Stadsnieuws. Laatste Berichten. Bezuiniging. De «Haagsche Post» heeft, gelijk men weet, een prijsvraag uitgeschreven onder haar leze ressen over de beste voorschriften voor een zuinig huishouden. Uit de zeven antwoorden, die het weekblad in zijn nummer van 6 November bekend maakt, knippen wij de volgende «Tien Zuinig heids-Geboden» van mej. J. K„ te Den Haag. Zuinigheid betrachten, zonder een ander te benadeelen, kan men mijns inziens bereiken door het houden aan de volgende «tien ge boden» ie. Controleer zelf uw leveranciers. ze. Doe zooveel mogelijk zelf uw inkoopen. 3e. Koop vooral die levensmiddelen, welke onder Rijks-controle staan. 4e. Let op de maximum-prijzen der levens middelen. 5e, Koop uw levensmiddelen zonder luxu- euse verpakking. be. Eet voedzame spijzen, welke eenvoudig zijn te bereiden. ;e. Verspil uw gas en water niet. 8e. Controleer zelf uw personeel. 9e. Spiegel u, bij het voeren van uw huishouden, niet aan anderen. 10e. Leg een huishoudboek aan en houdt het bij. De echtgenoote van den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht is voor nemens. te beginnen met aanstaanden Donder dag, des Donderdagsnamiddags bezoek te ontvangen. De winterzitting der Provinciale Staten van dit gewest zal aanvangen op Dinsdag 7 December. In het vorige nummer deelden we mede, dat de gewijzigde regeling der schooltijden ter besparing van kunstlicht zal aanvangen op Maandag 15 dezer. Het gewone onderwijs wordt dan gegeven ir. de scholen A en B van 9 tot 12 en van 1.30 tot 3.30, in de overige scholen van 8.30 tot 11 en van 1.30 tot 3.30; het hand- werk-onderwijs van 11 tot 12 uur. Door een kabeldefect bij I.aren was Zon dagavond van 10 uur tot na middernacht ook hier het electrisch bedrijf gestoord. Het spreekt vanzelf, dat door de afwezigheid juist op den Zondagavond van de meest deskundigen aan de »Heemaf« het vrij lang duurde eer de reserve-kabel kon in dienst gesteld. De Zaterdagavond onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber gehouden 197ste openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werd bijgewoond door 4 leden en den Secretaris, den heer Hs. P. van Haselen. Met kennisgeving waren afwezig de heeren H. van Haselen en Hamers. De notulen van 11 September werden ge lezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris. De Voorzitter deelde mede,dat, behalve de gewone periodieken, waren ingekomen: een bericht uit .Vaarden-Bussum, dat daar een Kamer van Koophandel en Fabrieken is opgericht en een verzoek om toezending van de reglementen enz. der Kamer te Amers foort aangenomen voor kennisgeving, ter wijl de Secretaris inmiddels heeft voldaan aan het verzoek een antwoord van het Hoofdbestuur der posterijen en telegrafie op het verzoek der Kamer om invoering van een briefkaart met omvouwbarc adresstrook voor het bezigen van machine-schrift. Volgens die beslissing is het gebruik van die kaarten niet geoor loofd. De mogelijke invoering er van zou ter sprake zijn gekomen op het Internationaal post-congres, dat begin September 1914 zou zijn gehouden, doch dat werd uitgesteld om den oorlog. Bovendien wordt meegedeeld, dat niet steeds kan worden gehoor gegeven aan de toepassing van nieuwe vindingen op dit gebied, terwijl het niet gewenscht is, deze kaarten in te voeren in het binnenland, terwijl nog niet is beslist omtrent hun toe laatbaarheid in bet internationaal verkeer aangenomen voor kennisgeving. Nog weroer. ingebracht: een bericht van Burgemeester en Wet houders van Amersfoort van 7 September, houdende mededeeling, dat, in overleg met de schippersvereeniging Schuttevaerc, drie n:euwe lichten aan den Eemmond zijn ge plaatst en aangestoken onder applaus aangenomen voor kennisgeving; een bericht van »De Maasbodewelke zich bereid verklaart, de wekelijksche be richten van de kaas- en de eiermarkt op te nemen ter afdoening aan de markt-com- missie; een bericht van Burgemeester en Wet houders van Amersfoort van zo October over de kaasmarkt, welke met ingang van 1 November in het winterseizoen zal aan vangen om half tien als voren; een bericht van de American export chamber «>f commerce te Amsterdam omtrent het aan- knoopeu