ting van de straten Achter de Aruhemsohc- poortwal en Groote Haag te bepalen als volgt Achter de Arnhemschepoortwal loopende langs het plantsoen van de Utrecht- schestraat tot de Arnhemschestraat, Groote Haag loopende van Arnhemsche straat naar Kleine Haag. Gedeputeerde Staten hebben thans bij Proviuciaal blad no. 79 ter kennis van de Gemeentebesturen in deze Provincie gebracht de bedragen, waarop de jaarwedden der Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers van 65 der 7 2 Gemeenten met ingangvan 1 Januari 1916 nader door hun College onder Koninklijke goedkeuring zijn vastgesteld. Voor Amersfoort worden die jaarwedden thans f 4000, f 3500 en f 2900. Er is veel kans, dat de verkiezing voor de commissie uit ingezetenen voor de grens regeling tusschen Amersfoort en Leusden, welke op 9 November zou plaats hebben, niet behoeft te worden gehouden, omdat de Besturen der kiesvereenigingen morgen een gecombineerde vergadering houden, waarin men hoopt tot overeenstemming te komen over de 19 candidaten. De aandacht van belanghebbenden zij ge vestigd op de kennisgevingen aan het hoofd van dit nummer omtrent de cokes-levering aan niet-aangeslagenen in de plaatselijke Inkomsten-belasting en aangaande.de maxi mum-prijzen van levensmiddelen. Wat dit laatste betreft, kwam ons een geval ter oore waarbij een detaillist den maximum-prijs vroeg voor een half pond van zeker artikel en bovendien twee cent voor het stukje papier, waarin hij het bij aflevering wikkelde. Het wil ons voorkomen, dat dit toch niet geheel in den haak is. Op de lijnen der H. IJ. S. M. zullen de buurtverkeerkaartjes voortaan bestaan uit een terugreisgedeelte, dat ongeveer twee maal zoo groot is als het heenreisgedeelte. Zulks geschiedt opdat, bij gebruik maken op treinen waar deze kaartjes niet geldig zijn, dit onmiddellijk door het controleerend personeel kan worden opgemerkt. De tram vervoerde in October 7580 be talende passagiers, of 150 meer dan in October 1914 en ontving aan passage- opbrengst f 380.75, of f 12.90 meer, en in het geheel f407.12, of f13.33 meer- 1)e dagkilometeropbrengst was f7.29 24 cent meer. In Wijnmaand 1913 werden vervoerd 11 067 passagiers, waren de totale ontvang sten f619.49 en was dagkilometerop brengst f 111 o Aan het plaatselijk telefoonnet zijn thans aangesloten met no. 352 het bureau van het 25ste regi ment infanterie, Paulus Buys laan. no. 358 het garnizoens-bureau, Lange- gracht. Mejuffrouw Truus Ctaes werd toegelaten tot de schildersklasse aan de Rijks-academie van beeldende kunsten te Amsterdam. Mejuffrouw J. C. van Woudenberg behaalde de akte vrije- en orde-oefeningen der Gym nastiek. J. C. van Eijkelenburg is heden een kwart eeuw als steenhouwer onafgebroken in be trekking bij den heer R. van Dijk, Arnhem- Bcheweg. Generaal-majoor P. W. Weber, comman- mant der 4e divisie, zal weldra den dienst met pensioen verlaten. De electrische energie heeft hier een nieuwe toepassing gevonden in het nog steeds zich uitbreidend groot-bedrijf van de X. V. Graan handel en olieslagerij van J. van Vollenhoven*. Aan de Eem en hoog boven den Groote Koppel is thans een elevator gebouwd, waar de arbeid, vroeger verricht door een sterke ploeg lossers, nu wordt gedaan door een elec'romotor van 8 paardekracht. In zeer korten tijd en met nog geen tiende van de kosten wordt nu geheel mechanisch een schip gelost en, evenzeer langs mechanischen weg het graan gebracht naar die plaatsen op de reusachtige zolders waar men de partij wil bergen. Zoodra de overige werktuigen hier zullen zijn aangekomen en in werking gesteld, hopen we een beschrijving te geven van het auto matisch