Stadsnieuws. Advertentiën. Gevestigd EWA H0LMQV1ST. eerlijk is, zegt «neen». Johan de Wit, die zooveel heeft gedaan in en voor ons land en daarvoor den usantieelen dank der natie kreeg, die hem vermoordde, had een lijfspreuk die U misschien niet allen bekend is, luidende ago quod ago (ik doe wat ik doe). Doe nooit twee diDgen te gelijk. Zijt gij winkelier of schoenmaker of bankier of tim merman doe dit of dat zoo goed als gij dit doen kunt, maar doe uw vak en laat U daar van niet afhouden door andere zaken. Wees winkelier, óf speculant, wanneer gij meent dat daar 't geluk schuilt; maar wees niet beiden te gelijk. Wanneer gij geld over houdt, verdiend en hard verdiend door noeste vlijt, wees dan zoo verstandig, dit geld, zoo gij het niet in uw zaak noodig hebt, door aankoop van soliede effecten te beleggen en let vooral op de soliditeit. Want de hoofd zaak is, dat gij fondsen koopt die, mensche- lijkerwijs gesproken, U steeds uw rente zullen geven. En vraag niet een fonds met hooge rente dat laag staat, want schapen met 5 pooten moeten nog steeds worden geboren, en worden zij geboren, dan zijn 't misbaksels. Weet gij wat rente is Een gecombineerd begrip van huur van geld en risico-premie. De huur van geld is in den zelfden tijd het zelfde; de mindere of meerdere rente wordt dan aangegeven door de risico-premie die gij ontvangt. Klaar genoeg; nu alleen dit nog. Wanneer uw commissionnair U aanraadt om te speculeeren, ga dan bij hem weg; wees zoo verstandig, want slechts weinigen zijn in staat, aan 't zoet gefluit van den vogelaar weerstand te bieden en ieder commissionnair, die U overhaalt om te speculeeren, denkt niet aan uw voordeel, maar aan zijn eigen verdienste. Schoenmaker hou je bij je leest. Winkelier, hou je bij je winkel. De zoogenaamde Bevredigings-commissie in zake het onderwijs heeft haar besprekingen omtrent het Grondwetsartikel beëindigd. De verschillende politieke partijen zijn ten aan zien van de redactie van art. 192 tot over eenstemming gekomen. De Chr. Besturen Bond zal aan den Ge meenteraad verzoeken, zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen tegen het opdrijven van de melkprijzen. Van andere zijde schrijft men ons: De Burgemeester van Bunschoten heeft den maximum-prijs der melk vastgesteld op 8ll.2 cent per Liter. Een heel verschil met het naburige Amers foort. waar de zoetboeren zeiven den prijs bepaalden op 11 cent en er over denken, den prijs nog te verhoogen. Van «er liever boter van maken* zal niet veel komen, omdat de Minister van Land bouw met grcoten spoed hier een stok voor heeft gestoken. Door het te laat ontvangen van onder staand communiqué, dat evenwel reeds om 10 uur Zaterdagochtend van de Langegracht 13 werd verzonden, konden we het slechts opnemen in een deel van onze vorige oplage. Het Bestuur der R.K. kiesvereeniging >Recht en Orde», te Amersfoort, heeft de eer U mede te deelen, dat in de algemeene ledenvergadering, gehouden op Vrijdag 12 November 1915, met algemeene stemmen de volgende motie is aangenomen »De R. K. Kiesvereeniging »Recht en Orde», in algemeene vergadering bijeen op Vrijdag 12 November 1915; «gehoord de mededeelingen en verklarin gen betreffende den koop van grond aan de Barchman VVuytierslaan, door den heer H. Kroes afgelegd; overwegende, dat van een veronacht zamen of een schuldig benadeelen der Ge meentebelangen door het lid van den Raad der Gemeente Amersfoort, den heer H. Kroes, in deze niets gebleken is; betreurt de aanvallen, waaraan de heer Kroes als Raadslid onverdiend bloot stond >spreekt haar ongeschokt vertrouwen uit in genoemd lid; besluit deze motie in afdruk toe te zen den aan de leden van den Amersfoortschen Gemeenteraad, >en gaat over tot de orde van den