Zaterdag 13 November 1915. 66e Jaargang. H. L A DULLAERT Co. S.A.IETE DEPOSIT. Stadsnieuws. ERSFOQRTSGHE COURANT. In de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per post ƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- «n -3 abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1-5 regels 1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ACTEUR OORT. BUREAU: KORTEGr^CHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. behoort een LAD. 5 YI N O E N. OLIE. Gemeente Amersfoort aren in de Gemeente or verkoop in deze hoeveelheid raapolie ovember e.k. 4 uur ipgeven aan het Ge- ppelmarkt te Amers- kbaar worden gesteld 57.50 per 100 K.G., nkosten op de distri- maximum-verkoops- 65 cent per Liter, mber 1915. ster van Amersfoort. IANDWIJCK. ENINGEN. Amersfoort an belanghebbenden, amber 1915, van des uur. op het terrein 'lietoefeningen zullen nber 1915. meester voornoemd, RANDWIJCK. ethouders van Amers- er Hinderwet, et publiek, dat een door 'iEN, ingediend verzoek ling tot het oprichten 'en behoeve waarvan benzinemotor van 10 er gelegen aan den Kadaster bekend onder Secretarie der Ge lat op Donderdag den les voormiddags te half Raadhnize wordt ge- van het Gemeentebe- zijner leden, bezwaren de inrichting in te in art. 15, le lid der 1 bestaande ju.ispru- 1, die overeenkomstig >or het Gemeentebe- leden zijn verschenen, 1 mondeling toe te ir 1915. iester en Wethouders voornoemd, )e Burgemeester, ,N RANDWIJCK. Persoon- ld. ider op zich zelf zijn els, maar bij mekaar is een ervaring, die >ben opgedaande meestal aardiger schap. Ook bij zich- eens ondervonden kring geweest en niet tevreden over [iets gezegd of ge- •elaten, dat men van icht. Dat is een on- (menschen op elkaar aan dag en levens- |man en vrouw met I kwade. Een boeren- ze niet geliek. dan wordt ze wel geliek». Bij een oud echtpaar is een overeenstemming van gedachten, ge- voelens en streven, dat, naar menschenken- ners beweren, zelfs in de gelaatsuitdrukking merkbaar is. De luidjes van een buurt hebben een ge- I meenschappelijk karakter. Men weet, hoe Querido de Amsterdamsche Jordaan heeft ge- I schilderd als éen geheel. Ieder dorp en elke 1 stad heeft zoo zijn eigenaardigen geest. Hier zijn de menschen kerksch de Zondag wordt streng gevierd, concerten, tooneelvoor- 1 stellingen en bals geweerd en alles is er even puriteinsch. Daar zijn de kerken leeg, de herbergen vol, men werkt er op Zondag en leeft er voor de pret. Stel u voor, dat een gezin uit de eerste plaats verhuist naar de andere. Wat zal er gebeuren De nieuwe 1 menschen blijven zich vreemd voelen in die I »wereldsche omgeving»; ze houden zich aan hun oude inzichten en gewoonten en blijven levenslang ietwaf geïsoleerd; slechts aarzelend stemmen ze toe, dat hun kinderen een enkelen keer meedoen. Zoo gaat het met sommigen, met de besten en sterksten. Maar de meesten zijn al gauw thuis in de nieuwe omgeving en passen zich heel gemak kelijk aan. Ze doen als de anderenanders hoor je er immers niet bij, dan wordt je gemeden en uitgelachen en dat is toch niet aardig. Alleen de standvastige karakters, de hoogstaande menschen hebben den moed, zichzelf te zijn en alleen te staan; ze halen de schouders op. als men hen bespot of uit lacht; ze bewaren in elke omgeving hun eigen wezen en toonen zich een persoonlijk heid. De groote meerderheid kan dat niet; dat zijn de zwakken en meegaanden, de goedgeloovigen en goedhartigen, de onver schilligen niet het minst. Zooals de heihaas donker is en dc broekhaas lichter, zooals de dieren der poollanden wit zijn, zoo kleuren ook zij naar hun omgeving en doen de anderen na. Intusschen is er een groot verschil tus- schen stad en land. Wanneer men opgroeit in stille buurt tusschen groene korenvelden, geurende weiden en bloeiende boomgaarden, waar de frissche wind over de vlakte strijkt en de ruime