SIRAX als eerste hypotheek beschikbaar tegen hoogstens 5('l» rente MAISON de JAGERsZOON LUNCHROOM Stoomwasscherij W. G. BURGER BUREAU lol publiciteit van Wetenschap® Nieuws. Kapitaal op Landerijen Brieron met opgaven van verlangd bedrag, grootte, ligging en soort land, worden inge wacht onder letters W.M. 2904 aanhol Aig. Adv. Bur. A. DE LA MAR Azu., Amsterdam. Confisserie-Patisserie TI.ID(;KK§T OBLIGATION PremietrekkiDgen volgens aanwijzing der Nederlandscbe Staatsloterij f 2.50, f 5.-, f 10.-, f 20-, f 25- Tolgestort (Wettig geoorloofd) Verkrijgbaar a. lt. Iloofdkautoor Wijnhaven 15 te Rotterdam en bij H.H. agenten beste schuurmiddel der we reld voor potten, pannen, houtwerk, blik, enz. Vraagt monster bij winkeliers of drogist. s=S3« ZEIST. AMERIKAAXSCH SYSTEEM. Wassehen geheel opgemaakt of droog toegeslagen GOEDE BEHANDELING. BILLIJKE PRIJZEN Goederen worden te Amersfoort 's Woensdags franco gebaald en gebracht. W^~ PROSPECTUS wordt op aanvrage gratis toegezonden. Overheerlijke Ito(ei'-§L ^ifolaa.M bereid uit PRIMA grondstollen, 12 cent per ons. Aanbevelend, Zuidsingel <53, telef. 3t!9. J. It. VAN O ELDER, Gouden medaille Amsterdam, 1914. Keizersgracht 153, Amsterdam - Tel. N. 10*89. Afdeeling schriftelijke cursussen. I HATORII M Mr. dr. C. F. SCHOCH, ''rof. dr. H D. J. "f^STEIN, Dr. H. C. PRINSEN GEERUGS. j'", mr. I.. H. van LENNEP. Onder leiding van bekende leeraars organiseeren wij 129 Schriftelijke ursussen, als volgt verdeeld: A. Handelswetenschappen (32 cursussen): Boekhouden (populaire leergang en examencursus). Handelsrekenen, Handelscorres pondentie (Xederlandsch Fransch. Duitsch. Engelach. Zweedsch, Russisch, Spaanseh Maleisch). Handelsrecht, Handelsaardrijkskunde, Handelskennis. Warenkennis, de 1 echniek der Administratie, de Techniek der Bedrijfsreclame, Stenografie. Schoonschrijven, Machine- schrijven. N.B. Speciale leergangen voor de practijk-diploma s. B. Talen (24 cursuss'en): Fransch Duitsch, Engelsch, Italiaansch. Spaansch, Deensch-Noorsch, Zweedsch Russisch, Maleisch, Latijn, Grieksch. Esperanto; bovendien een Lursus 111 Algetneene Litteratuurgeschiedenis. N.B. Bijzondere cursussen voor het Staats-examen Oude Talen A en B. C. Exacte Wetenschappen en Techniek (tt* cursussen): Wiskunde. Scheikunde, Weer- en Sterrckunde. \Verktuigkunde, Electro-techniek, Lijnt eekenen, Meten en Teekenen, Vak-Duitsch, Vak-Engelsch. D. Ontwikkeling en Beschaving (30 cursussen) Algemeene Ontwikkeling, Algetneene Beschaving, Psychologie, Sociologie, Logica (de kunst van het denken), Rhetorica (de kunst om zich uit te drukken), Aesthetics, Muziek, Muziek-geschiedenis, Harmonieleer, Bijbelkennis, Gezondheidsleer en Sexueele hygiene, Schrijven zonder fouten, een goede Stijl, de Verbetering van het Handschrift, vlug en goed Rekenen. Bibliotheekwezen, Journalistiek, Herhalings-Onderwijs, Uitgebreid I.ager Onder wijs, Fröbelen, Slöjd, Spelleiden, Dammen, Schaken, Fotografeeren. N.B. De Curssussen Herhalingsonderwijs en U.L.O. omvatten alle Lagere schoolvakken. E. Opleiding voor een acte L. O. (4 cursussen): Fransch, Duitsch, Engèlsch, Wiskunde. F. Opleiding voor een acte M. O. n cursussen) Xederlandsch, Fransch A, Duitsch A, Engelsch A, Geschiedenis, Aardrijkskunde, Staatsinrichting, Staathuishoudkunde, Wiskunde, Boekhouden, Schoonschrijven. G. Cursussen voor de vrouw (5 cursussen) De Techniek van het Huishouden, Kookkunst en Voedingsleer, Linnennaaien, Kinder- kleeding, Costuumnaaien, Costuumknippen. H. Opleiding