reinigen, wegen en ook weder laden. De firma H. Gerritsen en de heer Bloemen dal denken er thans óok over voor hun graan- pakhuizen en den oliemolen dergelijke eleva toren aan te schaffen. In de gisteravond onder voorzitting van den heer C. M. C rem er gehouden leden vergadering van de vereeniging Handels school voor Amersfoort en omstreken* werd de Begrooting voor 1916 vastgesteld op f '9 550- Feitelijk werd zij reeds vastgesteld in 1914, tegelijk met die voor 1915 ten einde, in verband met de splitsing van klassen, hoo- ger subsidie te kunnen bekomen van Rijk en Provincie, welke hoogere subsidie moest aangevraagd eer de Staatsbegrooting werd ontworpen. Aan Provinciaal subsidie werd daarop uit getrokken f -'550, zijnde 13 pCt. van de totale Begrooting. Gedeputeerde Staten namen in het vooijaar het standpunt in, dat de Provin cie niet hooger kan subsideeren dan tot 1 o pCt. en Provinciale Staten vereenigden zich met deze zienswijze. Hierdoor ontstond een min dere ontvangst van f 605, welke echter werd gecompenseerd tot een bedrag van f 450 docr de subsidiën, welke de Gemeenten Baarn, Soest en Woudenberg geven ten behoeve van de leerlingen uit die Gemeenten. I11 1916 zullen evenwel niet alleen de 2e en de 3e klacse. maar zal ook de 4e klasse moeten worden gesplitst, waardoor het totaal der uit gaven zal komen op f 20 600, zoodat stellig in 1917 zal moeten omgezien naar middelen om de tekorten op de vorige diensten tc dekken. Een gelukkig verschijnsel is, dat de post schoolgelden* dit jaa*- de raming heeft overtroffen. De Begrooting, reeds ingediend aan en goedgekeurd door den Minister van Binnen- landsche Zaken, werd nu ook door de leden vergadering goedgekeurd. Als leden der financieele commissie werden weder aangewezen de heeren jhr. S. M. van Reigersberg Versluys, Ed. van Vollenhoven en J. G. Fontein; als plaatsvervangend lid. de heer Frederiks. Hierna werd 7. d. of h. st. het Bestuur ge machtigd. in verband met de liquidatie der firma I.amaison Bouwer Co. die maat regelen te nemen, welke het in het belang acht van de vereeniging, die een tegoed had van f u83. Bij de nu volgende rondvraag bracht een lid ter sprake het schoolgebouw. De Voorzitter antwoordde, dat het Be stuur ten volle overtuigd is van den onvol doenden toestand daarvan, óok met het oog op de splitsing der klarsen. Men weet, dat het vraagstuk der schoolgebouwen in het alge meen in studie is bij het Gemeentebestuur. Misschien komt men tot een oplossing. Maar is het geen zaak van den middenstand die toch het a'iergrootste belang heeft bij deze vakschool dat hij het Bestuur in staat stelt, betere lokaliteit te vinden? En óok, toont de middenstand wel voldoende zijn belangstelling; de ledenlijst wijst dit niet uit. Het lid, dat deze zaak ter sprake bracht, meende, dat niet onwil, doch laksheid oorzaak is, dat zoo weinig middenstanders het Handels onderwijs hier steunen. Spr. verwachtte veel van een krachtige propaganda, zelfs met huis bezoek, en verklaarde zich bereid, daarbij mee te helpen. De Voorzitter nam gaarne nota van deze toezegging. De heer Peper, Directeur der school, deelde mede, dat de school thans 13S leerlingen tèlt, verdeeld over 6 klassen. De vergadering werd hierna gesloten. Een vriendelijke hand scbreef ons verleden week toen de Vroedschap aan het woord was en er, zelfs met bijbladen, voortdurend plaats te kort kwam omtrent de jongste openbare vergadering der plaatselijke afdeeling van den Nationalen Bond van handels- en kantoorbedienden »Mercurius» De vergadering was slechts matig bezocht. De kantoorbedienden zien over het a'gemeen het nut en ook de noodzaak van vakorgani satie nog