Tweede Blad Araersfoortsülie Courant Gemengd Nieuws. van de No. 8643 uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 6 NOVEMBER 1915. Frans Holst, hier bekend door zijn werk verleden jaar op de tentoonstelling door ge ïnterneerden gehouden in „Atnicitia», stelt volgende week pastels, teekeningen, enz. ten toon in den kunsthandel van den heer J. G. Fontein, aan de l.angestraat. Men zie de advertentie in dit nummer. De uitvoering ten hate van het plaatselijk steun-comité en het sanatorium-fonds van »Ons Belang», gisteravond gegeven door de onderoflicicrs-vereeniging »D. M. V.«, is uit stekend geslaagd. Evenals bij de groote repetitie, toen het garnizoen tegen verminderden prijs toegang had, was de groote zaal van >Amicitia< tot in de uiterste hoeken gevuld niet een zeer dankbaar publiek. Opgevoerd werden >Onteerd«, tooneelspel in bedrijven, en «Patiënt en arts», komische scène, terwijl muziek-, gymnastiek- en scherm- nummers ter afwisseling werden gegeven. De zeer goede voorbereiding verdient ten volle het volkomen bereiken van het ge stelde doel. Ten bate van het steun- en voedings comité in België, ten behoeve waarvan deze week reeds de verkoop van prentkaarten op straat geschiedde, zal morgen acht dagen in »Atnicitia< door Belgische geïnterneerden een groot militair assaut worden gegeven, waarbij symphonie-orkest en zangvereeniging zullen meewerken. Aanstaanden Donderdag geeft het A. D. C. in het bioscoop-theater aan de l.angestraat een invitatie-avond, uitsluitend toegankelijk voor het garnizoen. Er zullen twee voorstellingen worden ge geven. De plaatselijke afdeeling van den »Angob« is opgeheven. Strikt genomen had de feestvergadering der plaatselijke Hanze-afdeeling, welke gister avond werd gehouden onder voorzitting van den heer J. Bun nik, moeten plaatshebben op [6 October, den naamdag van den H. Gerardus Majella, den schutspatroon, doch het Bestuur slaagde er niet in, eerder een spreke'r van grooten naam te krijgen. Eer mr. A. baron Van Wijnbergen, onder meer lid van de commissie voor de Midden stands-enquête, kon tegenwoordig zijn, wer den de'gewone zaken in behandeling genomen. De notulen van 24 Juni werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den 2e Secretaris, den heer L. J. Hemels; vervolgens werden nieuwe leden geïnstalleerd, waarbij de Voorzitter er op wees, dat het niet alleen voldoende is, dat de contributie trouw wordt betaald, doch dat het bovenal plicht is, te contribuceren aan den arbeid iler afdeeling, óok door trouw de vergaderingen te bezoeken. Hierna bracht de heer Laurens J. l.uycx verslag uit over de hier op 1 Juli gehouden jaarvergadering van den Bond in het aartsbisdom Utrecht Spr., wien terecht hulde werd gebracht voor zijn keurig verslag, deelde aan het eind daarvan mede, dat, na den gemeenschappelijken maaltijd, in den prachtigcn zomeravond een rit werd gedaan door den nieuwen uitleg der stad, waarbij de afgevaardigden een zeer gunstige» indruk ^kregen van Amersfoort als woonplaats. Naar aanleiding van ingekomen stukken werd besloten, de wegens dienstplicht onder de wapenen zijnde leden niet te doen con tribuceren en ben tijdelijk te ontslaan van hun verplichting om de vergaderingen bij te wonen. De Statuten, enz. van de onderlinge (Bonds) brand-assurantie zijn r.og in studie bij het Bestuur, dat werd gemachtigd, ten deze -e beslissen. Het antwoord wordt ingewacht vóór 1 December. Ten slotte was ingekomen van het Bonds- hestuur de volgende mededeeling: liet Bestuur van »de Hanze», Bond van K. K. middenstandsvereenigingen in het aartsbisdom, heeft de eer het volgende onder de aandacht van alle R.K. middenstanders, georganiseerde zoowel als niet-georganiseerde, te brengen. De lang verbeide wct-Aalberse, tot be strijding der oneerlijke concurrentie in ons maatschappelijk leven, heeft haar zegenrijke werking aangevangen. Er dreigt echter een gevaar, n.l. dat velen bij elk geval van vermeende oneerlijke con currentie een klacht zullen indienen. Een gevolg hiervan is, dat in vele geval len zaken worden aangebracht, die niet als oneerlijke concurrentie - al of niet in den geest der wet zijn te kwaliticeeren. Hierdoor kan deze voortreffelijke wet in haar toepassing in hooge mate worden ge schaad en als gevolg daarvan impopulair worden. Daarom worden alle middenstanders er uitdrukkelijk