Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. In de Luthersche kerk hier hoopt aanstaan den Zondagochtend voor te gaan ds. J. L. F. de Meijere Joh. Cz., uit Haarlem. Bij de Dinsdag gehouden herstemming voor «jen lid van het College van notabelen bij de Ned. Hervormde gemeente werden uit gebracht 176 stemmen, van welke éen van onwaarde. De heer H. van Ommeren verwierf 104, de heer P. Stienstra 70 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Bij de op 26 October gehouden stemming werden uitgebracht 143 stemmen. De heer Van Ommeren verkreeg toen 63, de heer Stienstra 38 stemmen. De aartsbisschop van Utrecht zal 30 dezer in de kapel van het pensionaat »St. Louis* het vormsel toedienen aan de leerlingen van dat pensionaat en aan kinderen van geïnter neerden. De Congregatie der Broeders van de on bevlekte ontvangenis (pensionaat St. Louis) herdenkt, naar »De Eembode* bericht. 25 November haar 73 jarig bestaan. Men verzoekt ons, het volgende op te nemen Niettegenstaande door den Minister van Landbouw, in het belang van de koopers speciaal de minder draagkrachtigen voor vele artikelen maximum-prijzen zijn vastge steld, zoowel voor den groot- als den detail handel, blijkt, dat enkelen daarvan toch af wijken. Wie klachten heeft, brenge deze onder de aandacht van den Burgemeester der plaats waar men zich niet houdt aan de gestelde maximum-prijzen; dat zijn de hoogste prijzen waartegen mag worden verkocht. Men weet, dat om de onwillige verkoopers tot rede te brengen de Minister gebruik kan maken van de Onteigeningswet 1914, om op die wijze voor de gestelde prijzen de waren, die het geldt, onder het bereik der koopers te brengen. Het bedoelde middel is hard en wekt een enkel geval misschien uitgezonderd wrevel. Moge dit dan ook niet noodig blijken. In een gecombineerde vergadering van de Besturen der Roomsch-Katholieke vakver- eenigingen werden candidaat gesteld voor de Commissie van toezicht op de Gemeentelijke j Arbeidsbeurs voor 1 i d de heerenS. Kraan, C. Tuithof, j C. M. J. van Hamersveld, W. van Koelen, j J. Schippers er. A. Laseur, voor lid-plaatsvervanger de heeren A. Gouw, M. G. Broekhuizen, J. van Doornik, J. A. Jagers, C. Vermeulen en Th. C. Kalle- veen. Als gezegd, zullen te zijner tijd uit deze en door andere corporation te stellen dubbel- tallen door den Gemeenteraad worden be- noemd drie leden en drie plaatsvervangende leden-werklieden. 'rs; Het is hier vrijwel regel, dat als de klei nere zang-vereenigingen een uitvoering geven I moeten geven, omdat de o! zoo kunst- j lievende leden waar voor hun geld willen hebben, zij zijn toch geen donateur om de kunst, om het goede doel te steunen en hebben toch recht op ten minste éen uitvoering in den winter het is dan vrijwel regel, dat de vereeniging zelve heel weinig zingt, doch de eene of andere vocale dan wel in strumentale solist weet op te duikelen, die het leeuwendeel van het programma en dus ook van den avond in beslag neemt. Menige uitvoering doet zoo denken aan die geschenken bij een zilveren bruiloft waar je niet goed buiten kunt: veel glas en een ideetje zilver. Patritnonium's zangkoor <Harpe Sions», onder directie van den heer G. G. van Lun- teren, heeft er zich steeds verre van gehouden, te pronken met anderer veeren en hoeft steeds gezongen om het zingen zelf. Ook Dinsdag was dit weer het geval toen het een uitvoering gaf ten bate van Patri- monium's Ziekenfonds. De bijna geheel volle zaal van «Amicitia