dag». Aan het plaatselijk telefoonnet is thans aangesloten met no. 92 de stalhouderij van Gebr. Van der Zwaan. Utrechtschestraat 7a. De heer R. Groenveld, samensteller van het Adresboek voor Amersfoort, doet al het mogelijke om het zoo volledig te maken als maar denkbaar is. Een streven, dat ook medewerking ver dient van de zijde der belanghebbenden. En dit zijn thans de vertegenwoordigers van verzekerlngs-maatschappijen, van welke categorie ook. Iedere agent of correspondent hier ter stede van zulk een Maatschappij zende hem nu zonder dralen een juiste opgave en doe dit uiterlijk vóór 30 dezer. Doch waarom veertien dagen wachten Van uitstel komt zoo licht afstel. En van de nalatigen de klacht, dat het boekje niet volledig is. I11 den ouderdom van 64 jaar is lner Zondag 11a korte ongesteldheid overleden de heer J. W. Ensinck, ouderling van de Luther- sche gemeente hier. Als sergeant-majoor-administrateur bij hc 5e regiment infanterie stond hij hoog aan geschreven om zijn uitermate correct werk en zijn groote plichtsbetrachting. Later werd hij werkzaam gesteld in het garnizoens-bureau om na zijn pensionneering over te gaan bij het tractie-bureau der H. IJ. S. M. hier. Vervolgens vond hij, die ondanks het klimmen der jaren kon noch wilde rusten, bezigheid eerst aan het Bevolkings-bureau, later bij de Gemeentesecretarie, waar zijn voorbeeldige ijver evenzeer hooglijk werd gewaardeerd. Een eenvoudig en beminnelijk man is aan de gemeenschap, een uitmuntend vader aan de zijnen ontvallen. De heer H. D. S. Ilasselman, tot 15 Juli 1911 Rijks-landbouwleeraar in de Provincie Utrecht, is Zaterdag in den ouderdom van 69 jaar te Utrecht overleden. De heer A. C. Brörens, ambtenaar in het kinderhuis «Aldegonde» is met ingang van 1 December benoemd tot godsdienstonder wijzer te Heerlen. De heer H. M. van Haselen, candidaat in de Godgeleerdheid aan de Rijks-universiteit te Utrecht, is door het Provinciaal kerkbe stuur van Overijsel toegelaten tot de Evan gelie-bediening in de Ned. Hervormde kerk. De heer H. Los is benoemd tot onderwij zer aan de openbare Lagere school no. 2 te Barneveld. houdende militairen vrijen toegang hadden. Bij dc eerste voorstelling, 0111 0 uur, sprak de heer If. Gordeail een pittig woordje vooraf bij de tweede, om 8 uur, sprak prof. h. Kenninck niet minder pakkend. Behalve sommige films van het gewone week-programma werden levende beelden I vertoond die meer bepaald op het gebied der drankbestrijding betrekking hadden en den militairen, gereed om een buitenlandschen vijand te bestrijden, glashelder voor oogen stelden, dat er ook een binnenlandsche vijand is te bekampen, die evenzeer vordert zaait en ellende brengt in alle takken der samenleving. Het was een mooie avond, die ongetwijfeld veel nut heeft gesticht. Gisteravond ving, in de kegelbaan van de sociëteit Vereeniging» een competitie aan voor plaatselijke clubs, ingesteld door den Amersfoortschen Kegel Bond. Aan de beurt waren Onder Ons en Val Om. Hedenavond spelen tegen elkaar Gooi Hout en Udi, morgen Udi en Houd Plank, Donderdag Val Om en Gooi Hout, en Vrijdag Houd Plank en Onder Ons. En zoo vervolgens, iederen avond behalve Zaterdags van 9 tot 10 uur, lot en met 14 December. De eerste prijs is een zilveren lauwertak, de tweede een verguld zilveren medaille en de derde een zilveren medaille. De kolonel-etappen-directeur verzoekt ons mee te deelen. dat het legerbestuur heeft besloten tot oprichting met spoed van een Landstorm-motorbootkorps en automobiel korps. Roei- en zeil-vereenigingen zijn hier niet, evenmin als houders van luxe-motorvaartui gen. Doch indien eigenaren van motor-vracht booten hun goede diensten willen aanbieden, kunnen zij te onzen bureele kennis nemen van