op gewezen, dat elk aan te brengen geval nauwkeurig moet worden geconstateerd, hetzij door onbetwistbare ge tuigen, of door photo's en dergelijke. Indien dan iemand voor zich overtuigd is, dat een geval van oneerlijke concurrentie vast staat, hij wende zich dan niet eigen machtig tot den rechter, doch zende zijn bescheiden aan hetBondsbestuur (adres: den Secretaris) die de zaak voorlegt aan een des kundige commissie. Wordt door deze de klacht gegrond be vonden, dan wordt van harentwege de over treder gewaarschuwd en zoo deze daaraan niet voldoet, wordt door het Bondsbestuur een aanklacht te bekwamer plaatse ingediend. Dit alles geschiedt zónder eenige kosten voor den inzender. In het belang van den eerlijk concurreefen- den middenstand verzoekt het Bondsbestuur ieder met aandrang, bovenstaande wenken ter harte te nemen en den aangewezen weg te volgen. Van het Bondsbestuur was nog ingekomen het bericht, dat tot propagandist van »De Hanze» is benoemd de heer Chr. J. Vrugt, te Leiden. Mr. A. baron Van Wijnbergen was inmiddels ter vergadering gekomen en had, na te zijn gecomplimenteerd, het woord ver kregen. Spr. had gemeend, de uitnoodiging, hier als feestredenaar te willen optreden, niet te mogen afwijzen omdat de middenstand meer dan tot nu toe gelijken tred moet houden met andere organisaties op ander terrein en omdat om een woord van dr. Schaepman te bezigen de middenstand »mannen noodig heeft; meer nog, helden». Een 20 jaar geleden bestond nog niets van het vele goede, dat we thans zien; óok niet de R. K. middenstands-organisatie. Dat deze is ontstaan en in zóo korten tijd zóo goed zich beeft ontwikkeld, geeft moed voor de toekomst. Het hangt van hen, die thans leven, af, of, door hun trouwe medewerking, die organisatie hecht zal blijven, gestaag zal groeien, voorspoedig zich zal ontwikkelen. De middenstand moet naar voren gebracht niet door een dolzinnig voorthollen, doch met juiste bewaring van het goede even wicht, bewaring van liefde tot den even- mensch, bewaring ook van een hechte organisatie. Daartoe moet ieder lid het zijne doen om het geheel vooruit te brengen. Maar óok moet iedere middenstander daartoe meewerken. De onverpoosde activiteit in de organisaties van de werklieden en van de boeren zij den middenstanders een voorbeeld, opdat niet klinke het: telaat, door eigen schuld. De middenstand behoeft geenszins te komen in het gedrang, als allen die er toe behooren zich maar aan gorden en arbeiden vo.or hun stand. Doch de meer voornamen, de hoogeren, willen niet meedoen. Spr. acht dit een groote fout, al is ook waar te nemen het verblijdend teeken, dat thans is tot stand gekomen een Vereeniging van R. K. werk gevers. Spr. meent intusschen, dat zij daar mee niet kunnen volstaan, doch dat zij behooren mee te doen aan de zuivere mid denstands-actie. Al achten zij zichzelven wellicht daarvoor te hoog, zij zijn midden standers. Waar blijft dan de hooggeroemde solidariteit? Is het niet op de eerste plaats hun plicht, hun stand vooruit te brengen? Ook de menschen van groote zaken behooren thuis in den middenstand en behooren zich dus aan te sluiten bij de middenstands-ver- eeniging. Een andere fout is, dat het middenstands- crediet niet stevig is gefundeerd. Daarop mag niets af te dingen zijn en aan het hoofd der crediet-instellingen moeten staan eerste- klasse menschen met eersteklasse salarissen. Een derde belangrijk punt vormen de vak- afdeellngen, de gilden, waarmee het hier te lande over het algemeen nog maar sober is gesteld. Een vierde zaak van gewicht is het mid denstands-onderwijs, opdat de noodige kennis kan worden verworven op zakenterrein. Eerst thans is ingediend een ontwerp voor vakonderwijs, iets van het allerhoogste belang voor den middenstand, die, in afwachting van dc tot stand koming van dit onderwijs vol gens de wet, zelf moet oprichten ontwikke lingscursussen. waar de practische vakkennis kan worden voltooid en geschraagd door juiste theoretische kennis. Daarom >k zijn van zoo groot belangde jeugd-org misuties. Veelal wordt het voort- ge/et onderwijs na de l.agere school In de patronaten gevolgd door kinderen van arbei ders. De jeugdige middenstanders hebben ander onderwijs van noode en voor hen vorme men burger-jongelingenvereenigingen, of hoe men ze ook wil noemen. Op de meeste plaatsen heeft men dit nog