hemel daarover welft, dan heeft men veel meer kans, onbedorven te blijven en zichzelf te zijn. Heel anders in de groote stad. Daar praat men elkaar na, aan de bit tertafel en in de kroeg, de praatjes die er gaan en de krant, die men leest. Het werk in fabrieken en kantoren maakt de menschen ook zoo machinaal en onzelfstan dig. En zedelijke >opeenhooping veroorzaakt bederf, zoowel bij menschen als bij appels». Er worden zonden bedreven, die men buiten zelfs niet kent. De buitenman staat veel minder bloot aan dien nivelleerenden invloed. De boer op zijn eenzame hofstede heeft »zijn eigen kop», waar hij naar leeft, maar wordt ook- vaak eigenzinnig en koppig. Toch op het land is men evenmin geheel vrij daar is de macht van de traditie, van de overgeleverde gewoonten, zeden en denkwijzen soms heel sterk. Niet velen zijn er stevig genoeg om daar tegenin te roeiener zijn bijv, streken waar men op een begrafenis bier of jenever schenkt; vele weidenkenden verfoeien dat verfoeilijk gebruik in hun hart. maar hebben toch niet den moed om het af te schaffen, of zelf den drank te weigeren. De ruimste kring, die de menschheid om vat, is de nationaliteit, het vaderland. Door een zelfde taal, een zelfde geschiedenis, de zelfde wetten, de zelfde volksopvoeding wordt in dezen kring een volksgeest geschapen, die zich in sommige tijden recht levendig en krachtig betoont; getuige de huidige worste ling der volkeren van bijna geheel Europa. Hoe voelt men zich zelfs in de veeltalige Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie éen in het besei, dat men strijdt voor zijn bestaan onder de zon, dat door een afgunstige na buur werd bedreigd. Gewillig offeren alle kinderen van het uitgestrekte Rijk goed en bloed; als schapen gaan ze ter slachting, Commanditaire Bank ver eeni 1 ing AMERSFOORT Scherpenzeel Soest. LangegraotLt SO - T©1. Interc. 868 Lips siiieltproef'vrije kluis. Nieuwste constructie. l« dierbaar vaderland en van hun vroegste jeugd is hun ingeprent, dat er niets hoogers bestaat dan in tijden van gevaar den grond hunner vaderen te verdedigen voor eigen kinderen. Behalve in het organisch verband van ge zin, woonplaats, kerk, Staat, enz. kunnen de menschen tijdelijk worden saamgegroept tot een kleinere of grootere massa, zooals dat voorkomt in een vergadering of bij een feest, in schouwburg of schoolklasse, bij een volksoploop en zoo meer. Dan kunnen al die menschen voor een poos samensmelten tot éen geheel, met éen geweldige gemoedsaan doening. De enkelling bestaat niet meer; hij is een deel geworden van het veelhoofdig monster. De talrijke menschen op een groot plein vormen nog geen massa. Maar nu gebeurt er iets ongewoons. Een vliegmachine zweeft hoog in de luchtallen rekken de halzen en staren naar het vliegtuig. Een brooddronkene hindert de voorbijgangers; er ontstaat een relletje; allen komen toeloopen; en als er éen de partij opneemt tegen de dienaren des gezags dan is de menigte in een ommezien geworden tot een massa, vormen al die in- dividuën, zonder het te weten of te willen, éen electrische keten. Op een bruiloft kan het een tijd lang saai wezen, 't Zijn allemaal nog slechts losse groepjes, die wat praten of lachen; elk groepje apart. Maar het wordt later. Een jolig clubje danst en zingt boven allen uit. Dat werkt aanstekelijk. Een bacchantenroes maakt zich meester van alle bruiloftsgasten; een dolle pret vereenigt allen en ook de kalmste wordt meegesleepthij begrijpt later zelf niet, hoe hij zoo uitzinnig kon wezen. 't Is een Nutsavond. De geachte spreker doet zijn best en galmt recht dramatisch. Een paar toongevende praalburgers vinden het mooihet nutspubliek merkt of voelt dat en de man in den katheder heeft gewonnen spel. 