niet in. De heer Bakker, uit Rot terdam, heeft dat noodzakelijke Dinsdagavond nog eens duidelijk uiteengezet en daarbij o.a. gewezen op slechte kantoorlokalen en over- matigen arbeidsduur, omtrent weike punten nog geen wettelijke bepalingen zijn vastge steld. terwijl hij meende, dat, wat de salarissen aangaat, wel iedere kantoordediende weet, dat deze op de meeste kantoren veel te wenschen overlaten, terwijl in het zelfde gebouw de andere werknemers wel worden beschermd door Arbeidswet, enz. Spr. gaf een sterk voorbeeld uit Amersfoort zelf. Ten gevolge van de uiteenloopende posities en salarissen is een organiseeren van handels- en kantoorbedienden niet gemakkelijk, maar ook deze categorie van arbeiders wordt nu ten slotte toch óok wakker. En dan, de handels- en kantoorbedienden staan toch niet te hoog voor vakorganisatie? Er bestaan toch ook organisaties van bijv. advocaten en dok ters. Staat de kantoorbediende daar boven Aan de hand van verschillende instellingen van den Bond werd het nut van organiseeren nog meer door spreker in het licht gesteld. De gezamenlijke instellingen keerden de laatste 5 jaren uit ruim f 40 000. Verder werd gewezen op de vacantie (14 dagen) en de vrije Zaterdagmiddag-actie. Ook hiermede behaalde de Bond al meer en meer succes. Dan kwam nog ter sprake het han delsonderwijs en de belangstelling, welke daarvoor ook te Amersfoort reeds is opgewekt. Ten slotte wekte spreker op, door toetreden of door doen toetreden den Bond sterker te maken. Waar in zijn betoog nergens was uitge komen, dat de vakvereeniging op een bepaald godsd'enstig of politiek standpunt moet staan, blijkt wel, dat het neutrale standpunt het juiste is, omdat dan voor alle bedienden kan worden opgetreden. Xa de pauze kwam de heer Timmcrs, Bestuurslid van den Algemeenen Bond in debat. Deze was teleurgesteld, dal de neutraliteit niet meer verdedigd was, aangezien hij juist dit standpunt wilde aanvallen. Het betoog betreffende het organiseeren op zichzelf kon spreker onderschrijvenalleen zou hij willen opwekken.tot aansluiting bij »De Algemeene* welke, uitgaande van het idee. dat de belan gen van den bediende lijnrecht staan tegen over die van den patroon, staat op het stand punt van den klassenstrijd. Alleen door op dit standpunt te staan, acht spr. een verbete ring van de positie mogelijk. Hij houdt niet van lang en breed onderhandelen met patroons, maar wil in de organisatie van kantoorbedien den de zelfde wapens gebruikt zien als in de andere arbeiders-organisatiesal was het ook de staking, welke maatregel door «Mercurius* volgens spreker, wel nooit zal worden toe gepast. Spr. vond in de aanhaling van het handelsonderwijs weer de tradition eele gelegen heid om »Mercurius« te beschuldigen van „geld in den zak steken" omdat op de begroo ting altijd een post voorkomt als batig saldo van de examens den Federatie van handels- en kantoorbedienden-vereenigingen in Neder land. De heer Bakker beantwoordde debater en verdedigde nogmaals de neutraliteit, daarbij er op wijzende, dat de Algemeene* wel eens stakingen heeft georganiseerd ten gevolge waarvan de toestand zoo niet minder dan toch zeker niet beter is geworden, terwijl »Mercurius«, bijv. door onderhandelen met patroons, verschillende misstanden reeds wèl verbeterde. Ook de aanval op het batig saldo betref fende het handelsonderwijs werd afgeslagen. Natuurlijk; de «Algemeene* zorgt niet voor handelsonderwijs en dat dit onderdeel van >Mercurius< gunstige resultaten afwerpt, hin dert. Inderdaad, vervolgde spr., is er jaarlijks een batig saldo. Hoe ontstaat dit De exami nandi zijn niet allen lid van een bij de Fede ratie