BIJBLAD Amersfoortsclie Courant Laatste Berichten. Mar kt p rij zen. van do No. 8646 uitgave van N.V. do A M E RSFOORTSCHE COUIi A NT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 13 NOVEAIBER 1915. De heer A. Frederikse is aan de Rijks universiteit te Leiden bevorderd.tot arts. De heer G. O. Donner slaagde aan de Rijks universiteit te Utrecht voor het candi- daats-examen Nederlandsche letteren. De heer G, H. Mouw verwierf de Mid delbare akte Staatsinrichting. Myra Hess nu we den naam neerschrijven van dit zeldzaam begaafde jonge meisje, dan doorleven, doorvoelen we ze weer, die paar uren vol wijding, van groot, opbouwend genot, die zij ons Donderdagavond schonk door haar heerlijke kunst, tot een volmaking gebracht, welke tot eerbied en bewondering noopt. Myra Hess mag zonder eenig voorbehoud beschouwd worden tot een der geroepenen, die ten volle uitverkoren is. We denken hierbij niet alleen aan het feit, dat haar tem perament haar 't sterkst doet voorbeschikt zijn voor die werken, waarin haar teer- vrouwelijk voelen, haar nooit weeke, maar steeds gedistingeerde smaak zich manifes teert, maar ook aan haar groot technisch kunnen, waarvoor geen moeilijkheden meer schijnen te bestaan, hetgeen zij schitterend bewees, vooral in de sonate van Schumann en in Chopin's étude in a moll. In Mozart's fantasie in d-moll was het vooral de rijke afwisseling van tint en gloed, waarmede ze ons machtig bekoorde, terwijl in Scarlatti's sonaten zoo echt nog in den ouden stijl (1600) gehouden haar schitte rende aanslag telkens en telkens weer frap peerde. De mooie Bechstein (uit het piano-magazijn van den heer Louis Klein) scheen zij in* Schumann's sonate te laten zingen zeld zaam rein, als gepareld elke toon. Nooit te voren hoorden we idealer ver tolking van Rrahm's walsen dan door dit jonge meisje; vol gloed en bezieling bracht zij elke nuanceering, ongemeen frisch van opvatting, tot ons. Een warm applaus dankte haar voor al hetgeen ze heeft geschonken, zoo eenvoudig, zoo zonder eenig effectbejag. Maar van oneindig meer waarde zal haar, de ondanks haar jeugd zoo ernstige en ge rijpte kunstenares, de verzekering zijn, dat ze ons veel heelt meegegeven, dat in menig ougenblik van ons leven als een weemoedige, ons goeddoende herinnering aan een genot van zeldzaam en edel gehalte in ons zal natrillen. Nog zij aangeteekend, dat, ondanks het gelijktijdig concert in de Groote Kerk, de zaal van Amicitia bijna geheel was bezet; voor ons een bewijs, dat ook het tweede abonnements-conrert. té geven door het Hol- landsch strijkkwartet, die belangstelling zal hebben, welke het zoo ten volle verdient. D. De Wognummers hebben, of liever de Gemengde zangvereeniging »Jaeob Kwast», uit Wognum. want de heer Willem Saai haalt zijn beste krachten niet alleen uit het thans over heel de wereld bekende Xoord- Hollandsche dorpje, heeft Donderdagavond weer een schitterend concert gegeven in de (ïroote kerk. Door hun militaire plichten waren vier der zangprs verhinderd, naar hier te komen; de 14 overige deden wat meer hun best. En de 19 vrouwtjes in 't wit zongen weer on verbeterlijk zoodat het geen wonder was, dat aan het slot men zich niet kot"» inhouden en, de plaats vergetend in welke men den wonderschoonen zang had genoten, met hand geklap de uitvoerenden dankte. Zeldzaam mooi was de vertolking van het oude Wilhelmus»opmerkelijk de nauw- uitgesproken slotletters, alsof er stond Nas- souw', getrouw', betrouw', enz. en roerend het zeer zacht gezongen couplet »Oorlof, mijn arme schapen». Het «Wilt heden nu treden», eenigszins gewijzigd een veran dering, die een treffende verbetering bleek en do Bede voor het vaderland» sloten zich volkomen aan bij de wijze waarop het oude 'heldenlied werd verklankt. Hoe gaarne zouden wc geheel het pro gramma volgen; doch 't was alles even af, met steeds weer die kostelijke harmonie in de stemmen, welke deze eenvoudige men sehen op zoo hoogst ongekunstelde en juist daardoor zoo treffende wijze weten te bereiken. Zoowel de sopraan-soliste als dc bassen gaven weer onbeschrijflijk