Zaterdag 20 November 1915. No. 8649 66e Jaargang. B IJ B L A D. NeöerlanflscliB Centraal Sjoorweglaatscfiappij Stadsnieuws. AMEESFGQUTSGEE COURANT. Uitgave van do Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff HOOFD-REDACTEUR F. J. FR2DEHIKS, AMERSFOOR T. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per post/1.15. Adverteutiën r—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiön van buiten de stad worden de incasscerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZOETEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een I)e taal der hand. Reeds in zeer oude tijden sprak men over de taal der hand. Reeds Aristoteles, een der invloedrijkste wijsgeeren in Griekenland, leeraarde omstreeks 380 jaar vóór onze jaar telling »De mensch ontving de hand omdat hij den geest ontving; de hand kentcekent den mensch als denker boven de andere levende wezens». En als wij deze woorden overdenken dan geven wij toe, dat de hand een eigen taal heeft. Wat mond en oogen dikwerf ongezegd moeten laten, kan een handbeweging begrij pelijk makenwat de mond zeggen wil, maakt men duidelijk met een veelzeggende handbeweging. Een oud versje zegt reeds Wat men in woorden niet zeggen kan, Dat duidt men met gebaren an. Moe de hand de conversatie kan begeleiden, toonen de menschen, die cr slag van hebben, de hand te doen meepraten. En denk eens aan den handdruk; wat kan deze veel zeg gen van vriendschap; of ook, wat Hïm hij slap en onbeduidend zijn en menig hart doen krimpen van pijn. Met een handslag drukken wij ons vol komen vertrouwen uit; de dame moet het eerst haar hand reiken en deze beweging wordt gewaardeerd als een gunst. Hart en hand gaan meestal samen. Het weigeren dan wel negeeren van een toegestoken hand be- teekent onverzoenlijkheid. Het liefkoozend naar ons toe wenken, het afwijzend bestraffende door onze handbewe ging wordt zoowel verstaan door kleine kin deren als huisdieren. In de eenzaamheid heffen wij hand en arm omhoog als dank voor ons geluksgevoel, zooals de rook van een dank offer ten hemel stijgt. Wil een groot publiek zijn bijval betuigen dan klapt het in de handen. Gclooviger. vouwen bij hun gebed de handen. Het zou te wenschen zijn, dat het handen geven wat werd verminderd èn om het eeniger- mate tot uitzondering te maken èn om hy giënische belangen. President Mc. Kinley is het slachtoffer geworden van zijn handen geven iedere waschvrouw, iedere schoen poetser, iedere krantenjongen had immers het recht, hem de hand te drukken. Naar aanleiding van die vreeselijke ver- 'plichting van den President der Amerikarn- sche Republiek om aan Jan en alleman een hand te moeten geven, schreef een Ameri- kaansch journalist: »Hoe zou het ons aan staan als wij gedwongen werden, uren lang te staan en als onze ongehandschoende hand niet slechts door reinen, achtbaren, gezonden, maar ook door vuilen, boosaardigen, zieken, uitgestootenen en het schuim vau alle aard- sche volken, werd gegrepen En niet alleen de President wordt zoo vervolgd, maar ook zijn vrouw moet het zelfde doorstaan, hoewel men haar wegens haar zwakke ge zondheid wel heeft gespaard. Mrs. Cleveland had, toen zij het Witte Huis» verliet, een rechterhand die veel grooter was dan haar linker, ten gevolge van het handen geven. Deze schoone en lieve vrouw vond er niets in, op een middag of avond tienduizend incnschen de hand te reiken. Eens stond ik bij een receptie achter haar. »0, wat moet uw hand vermoeid zijn», riep ik uit, toen vierduizend personen voorbij waren. »Neen«, zei zij lachend en liet mij haar hand zien, >maar wel erg vuil». De hand was inderdaad rood, gezwollen en vuil. Zij ging echter voort met haar begroetingenen keek met haar wonderschoonen glimlach eiken Amerikaan vlak in het gelaat». Doch dat is nu eenmaal een der plichten van den President der groote Republiek. Erger en minstens even doelloos is het, dat ook hier te lande men. althans in somiriige plaat sen, niet kan bijeenkomen zonder even doel- looze als onbeteekenende handjesgeverij. Dat reeds sedert eeuwen de menschen- hand werd beschouwd als het karakter van dien zelfden mensch aan te te toonen, wordt volkomen bewezen door de zoogenaamde chiromantie, de waarzeggerij uit de lijnen der hand, die