DE PRINS. BUREAU lol iicM w Mwtaiei Ifaws. ii.iiM^i i vr obliuatihn DE ZWERVER SOMNAMBULE DE HUISHOUDGIDS Premietrekkingen Tolgens aanwijzing der Nederlandsche Staatsloterij f 2.50, f 5.-, f 10-, f 20.-, f 25.- Volgestort (Wettig geoorloofd) Verkrijgbaar a. h. Hoofdkantoor Wijnhaven 15 te Rotterdam en by H.H. agenten In eiken Boekhandel teekent men in op den 15en Jaargang van De mooiste Illustratie in Nederland. Behalve een groot aantal zeer fraaie platen en portretten, over den Enropeeschen Oorlog, meestal van onze eigen fotografen, en de voornaamste gebeurtenissen in Neder land en in het buitenland, tal van belangrijke geïllustreerde artikelen op elk gebied en boeiende novellen van bekende auteurs, begint vanaf heden in dit weekblad een nieuwe serie romans Oorspronkelijke roman uit den grooten Europeeschen oorlog, door FOKKO Bos. Verder in de Bibliotheek van >De Prins» de bbeiende roman van C. N. en A. M. WILLIAMSON LIBIPlIiflIJP. Daarna de nieuwe roman van A. GEOFFROY W alle abonné's z^jn verzekerd. Men abonneert zich door het geheele land bij eiken solieden Boekhandelaar of bij de Agenten tegen f3.per jaar voor de gewone, en tegen f5.per jaar voor de luxe editie. Abonnementen kunnen met elk nummer aanvangen, doch zijn steeds verbindend tot No. 52. Op plaatsen waar geen Boekhandelaar gevestigd is, kan men zich direct abon- neeren tegen toezending van postwissel van f 3.75 voor de gewone en f5.75 voor de luxe-editie, aan den Uitgever N. J. BOON, Amsteldijk 3, Amsterdam. Men ontvangt daarvoor een prachtige illustratie van 20 groote bladzijden op mooi papier met 40 a 45 platen per week. Gouden Medaille, Gent 1908. Onder redactie van mevrouw W. van der VECHT, Oud-leerares in Koken en Voedingsleer. Dit tijdschrift verschijnt eiken Zaterdag. Proefnummers gratis en franco verkrijgbaar bij iederen Boekhandelaar en aan het bureau van »DE HUISHOUDGIDS» Burgstraat 65, UTRECHT. Vraagt steeds onze gunstig bekende Boterletters eu Letterbanket, 90 ct. per pond. HARTEN. MARSEPEIN. HAMMEN. Electrische Luxe Brood- en Banketbakkerij „DE GULDEN KORENAAR", H. KONING ZONEN, Arnhemschestraat 24. Telefoon 91. BORSTPLAAT in alle kleuren en smaken. ZEER fijne St. NICOLAAS, 30, 45 en 60 cent. Keizersgracht 153, Amsterdam - Tol. N. 10789. Afdeeling schriftelijke cursussen. CURATORIUM Mr dr. C. F. SCHOCH, Prot- dr- H- D- J' BODENSTE1N, Dr. H. C. PRINSEN GEERLIGS, Jhr. mr. L. H. van I.ENNEP. Ondor leiding van bekende leeraars organiseeren wij 129 Schriftelijke cursussen, als volgt verdeeld: A. Handelswetenschappen (.,2 cursussen): Boekhouden (populaire leergang en examencursus), Handelstekenen, Handelscorres pondentie (Nederlandsch Fransch, Duitsch, Engelsch, Zweedsch, Russisch, Spaansch,Maleisch), Handelsrecht, Handelsaardrijkskunde, Handelskennis, Warenkennis, de Techniek der Administratie, de Techniek der Bedrijlsreclame, Stenografie, Schoonschrijven, Machine- schrijven. N.B. Speciale leergangen voor de practijk-diplomas. B. Tale n (24 cursussen): Fransch. Duitsch, Engelsch. Italiaansch, Spaansch, Deensch-Noorsch, Zweedsch Russisch, Maleisch, Latijn, Grieksch, Esperanto; bovendien een Cursus in Algemeene 1 .literatuurgeschiedenis. N.B. Bijzondere cursussen voor het Staats-examen Oude Talen A en B. C. Exacte Wetenschappen en Techniek 16 cursussen) Wiskunde, Scheikunde, Weer- en Sterrekunde, Werktuigkunde, Klectro-techniek, Lijnteekenen, Meten en Teekenen, Vak-Duitsch, Vak-Engelsch. D. Ontwikkeling en Beschaving (30 cursussen) Algemeene Ontwikkeling, Algemeene Beschaving, Psychologie, Sociologie, Logica (de kunst van het denken), Rhetorica (de kunst om zich uit te drukken), Aesthetica, Muziek, Muziek-geschiedenis. Harmonieleer, Bijbelkennis, Gezondheidsleer en Sexueele hygiöne, Schrijven zonder fouten, een