Stadsnieuws. Correspondentie. Advertentiën, Verloren Lezingen Het wetsontwerp betreffende de droog- legging der Zuiderzee is thans verzonden aan den Raad van State. Met ingang van Zaterdag zal het carillon van den Lieve Vrouwe-toren ten gehoore brengen bij halfuur »Nederland, uw lage stranden* en bij heel uur »Intocht des Heeren te Jeruza lem* (Tüchter Sions freuet euch) van G. F Hiindel. Tot verificateur bij de Gemeente-belastin gen hier is benoemd de heer P. van den Eijnden. ambtenaar ter Gemeente-secretarie van Groenloo. De heer J. G. van Dreumel. adjunct-com mies ie klasse ter Gemeente-secretarie, ver wierf de Middelbare akte Staatsinrichting. De heer E. H. Buijtenhuijs, sedert 4 Decem ber 1S95 onderwijzer aan school E (Koninck- straat), is benoemd tot Hoofd eener 12-klassige school te Amersfoort. Morgen-vroeg en in 't vervolg eiken Dinsdag en Vrijdag-morgen vanaf 8 uur zijn aan het Gemeente-laboratorium aan de Groenmarkt verkrijgbaar: Schelvisch 13 ct. per pond Kabeljauw 16 Poon 12 Wijting 11 Spiering to Bestellingen (telefoon no. 367) worden met 1 cent verhooging aan huis bezorgd. Deze bestellingen (zoowel schriftelijk, mon deling als telefonisch) behooren uiterlijk Maandagavond en Donderdagavond 9 uur op het Gemeente-laboratorium, Appelmarkt te zijn ingekomen. De afnemers worden er op attent gemaakt, dat bij elke bestelling een briefje is gevoegd, vermeldende de soort visch, het gewicht, den prijs en het bestelloon. De heer D. P. Hamers is benoemd tot Voorzitter van »Geloof en wetenschap* de heer E. Botti tot Armmoester. Mejuffrouw G. Salomons is benoemd tot onderwijzeres aan de bijzondere school te Hoevelaken ter vervanging van den heer H. H. Reeders, die in gelijke functie werd benoemd te Zegveld. Mejuffrouw J. Koerselman is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare Lagere school te Winterswijk. Het landgoed »Nimmerdor*, ter grootte van 120 H.A., is thans in eigendom over gegaan van den heer G. Kolff, den huidigen bewoner. Aan dr. I. Oljenick, reserve-officier van gezondheid 2e klasse, en aan den heer P. van der Sluijs, kapitein-commandant van het Utrechtsch Vrijwilligers Korps, is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit hun dienstverband. Evenzeer is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den zeedienst aan den kapitein der mariniers J. A. U. L. baron Melvill van Carnbee, Directeur der Militaire gymnastiek- school te Utrecht. De kinder-matinees in het bioscoop-theater aan de Langestraat hebben zoo'n reusachtig succes gehad, dat de Directie ook Zaterdag middag een kindervoorstelling geef: met speciaal daarvoor gekozen programma. Het hoofdnummer voor de volgende week »De dooden leven!* wordt daarbij niet ver toond. De tongen van sommige nicnschen zijn als uurwerken, die altijd doorslaan, niet om aan te kondigen hoe laat het is, maar omdat er in hun binnenste iets niet in orde is. Generaal M. B. Rost van Tonningen, Onder-voorzitter van »Het Nederlandsche Roode Kruis*, heeft aan H. M. de Koningin ontslag gevraagd als lid van het hoofd-comité dier vereeniging. H. V, C. ontvangt Zondag op baar terrein achter »Rustoord« haar plaatsgenoote Quick. Geeft toch vooral niet aan bedelaars. Hoe dikwijls heeftLiefdadigheid* dat ver zoek wel niet gericht tot hen, die er de voor keur aan geven, zelf de(n) milddadige uit te hangen in plaats van het verleenen van steun te doen geschieden na behoorlijk onderzoek, zoodat geen kwaadkwekend weldoen wordt beoefend. A Dat de vereeniging terecht die waarschu wing deed hooren, blijkt weer uit het ge beurde te Utrecht, waar, bij het fouilleeren van een bedelaar, bleek, dat deze f32 bij zich droeg. Bij de Dinsdag ten overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden veiling van vaste