor tusschentijdsche vacatures zoowel van de Tweede Kamer, de Provinciale Staten als den Gemeenteraad zal gekozen ver klaard worden de candidaat, die met het uit vallend lid voorkwam op de zelfde lijst en van de niet-verkozen candidaten dier lijst de meeste stemmen heeft behaald. Indien de lijst, waarop het uitvallend lid is gekozen, is uit geput, zal een regeling gelden, waarbij de plaats blijft aan een candidaat van de zelfde, althans van een aanverwante partij. Is dat onmogelijk, dan moet de plaats openblijven tot de volgende algemeene verkiezing. HERSTEL. Onder dezen aanhef schrijft de «Utrechtsche Crt.» De weekstaat der Nederlandsche Bank toont een bedrag vau 393 millioen aan be schikbaar goud. Herinneren wij ons goed, dan was dit cijfer cijfer in het begin van den oorlog 120 mil lioen. Toen hielden de menschen elk goudstukje vast en wilden ze geen bankbiljet in betaling ontvangen. Met 'n pak bankbiljetten in den zak kon men toentertijd in sommige plaatsen nog geen boterham koopen. Nu mag in gewone omstandigheden de Nederlandsche Bank niet meer dan 2>/2 maal zooveel bankbiljetten uitgeven, als ze goud in voorraad heeft. De goudvoorraad moet dan 40 pet. van het bedrag der uitgegeven bankbiljetten be dragen. Met 120 millioen aan goud mochten er dus voor 360 millioen aan bankbiljetten worden uitgegeven. Om te voorkomen, dat de uitgifte van bankbiljetten op een gegeven oogenblik zou worden stopgezet, heeft de wetgever de 40 pet. veranderd in 20 pet., zoodat er vijf maal meer bankbiljetten mochten worden uitge geven dan het bedrag van den metaalvoor- raad. Op dit oogenblik is de goudvoorraad 393 millioen. Er mag dus voor bijna twee milliard aan bankbiljetten worden uitgegeven. Er is slechts uitgegeven een half milliard. Dus ongeveer anderhalf milliard is er over. Wat 'n heel ander beeld van onzen finan- cieelen toestand is dit, dan in het begin van den oorlog vertoond werd. Toen moest de 40 pet. tot 20 pet. ver minderd, omdat men vreesde, dat de Ned. Bank den waarborg van 40 pet. niet zou kunnen handhaven. Nu bedraagt de goudvoorraad 393 millioen, Het bedrag der uitgegeven bankbiljetten 567 millioen. Dus is 72 pet. der uitgegeven bankbiljetten door goud gedekt. Noodig is slechts een dekking van 20 pet. Er is dus geen krimp. En men kan zeggen, dat de Nederlandsche financiën zich van den schok uit het oorlogs jaar 1914 volkomen hebben hersteld. In de Doopsgezinde kerk hier hoopt aan staanden Zondagochtend voor te gaan ds. Ten Cate. Burgemeester en Wethouders schreven aan den Raad De tegenwoordige scheiding van de straten Achter de Arnhemschepoortwal en Groote Haag is gelegen achter school A, dus feitelijk midden in een straat. Bij de vernummering van de in deze straten gelegen perceelen is dan ook de wenschelijk- heid gebleken om aan genoemde straten een meer natuurlijke scheiding te geven. Wij stellen U mitsdien "oor. deze straten nader te bepalen als is aangegeven in bijgaand concept-besluit. Het concept-besluit luidt: De Raad, enz., besluit de Alphabetische stratenlijst der Gemeente Amersfoort, bedoeld in artikel 1 der Veror dening, regelende de verdeeling der Gemeente, de nummering der gebouwen en de verplich tingen als inwoner, te wijzigen door de rich-

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1