doet verwachten, dat het doel, geld bijeen te brengen, volkomen is bereikt. De lieer Van Lunteren is er ondanks tal van tegenheden ten gevolge van de mo bilisatie volkomen in geslaagd, zijn klein koor uitmuntend in orde houden, of liever weer te oren gen, wat de stemmenschakee- ring betreft; de sopranen en de bassen zijn zóo, als menig directeur ze zou wenschen te hebbenalt en tenor sluiten goed daarbij aan, zonder dat de eene of de andere domineert. £n niet minder loflijk is het, dat het als Nederlandsch koor uitsluitend Nederlandsche liederen zingt, die geheel binnen zijn bereik liggen. «Bij 't ondergaan der zon» en «Neer land en Oranje» werden het best gezongen. Geheel belangloos werkten mede mejuf frouw Uitzinger als sopraan-soliste en de heer G. van den Burg, die haar zang met de hem eigen meesterschap begeleidde, vooral in «Nachtegaal» van Catharina van Rennes. Het koor zong 12, de soliste een leer linge nog van de Nijmeegsche muziekschool, hoewel reeds in bezit van diploma piano en koorzang 4 houding. Morgen acht dagen wordt in Amicitia* een soiree gegeven ten bate van het bouw fonds der plaatselijke T. B. C.-vereeniging. Belgische studenten zullen een toóneel- stukje opvoeren en de gezusters Van der Pas zullen, onder begeleiding van den hier zoo zeer gewaardeerden pianist Marius Kerrebijn, rythmische dansen doen zien. De jongedames Jacoba en Helena van der Pas nomen est omen zijn leerlingen van Isidora Duncan, en thans verbonden als leeraressen aan het Duncan- enDalcroze- dansinstituut te 's-Gravenhage, en geven ook onderricht in groote steden in ons land. I Men zal dus niet alleen iets heel goeds te genieten krijgen, doch kan tevens een uitnemend liefdewerk steunen door de soiree, die oudergewoonte met de uiterste zorg wordt voorbereid, te gaan bijwonen. De ie Secretaris der afdeeling Gooi- en Eemland van de Ned. vereeniging tot be scherming van dieren verzoekt ons mee te deelen, dat door het Bestuur Uier afdeeling maatregelen zijn getroffen opdat, niettegen staande de door de omstandigheden in het leven geroepen moeilijkheden in zake patro nen-voorziening, de vleeschhouwers in het ressort der afdeeling voor het dooden van hun dieren gebruik zullen kunnen blijven maken van het schietmasker. Ten andere, dat op 27 November in »Hotel Central* te Baarn een uitvoering zal worden gegeven, aangeboden aan dat Bestuur, in de eerste plaats ten bate van het in dienst van dat Bestuur zijnde personeel en het vroegere personeel, voorzoover dit in het genot van pensioen is gesteld. Aan de initiatief-nemers zou n.l. ter oore zijn gekomen, dat de druk der tijden oorzaak zou kunnen worden, dat het Bestuur tot inkrimping van jaarwedden en pensioen noodgedwongen zou moeten overgaan. Bij de »Staatscourant« voor hed«® zijn gevoegd de gewijzigde Statuten der Oud heidkundige vereeniging >Flehite*. Thans eerst blijkt, dat bij het opmaken van het verslag der jongste Hanze-vergadering een stuk is blijven staan. Het volge alsnog, omdat er eenige wellicht minder bekende bijzonderheden in voorkomen. Na de rede van mr. baron Van Wijnbergen werd gelegenheid gegeven om vragen te stellen. De heer Krook vroeg of de leden der Staten-Generaal kunnen goedkeuren, dat in I den crisistijd de middenstand niet is gehol pen met het geld van de Rijks-postspaarbank. Onder herinnering aan het plan-Krook, dat pas thans in studie genomen, doch reeds van lang vóór de buitengewone tijdsomstandig heden is, merkte