't Kan ook zijn, dat de critici een be denkelijk gezicht toonen; dan worden de minen der anderen óok bedenkelijk en 't is voor den redenaar een verloren zaakje. De massa is als een kind, hoeveel heldere en knappe koppen er ook onder mogen zijn. Die haar handig weet te leiden, kan met haar doen wat hij wil. Een woord op zijn pas. een kwinkslag-te iechter tijd kan be slissend zijn. In het revolutiejaar 1848 was de dichter Alphonse de Lamartine een der volksleiders. Intusschen er sloop een wan trouwen tegen de heeren in, zeide hij onge merkt in de schare. Opeens gingen er stem men op, die riepen: »Uw hoofd, De Lamar tine». En hij antwoordde gevat: >Ik wou, dat het op uw romp zatdan waart ge wijzer dan nu». Een homerisch gelach daverde door de zaal. De storm was bezworen. De massa kan, dopr éen hartstocht be- heerscht, in blinde woede komen tot daden, waartoe de enkelling uit haar nooit in staat was geweest. Men denke aan het boycotten van zaken of personen. In het beroemde boek van Scipio Seghele »De menigte als misdadigster» worden hier- j van vele voorbeelden gegeven. In den mensch is een sterk instinct tot nabootsing; onwil- lekeurig doen de anderen na, wat enkelen voordoen. Het gevoel van verantwoordelijk heid verdwijnt, naarmate er meer menschen te zamen een daad volbrengen. Ieder weet wel, dat een troepje jongens baldadigheden pleegt, die elk hunner niet zou willen of durven doen. Bewaren we dan onze persoonlijkheid boven al hetgeen te bewaren is voor al die neer trekkende invloeden der omgeving en der massa. Dan zullen wij de menschen liefheb ben als leden van éen groote broederschap en toch niet in de menigte verloren gaan. Burgemeester en Wethouders schreven onder dagteekening van 11 November aan den Raad Het is bekend, dat het Gemeentebestuur, en meer speciaal nog de Burgemeester, reeds sedert geruimen tijd door de Regeering wordt betrokken bij de regeling van de levens middelen-voorziening. De daaruit voortvloeiende werkzaamheden zullen wederom niet onbelangrijk worden uitgebreid, nu de voorziening in de behoefte aan groenten óok is geregeld geworden. Tot heden meende ons College, dat deze werkzaamheden konden worden verricht, ook zonder dat uwe vergadering daarin werd gemoeid. Haar omvang en beteekenis eischen thans nadere voorziening. Het schijnt ons toch in het belang der ingezetenen, dat de gevraagde medewerking zoo goed pn zoo vlug mogelijk wordt ver leend; maar dan zal het noodig zijn. dat de regeling op een meer vaste basis komt te rusten. De Directeur van den Keuringsdienst heeft op zeer lofwaardige wijze de leiding van de werkzaamheden op zich genomen en wij zouden de leiding bij hem willen laten, door hem aan te stellen als Hoofd van het op te richten Bureau voor levensmiddelen, dat ge vestigd kan worden in eenige lokalen van het gebouw van den Keuringsdienst. Feitelijk bestaat dit Bureau reeds, doordat verschil lende personen werkzaam zijn gesteld aan de broodvoorziening en bij de tusschenkomst, die wordt verleend bij de levering van var kens, mais, enz. Hoe dit Bureau precies zal moeten werken, is vooraf moeilijk aan te geven; evenmin kan met juistheid worden gezegd welke gel delijke lasten hiervan op de Gemeente zultèn komen te rusten. Want behalve een mogelijk tekort op de administratie draagt de Ge meente ook risico. In de circulare van 22 October wordt wel gezegd, dat de Burgemeester garant is voor de betaling, maar nu spreekt het wel van zelf, dat hiermede geen persoonlijke garantie wordt bedoeld. Onder tnededeeling van het vorenstaande, hebben wij de eer, U voor te stellen: aaan den Burgemeester machtiging te verleenen, zich namens de Gemeente garant te stellen voor de geldelijke nadeelen, die zullen voortvloeien uit de verstrekking van levensmiddelen b. Burgemeester en Wethouders machtiging te verleenen tot oprichting van een tijdelijk Bureau voor de levensmiddelen en al die maatregelen te nemen, welke een goede functioneering van dit Bureau