de voorwaarden, tenzij ze er de voor keur aan geven, die aan te vragen bij den ie luitenant, belast met de vorming van het vrijwillige Landstormkorps motorvaar- en voerwezen, adresetappen-depot, te Delft. Men mag er wel aan denken, dat, zoodra het leger in actie komt, het legerbestuur bevoegd is, niet alleen het vaar- en het voer materieel te vorderen, doch ook het personeel. Het verdient dus voor directies van bedrijven, enz. aanbeveling, hun mate rieel ter beschikking te stellen en hun per soneel tot deelneming op te wekken, opdat te zijner tijd het materieel zaakkundig worde behandeld. Denkt om de aanstaanden T II Vrijdagavond om half acht soiree, 111 Amicitia. 7 De Hoytema-kalender van de firma Fer- werda Tieman toont zich wel de vriend des huizes. In weerwil van de moeilijke tijds omstandigheden komt hij weder tot ons en in zijn nieuw gewaad, nóg fraaier dan een van de vorige, is hij ons dubbel welkom. Werden de vorige jaargangen door de geheele vaderlandsche pers op de meest gunstige wijze besproken, ook de kalender voor 1916 zal ongetwijfeld een gunstig ont haal vinden. De kunst van Hoytema, ongetwijfeld elk jaar nog groeiend en dieper wordend, brengt ons steeds weer nieuwe schoonheid. Stellig bestaat er geen ander kunstwerk, waarin op zulke artistieke wijze het beeld der natuur, van Januari tot December, wordt weergegeven. De hoofdfiguren' op elk maandblad zijn meestal ontleend aan de dierenwereld, doch daaromheen verrijst een natuurbeeld, waarin, naarmate het jaargetij, de teekenstift van den meester op treffend diepzinnige wijze in een sprookje van lijn en kleur vertelt van het worden en vergaan der naturen. Een advertentie in dit nummer wijst uit hoe men zich de kostbare premie die in den boekhandel f 10 kost kan verschaffen en daarmee een kunstvolle versiering, op welke men iederen dag des jaars iets nieuws ontdekt door het leuk typeeren van de ver schillende motieven. Bij de »Staatscourant« van Vrijdag zijn gevoegd de Statuten der N. V. «Algemeene Borg-Maatschappij voor den Middenstand», gevestigd te Utrecht. Het doel der Vennoot schap is het bevorderen van de belangen van den handeldrijvenden, industrieelen en landbouwenden middenstand a. door zich borg te stellen voor perso nen of rechtspersonen, die crediet genieten ten behoeve van hun bedrijf of rekenplichtig zijn b. door het sluiten van verzekeringen tegen het risico, voortvloeiende uit het vcrleenen van credieten aan of het zich borg stellen voor personen of rechtspersonen, ten behoeve van hun bedrijf en uit het aanstellen van rekenplichtige personen Het A. D. C. heeft, gelijk wel was te ver wachten, Donderdagavond een reusachtig succes behaald toen het in het bioscoop-thea ter aan de Langestraat twee voorstellingen deed geven, waartoe alle hier thans garnizoen Door de maatregelen van den Minister opzicbtens den kaashandel werd hier gister geen kaas aangevoerd naar de markt. Een 15-jarig scholier, die uit een tuin hier appels stroopte, is deswege door de Arron- dissements-rechtbank te Utrecht veroordeeld tot f 5 of 14 dagen tuchtschool. Een harde les, die ook anderen tot leering moge strekken. Open uw mond om te spreken even om zichtig als uw beurs om te betalen. "CTit don Omtrek. Door het rooien van een zwaren boom bij Bunschoten is de telefoonlijn met die Ge meente over 24 palen gebroken. Erger in deze tijden van geringen voor raad aan koperdraad is, dat een 300 M. draad spoorloos is verdwenen. Het kan dus een tijdje duren eer de verbinding is hersteld. Aanstaanden Donderdagmiddag wordt bij den zoogenaamd tweeden ingang van het Zeisterbosch onthuld de bank, door de Zeister Handels-vereeniging aan de Gemeente aan geboden ter herinnering aan de nagedachte nis van douairière