Zaterdag 6 November 1915. AMERSF00RT5CEE r No. 8643. 66e Jaargang. 'BIJBLAD. DULLAERT Co. JS-AJETE DEPOSIT. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortscbe Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff' HOOFD-REDACTEUR F. J. IRSDER1ZS AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden/i.- franco per postƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigeninga- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1 5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZORTZGILACHT 9. Pos'bus 1 Telefoon Bij dit nummer behoort een KENNISOEVINÜKN. VERSTREKKEN VAN COKES. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat de prijs van cokes in hunne publicatie van 3 November 1.1 n.l. 50 cent per H.L., geldt voor o ngeklopte cokes. De prijs van parelcokes bedraagt 45 cent en van geklopte cokes 55 cent per H.L., aan huis bezorgd. Amersfoort, 5 November 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, Doeu te weten, dat de SCHOOLGELDKOHIERKN betreflende bet Gymnasium, de Hoogere bur gerschool en de openbare Lagere scholen A, B, C, enz. over bet dienstjaar 1915/1910, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in af schrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing liggen. Amersfoort, 4 November 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 264 der Gemeentewet, Doen te weten, dat het 2e suppletoir kohier der Inkomstenbelasting over het dienstjaar 1915, goedgekeurd doo: Gedeputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing ligt. Amersfoort, 5 November 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door de firma ENGELSMAN DE VRIES iugediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van een brandvrij gebouw ter vervaardiging van lederlijm en parfumerieën, in het perceel alhier gelegen aan de Bolder- straat, bij het Kadaster hekend onder sectie E, Nos. 933, 934, 935 en 986, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Vrijdag den 19 November aanstaande, des voormiddag» te half elf uien, gelegenheid ten Raadhuize wordt ge geven om, ten overstaan van het Gemeentebe stuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 5 November 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De strijd om het bestaan. Wij beleven een ernstigen tijd, die moei lijk wordt doorgemaakt en aan ieder hooge eischen stelt. De stijgende prijzen der levens middelen vragen veel overleg men wil zoo graag blijven wonen en leven, zooals men dat gewend is, en toch, men moet alles eenvoudiger inrichten dan men tot nog toe deed. In menige huishouding wordt dan ook afgeschaft alles wat weelde heet; nu, weelde is ook geen behoefte en kan gemist worden. Een eenvoudige degelijke voeding doet een mensch gezond en krachtig blijven, en waar het eenvoudige maal wordt gebruikt met blijmoedigheid en dankbaarheid, omdat het noodige gelukkig nog niet gemist behoeft te worden, daar zal de duurte nog geen wan klank doen hooren, al vraagt zij van man en vrouw menige zorgvuldige en ernstige overlegging. Doch die tellen zij zoo zwaar niet, wanneer zij hun gezin maar behoor lijk kunnen voorzien van hetgeen het noodig heeft om gezond en flink te zijn. Integen deel zij gevoelen zich gelukkig, aan de behoef ten der hunnen te kunnen voldoen. Of de jongere huisgenooteu begrijpen, wat het voor de ouders zeggen wil, te voorzien in al de behoeften, die het hebben van een gezin meebrengt? Ik kan die vraag slechts met een andere beantwoorden, en wel met deze: zijn wij. ouders, over 't algemeen niet te zeer bereid, onzen kinderen onaangenaamheden te be sparen en het hun beter en overvloediger te geven dan onze beurs eigenlijk wel toelaat; voeren wij daardoor de begeerten en wen- schen der kinderen niet te hoog op;dw. z.: laten wij die wenschen niet te zeer den vrijen teugel? Wij volwassenen, die onze ervaringen in en door het leven hebber, opgedaan, moeten het ons immers tot plicht stellen, op grond van onze ervaring de kinderen te wijzen op hetgeen het leven hun kan brengen; hun duidelijk te maken hoe er eenmaal een tijd komt, waarin zij voor zich zeiven moeten zorgendat de vervulling hunner wenschen van hun eigen vlijt, van hun eigen arbeid zal afhangen; dat de strijd om het bestaan voor de meeste menschen moeilijk en zwaar is; en dat, hoe minder men begeert, men des te minder ontbeert. Wij leven in het heden, maar, met de herinnering aan het verleden, richten wij het oog op de toekomst, die behoort aan het jonge geslacht. Het is onze heilige plicht er voor te zorgen, het mogelijk te maken, dat die toekomst gelukkig en hoopvol zal zijn. Het willen hebben en genieten van alles wat te genieten valt, vervult de jongelui maar al zeer. Die zucht tot bezit, tot allerlei genot neemt telkens grooter omvang aan, en, wordt zij niet tegengegaan, dan voert zij niet alleen tot ontevredenheid, maar ook tot ongeschikt heid om de plichten te vervullen, die het leven meebrengt. I-aten wij dus onzen jongelieden vroeg inprenten, geen begeerten te koesteren, waar aan wij niet kunnen voldoenlaten wij hen niet besparen de moeilijke les te leeren, te ontberen wat niet toegestaan kan worden. En daarbij, la*en wij hun den weg wijzen om genoegens, die niet voor hen passen, te vervangen door andere, die zij zelf zich kunnen verschaffen en die kunnen meewerken om hun geest te ontwikkelen, hun karakter te vormen en hun hart te veredelen. In alle stinden vindt men onder de jon gelui een giooten trek naar genot, naar uit huizigheid. Er wordt slechts geleefd voor het tegenwoordige; de toekomst wordt nog zoo heel ver geacht. Zoo verloor de Nutsnaaischool te Akkrum een groot gedeelte harer leerlingen, omdat de meisjes liever gingen naar de dansles. Kan men het begrijpen, dat de ouders daarin kunnen meegaan en hun dochters toe staan hun drang naar genot te volgen, in plaats van ben te noodzaken, de gelegenheid waar te nemen om het gebruik van naald en draad grondig te leeren en zich in een arbeid Commanditaire UI A Bankveroezxiging li- L. r\ AMERSFOORT L-angegraolit BO Scherpenzeel Soest. Tol. Intero. 