goederen werden verkocht 8 woningen met grond aan de Hessenstraat, nos. 1 tot 15, ieder verhuurd voor f2.30 per week, voor f1320 tot f1360 per stuk; 3 woningen met grond aan de Flierbeekstraat, nos. 11 tot 15, verhuurd voor fi.50 per week, voor f560 tot f600 en een perceel bouwterrein aan den Soesterstraatweg, groot 2.66 A., voor f360. Onze kleine steden en dorpen ontleenen een goed deel van hun schilderachtige schoon heid aan het heldere wit der gepleisterde gevels. In den laatsten tijd komt het voor, dat zulke gevels een onaangenaam grauwe tint verkrijgen. Schilders maakten het Bestuur van den Bond Heemschut, tot behoud der schoonheid van Nederland* opmerkzaam op de schade, die door deze grauwe tint aan de stads- en dorpsgezichten wordt toegebracht. Niet slechts de schilders, doch tal van kunst zinnige vreemdelingen worden door de be koorlijkheid van die gezichten naar de steden en dorpen gelokt en zij brengen daar vertier. Daarom is het in het belang der inwoners, de schoonheid naar hun vermogen in stand te doen blijven. En nu zij weten, dat zij door het als van ouds witten der gepleisterde gevels daartoe kunnen bijdragen, vertrouwt het Bestuur van Heemschut, dat zij dit in hun welbegrepen eigenbelang ook zullen doen. Het iGeïU. Volksblad* bevat het volgende puntdicht Om Alva's tienden penning vocht Holland zich eens vrij Wel ongeveer het dubb'le daarvan betalen wij, Komt daar nu straks de portie van mr. Treub nog bij, En wordt het geen drie tienden wel man, wees dan maar blij! Het weekblad »De Haagsche Post* opende onlangs een prijsvraag over middelen ter bezuiniging. Een van de zeer vele antwoorden luidt: Wilt uw budget gij flink besnoeien. Met alles dan u zelf bemoeien Uw personeel, naar gelang van uw huis, Hoe minder aanwezig, hoe kleiner uw kruis. Lach een weinig om uw «stand*, Neem den inkoop zelf ter hand. I.aat leveranciers maar concurreeren, Gij kunt daarvan slechts profiteeren; 't Bedienen wordt er beter mee, Dus neem van elk van deze twée. Kent gij den prijs van visch en fruit, Voordeelig zijt ter markt gij uit. Let op uw gas van uur tot uur, Stook hard slechts, als het weer is guur. Veel minder brandstof zal het vragen Inééns te koken voor twee dagen. En mocht gij nog meer sparen willen Stook dan van d'aardappels de schillen Wat u maar bitter weinig kost, Is, broeien in de «Haagsche Post*. De hooikist kent u zeker al, Die stooft uw maal voor niemendal. Steeds zij dit eenvoudig en deeg'lijk en krachtig. Geen toetjes of vlaatjes, want dat wordt te machtig. Geeft 't oorlogsbrood versch, want dat vult flink de magen, Doch 't wittebrood oud, dat wordt beter verdragen. De wasch moet ge zelve natuurlijk gaan strijken, Al mocht dit in 't eerst ook wat moeilijk u lijken. Wat ik voor 'n huisvrouw steeds heilzaam bevond Gebruik méér de handen en minder den mond. Tracht ernstig vooral het gevaar te ontloopen, Van lunchroombezoek, of «koopjes* tekoopen. Daarvoor in de plaats, ga uw middag besteden Aan naaien, om dus u goedkooper te kleeden. Misschien, dat dit alles wat nut kar, bewijzen Uw lezers het voordeel, mij een uwer prijzen. AMSTERDAMSCHE SNUFJES. Sinterklaas-drukte. Van een onzer Amsterdamsche waarnemers. De oude Sinterklaas-drukte is er weer. Verleden jaar viel er eenige vermindering waar te nemen. De winkeliers hadden-niet zoo veel ingeslagen als anders en hadden van hun étalage minder werk gemaakt, om dat ze vreesden, dat het publiek vanwege de crisis toch niet aan Sinterklaas zou doen. Maar thans bestaat die vrees niet, naar het schijnt, en men beproeft de schade van het vorige jaar in te halen. De groote warenhuizen spannen zich het meest in. De étalage van een Bijenkorf is werkelijk buitengewoon en het publiek ver dringt zich om de verschillende artikelen