nog onder de Zigeuners in eere gehouden wordt en welke zij moeten overgenomen hebben van geleerde Chaldeëers. En bijgeloof mag het niet genoemd worden, want het uit de lijnen der hand waarzeggen heeft in onzen nieuwen tijd ook wetenschap pelijke verdedigers gevonden. Zoo schreef professor Clarus een boeiende verhandeling over de vormen der hand, uit welke hij kon zien de individualiteit en het karakter, de geestesgaven en gemoedsstemming en ook de lichamelijke geschiktheid van den eigenaar daarvan. Een Engelschman ging nog verder en gaf een boek uit over den duim, dien hij de tweede hand noemde, en trachtte daarin te bewijzen, dat uit de drie geledingen van dit lichaamsdeel alle karaktertrekken van den eigenaar zijn op te maken. De beoefenaars van deze wetenschap, die beweren, dat de mensch zijn lot in zijn hand heeft, volgen een bewezen feit, dat iedere karaktertrek zijn eigen merk in onze hand drukt. Naar Zigeuners beweren, duidt de lijn, die tusschen wijsvinger en middelvinger uit loopt, uw levensduur aan. Als u een hooge ouderdom beschoren is, zal zij diep en goed ontwikkeld zijn. Een andere duidelijk gemarkeerde lijn is de gelukslijn. Uit haar vasten bouw en regel- matigen loop blijkt, volgens de Zigeuners, uw geluk en voorspoed. En tel de fijnere ingekorven lijnen niet te licht, die levens lijn en gelukslijn snijden In de levenslijn beteekenen zij ziekte en doodsgevaar, in de gelukslijn hinderpalen en tegenspoeden. Een bijzondere belangstelling wordt nog aan de duimen gegeven en ook de talrijke, teere lijntjes rond den duim spelen in de chiro mantie een groote rol. In hoeverre ook hier sprake moge zijn van charlatannerie, een feit is het, dat men, zonder juist Zigeuner te zijn, iemand kan beoordeeleti naar zijn handen. Beweeglijke handen wijzen op verstand en nadenken al te beweeglijke handen op onrust en zenuwachtigheid. Open handen wijzen op openhartigheid, ziele grootheid, waarheid en gemoedsrust. Dat toonen ook de werken der oude mees ters in de schilderkunst aan, die in de han den zekere karakteristiek legden. Welk een goddelijke vrede straalt uit de handen van Thorwaldsen's Christus, die zich, door liefde geopend, naar de arme mensch- heid uitstrekken, als sprak Hij juist toen die woorden»Kom tot Mij, gij, die vermoeid en beladen zijt. en Ik zal u ruste geven». Ook Titiaan schilderde wondervolle Christus- handen en de handen der heilige Cecilia, door Rafaöl geschilderd, dienen eveneens als be wijs. De dichtgesloten hand duidt op in wendigen strijd, ontevredenheid, onbeduidendheid en geslotenheid. Gekromde handen met dunne, spinnepoot- achtige vingers, die zich in den zak verber gen, zijn handen van hebzuchtigcn en gieri- gen. Bijzonder dikke banden, met welgevormde, maar korte vingers zijn de handen van ge notzoekenden. Een lange, goedgevormde hand en fijn toeloopende slanke vingers zijn een teeken van idealisme en daarom dikwijls het deel van kunstenaars. J. v. W. is Wij belasten ons met de inschrijving op de 5 pets. Geidleening groot f 3 BOO ODD, tegen 98s/, pet. Bag van inschrijving Woensdag 27 November 1915. Bank^sres&ljlng H. L A DULLAERT Co. AMERSFOORT LangegraoUt OO Scherpenzeel Tel. Intero. O08 Aan den Raad dezer Gemeente is ver zonden het volgende adres: I Geeft eerbiedig te kennen de Christelijke Besturen Bond, omvattende de plaatselijke afdeelingen der volgende vereeniglngen Patri monium, Roomscli-Kathoiieke Volks Bond, Chr. Nationale Werkman» Bond, Bouw- arbeidersbond, Kleermakersbond, Chr. kan toor- en handelsbedienden-vereeniging, Spoor- wegarbeiders-vereeniging St. Raphael en de Prot. Chr. Spoorwegvereeniging, dat hij met bezorgdheid gadeslaat het onrustbarend en ongemotiveerd opvoeren van de prijzen der melk, waardoor zij als volksvoedsel en ook voor kinderen, zieken en zwakken haast niet meer bereikbaar is; reden waarom hij de vrijheid neemt, uw EdelAchtbaar College te wijzen op deze zaak van groot belang en UEdelAchtbaren beleefd te verzoeken, maat regelen te treffen, waardoor de melk waarvan het niet meer kunnen gebruiken of vermindering van het gebruik voor een aanzien lijk deel der bevolking ver-strekkende ge volgen kan hebben als volksvoedsel weer op den normalen prijs kome, of anders stap pen in