spr. op, dat de midden stand heeft verzuimd, intijds financieel krach tig zich te maken. Had hij dit gedaan dan had hij in het tweede half jaar van I9i4zich- zelven kunnen redden en was hem niet hulp aangeboden tegen 7 pet. Waarom echter heeft de Regeering niet ter beschikking van de Centrale Middenstands-credietbank gesteld het reusachtig tegoed van de R. P. S. Zij had er best mee uitgekund als zij de rente van 2.64 had verhoogd tot 3.5. Dan ook had zij den middenstand werkelijk geholpen. Mr. baron Van Wijnbergen ant woordde op de allereerste plaats, dat hij is een allerslechtst financier en dat hij dus geen afdoend antwoord kon geven op deze vraag. Met den heer Krook betreurde bij het, dat de middenstand niet intijds voor zichzclve heeft gezorgd, naar het voorbeeld van de boerenleenbanken, die geen raad weten met hun vele geld. Toch zou het spr. hoezeer ook leek op financieel gebied allerzonder lingst zijn voorgekomen indien de Regeering het geld, dat den inleggers der R. P. S. toebehoort, beneden den toenmaligen markt prijs had ter beschikking gesteld van derden. Had zij dit gedaan dan zou men haar terecht beschuldigd hebben van een hoogst slordig financieel beleid. De heer Krook meende, dat een hulp tegen 7 pet. geen hulp is geweest. Regeering en Volksvertegenwoordiging zullen dan ook eens zien hoeveel vooral klein-industrieelen te gronde gaan zoodra de Beurszaken en al hetgeen daaraan vast is, hun gewonen loop hernemen. Met twee millioen waren allen geholpen geweest. Mr. baron Van W ij n b e r g e 11Dat valt me zeer mee. Ik dacht, dat het veel erger was. Een goed-onderlegde heeft me meegedeeld, dat zeven achtsten van Neder land profiteerde van den oorlogstoestand en éen achtste schade lijdtdat zijn de midden standers. De vereeniging »Handel en Nijverheid* houdt Donderdag 18 dezer weer een leden- ve-gadering. De agenda heeft weer veel belangrijks. XTit den Omtrek. Het uttkieuse Haastte correspoildctllic- bureau bericht: Het verluidt in parlementaire kringen, cut een wetsontwerp betreffende het droogma king der Zuiderzee thans niet lang meer op zich zal laten wachten. Wordt dan ook «le F.em bevaarbaar ge maakt? Er worden stappen gedaan tot de vorming van eeu comité om de tot stand koming te bevorderen van een locaal-spoorweg Harder wijk—Staverden-Elspeet-Nieuw Milligen Hoog Soeren—Apeldoorn, met een splitsing te Elspeet over Vierhouten naar Epe. Con cessie ls daarvoor reeds aangevraagd. Het doel is den geprojecteerden locaal- spoorweg Harderwijk—Apeldoorn door een overbrugging vau den Oosterspoorweg nabij de halte Assel aan de zijde van Uchelen in verbinding te brengen met den reeds eerder ontworpen locaal-spoorweg Arnhem—Apel doorn. Men meldt uit Harderwijk: Zooals men zich zal herinneren, kwam de Regeering met de Gemeente overeen omtrent den afstand van terrein voor een tcbouwtïn artilleriekazerne. Ten einde aan dit terrein de gevvenschte grootte en vorm te geven, was de Gemeente genoodzaakt, eenige kleine stukjes grond van particulieren aan te koopen. De Raad ging echter in op een voorstel van den Burgemeester om de geheele perceelen grond, waarvan de benoodigde hoekjes een deel vormden, tegen een hoogen prijs aan te koopen, zulks met het oog op aanvragen om bouwterrein in de nabijheid van het kazerneterrein. Nu echter de tijd nadert, dat het contract met de Regeering moet worden geteekend, weigert de Regeering dit, omdat ze- in de nabijheid van het kazerneterrein geen