goeden zang. Subliem was de als geneuriede begeleiding doorliet gehocle koor toen de sopraan Loevvc s «Hoe lang nog, o zorgen» voordroeg. Behalve de liederen van Rossinni, Himmel, I.oewe, Mozart, Dvorak, Mendelssohn en Abt I werd gezongen het Belgisch lied «Waar ging vader heen», het mooie gedichtje waarin een half weesje zijn groot leed klaagt. Beschei- denlijk werd in het programma de naam van den componist niet vermeld. Het is op muziek gebracht door Willem Saai, den eenigen dirigent van dit eenige zangkoor, die ook in die compisitie toonde hoe zeer muzikaal hij is. De kerk was heel goed bezet, veel beter nog dan bij de jongste orgelconcerten. Men schatte het aantal bezoekers op iooo tot 1200. Wil men 't weten Behalve het zangkoor van «Kinderzorg» waren er juist 682, of bijna de Helft van vóór twee jaar, toen er ruim 1200 waren. De uitvoering, Dinsdagavond door »Harpe Sions», onder leiding van den heer G. G, van Lunteren gegeven in Amicitiaheeft ten bate van Patrimonium's ziekenfonds op gebracht f 70. Het jongste nummer van Leeszaal nieuws» bevat een artikel van den heer G. J. Buys, den geestelijken vader der Ambachtsschool, dat icservoir van materieele volkskracht, over het verband tusschen die instelling en de Openbare leeszaal, het reservoir van ideëele volkskracht. Uit dat nummer blijkt mede, dat in Octo ber 48 en sedert 1 Januari .536 nieuwe leden toetraden. Het aantal bezoekers van de couranten en tijdschriftenzaal was in October dezes jaars 2679, tegen 1744 en 1139 in de zelfde maand van 1914 en 1913; dat van de studiezaal 493, tegen 323 en 396dat van de uitgeleende banden 4293, tegen 2693 en 1160. Van deze waren er 2240 romans en 924 kinderboeken. De koers van den Belgischen franc is thans bij de spoorweg-maatschappijen 37 cent. Ten behoeve van de Belgische vluchtelingen en geïnterneerden heeft de Nederlandsche Bank den koers nog bepaald op 3Q:i/« cent. De eerste woningen van Elisabeths-dorp, bij de halte Vlasakkers, zijn heden betrokken. In 't geheel komen er 50, met een kerk en hetgeen ar bij behoort. De verkoop hier ter stede der prentkaarten waarop het portret van den Kroonprins der Belgen ten bate van het Belgisch comité voor melkverschaffing aan Belgische zuige lingen, heeft opgebracht f 300.65. Er zijn volgende week weer heel wat uit-jes, die we achtereenvolgens reeds hebben aangekondigd. We meenen dan ook te kunnen volstaan met verwijzing naar het Vergaderlijstje. Het eerste elftal van Quick gaat morgen naar de naamgenoote, van den Hoofdcursus, te Kampen. Haar tweede speelt hier tegen een elftal van de voetbalclub Amersfoort». Het tweede van II. V. C. ontvangt hier een elftal van het reserve-bataljon uit Har derwijk. Het eerste heeft een vrijen Zondag. Hetgeen, indien markweer werkelijk kark- weer is, met de andere clubs óok wel het geval zal wezen. Naar de Centrale eiermijn werden thans aangevoerd 7307 kipeieren, die gister werden verkocht voor 110.50 tot f2.60 per honderd. De cendeieren deden fS.50 tot f8.75, de kalkoeneieren f13. Jonge hanen golden 80 tot 82 cent, kip pen 56 en oude hanen 51 tot s2 cent per Kilo. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer H. G. Ittman, l.angestraat 9, telefoon 164. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk vijf minuten over half vijf, die van de overige voertuigen ten allerlaatste.vijf minuten na vijven zijn aan gestoken. De last des levens is het zwaarst voor hen, wien het in hun jeugd heeft ontbroken aap oefening om het te leeren dragen. In het mondaine Den Haag, waar heel wat wordt gedaan aan kunst en haar hulpweten schappen. is thans een nieuw tijdschrift ver schenen. »Dc kroniek, geïllustreerd maanblad voor Noord- en Zuid-Nederland», dat èn om zijn uitvoering èn om zijn inhoud wel mag worden vermeld. Het vóór ons liggende November-nummer, het eerste van den eersten jaargang, besaat 36 pagina's. De tekst is grootendeels in het Fransch, anderdeels in het Nederlandsch. Henri Borel opent deze eerste aflevering met een interessante studie over Boeddhis tische beelden, welk artikel wordt