goede Stijl, de Verbetering van het. Handschrift, vlug en goed Rekenen, Bibliotheekwezen, Journalistiek, Herhalings-Onderwijs, Uitgebreid Lager Onder wijs, Fröbelen, Slöjd, Speilciden, Dammen, Schaken, Fotografeeren. N.B. De Curssussen Herhalingsonderwijs en U.L.O. omvatten alle Lagere schoolvakken. E. Opleiding voor een acte L. O. (4 cursussen) Fransch, Duitsch, Engelsch, Wiskunde. F. Opleiding voor een acte M. O. (11 cursussen) Nederlandsch, Fransch A, Duitsch A, Engelsch A, Geschiedenis, Aardrijkskunde, Staatsinrichting, Staathuishoudkunde, Wiskunde, Boekhouden, Schoonschrijven. G. Cursussen voor de vrouw (5 cursussen) De Techniek van het Huishouden, Kookkunst en Voedingsleer, I.innennaaien, Kinder* kleeding, Costuumnaaien, Costuumknippen. H. Opleiding tot Ambten en Beroepen (7 cursussen): Postale Aardrijkskunde, Opleiding Hulptelegrafist en Kantoorbediende P. en T., Opleiding Kommies bij de Belastingen, Opleiding Handel, Opleiding Techniek. N.B. Behalve voor de hier genoemde ambten of beroepen geheele of partiöele opleiding Surnumerair- en Adspirant-Commies P. en T., Rijksverzekerings bank, Rijkspostspaarbank, Spoorwegen, Gemeente-administratie, Ministeries, Rijkswaterstaat, enz. Van het onderstaande neme men goede nota: De cursussen duren minstens 3 maanden, hoogstens 3 jaar. Normaal lesgeld f 5.—. per kwartaal. Wekelijks wordt den leerling een les toegezonden. Iedere les bevat de »stofvoorde week», die in de eerstyolgende les eventueel wordt uitgewerkt. Persoonlijk contact tus- schen docent en cursist. Leergangen voor beginners, eenigszins gevorderden en meergevorderden. Speciale repetitie-cursussen. De examen-cursussen worden gescheiden van de populaire leergangen, die men «uit liethebberijvolgt. Afgescheiden van de afdeeling Schriftelijke Cursussen is aan het Bureau een afdee ling verbonden voor Adviezen inzake Beroepskeuze. Ieder, die zich voor onze schriftelijke Cursussen of voor onze Beroepsadviezen inte resseert, vrage, zonder zich ook maar eenigszins te verbinden, ons gratis-prospectus, dat alle verdere bijzonderheden bevat. JOH. GöBEL Jr., Dir. FEUILLETON. 39)- Zijn familietrots verbood Enno, aan een Spreckholmer zijn vertrouwen te schenken. En moeder was te zacht. Die streek zalf over elke wonde. Bestreed zij zelfs niet, dat er een vloek lag op het geslacht der Brinkmeiers - Ieder droeg volgens haar in zichzelven vloek en zegen, en ieder kon uit zichzelven al de vloeken der wereld overwinnen. Maar in den Bijbel stond toch duidelijk, dat God de schuld der vaderen wil bezoeken aan de kinderen tot in bet derde en vierde geslacht. Neen, zijn moeder mocht zijn gewetensbezwaren niet in slaap sussen. Hij had iemand noodig, die zonder medelijden en zonder eigenbelang hem den weg wees dien hij gaan moest tusschen zijn plicht als eerlijk man, die er geen rust bij kan vinden om van gestolen goed een lekker leventje te leiden. Ten laatste kwam hem de predikant te Grasdorf in de gedachte. Een predikant heeft er op gestudeerd, wat God met zijn geboden bedoeld heeft. Hij is ook van ambtswege verplicht, geheimen te bewaren. Maar daarop wilde de wantrouwende boerenzoon het in het geheel niet laten aankomen. Hij zou hem zijn zaak niet als een eigen zaak voordragen, hem niets vertellen van zijn graven naar den schat en van zijn vreeselijke vondst. Hij wilde den moord slechts als een mogelijkheid voor stellen, aan al zijn vragen een «als» ten grondslag leggen. Uit de antwoorden van den geestelijke zou hij dan wel zijn gevolgtrek kingen maken. Hij zeide dus 's Zaterdags avonds, dat hij Zondagmorgen naar Grasdorf ter kerke zou gaan. Vrouw Alheid, die het ver had gebracht in de kunst van hopen, deed het genoegen, dat te hooren. Het was best mogelijk, dat hij op we - naar de kerk