huizen bouw wil. Het is voor de Gemeente een kostbare geschiedenis. Zij heeft de terreinen, die het eigendom van een tweetal Raadsleden waren, zóo duur gekocht, dat de waarde als bouwter rein nimmer kan worden opgebracht. De 62ste lijst van het K011. nationaal steun-comité heeft aan giften f107 177.53. In het geheel is tot 24 October ontvan gen f 3 354 594-96. Daarbij is éen ton van het Centraal-steun- comité in Nederlandsch Oost-Indie eu twee ton van de N. O. T., die geen winst wil maken, doch deze som vast afdroeg voor dit goede doel. De prijzen aan de Dinsdag gehouden vee markt waren voor guste koeien f130 fiöo, kalfkoeien f 200 a f250 en pinken fóo a f90. Leef in vrede met velen; uw raadgever zij echter éen uit duizenden. Kunstlicht en eierproductie. Een kip- penteler te Chicago vertélt in een Ameri- kaansch tijdschrift van zijn ondervindingen met kunstlicht bij de eierproductie. Hij bezat 150 kippen, die per jaar 18000 eieren leg den, 's winters echter weinig of heelemaal niet, daar ze vroeg op stok en laat naar den voederbak gingen. Hij maakte nu in het kippenhok een electrische installatie, die uit zijn huis kon worden uit- en in inge schakeld. 's Morgens om 6 uur, als inge schakeld werd, kwamen de kippen onmid dellijk te voorschijn, denkend «lat het dag was. Zoodra het licht was, draaide hij de lamp uit en stak ze 's middags om 4 uur weer aan; om 9 uur werden alle lichten weer uitgeschakeld, behalve de tweekaaslamp, die de kippen de avondschemering moest voorstellen, en den heelen nacht bleef door branden, zoodat de. hongerige dieren ook 's nachts voedsel kondeo vinden. Elf dagen na deze installatie was het dagelijksche aan tal eieren gestegen van 26 tot 83. 't Is Amerikaansch, doch nu we hier óok electrisch energie hebben, kan de proef lichtelijk worden genomen. Eiwit uit beetwortelsap. Een Duitsch scheikundige, prof. Dorvatte, houdt zich be zig met het vraagstuk hoe men het best de ammonia, die in het sap van de suikerbiet aanwezig is en bovendien bij de bereiding van de suiker nog in vrij groote hoeveel heden ontstaat, daaruit zou kunnen verwij deren. Hij berekent, dat een fabriek, die dagelijks 600 000 K.G. beetwortels verwerkt, in-een campagne van 90 dagen 34 450 K.G. ammonia zou hebben gewonnen bij de sap- bereiding. Het is niet makkelijk, de ammo nia aan het sap te onttrekken. Hiervoor bestaan reeds verscheidene methoden; doch prof. Dorvatte heeft een nieuwe manier ge vonden. Bij de groote hoeveelheden suiker bieten, die jaarlijks verwerkt worden, zou de ammonia-productie zeer belangrijk zijn. De triomf van de chemie zou dan een dub bele zijn; immers de suikerbiet zou ons dan niet alleen het belangrijke koolhydraat-suiker leveren, maar óok het zeer voorname voe dingsmiddel eiwit. Vochtigheid in woningen. Vochtigheid in de woningen kan met succes worden bestreden wanneer men het systeem van den Belgischen ingenieur en architect Knapen in toepassing brengt. Deze uitvinder wil, in tegenstelling mot do oude methoden, mtircit gelegenheid geven, »uit te ademen* cn gaat als volgt te werk: in de muren, die gedroogd moeten worden, bouwt hij drie kantige. in de lengte doorboorde, poreuse tichelsteenen in eenigszins krommen stand. Elk van deze stcenen absorbeert de vochtig heid in zijn omgeving. De lucht in het cen trale kanaal wordt door de uitwaseming der wanden verzadigd en het water loopt langs den bodem van het kanaal af. Jarenlange proefnemingen hebben bewezen, dat