kunnen ver zekeren c. Burgemeester en Wethouders voor dat doel een blanco-crediet te verleenen, onder voorwaarde, dat eens per kwartaal een over zicht wordt overgelegd van de werking van het Bureau en de kosten, die daaruit zijn voortgevloeid. Ten andere schreven B. W. aan den Raad Ten gevolge van de aanneming van het voorstel van den heer Hofland, in de ver gadering van 26 October >915, in zake de jaarweddenregeling van de agenten van politie, is de overgangsbepaling der veror dening niet meer goed passend bij het vast gestelde artikel. Volgens de bestaande redactie zullen de agenten >aanspraak hebben op evenveel periodieke verhoogingen als zij reeds genoten in den rang, welken zij bekleeden». Door uw besluit is echter het aantal periodieke verhoogingen voor den hoofdagent en de agenten ie klasse vermeerderd, terwijl voor deze rangen en voor de agenten 2e klasse het tijdvak voor de periodieke verhooging is gebracht van 3 op 2 jaar. Wij vermoeden nu, dat het de bedoeling van uwe vergadering was om alle dienst jaren, in den tegenwoordigen rang doorge bracht, te doen medetellen. Wij hebben daarom de eer U voor te stellen, de overgangsbepaling aldus te. doen luiden: >Deze verordening treedt in wejking op t Januari 1916, met dien verstande, dat de periodieke verhoogingen voor de agenten worden berekend naar het aantal dienstjaren, die zij in hun tegenwoordigen rang hebben doorgebracht». Men deelt ons mede Door het Centraal-bureau voor den afzet van visscherij-producten, te Amsterdam, zijn maatregelen genomen in dien zin, dat vanaf Maandag 15 dezer de prijzen der goedkoope vischsoorten in deze Gemeente kunnen wor den vastgesteld op Schelvisch 13 cent per pond Wijting 11» Schol 15» Poon en pieterman 12 Kabeljauw 16 Horsmakreel 10 De schelvisch wordt thans in zeer groote hoeveelheid aangevoerd, terwijl te verwach ten is, dat de aanvoer van wijting nu steeds grooter zal worden. Van de kleine schelvisch wordt iederen dag een derde deel, en van de andere visch soorten een onbeperkt gedeelte van den aan voer door de Zeevisch-vereeniging teljmui- den voor binnenlandsch gebruik beschikbaar gesteld. De schol, poon, pieterman en horsmakreel worden thans weinig aangevoerd, terwijl de aanvoer van kabeljauw matig is. De schelvisch is een braadnsch, wordt echter ook zeer veel gekookt gegeten, ter wijl de wijting uitsluitend een braadvisch is. De gebakken wijting wordt in het buitenland, j vooral in Engeland, als een delicatesse be schouwd. Het kan voorkomen, dat de Zeevisch-ver- eeniging dichte schelvisch en wijting tegen I den zelfden prijs beschikbaar stelt als ge- stripte schelvisch en wijting. Hiertegen is echter in dit seizoen geen bezwaar, vooral daar de treilers, indien zij dichte visch aan brengen. zeer korte reizen maken en dus deze visch steeds zeer versch is. Uit Leusden wordt aan iDe Eembode» geschreven Van groot belang voor de/c uitgestrekte Gemeente is de tramweg, wt Ike Ede met Amersfoort gaat verbinden en onze Gemeente zal doorsnijden. De afsnijding van een deel van het Leus- densche grondgebied, als gevolg van de voorgenomen wijziging der grenslijn van Amersfoort en Leusden, is voor onze Ge meente een voordeel. Amersfoort kan dat stuk beter besturen dan wij 't van hieruit verinogen. Voordeel brengt het nochtans de stad Amersfoort niet. Politietoezicht, reiniging, verlichting en onderwijs zullen voorloopig veel meer kosten dan het bedrag, dat de nieuwe Gemeentenaren inbrengen aan be lasting. Op de Roomsch-Katholieke begraafplaats is thans opgesteld een zeer fraai grafteeken voor de onlangs overleden Moeder-overste van het St. Elisabeth-gast- of ziekenhuis, in de wereld mejuffrouw Van Sonsbeek. Het doet den vervaardiger, den steenhou wer C. M. Lablans, Bisschopweg 19, alle eer aan. (Vervolg zie Bijblad).

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1