aangesloten vereeniging, De leden van deze vereenigingèn genieten een zeer belang rijke reductie (circa 50 pCt) op de examen- en diploma-kosten. Zoodra nu alle personen, die examen doen menschen dus, die alleen gebruik maken van het goedkoope onderwijs van de vakorganisatie of van het diploma lid van een der vakvereenigingen worden, zal dit batig saldo verdwijnenbovendien ont vangen de afdeelingen subsidie van de te houden cursussen, omdat dikwijls sprake is van een tekort, en ten andere laat Mercurius* telkens eenige leden gratis* examen doen. Na nogmaals tot toetreding te hebben op gewekt, sloot de Voorzitter de vergadering, In het vorige nummer namen we uit de »Staatscourant* over de namen der leden van de Rijks-commissie van toezicht der pas op gerichte Eler-vereeniging. Deze bestaat uit de V. P. N., de drie Bon den van eierhandelaren, en de groote V. P. N.- verkoopinstellingen te Leeuwarden en te Roer mond, en adviseert de Regeering omtrent de maatregelen zoowel ten behoeve van den uit voer als voor de distributie in het binpenland der eieren. Voorzitter is voorloopig de heer V. V. R. Croesen, Voorzitter der V. P. N. Secretaris de heer H. 13. Beaufort, de con sulent, die door den Minister van Landbouw tevens is belast met het afgeven der consenten. De uitvoer van eieren is in bepaalde mate toegestaan elke exporteur moet een deel van zijn eieren beschikbaar stellen voor binnen- landsch gebruik, welke eieren door de Eier- vereeniging als Regeerings-eieren worden ge veild op da V. P. N.-veilingen te Amsterdam en te Rotterdam en wellicht weldra ook op de Centrale eierveiling te Amersfoort. Om te voorkomen, dat deze eieren weer worden uit gevoerd, worden ze afgestempeld met een ring. Wie zulke eieren zou trachten uit te voeren, verliest onherroepelijk zijn consent. De heet1 F. B. I.öhnis, Inspecteur van den Landbouw, schrijft in het jongste nummer van het V. P. N.-orgaan In het Septembernummer der V. P. N. komt, onder het hoofd »De uitvoer van pluimvee*, de volgende zinsnede voor, die mijn bijzondere aandacht heeft getrokken «gezien de zooeven genoemde cijfers van 3000000 zal het ieder duidelijk zijn, dat Nederland pluimvee moet uitvoeren, daar, afgezien van het feit dat de bevolking hier te lande weinig of geen hoenders gebruikt, bet vrijwel onmogelijk zou zijn, dit groote aantal, dat in hoofdzaak in een tijdsverloop van vier maanden, Juli, Augustus, September en October, aan de markt komt, te veror beren*. Wat mag toch wel de reden zijn, dat in Nederland zoo weinig hoenders worden ver orberd? Geldelijke bezwaren kunnen daarbij geen rol spelen, want in het zelfde artikel wordt er op gewezen «dat een kippenboutje -belangrijk lager in prijs is dan rund- of var- kensvleesch. Zware oude hoenders, 3 a 4 pond schoor., worden niet hooger betaald dan f 1.30 a f 1 40; toch worden ze in ons land blijkbaar weinig gebruikt*. Het is bekend, dat het zelfde verschijnsel zich ook met andere in Nederland geprodu ceerde voedermiddelen voordoet Schapen- vleesch wordt door den middenstander en de arbeiders "bijna niet gegeten en met vcrskhil- lende soorten visch was dit tot voor korten lijd óok hel geval. Sleur en onbekendheid spelen hier waarschijnlijk een groote rol. Het komt mij voor, dat het op den weg zou' liggen van de V. P. N de vraag onder de oogen te zienWat is de oorzaak, dat 111 Nederland zoo weinig wordt gebruik gemaakt van hoendervleesch als voedsel, en welke maatregelen zouden genomen kunnen worden om daarin verbetering te brengen? Zooals bekend, heeft de Visscherij-inspectie dit vraagstuk, wat het vischgebruik betreft, ter hand genomen en naar het schijnt tot