verlucht door 6 afbeeldingen van Oud-Chineesche becldkunst. VolgenEchos beiges, met gocd- geteekende karikaturen; een artikel over Louis Couperus; eer, welverzorgde Muziek- kroniek; een rubriek »Society«, waarin onder meer worden opgesomd de huwelijken, in da laatste paar weken gesloten tusschen leden van voorname geslachten in den lande; een zeer belangrijke, tooneel rubriek mooi ge ïllustreerde mededcelingen over schilderkunst; een zeer interessante revuc-IIirschen ecu Beurs-overzicht. Een tijdschrift, dat er wezen mag en on danks zijn schitterende uitvoering, ook wat de rotogravures betreft, billijk is te noemen. Kunstmatige kamfer Een van de groot ste triomfen in de chemie is geweest de synthese van kamfer door oxydatie van het uit terpentijnolie gewonnen isoborneol met overmangaanzure kalium. Deze synthetische kamfer onderscheidt zich in geen van zijn natuurkundige en chemische eigenschappen van de in Japan en op Formosa groeiende kamferboom. Niet alleen voor de industrie, die de kamfer noodig heeft voor het maken van rookloos kruit en voor de cellulose-fa- brikatie, maar ook voor de geneeskunde hoopt men, dat de nieuwe vinding bruikbaar zal blijken. Men is dan tevens niet meer afhankelijk van Japan. A MSTKBDAMSCHE SNUFJES. Een nieuwe actie tegen Wethouder Jitta. Men schrijft ons uit Amsterdam Een der couranten wist te vertellen, dat Wethouder Jitta aan de andere leden van het College van B* en W. gevraagd zou hebben, wat of de heeren ervan dachten, of hij aan uioest blijven, dan wel of hij het bijltje erbij moest neerleggen. Waarop de collega's een ontwijkend antwoord zouden hebben gegeven. Het bericht is tegengesproken, maar inderdaad schijnt Wethouder Jitta zich af te vragen, of het niet het beste isj af te treden, na alle harde woorden, die de Raadsleden hem naar het hoofd hebben geworpen. Van goed-ingelichte zijde deelt men ons mee, dat de positie van Wethouder Jitta al langen tijd wankel is. De Rechterzijde heeft vertrouwen in zijn beleid, de gematigd Libe ralen eveneens, doch èn Sociaal- èn Vrijzin nig-democraten schijnen hem niet als de rechte man op de rechte plaats te beschouwen. Hoofdzakelijk is dit het gevolg van Jitta's zeer getemperde vooruitstrevendheid. Echter schijnen er ook allerlei persoonlijke dingen achter te zitten ook buiten de politiek zouden er weieens conflicten gerezen zijn tusschen den heer Jitta en zijn vermoedelijken ambts opvolger dr. brahams, het Vrijzinnig-demo cratisch Gemeenteraadslid. Van verschillende zijden dringt men er bij Wethouder Jitta op aan, zijn post niet te ver laten. Op het oogenblik bestaat het College van B. en W. uit éen Anti-Revolutionair, éen gematigd Liberaal, éen vooruitstrevend Libe raal. éen onafhankelijk Vrijzinnig-Democraat (Burgemeester Tellegen) en twee Sociaal- Democraten. De sterke Vrijzinnig-Democra tischeSociaal-Democratische minderheid in den Raad heeft in het College van Dagelijksch Bestuur dus nog geen meerderheid. Zou echter Wethouder Jitta door dr. Abrahams of eventueel een anderen Vrijzinnig-Democraat worden vervangen, dan zou het Dagelijksch Bestuur »om« zijn. waarvan wellicht een al te radicaal bewind met al te hooge be lastingen het gevolg zou kunnen wezen. Men verzoekt ons, het volgende op te- nemen Het Bestuur der R.K. kiesvereen'ging Recht en Orde», te Amersfoort, heeft de eer U mede te deelen, dat in de algemeene ledenvergadering, gehouden op Vrijdag 12 November 1915, met algemeene stemmende volgende motie is aangenomen »De R. K, Kiesvereeniging »Recht en Orde», in algemeene vergadering bijeen op Vrijdag 12 November 1915; «gehoord de mededeelingen en verklarin gen betreffende den koop van grond aan de Barchman Wuytierslaan. door den heer H. Kroes afgelegd: »overwegende, dat van een veronacht zamen of een schuldig benadeelen der Ge meentebelangen door het lid van den Raad der Gemeente Amersfoort, den heer H. Kroes, in deze niets gebleken is; «betreurt de aanvallen, waaraan de heer Kroes als Raadslid onverdiend bloot stond •spreekt haar ongeschokt vertrouwen uit in genoemd lid. «besluit deze motie in afdruk toe te zen den aan de leden van den Amersfoortschcn Gemeenteraad, >en gaat over tot de orde van den dag». Amersfoort, 13 November 1915. Itijooiikomsteii. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp 18. Oudheidk. museum I'lehite. Dinsdag Theosofische leeszaal. Vrijd. tot Dond. Bioscoop l.angestraat Zat. tot Maand. Bioscoop »De Arend». 14 Nov. Belgisch militair assaut. 16 Nov. Protestantenbond, dr. Van Mourik Broekman Lichlbeeldcii-avond over China. 17 Nov. Opvoering Bijbelsch drama De verloren zoon. 18 Nov. Handel en Nijverheid. 1 <J Nov. Middenstands-g'.asverzekering. Soiree bouwfonds T. B. C. 24 Nov. Theosofische lezing, dr. Fred. van Eeden. 25 Nov. Braun's operette. 27 Nov. Jaarverg. Amicitia. 9 Dec. Amersfoort's Mannenkoor. 14 Dec. Toonkunst. 13 Jan. Hollandsch strijkkwartet. 29 Jan. Theosofische lezing, Van Maanen. 3 Febr. Hanna Verbena. 23 Febr. Theos. lezing, dr. De Hartogh. 9 Mrt. Ilona Durigo en Evert Cornells, l'RKIUKBEURTEN. Zondag 14 November. Evang. Luthersche kerk. Voorm. io'^uur.ds.J.L. F. de Meijere JohCz., uit 's-Gravenhage. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10V2 uur- ds. Hooykaas. Doopsgezinde kerk. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegracht), Voorm. 10 uur. ds. Donner. Avond 5>/2 uur, ds. Teerink. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Terink. Avonds 5V2 uur. ds. Donner. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm, 10 uur, ds. Lengkeek, uit 's-Gravenhage. Avond 5'/2 uur, ds. Lengkeek. Vrijdag 10 November. Avond 7 uur, ds. H. Jansen, veldprediker bij de 3e divisie. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9>/2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Burgerlyke Stand Tan Amersfoort van 5 tot en met 15 November. GEBOREN Gerrit Elbertus Arend. z. van A. van Dors- sen en W. Boks. Marie Louise, d. van L. E. Vaes en M. V. Bawin, Jemeppe (Belgifi). Petronella Christina, d. van J. G, van de Veer en P, C. van Lent. Ivonne Hortense Heuriêtte, d. van Henri Désiré Julien Franck en Julia Emérencia Ghislaine Thirion. Johan Andries, z. van Johan Andries de Heus en Jennigje Admiraal. Cornelia Jenneke, d, van Willem Polhout eu Elisabeth Jenneke van Keulen. Albertus, z. van Gerard us Bokkers en Catharina van Empelen. Piet Richard, z. van Krijn Pieter Westhoeve en Johanna Geertruida Richard. ONDERTROUWD: Gerardus Johannes Bruinis en Melisje ten Hoven. Jacobus Hendrikus Robben en Johanna de Wit. Jan Eek en Cornelia Wil- helmina van Gulik. GEHUWD: Hendrikus Frederikus Balk en Geertruida Hendrika van den Bogert. Evert Johan Broeker en Anna Tombroek. 7an Willem Karei van Wandelen en Anna Heijs. An dries Leonardus Lablans en Willemijntje Arlar. Dirk van Dorssen en Johanna van de Kuilen. OVERLEDEN: Gerarda Petronella de Waal, 12 mnd. - Hendrikus de Jager, 47 jr., ongeb. Gerrit Geurt Slots, 21 mnd. Evertje Riksen, 15 mnd. Een levenloos aangegeven kind Auna Rens. 14 mnd. Grietje Klein. 59 jr., wed. van Teunis Dirk de Gans. Wilhelmus van der Linden, 56 jr., wedn. van Maria Elisabeth Roodenburg. Margje Moes, 61 jr., echtg. van Gerrit Velthuijsen. AMERSFOORT, 12 November 1915. Appelen f 1,80 a f 4.50. Peren f 2.50 a f8. .Nieuwe aardappelen f o,afo.Zand- aardappelen f2.50 a f 3.—Hoendereieren f 11af 11.50 per 100 stuks. Biuine eieren f 11.50 a f 12.25 p. 100 stuks. Hooiboter f 1.45 a f 1.65 per Kilo. Kippen f 0.90 a f 1, Kuikens f 1.80 a f 2.70. Piepkuikens f 0.80 A f 1.30. Ganzen fo.a fo.Oude eenden f0.90 a f1.30. Jonge eenden fo.— a fo.— Hazen f 1.50 a f2.20. Wilde konijnen fo a fo.—Tamme konijnen fo.So a f 2.25 per stuk. Duiven f0.50 a fo.70 per paar. Vette varkens f o.a f o.Magere varkens f 00.—- f 00.Zeugen f óo.a ri20.Biggen f 10.a f 2i.Kalveren f o.a f o. Aangevoerd waren ongeveer 400 heet. Appelen. 100 heet Peren, heet. Kleiaard- appelen heet. Zandaardappelen18000 stuks Hoendereieren st. Eendeneieren 250 Kilo GrasboterVette Varkens; Magere Varkens; Varkens voor export- slagerij; 500 Biggen 20 Zeugen - kalveren.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 5