de mid dellijn van het centrale kanaal 26 tot 36 m.M. zijn moet. Het systeem is met goed gevolg toegepast voor het uitdrogen van verschil lende oude gebouwen, zooals het Louvre te Parijs, het slot te Versailles en verscheidene kerken. Een door deze methode beschermd gebouw is volkomen gewaarborgd tegen het indringen van vocht. Het coupeeren van paardestaarten. In Engeland is men het eerst begonnen de paarden door het zoogenaamd coupeeren den staart te verkorten. Deze methode is in de meeste landen nagevolgd. In den laatsten tijd echter is er van verschillende zijden ge protesteerd tegen dit gebruik. Deskundigen hebben verklaard, dat de paarden van de behandeling veel nadeel ondervinden. Ze kunnen zich met korte staarten niet voldoende verweren, tegen insecten waardoor veel van hun kalmte en dus ook van hun arbeidsver mogen veloren gaat. Bovendien heeft men opgemerkt, dat zieke paarden, die niet ge coupeerd zijn, zich beter laten behandelen dan gecoupeerde. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie, Kopy van Ingezonden stukken, al of niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. URK. De winter staat voor de deur en reeds zijn ijskoude Oosten- en Noordenwinden, gepaard met zwaren mist, de voorboden geweest van hetgeen ons gedurende de eerste vier of vijf maanden te wachten staat. Hadden de hier geïnterneerde Belgische. Fransche en Engelsche officieren gedurende het afgeloopen seizoen gelegenheid, door wandelingen en spelen in de buitenlucht hun gedwongdn verblijf te veraangenamen en draaglijker te maken, thans moeten zij hoofd zakelijk hun amusementen en afleiding zoe ken in de barakken en is goede lectuur on ontbeerlijk. Helaas! onze bibliotheek biedt daartoe weinig gelegenheid aan en aanvulling daar van is hoogst gewenscht. Mag ik, daarom geachte Redactie, door middel van uw veel gelezen blad een be roep doen op de reeds zoo menigmaal niet tevergeefs ingeroepen welwillendheid van ons zoo vrijgevig Nederlandsch volk om in die behoefte te voorzien Ik hoop en vertrouw, dat dit verzoek niet te vergeefsch moge zijn' en betuig den vrien delijken gevers en geefsters daarvoor bij voorbaat ten zeerste mijn dank, alsmede uw blad voor de welwillende opneming van deze regelen. De Commandant van het Interneeringsdepot. Is aanbeveling nog wel noodig? Amers foort kent immers de zeer sympathieke Bel gische officieren, die, zoo lang reeds weer geleden, naar Urk gingen. REDACTIE. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek, Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp 18. Oudheidk. museum Flehite. Dinsdag Theosofische leeszaal. Vrijd. tot Dond. Bioscoop Langestraat Zat. tot Maand. Bioscoop »De Arend*. 8/13 Nov. Tentoonstelling Frans Holst. 11 Nov. Piano-avond Myra Hess. De Wognummers. Bioscoop-voorstelling A. D. C. voor het garnizoen. 14 Nov. Belgisch militair assaut. 16 Nov. Protestantenbond, dr. Van Mourik Broekman. Lichtbeelden-avond over China. 17 Nov. De verloren zoon. 18 Nov. Handel en Nijverheid. 19 Nov. Middenstands-glasverzekering. Soiree bouwfonds T. B. C. 24 Nov. Theosofische lezing, dr. Fred. van Eeden. 2,5 Nov. Braun's operette. 27 Nov. Jaarverg. Amicitia. 9 Dec. Amersfoort's Mannenkoor. 14 Dec. Toonkunst. 13 Jan. Hollandsch strijkkwartet. 29 Jan. Theosofische lezing, Van Maanen. 3 Febr. Hanna Verbena. 23 Febr. Theos. lezing, dr. De Hartogh. y Mrt. Ilona Durigo en Evert Cornelia.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2