van handcls-relatiOn reeds afge kondigd; van de Nederlandsche Kamer te New-York een bericht, dat zij heeft aangenomen een resolutie nopens het tot stand brengen eener directe kabelverbinding tusschen de Veree- nigde Staten van Noord-Amerika en Neder land. De Kamer meent, dat zulk een ver binding niet alleen reden van bestaan, doch ook bestaanszekerheid heeft voor kennis geving; van de vereeniging »Nederlandsch fabri kaat* een afdruk der circulaire, welke zij zond aan 1000 fabrikanten hier te lande en waarin zij verzoekt te steunen haar doel het bevorderen van de Nederlandsche nijver heid zonder eenig bijoogmerk van chauvinis me het siuk zal circuleeren bij de leden en later andermaal ter sprake komen. De Voorzitter sprak inmiddels den wensch uit, dat allen den wenk ter harte mogen nemen van een I'ransche wapen- en rijwie'.enfabriek een circulaire, in welke zij haar producten aaubeveelt voor kennisgeving. Ten slotte werd ingebracht een schrijven van Burgemeester en Wethouders van Amers foort van 28 October, houdend verzoek om, in verband met artikel 7 der Verordening op de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, dubbel tallen te maken voor de benoeming van 3 leden en 3 plaatsvervangende leden der Commissie van toezicht op die Beurs. De Voorzitter stelde voor, dat de Kamer onmiddellijk zou overgaan tot stemming. Bij de nu volgende verkiezing werden op de aanbeveling gebracht voor 1 i d de heeren H. Meursing, S. van Vol lenhoven, J. Vormer, A. E. Blok, C. Prins Gan. en Joh. H. van der Meiden; voor lid-plaatsvervanger de heeren L. Eysink, F. A. T. van Ditzhuizcn, S. W. Mel- chior, J. S. J. de Jong, F. J. Hamers en P. van Veen. De benoeming geschiedt te zijner tijd door den Gemeenteraad uit de verschillende aan bevelingen, ook van andere corporation. De Voorzitter deelde nog mede, dat bij Ministerieele beschikking de Secretaris der Kamer is opgenomen onder de ambte naren, die aanspraak hebben op pensioen voor kennisgeving. Daar niemand meer het woord vroeg, werd de vergadering, die om 8.4S werd ge opend, te 9.15 gesloten. Jhr. S. M. van Reigersberg Versluys is met ingang van 19 November herbenoemd tot Voorzitter der plaatselijke commissie voor de Ongevallen-verzekering te Amers foort. De heer C. Prins Gzn. is. in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer I. ter Schuur, benoemd tot lid van het Col lege van zetters voor 's Rijks directe belastingen. De heer F. Oudenampsen is, thans ter beschikking gesteld van den Gouverneur- generaal van Ned. Oost-Indi<> om te worden benoemd tot adspirant-commissaris van politie en als zoodanig te worden geplaatst op den opleidingscursus te Batavia. Is 't nog noodig te herinneren aan het concert van Myra Hess en aan dat van de Wognummers, beide Donderdagavond hier te houden? Plaatsbespreking half EEN. Een verwijzing naar het Vergaderlijstje is, dunkt ons, wel voldoende; óok al is de keuze moeilijk. Men verzoekt ons, het volgende op te nemen Het groote wereldrijk China vraagt in den laatsten tijd bijzonder veel aandacht. Groote veranderingen grijpen er plaats; het oude, starre heidendom wankelt op zijn voetstuk; nieuwe gedachten, nieuwe beschaving en wetenschappen breken baan. Welke richting zal het ontwakende China inslaan? Ook voor Europa, en vooral ook voor onze Indische bezittingen, is de beant woording van deze vraag van buitengewoon belang. De Zending tracht dit wereldrijk tot Christus te brengen en tot de krachtigste middelen behoort »De Medische Zending«. Ook het kleine Nederland heeft éen Zendings- post, éen Zendings-hospitaal in Chitia, meer in het bijzonder voor de Chineesche vrouwen en kinderen. Het »Wilhelmina-hospitaal«, in de haven stad Amoy, waarvan H. M. de Koningin Moeder wel de Beschermvrouwe heeft willen worden, opgericht door nu wijlen dr. Otte, een Nederlander van geboorte, voert de vlag des vredes en des Kruises. Om dat werk meer bekend, en kan het zijn geliefd, te maken, worden in verschillen de plaatsen van ons land Lichtbeelden-avon den gehouden, waarop zeer belangwekkende platen uit China en het hospitaal worden vertoond, toegelicht door mevrouw dr. W. B. van StaverenVan