tot Ambten en Beroepen (7 cursussen): Postale Aardrijkskunde, Opleiding Hulptelegrafist en Kantoorbediende P. en T., Opleiding Kommies bij de Belastingen, Opleiding Handel, Opleiding Techniek. N.B. Behalve voor de hier genoemde ambten of beroepen geheele of partiöele opleiding Surnumerair- en Adspirant-Commies P. en T., Rijksverzekerings bank, Rijkspostspaarbank, Spoorwegen, Gemeente-administratie, Ministeries, Rijkswaterstaat, enz. Var. bet onderstaande neme mer. goede nota: De cursussen duren minstens 3 maanden, hoogstens 3 jaar. Normaal lesgeld f 5. per kwartaal. Wekelijks wordt den leerling een les toegezonden. Iedere les bevat de »stofvoorde week», die in de eerstvolgende les eventueel wordt uitgewerkt. Persoonlijk contact tus- schen docent en cursist. Leergangen voor beginners, eenigszins gevorderden en meergevorderden. Speciale repetitie-cursussen. De examen-cursussen worden gescheiden van de populaire leergangen, die men «uit liethebberijvolgt. Afgescheiden van de afdeeling Schriftelijke Cursussen is aan het Bureau een afdee ling verbonden voor Adviezen inzake Beroepskeuze. Ieder, die zich voor onze schriftelijke Cursussen of voor onze Beroepsadviezen inte resseert, vrage, zonder zich ook maar eenigszins te verbinden, ons gratis-prospectus, dat alle verdere bijzonderheden bevat. JOH. GöBEL Jr., Dir. FEUILLETON. TüililüL 36). Snikkend drukte Ar.ne haar hoofd tegen Enno's schouder. #'k Heb nu gauw nog maar alleen jou op de wereld». Hij vernam broksgewijze de bijzonder heden. Dien ochtend had de oude Grftveloh een flauwte gehad. Anne had een jongen gezon den r.aar den dokter te Scbarmbeck. Intus- schen was de heelmeester uil Stellichte gekomen. Die had den pols gevoeld en naar het kloppen van het hart geluisterd. Dat verminderde, had hij verklaard. Er was geen hoop. Die treurmare trof F.nno diep. Hij had de gedachten aan een doode en zijn graf willen ontloopen en vond nu een stervende. Hij moest zich vermannen toen hij achter zijn meisje het vertrek binnenging. Maar het was in het kamertje even licht als altijd. Niets afschrikwekkends omgaf Toni Gravclöh, die glimlachend tegen hoog opgestapelde kussens zat geleund. Zijn glanzend wit haar. de groote, heldere oogen, die Enno met een blijde tinteling begroetten, waren als een lichtschijnsel, dat het geheele vertrek verlichtte. Het kostte hem inspanning. Enno zijn hand toe te steken, en hij sprak met zwakke stem »Dat is goed, dat je komt, mijn jongen, heel goed. Het was mijn bartewensch. Nu is die vervuld. Je moet op dat onervaren kind daarpasser. Het hart zal haar in stukken breken, als ik vandaag mijn groote reis aanvaard. En reizen is toch altijd mijn lust en mijn leven geweest». Vadertje! Vadertje!» riep hot meisje. «Neen, mijn kind, het is zoo goed, zooals het is, heel goed zoo. Gij beiden wilt toch ook samen het geluk tegemoet reizen. En daarbij zou ik, oude man, maar een groote last en hinderpaal zijn geweest». «Nooit, vadertje, nooit!- «Laat mij maar trekken, kind. 't Kan zijn, dat ik onderweg je lieve moeder inhaal, 't kan zijn, ook menig anderen goeden vriend, dien ik heb gekend. En ik zal dingen zien, die ik nooit gezien heb, waarvan niemand iets afweet. Je moet niet schreien, Anne». Enno voelde zich gedrongen, een woord van hoop te spreken. Dat viel onbeholpen uit. Toni (irliveloh schudde zijn hoofd. «Doe geen moeite, F.nno Brinkmeier. Denk je, dat ik bang ben om te sterven Waarom zou ik dat wezen? Mijn rekening met Onzen Lieven Heer is vereffend. Ik heb mijzelven dikwijls te kort gedaan, maar anderen niet; met opzet geen enkeier. 