Pauw van Wieldrecht, die belangloos de wandeling in de haar vroeger toebehoorende bosschen openstelde en daarmede duizenoen aan zich verplichtte. In de jongste vergadering van deNederland- ache Kamer van Koophandel te Brussel heeft de Voorzitter, de heer De Stoppelaar een waschechte Zeeuw zich scherp uitgelaten over «zekere Nederlandsche uit- voerfirma's, die naar België minderwaardige waren hebben geleverd tegen schandelijk onredelijk opgevoerde prijzen». De goede naam der Nederlandsche koop lieden heeft daardoor in België zeer geleden, voegde hij er bij. Doch hij verzuimde de hoofdzaakden naam der gewetenlooze knoeiers. Voetbal. De wedstrijd van Quick tegen de gelijk namige vereeniging te Kampen ging niet door wegens terreinafkeuring; ook de vriend schappelijke ontmoeting te Enschede tusschcn P. W. en H. V. C. werd afgelast. H. V. C. 2 ontving hier voor de eerste klasse U. P. V. B. het reserve-bataljon uit Harderwijk. De beide sterkste elftallen der afdeeling hadden dus elkaar te bestrijden. Zooals te verwachten was, won H. V. C. na een weinig fraaien strijd met 3—2. De sneeuwstorm kon juist een einde maken aan dezen wedstrijd; niet aan de ontmoeting tusschen Quick 2 en V. V. «Amersfoort». Immers door toedoen van Amersfoort werd ruim een half uur te laat begonnen en ook ongeveer een half uur vóór 't einde werd om de sneeuwbuien de wedstrijd gestaakt. Ware op tijd begonnen, dan had ook deze partij geëindigd kunnen worden. Quick had reeds met 3 2 de leiding; of deze wed strijd moet worden overgespeeld of niet, zal het Bestuur van den U. P. V. B. hebben uit te maken. De wedstrijd tusschen Amersfoort 3 en Het Gooi 3 eindigde met een 83 over winning voor de thuisclub. FUVI. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en ^bibliotheek, Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp 18. Oudheidk. museum Flehite. Dinsdag Theosofische leeszaal. Vrijd. tot Dond. Bioscoop Langestraat Zat. tot Maand. Bioscoop «De Arend». 16 Nov. Protestantenbond, dr. Van Mourik Broekman. Rem. kerk. Lichtbeelden-avond over China. Am. 17 Nov. Opvoering Bijbelsch drama De verloren zoon. Am. 18 Nov. Handel en Nijverheid. Zwaan. 19 Nov. Middenstands-glasverzekering. Zwaan. Soiree bouwfonds T. B. C. Am. 24 Nov. Theosofische lezing, dr. I-'red. van Eeden. 'I'heos. loge. 25 Nov. Braun's operette. Am. 27 Nov. Jaarverg. Amicitia. 28 Nov. Amersf. tooneel-vereen. Am. 9 Dec. Amersfoort's Mannenkoor. Am. 14 Dec. Toonkunst. Am. 13 Jan. Hollandsch strijkkwartet. Am. 29 Jan. Theosofische lezing, Van Maanen. Theo», loge. 3 Febr. Hanna Verbena. Am. 23 Febr. Theos. lezing, dr. De Hartogh. Theos. loge. 9 Mrt. Ilona Durigo en Evert Cornells. Am De Heer en Mevrouw J. KOOI- MAN-Bki,laart geven kennis van de ge boorte van hun zoon C0BNELI8 JACOBUS. Amersfoort, 14 November 1915. Heden overleed, na een kort stondig lijden, mijn geliefde Echt genoot, de heer Jan Willem Ensinck in den ouderdom van 64 jaar. H. ENSINCK— Van Elsloo. Amersfoort, 14 November 1915. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. G. vax WKI.DKKKN buron KENGEKS) Kortegracht II. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantifin. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. van Bloembollen voor glazen, potten, perken, enz. stellen wij verkrijgbaar 8 dagen lang. (Lel wel) 150 reuzen Hyncinthen voor f 1. en 100 Narcissen, 100 Crocusson en 50 Xnlpen (Let wel) 250 stuks f 1.alles in kleuren; verpakking en handleiding gratis. Kweekerij LANDZICHT, leiden. Gediplomeerd in Zweden voor Massage, Heilgymnastiek en I'&'dagogische Gymnastiek. Behandeling op medisch advies. Spreekuur 1 tot 2. Adres: ANNA PAUI.OWNAI.AAN, I Huize «EXCELSIOR».

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2