Trina Döpke ont moette. Enno begaf zich dus des Zondags naar de kerk te Grasdorf. Hij hoorde echter niet veel van den preek en zag ook niet, wie op de kerkstoelen plaats namen, want het hart klopte hem tot in de keel van onrust en zenuwachtigheid. Toen de zegen uitgesproken, het laatste amen weggestorven was, volgde hij in som bere vastberadenheid den geestelijke naar de pastorie. Een roodwangig dienstmeisje deed open. Ja, dominee was wel te spreken, maar niet dadelijk; dat zou wel een half uurtje duren. Zij bracht hem in een kleine wachtkamer. Door de half open deur zag hij haar naar de keuken gaan en een oogenblik later haastig door de gang loopen met een presen teerblad met broodjes met worst en vleescb, een kop bouillon en een wijnglas. Dien korten tijd van wachten vond hij niet onaangenaam. De nuchtere kaalheid van het kamertje werkte kalmeerend op zijn overspannen zenu wen. Hij had plaats genomen op den rieten stoel bij het raam en tuurde naar de bloeiende dahlia's in den tuin der pastorie, toen een stem in de gang hem uit zijn gedachten deed opschrikken, een oude. bevende stem, die eigenaardig schor klonk als de stem van een dronkaard. Zij kwam hem bekend voor. »Nee, mijn mooi juffertje, dominee heeft mij hier besteld. Ja, zeker, hier in zijn huis, klokke elf. Ik heb namelijk vievier kin- ders. Wat zeg je? Moetik wachtenJ-ja, in jou aangenaam gezelschap, liefje Waarom duw je mij weg? Is dat een manier? Voor twintig jaar, toen duwden de deerns mij niet weg. Toen was ik een kerel. Ja, ja, 't is goed. -— Ik zal wel bin nengaan». De half openstaande deur der wachtkamer werd een paar duimen verder opengeduwd en over den drempel kwam eenigszins wag gelend Peter Clussmann. Zijn gezicht onder het lange, sluike, grijze haar was nog meer vervallen en zijn neus glom nog meer tus schen zijn vale wangen en had een nog paarsrooder tint dan toen Enno hem in het huisje van den mandenmaker had gezien. Clussmann bleef van verbazing staan. »Wel! Berg en dal komen niet bij elkaar, maar wel de menschen de meuschen». »Ik dacht, dat je te Bremen was», zei Enno onvriendelijk. »Te Bremen? Nee, daar willen ze mij niet meer hebben, niet eens mijn kinderen, 't I loeft ook niet. Ik ben toch geen Iiremer; ik be hoor te Spreckholm thuis. De dood heeft daar nu een woning voor mij vrijgemaakt. Dominee moet zij best doen, dat ik er spoedig kan intrekken, Je kunt ook wel een goed woord voor mij doen, Enno Brinkmeier». I »Daar zal wel niets van komenant woordde Enno. Dronkaards en leegloopers voeren de Spreckholmer kolonisten niet». Clussmann floot door de tanden. «Dronk aards? Leegloopers? Verwaande bengel! Wel, ben ik dan zooveel slechter dan Toni Gr&veloh 'k Heb alleen geen mooie dochte., met wie je vrijen kunt. Mijr. Grietje is nog niet zoo ver». Enno werd rood van kwaadheid. »Pas op je woorden, ellendige dronkenlap! Als het niet om je grijs haar was, dan »Geneer je niet Brinkmeier! Uit de hoogte van een vette hoeve kan men ge makkelijk schimpen. W—wat zou jij jij en je kalkoensche haan van een vader, wezen als jullie je hoeve ging verliezen? Ilè? Wat? Wat zou jullie dan nog zijn?» Wij zouden rechtschapen, eerlijke men schen zijn, zooals vele honderdduizenden, die geen hoeve hebben». Peter Clussmann lachte luid. Hij draaide, van pleizier tuimelend, om zichzelf. 'Och, jij j—jongetje! Wat weet jij van de wereld af! Je hebt nauwelijks je snavel van onder de klokhen uitgestoken of je begint te k kraaien! Honderdduizenden hebben immers nooit een eigen hoeve bezeten 1 Een aal en een slak loopen danig flink ook zonder beenen. Maar snijdt eens een hond, een koe, een paard, het een of ander creatuur met pooten, zijn pootcu af en zie dan wat er van komt». (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 4