der Land, Presidente van dames-comité voor de hospitalen. Eenige Rotterdamsche jongedames, vereenigd tot het »Ott"' oor« onder leiding van mejuffrouw J. Stuii. .J, zingen daarbij toepasselijke liederen. Het een en het ander is zeer waard ge zien en gehoord te wordenhet doel is, den blik t», verruimen en onze eigen zegeningen meer te waardecren als wij zien hoe hot heidcnland is. Mogen velen de bijeenkomst op Dinsdag 16 November, des avonds te half acht, in >Amicitia« bezoeken. Het geheel belooft een goede avond te worden. Al geruimen tijd staat in het Vergader- lijstje, dat den 17 November ook hier zal worden opgevoerd "De verloren zoon*, het reeds bekende Bossche mystérie-spel van pater Willem Smulders, dat dezen zomer met zeer groot succes als openluchtspel werd opgevoerd te Oisterwijk. Het »Dagblad van Noord-Brabant* schrijft er van Het was op een rustigen zomeravond.dat ik het tooneelspel «De Verloren Zoon* van Willem Smulders las en genoot van de open klank en het lichte rythme van dezen waar achtigste orzer hedendaagsche Rooinsche dichters. En erover namijmerend, stelde ik voor mezelven de vraag, of dit tooneelspel een weinig voor versgeluid ontvankelijke menigte van het begin tot het einde zou vermogen te boeien. Ik betwijfelde liet. Hoe zouden de toehoorders zich houden in de fragmenten van, laat ik maar zeggen,lange- ren adem, die wél vol flonkerende taalpracht, doch arm aan actie zijn? En nu heb ik het gezien en ik moet be kennen, dat ik zeer, zeer verrast ben er is ook voor den litterair-onontwikkelde zooveel in te genieten, zooveel dat een lust voor de oogen en een vreugde voor het hart is Maar over allen heen gaat mijn innige, dankbare bewondering naar het gevoelig spel van Vincent Berghegge. die de Sared- figuur met zooveel liefde en overgave heeft uitgebeeld. Vincent Berghegge mijn dank bare hulde! Tot assistent-bibliothecares van de Open bare leeszaal en bibliotheek aan de Beuken laan is met ingang van 15 November be noemd mejuffrouw H. P. van Versendaal, te Zeist. Zulks ter vervanging van mejuffrouw M. Roessingh. In verband met de op handen zijnde wettelijke regeling van het vakonderwijs werd hier Zaterdag, onder voorzitting van den heer J. Post ma, Directeur der Han delsschool te Zwolle, een vergadering ge houden van Directeuren van- en leeraren aan Handelsdagscholen met 3- of 4-jarigen cursus, welke werd bijgewoond door afge vaardigden van 16 dezer scholen, terwijl het personeel van alle overige in den lande schriftelijk instemming had betuigd. Met algemeene stemmen werd besloten, een vereeniging op te richten wier doel is, het bevorderen van de belangen van het handels-onderwijs in het algemeen en dat van de daaraan verbonden leeraren in het bijzonder. Een leeraar van elke school zal zitting nemen in het voorloopig Bestuur, dat aller eerst zal nagaan in hoeverre aansluiting is te verkrijgen met de bestaande organi saties van gelijkbevoegde leeraren bij het Middelbaar onderwijs en vervolgens stappen zal doen om de belangen van het onderwijs en van de leeraren te bevo.deren door, zoo mogelijk en noodig, advies uit te bren gen omtrent het ontwerp van wet tot regeling van het vakonderwijs. De Vereeniging voor vrouwenkiesrecht zal, in plaats van de voorgenomen betooging, Zondag 21 dezer een groote landelijke samen komst houden in »Bellevue«, aan de Leidsche- kade te Amsterdam. De voorstellen tot Grondwetsherziening zul len daarin worden besproken. Het onderwijzend personeel der Zondags scholen Groote Haag, Coninckstraat en Pun tenburgerlaan tracht weder bijdragen te krijgen voor de Kerstfeestviering met ongeveer 600 kinderen in de groote zaal van »Amicitia*. Maar wie denkt nu óok eens aan een win- tergave voor onze jongens van leger en vloot. Lang niet allen werden verleden jaar voor zien van polsmoffen,, bivakmutsen, enz. En nu is de winter hoogst waarschijnlijk veel langer en veel kouder. Naar de kaasmarkt werden gister aange voerd 23 wagens met 10500 pond kaas. De prijs was 68 tot 74 cent per pond. De handel wa9 vlug. Te De Bilt is aangehouden een 42-jarig Amersfoorter. die een zak vervoerde, waarin 6 kippen. Men meent in hem den dader te hebben geknipt van tal van kippen- en konijnendief stallen, in den laatsten tijd in de omgeving gepleegd. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde gister tot een boete van f300 of hechtenis van 60 dagen den 28-jarigen C. S., uit Leusden, wegens poging tot omkooping van een ambtenaar, den adjunct-inspecteur van Bouw- en woningtoe zicht te Amersfoort, dien hij door een bank biljet van f25 trachtte te bewegen, een partij door dezen afgekeurden baksteen alsnog goed te keuren. Plannen zijn houtskoolteekenlngenmet een veertje kan men zc wegvegen. l)e laatste Metalen kruis-ridder is in den ouderdom van 104 jaar Zaterdag te Brielle overleden. K BN NIS UK VING. De Burgemeester van Amersfoort Brengt ter algemeene kennis, dat de op gaven van candidaten, de candidatenlijst en het proces-verbaal der op 9 November 191,15 gehouden verkiezing van eeuie Commissie uit de ingezetenen, te kiezen buiten de leden van den Gemeenteraad, in de Gemeente Amersfoort, ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, in afschrift zijn aangeplakt en tegen betaling der kosten in afschrift worden verkrijgbaar gesteld. Amersfoort, 9 November 1915. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Voetbal. Quick ontving Zondag op Birkhoven „Daventria" en won ten slotte met slechts 4—0. Slechts, omdat een aantal opgelegde kansen vóór open doel niet benut werden door de Quick-voorhoede. Het Daventria-team was in alle linien zwak ker. de voorhoede nog minder productief dan die van Quick. Het eerste doelpunt maakte De Bruijn met een werkelijk keurig schot. Het tweede ont stond uit een strafschop. Verhoef werd name lijk in het strafschopgebied in den rug geduwd. Stand met rust dus 2 0. Na rust werden weer eenige kansen gemist. De Daventria-voorhoede begint nu ook wat meer gevaarlijk te worden, doch is per slot niet opgewassen tegen Van Holthe en Warnaer Uit een vrijen schop, een eind buiten straf schopgebied, wordt door Quick het derde doelpunt gemaakt; kort daarop maakt Bonk het vierde. Even vóór het einde maakte Daventria nog een mooi doelpunt, dat echter wegens buiten spel niet werd toegekend. Het 15 cents-publiek was weer op de be kende manier onhebbelijk. Die menschen behooren eigenlijk niet thuis op een plaats, waar ook meer beschaafden zijn. Quick zal ver standig doen, dergelijk publiek te weren of zich kalmte te verzekeren door 't aanwezig doen zijn van politie-agenten of veldwachters. H. V. C. 3 verloor met 1o van D. O. O. Amersfoort 2 sloeg Trompenberg met 5 0. H. V. C. 2 speelde tegen Laren gelijk, even als haa eerste elftal tegen P. E. C. ter Zwolle <1 1Quick 3 won van U. V. V. 5 met 3 1. FUVL Bij de heden gehouden verkiezing van een Commissie uit de ingezetenen, te kiezen buiten de leden van den Gemeenteraad, alhier zijn gekozen de heeren I Kiesdistrict, W. van Achterbergh, II. van den Hoek, A. L. Versluijs, A. van Lent, mr. D. J. van Schaardenburg en L. van Wijngaarden II Kiesdistrict, Th. J. H. Bianchi, R. van den Burg, S. Kraan, B. II. Kuiper, W. Sa- lomons en J. van Wessum III Kiesdistrict, J. Busquet Sr., II. Donker, D. J. M. van Kesteren, J. H. van der Meiden, J. Overeem, J. Mebius en D. Ruijs. Nederlandsche Centraal Spoorweg Maatschappij. Definitieve ontvangsten over Juni 1915. (Excl. tramdiensten). Reizigers 147 639.41 Bagage en honden 3 678.83 Goederen, levende dieren, rijtuigen, enz. 97 056.85 Buitengewone ontvangsten en telegraaf 2 333-73' Totaal f 250 708.82'' Totale 1915. 1914. Ontv. over Juni f 250708.S25 f 236378.39"' Totale ontv. vanaf 1 Jan. - 1 481 395-44 - 3S7 076.53s Gemiddeld aantal Kilom. expl. van af 1 Januari 148 148 Dus ontvangst per dagkilometer. 55.31 /51.79 Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek, Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp 18. Oudheidk. museum Fiehite. Dinsdag Theosofische leeszaal. Vrijd. totDond. Bioscoop I.angestraat Zat. tot Maand. Bioscoop »De Arend*. 8/13 Nov. Tentoonstelling Frans Holst. 11 Nov. Piano-avond Myra 1 less. De Wognummers. Bioscoop-voorstelling A. D. C. voor het garnizoen. 14 Nov. Belgisch militair assaut.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2