888 Lips sineltproefvrije kluis. Nieuwste eonstruetie. te bekwamen, waarin ieder meisje, iedere vrouw bedreven moet zijn, wil zij zich ooit de zorg voor een huishouden toevertrouwd zien. En dat in dezen tijd, nu de strijd om het bestaan lang niet gemakkelijk is; nu de inkomsten soms beneden de uitgaven blijven, nu de vrouw al haar vernuft en vindingrijk heid moet te hulp roepen om de inkomsten zót» te besteden, dat de voeding degelijk blijft en de toon in de huishouding er niet onder lijdt, wanneer de extra's van vroeger uitblijven, wanneer voor genoegens buitens huis geen uitgaven kunnen gedaan worden. In zulke dagen moet de vrouw zich kloek toonen, bewijzen, dat zij weet met weinig toe te komen, maar dat weinige weet te kruiden met liefde, en opgewektheid en blij moedigheid in haar gezin doet wonen. Met een hartelijk welkom begroet zij haar man bij zijn thuiskomst; met vriendelijken blik en blijden lach worden de kinderen ontvangen een rustig, aangenaam gesprek geeft een huiselijke gezelligheid aan den maaltijd. En is de man weer naar zijn arbeid en zijn de kinderen naar school, dan voelt zij, bij het hervatten van haar werk, welk een heerlijke taak haar ten deel is gevallen, nu zij zoo- velen aan haar zorgen ziet toevertrouwd, voor wier wel en wee zij verantwoordelijk is. Dat is de grootste voldoening voor het hart der vrouw, die haar allerlei ontberingen en opofferingen van haar eigen ik voor niets doet tellen, mits die aan haar gezin ten goede komen. Dat is ook een les, die onze meisjes ernstig moeten leerenzij zouden betere vrouwen worden wanneer zij meer overnamen van hun onbaatzuchtige moeders. Toch moet mij dit van het hart: zouden die moeders niet vaak al te onbaatzuchtig zijn en »ja« op uitgesproken wenschen zeg gen, waar een stellig »neen« het antwoord had moeten zijn De moeders zijn immers verantwoordelijk voor het geluk hunner dochters; en waar de moeder zelve haar hoogste geluk heeft gevonden in het vol brengen harer plichten, in het geheel en al geven van zichzelven, daar mag zij, door onverstandig toegeven aan de wenschen harer dochter, het geluk van deze niet tegenwer ken, ze niet berooven van hetgeen voor haar zelve het grootste geluk uitmaakt. Wij ouderen moeten op de toekomst zien, die voor de jongelui zoo gelukkig mogelijk maken, en daarom de kracht en den moed hebben, hun te groote wenschen onvervuld te laten en hen te brer8on tot het besef der plichten, waarvan de vervulling tot een zegen kan worden voor hun eigen leven en dat van anderen, A. I.—S. Wegens het af ver ven der banken in het kerkgebouw aan den Zuidsingel zal daar morgen geen godsdienstoefening worden ge houden. doch zullen in de Gereformeerde kerk aan de T.angegracht des ochtends twee diensten plaats hebben. De kiesvereenigingen zijn gisteravond tot overeenstemming gekomen wat aangaat bet stellen der 19 candidaten voor de grens wijziging. Aan de Gemeente worden dus bespaard de arbeid en de kosten voor een verkiezing aan de kiezers, een gang naar de stembureaux aan de leden dier bureaux een vervelende en vrijwel nuttelooze zitting. Tenzij alsnog de eene of andere combinatie uit louter dwarsheid aanstaanden Dinsdag andere candidaten stelt. De gewijzigde schooltijden ter besparing van kunstlicht zullen 15 November aanvangen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt hedenavond een openbare vergadering ten Raadhuize. De heer H. Turkstra behaalde de Lagere akte Wiskunde. Mejuffrouw C. BollemanVan Koot lega teerde aan de plaatselijke afdeeling van het Ned. Bijbel-genootschap 1 100 en een gelijk bedrag aan de diaconie der Ned. Hervormde gemeente. Ook generaal-majoor H. Oolgaardt, inspec teur der bereden artillerie, zal weldra den dienst met pensioen verlaten. Bij het successievelijk betrekken van het kamp op de Vlasakkers gingen op éen na de zoetelaars mede met de onderdeelen, die uit het tentenkamp aan den Leusderweg werden overgebracht naar het barakkenkamp aan het einde van de Wuytiers-laan. Nu er geen concurrentie meer was, achtte de man zich gerechtigd, de prijzen te ver- hoogen. De in het kamp achtergeblevenen ver zetten zich daartegen en bij den hieruit ont- stanen twist moest de inventaris dercantine het ontgelden. Drinkt melk!< is de titel eener brochure, welke thans nu de melk zoo ongewoon duur wordt is uitgegeven door der Bond van melkveehouders in Nederland en waarin wordt gewezen op goede melk als uitstekend voedingsmiddel. Er wordt onder meer in aangetoond, dat éen Liter melk, zelfs van 15 cent per Liter, in staat is. aan het lichaam meer voedsel te geven dan zeven eieren, dan een Kflo vet rundvleesch of anderhalf KUo mager varkens- vleesch. Ook wordt gewezen op de zeer hooge voedingswaarde van tapte- of onderineik en van karnemelk en dat volgens gezaghebbende verklaringen melk tegelijk is spijs en drank, vleesch en brood, verkwikking en genees middel voor jong en oud. gezonden en zieken. (Vervolg zie Bij blad

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1