't Is mogelijk, dat ik mij niet heb afgesloofd in de wereld om geld en goed bijeen te garen, zooals de menschen dat hebben willen, 'k Ben een dag- dief geweest, zooals zij het noemen, een Hans kijk in de lucht, maar toch alleen, omdat Onze J.ieve Heer .de wereld zoo mooi heeft gemaakt, dat ik er telkens weer den tijd voor moest nemen om haar vol bewondering te beschouwen. Dat zal Hij mij wel vergeven en Anne ook». Hij drukte Anne de hand en redeneerde door met zware tong en afdwalende gedach ten in de ongedurigheid van het sterven. «En ik heb ook vreugde beleefd, heel veel vreug de! Niet éen dag was gelijk aan den ander; dat spreekt van zelf. Als jij je turven naar de markt brengt, Brinkmeier, dan is ook de een groot, de andere klein, de eene zwaar, de andere niet zoo zwaar. Maar zijn gehalte heeft toch ieder van rrijn dagen gehad. Er is niet óen verlorene bij geweest. Nee, niet eens hier op mijn ziekbed. Op eiken in 't bij zonder heb ik wat moois gezien. Elke dag heeft mij het een of ander genoegen gebracht. Anne, kind, het is hier zoo donker. Doe het raam open, wijd open. Laat licht en zon naar binnen. Die heb ik altijd zoo gaarne mogen lijden». En toen nu de zon, als gehoorzaam den wensch van den ouden man inwilligend, in dit jogenblik uit het wolkengordijn te voor schijn kwam en een breede lichtstreep i:i het kamertje wierp, straalde het gezicht van Toni Grkveloh «Licht en warmte zijn het beste op de wereld». Hij stak zijn hand in den zonneschijn, als om dien te grijpen. Zijn oogen sloten zich vol welbehagen. Hij deed ze echter spoedig weer open. «Enno ben je nog hier? Dat is goed. Ik moet je nog wat zeggen. Houdt mijn eenig kind in eere. Verlaat haar niet. Beloof mij dat. Er is licht en warmte in haar; wel wat al te veel. Zij is te warm voor de wereld. Iemand, die haar liefheeft, moet zijn hand beschermend boven haar houden Houdt mijn Anne warm aan je hart, Enno. Laat het haar niet koud hebben. Laat haar niet alleen. Beloof mij dat». Zijn bevende vingers zochten die van Enno. Die klemde ze vast in de zijne. «Ja, vader Griiveloh, dat beloof ik». Stug en bruusk kwamen die woorden over zijn lippen; zijn wenkbrauwen trokken zich samen. Hij was zich bewust, hoe zwaar die belofte voor hem woog. Nu glimlachte de oude man. «God zegene je, mijn jongen en ook haar». Hij drukte zijn hoofd vermoeid in de kussens en scheen te sluimeren, terwijl de schaduwen des doods zich steeds zichtbaar der over zijn gelaat uitspreidden. «Je moet de doodenlichten aansteken», zeidc Enno fluisterend. «Nee. Die wil vader niet». Zij zaten zwijgend te luisteren naar de adem haling, die steeds sneller ging, terwijl de lippen glimlachten als in een mooien droom. En nu dreef de zon de zwarte wolken geheel uiteen en straalde in onafgebroken glans. Langzaam kroop de gouden vierhoek, die zij in het vertrekje wierp, over den grond, steeg tegen de bedstede omhoog en gleed als laatste groet van het leven over Toni Griivcloh heen. Toen het zonlicht zijn gelaat bereikte, opende hij de oogen en knikte met stralenden blik zijn kind en Enno toe. In het zelfde oogenblik ging er zacht een rilling door zijn lichaam, als het trillen der vleugels van een stervenden vlinder. Zijn hoofd viel op zijde. De adem bleef steken. Een laatste zucht. loni Grüveloh had zijn groote reis aanvaard. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 4