de gewenschte richting te willen doen bij de Hooge Regeering. Hetwelk doende, enz. Ten gevolge van het stormweer in de laatste dagen was cr onvoldoende aanvoer van Regeeringsvisch, zoodat gister al heel vroeg velen door het Bureau voor levens middelen moesten worden teleurgesteld, ter wijl ook de particuliere viscbhandelaars uit den aard der zaak weinig ander» konden verkoopen dan zoutevisch of bokking. Aan het plaatselijk telefoonnet is thans aangesloten met no. 396 het woonhuis van dr. H. W. de Boer, Directeur van den Gemeentelijken keuringsdienst, Bergstraat 5. De heer L. C. Huls, Rijks klerk ter In spectie van directe belastingen hier, wordt 1 December gedetacheerd bij de Inspectie Gouda. j De heer E. II. Buijtcnhuijs staat op de voordracht ter benoeming tot Hoofd eencr 1 is-klassige school to Harderwijk. J De heer F. l.atour is ter beschikking gc- j steld van den Gouverneur-generaal van Ned. I Oost-Indiö om te worden benoemd tot ad- spirant-Commissaris van politic en als zoo- I danig te worden gediplomeerd op den cursus te Batavia. De landweer-lichting 1909 zal 20 Decem ber in het genot van klein-veriof worden gesteld. I Tot reserve 2e luitenant zijn benoemd de milicien-sergeanten A. Blom, bij het .se re- I gimetit infanterie, en D. Bakker, bij het iste bataljon Landweer. Het voornemen bestaat om met ingang van i Januari het vrij vervoer van militaire verlofgangers in te trekken, doch den met verlof gaanden in de plaats daarvan een j bijslag op de soldij te verleenen. Tevens I zal worden ingevoerd een gelijk militair tarief op de spoorwegen, ongeacht den afstand, zoodat alle militairen een zelfde bedrag aan reisgeld moeten betalen om hun woonplaats te bereiken cn terug to koeren naar hun korpsgedeelte. In de nu bijna afgelooper weck is weer eens gebleken hoe bij uitstek gunstig Amer- foort ligt voor de nijverheid. Maandag kreeg de heer G. Bunte opdracht, voor eenige militaire menages te zorgen voor gebakken visch. De soldaatjes beten er zóo in en prezen zóo hetgeen geleverd was, dat alras ook van andere garnizoenen bestellin gen kwamen, zelfs uit het Zuiden des lands. Een order te ontvangen, is in den regel nogal eenvoudig; doch ze uit te voeren, gaat niet steeds zoo licht, vooral niet als de aanvoer gering is. Maar de heer Bunte wiat steeds raad te schaffen, hoe ook nieuwe bestellingen toe vloeiden, tot het *1 te veel werd. Gister, den dag van het grootste vischver- bruik, moest hij dertigduizend porties gebak ken visch levereu. De bakkerij aan de Groote Haag werd versterkt met personeel cn materieel. Het was éen halen van het station, éen brengen uit Harderwijk en Bunschoten: al wat schoone handen had en toonde te willen aanpakken, werd te werk gesteld. En precies op tijd werden gister de 30 000 zakjes, ieder bevat tende drie ons gebakken spiering, zuiver gewogen en welverpakt, in kisten naar alle richtingen verzonden, zelfs naar Brabant. Wie zich uit zijn jeugd de bewerking van Jules Verne's »De kinderen van kapitein Grant» herinnert het origineele werk zullen wel weinigen hebben gelezen kan zich voorstellen hoe hedenmiddag de kinderen hebben genoten in het bioscoop-theater aan de Langestraat, waar Woensdagmiddag weer een kindervoorstelling wordt gegeven. Iets. dat trouwens in lange niet ptaats had. Tot en met aanstaanden Donderdagavond kunnen ook dc volwassenen genieten van de interessante film en de goede explicatie van den heer T. Hartlooper. De bioscoop »De Arend» heeft óok een interessant programma. Behalve een vooral In dgzen tijd heel belangrijk gezicht op Ply mouth, de reusachtige Engelsche haven, wor den geprojecteerd twee recht grappige film beelden, een blij-eindende verwikkeling en een spannend drama, «Liefde en haat», waar van de naam reeds genoeg te kennen geeft. De drankbestrijders der parochiën van O. L. Vrouwe hemelvaart en St. Henricushad den Donderdag ccn feestavond in het ge bouw van den R K. Volksbond. De heer P. J. Th. Dieges, oud-Voorzitter van het Kruisverbond St. Bernarduscn thans redacteur van »Het Centrum», hield een zeer populaire voordracht met mooie lichtbeelden over zijn reis naar Canada en zijn bezoek aan de watervallen der Niagara, waarna

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1