een goede oplossing gebracht. Het komt mij wel gewenscht voor, dat ten opzichte van het hoendergebruik het Bestuur van de V. P. N. dit vraagstuk óok eens nader onder de oogen ziet. De huismoeders kunnen, in afwachting daarvan, reeds hun voordeel doen met dezen wenk. Gelijk bekend, is het V. P. N,-magazijn hier, waar óok slachtkippen worden verkocht, per telefoon aangesloten onder no. 279. Het schouwen der eieren aan de Centrale eierveiling geschiedt thans middels electrisch licht. Voor witte eieren heeft men drie, voor bruine vier of vijf lampen. De ver .inging van de overigens zeer inge nieus aangebrachte gasgloeilichten is een enorme verbetering. De schouwers hebben geen last van de warmte; er is geen gevaar dat de gloeikousjes breken; de doorstraling is natuurlijk veel intensiever; enhet electrische licht blijkt goedkooper dan het gas licht was. Het minste gebrek aan een ei wordt nu onmiddellijk gezien; een groote luchtbel,die er op wijst dat het ei niet meer zoo versch is; een met het bloote oog nog onmerkbare kneuzing van de schaal; een vlekje in het ei, of wat dan ook, wordt dadelijk bespeurd. Twijfelen de schouwers, dan bekijken zij het ei nog even door den mede electrischen schouwer, die slechts éen ei kan bevatten, terwijl de gewone schouw geschiedt voor gewoonlijk 300 eieren te gelijk. Wie met den stempel van onze veiling gewaarmerkte eieren koopt, kan er dus zeker van zijn, dat hij puike waar krijgt. Het eerste elftal van Quick krijgt Zondag hier te gast Daventria uit Deventer. Notaris Bolk heeft weder een gedeelte van het groot-grondbezit Hoevelaken verkocht; thans de hofsteden >De Glint*, groot 18.05.44 H.A., voor f25400; «De l.agenbrink*, groot 14.76.08 H.A., voor f 8000 en het bouwland, weiland en hakhout van die plaats voor f 7200; en «Hoeve Weldam*, groot 19.43.65 II.A., voor f 22900; benevens 12 kleinere hofsteden, groot 1 tot 3.5 H.A., voor samen f 45 200; samen dus voor bijna f 89 000. Naar de kaasmarkt werden Maandag aan gevoerd 14 wagens met 9700 pond kaas. De prijs was '>o tot 75 cent. De handel was zeer gering. Gedurende November is de levering aan het garnizoen opgedragen vanaardappelen aan firma Fransen, te Zeist, voor f2.59 per ILL.rundvleesch aan firma Van Dan, te Utrecht, voor 78 cent per K.G.; brandstoffen aan Ph. M. Putman, hier, voor f1.48 per 100 K.G. steenkolen, 78 cent per H L. cokes, f5.30 per 100 bos hout en 24.5 cent per 100 vuurmakers. Aan het hoofdbureau van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen twee pakken spijkers en een kruiwagen, op den openbaren weg gevonden. De telefoonwerker M. N,, van hier, In dienst van de N. C. S„ is te Oldebroek uit een telefoonpaal gevallen. Met zwaar gekneusde knie en gebroken polsen is hij per zieken auto naar zijn woning hier overgebracht. Den 22 November zal voor de Arrondis- sements-rechtbank te Utrecht dienen de zaak tegen den op 25 Augustus aan den overweg bij het Stort dienstdoenden over weg wachter, beschuldigd van het veroorzaken van den dood door schuld. Doe wat lof- en dankenswaard is; maar doe het niet ter wille van lof of dank. TTit den Omtrek Het hulppost- en telefoonkantoor te Ach- teveld is gister in gebruik genomen. De heer H. A. Schuurs, te Baarn, hoopt 7 dezer zijn honderdsten geboortedag te her denken. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp 18. Oudheidk. museum Flehite. Dinsdag Theosofische leeszaal. Vrijd. tot Dond. Bioscoop I.angestraat Zat. tot Maand. Bioscoop «De Arend*. 5 Nov. MiddensU.nds-glasverzekering. Hanze-afdeeling. Uitvoering D. M. V. 6 Nov. Theosofische lezing, N. J. Veen.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2