niet ingezien; Amersfoort is echter rfeeds een jeugd-orga- nisatie rijk en daarmee wenscht spr. het hartelijk geluk. Van liever lede, eindigde spr., komen de gewone toestanden terug; laat ons dan vol komen gereed zijn, opdat wij den komenden feilen strijd goed toegerust kunnen aanvaarden. De Voorzitter dankte den feestredenaar en gaf de verzekering, dat zijn woord niet tevergeefs zou zijn gesproken, doch rijke vruchten zal afwerpen. Spr. deed vervolgens mededeeling omtrent de jeugd-organisatie, die onlangs In werking is getreden en thans 15 leerlingen heeft, bijna allen zoons van Hanze-leden. die 's Zondags anderhalf uur op godsdienstig en maatschap pelijk gebied worden ónder .vezen door zeer uitstekende jonge krachten. Hierna bracht hij ter sprake den cursus in Boekhouden, In «menwerking met «Handel en Nijverheid» op te richten. Den prijs van f8 voor den geheelen cursus van 16 leasen vonden Hanze-leden echter te hoog het Bestuur Is dat volstrekt niet met hen eens en midderwijl bood een bevoegde zich aan om eveneens i(> leasen te geven voor f2.50 in totaal, waarna reeds 1 o leden zich opgaven voor deelneming. Bij de nu volgende rondvraag bracht de heer L. Houbaer ter sprake de vereeniging «Handelsschool voor Amersfoort en omstre ken». Spr. herinnerde, dat haar schooi thans wordt bezocht door 138 leerlingen, doch dat het aantal leden is gedaald tot ongeveer 100. Neemt dit toe, blijkt dus het particulier initi atief, dan zal het Bestuur meer steun krijgen bij de aanvragen om subsidie van Rijk, Pro vincie en Gemeente nok voor verbetering van het schoolgebouw, dat te eenen male onvol doende is voor een zóo groot aantal leerlingen. De Voorzitter meende, dat alle mid denstanders lid zouden zijn van de vereeni- «Handelsschool». Eén rijksdaalder per jaar is toch beslist niet te veel voor een zóo uit nemend middenstandsbelang, dat immers geldt de toekomst van de jeugd, die in den bestaans- strijd zeer geducht moet zijn gewapend. Spr. spoorde de leden der Hanze-afdeeling aan, lid te worden van de vereeniging «Handels school». De heer Houbaer verklaarde zich bereid, zitting te nemen in een propaganda-commissie, welke desnoods door huisbezoek het ledental zou doen toenemen. Er wordt veel gevraagd van den middenstand, voor tal van vereeni- gingen en onder allerlei vorm, maar voor de eigen kinderen en de eigen standsbe- belangen kunnen de middenstanders nooit genoeg doen. De Voorzitter achtte het beter, dat de vereeniging «Handelsschool» deze propaganda »zou voeren. Spr. erkende, dat persoonlijk bezoek veel nut zal hebben en beval de zaak nogmaals aan. De heer Houbaer bracht vervolgenster sprake het wetsontwerp waarbij in uitzicht wordt gesteld verhoogd briefport en vroeg of actie daartegen niet noodig is, nu reeds, opdat men niet te laat kome. Vooral op den middenstand zal deze verhooging drukken. De Voorzitter zegde overweging in het Bestuur toe en zoo noodig overleg met «Mandel en Nijverheid». Hierna werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. De vergadering van de middenstands-glas verzekering moest gisterayond weer worden verdaagd tot den igden. De aandacht zij er nog eens op gevestigd, dat volwassenen zich alsnog kunnen aan melden voor het volgen van den tuinbouw- wintercursus, die 's Maandagsavonds om half zeven wordt gehouden in de school aan de Beekstraat. Men talme echter niet langer; want dan komt men te veel achter. Immers de cursus is reeds aangevangen. Gelijk reeds meedeelden, ontvangt Quick hier morgen Daventria. H. V, C. gaat naar P. E. C„ te Zwolle. Van 15 tot en met 18 December wordt te Amsterdam gehouden een Congres voor watersport, waarbij onder meer ter sprake komt de zwemkunst, de in ons waterland veel te weinig beoefende sport. Het spreekt vanzelf, dat de Amersfoortsche zwemclubs in het programma worden ver meld onder de deelnemende lichamen, die het doel van het congres samenwerking voor en opheffing van de watersport na streven. De verkoop van het groot-grondbezit Hoe velaken, toebehoorend aan de familie Schim- melpenninek van der Oye van Hoevelaken en zich uitstrekkend over 204 H.A., dus meer dan de helft der Gemeente Hoevelaken, is thans geëindigd. De zeven veilingen hebben opgebracht ruim f 396 000, zoodat gemiddeld werd be taald 13 cent per vierkanten Meter. Naar de Centrale eierveiling werden deze week aangevoerd 7848 kipeieren, tegen 7772 in de zelfde week van verleden jaar. De kipeieren deden f 9.35 tot f u.to (tegen f 9.55 tot f 11). de eendeieren f 9.05 tegen f 10.50 (f 6.50 tot f 6.80). dc kalkoen eieren f 13 per honderd Jonge hanen golden 66 tot 77 cent (50 tot 60), kippen 36 tot 60 cent (41 cent) per Kilo. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer W. A. van den Bovenkamp, IJtrechtschestraat 12, telefoon 63. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk tien minuten over half vijf, die van de overige voertuigen uiter liik*tien minuten na vijven zijn aangestoken Aan het hoofd-bureau van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen een damesbond en een schoen, op den openbaren weg gevonden. Door de politie is tegen verschillenden proces verbaal opgemaakt wegens het zonder nood zaak op een rijwiel rijden op een trottoir en wegens het rijden met een rijwiel over het brugje bij de Van Asch van Wijck-straat. Aan de bierbrouwerij werd eeti koperen afsluitkraan gestolen. De heler zit thans in voorarrest. De heer C. J. van Dortb, adjunct-inspecteur van Bouw- en wouingtoezicht. keurde dezen zomer een partij baksteen af. Een graankoopman uit Ueusden verzocht hem, de partij goed te keuren, opdat zijn pakhuis eerder zou gereed zijn. De heer Van Dorth verwees hem naar den Inspecteur, den heer Schulte Nordholt, die, zoo noodig een herkeuring zou kunnen doen. In stede daar van zond de koopman den heer Van Dorth een briefje met een bankbiljet van f23, ten einde dezen alsnog, in strijd met zijn ambts plicht, goedgunstig voor zich te stemmen. De zaak werd vervolgd en dc Ambtenaar van het Openbaar ministerie te Utrecht eischte thans een maand gevangenisstraf wegens poging tot omkooping van een ambtenaar De grens tusschen een optimiste en een pessimiste levensbeschouwing is dikwijls niet breeder dan een bankbiljet van 25 gulden. "Cit don Omtrek. Te Baarn worden pogingen aangewend tot het stichten van een Concert- en schouw burgzaal. Men rekent daarvoor f 85 000 noodig te hebben, te plaatsen in aaudeelen van f 1000 en f 500. Bij De Bilt (station) zal een Hervormde kerk verrijzen. Een particulier schonk daar voor reeds terrein. De pas opgerichte afdeeling Hoogland van »Het Groene Kruis» telt reeds 234 leden. Wie i.a 1 Januari 1916 zich aansluit, moet een maand lid zijn om te kunnen genieten van de voordeelen der afdeeling. dan wel een inieggeld beulen van f 10. De heer C. Guldensteeden Egellng. lid van den Centralen gezondheidsraad, sedert i38i Hd van den Gemcente'raad cn sinds 1894 Wethouder van Zeist, is daar Donderdag in den ouderdom van 64 jaar plotseling overleden De 6iate lijst van het Kon. nationaal steun comité heeft aan bijdragen f 1 907.85. In het geheel werd tot 17 October ont vangen f3 247417.33. Men wil weten, dat we een vroegen, feilen en langen winter te duchten hebben en leidt dit af uit de bijzonder vroege zomerstieeuw In het hooggel>ergte. bet plotseling ontbladeren der beuken reeds in dc tweede helft vu Augustus, het maken van gangen op de dub bele diepte door de veldmuizen, en den on gewoon vroegen trek der zwaluwen en wilde eenden. Sinds wanneer houdt men zangvogels Reeds de klassieke oudheids wist de zang vogels te waardeeren. maar als lekkerrij I.ucullus liet bijv. eens een schotel opdienen, die versierd was met de tongen van 5000 zangvogels. In Europa wordt het eerst van zangvogels gesproken in een Saksische kroniek van de 10e eeuw; hierin vertelt Widekind van Corvay hoe men valken africhtte om kleine vogels te verschrikken Deze dieren verborgen zich dan in het loof en waren zoozeer door vrees bevangen, dat zij zich niet meer konden bewegen en dan gemakkelijk gevangen konden worden. Ook hier ging de liefde voor dc zangvogels nog door de maag. Dc minnezangers dachten cr anders over; bekend is de verklaring van een hunner, dat een vrouwevoet pas mooi is, wannneor de holte van den voet plaats biedt voor een kleinen vogel. Dc eerste zang vogels waren de kanaries. In 1609 bood dc stad Bremen, uit dankbaarheid voor het plaatsen van een vuurtoren op het eiland Wangeroog, aan de gravin van Oldenburg een paar kanarievogels aan. Dit schijnen de eerste exemplaren te zijn van bet bccstj< dat zich thans als huisgenoot »Piet« beeft ingeburgerd.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 5