toch maar goed van alle kanten te kunnen bekijken. Het mooie weer der laatste dagen lokte duizenden en duizenden naar de city, om daar reeds met het inkoopen-doen te be ginnen. De drukte in de hoofdstraten was enorm en naar wij van verschillende kanten vernemen, waren de winkeliers tot nog toe zeer tevreden over den verkoop. Natuurlijk hadden de winkeliers in de nieuwe stad liever wat regenweer tegen Sinterklaas; de menschen doen dan hun inkoopen meer in hun eigen buurt. Zij verkoopen echter het meeste de laatste twee dagen voor den ver jaardag van den goed Heiligman en als het die twee dagen regent, is hun kostje ge maakt. Een groote schade voor de winkeliers in de oude stad is geweest de electrische storing van de vorige week. Opeens haperde het electrische licht, dat al den heelen dag eigen wijs gedaan had. Honderden winkeliers zaten in het donker. Men kwam aansleepen met petroleumlampen en kaarsen en een paar handige venters, die, nu de bananen zoo duur zijn en de sinaasappel nog zuur is, niet te veel verdienen, direct kwamen aan sjouwen met karreladingen vol lampen van allerlei generaties, die tegen f 0.50 per avond werden verhuurd. Verschillende bioscoop theaters waren genoodzaakt te sluiten, tot groote vreugde van andere, onder een ge lukkiger" gesternte geboren, die wel stroom hadden, en die den heelen avond draaiden voor uitverkochte zalen. Enkele meubelwin kels maakten van de gelegenheid gebruik om de kronen voor gewone kaarsen aan te steken. Die illuminatie viel in den smaak van het publiek. Inmiddels mopperden de meeste in het donker gezette winkeliers en betreur den het, dat zij niet tevreden geweest waren met hun gas. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp 18. Oudheidk. museum Flehite. Dinsdag Theosofische leeszaal. Vrijd. tot Dond. Bioscoop Langestraat Zat. tot Maand. Bioscoop »De Arend*. 25 Nov. Opvoering Walzertraum. Amicitia. Handel en Nijverheid. Zwaan. 27 Nov. Jaarverg. Amicitia. 28 Nov. Amersf. tooneel-vereen. Am. 29 Nov. Jonge Vrouwen Gilde. Kloet. Natuurhistorische vereen. Reichm. 30 Nov. Najaarsverg. V. P. N., Otte. 7 Dec. Mevrouw Mann-Bouvvmeester in Marguérite Gauthier, Am. 9 Dec. Amersfoort's Mannenkoor. Am. 13 Dec. Jonge Vrouwen Gilde, Kloet. 14 Dec. Toonkunst. Am. 15 Dec. Onze Vloot-avond. 22 Dec. Jonge Vrouwen Gilde, Kloet. 27 Dec. Jonge Vrouwen Gilde, Kloet. 13 Jan. Hollandsch strijkkwartet. Am. 29 Jan. Theosofische lezing, Van Maanen. Theos. loge. 3 Febr. Hanna Verbena. Am. 23 Febr. Theos. lezing, dr. De Hartogh. Theos. loge. 9 Mrt. Hon ïrigo en Evert Cornelis. Am. 410e Staatsloterij. Eerste klasse. Trekking van 22 tot 25 Nov. 1915. (1600 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breestraat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f 100 op no. 629. Prijzen van f 20: 626 627 630 793 795 822 841 3418 3420 16141 16151 20591 en 20594. Te zamen 14 prijzen. De tweede klasse trekt van 6 tot 9 De cember 1915. »J. en anderen*. Vooral die toevoeging belet een particulier briefje. Het is nog te prematuur. In menig opzicht zou het zijn uilen dragen naar Athene, water naar de zee, modder naar den Leusderweg; doch de zaak is »in studie*. V. P. N. veiling, Amsterdam. 22 November 1915. V. P. N.-ei f9.90 tot f 11.70, middenprijs f 10.59 Regeerings-ei f9.10 tot f 10.50, f9.61 V. P. N. 762. Aanvoer: Regeerjng 94739. Jonge hanen fo.57 tot f 1.10. Oude kippen fo.97. Konijnen f 0.75 tot f 1.15. Vederwild fo.40 tot fo.95. LEES T A F E L. We ontvingen Une paix durable. Commentaire officiel du programme-minimum. Uitgave van den Ned. Anti-oorlog Raad. Gr. 8°, 7 en 42 pag. Vrede door recht, Nederlandsch maand schrift ter bevordering van internationale Staten-organisatie tot bestrijding van oorlog, ibe jaargang nos, 7 tot 9, gr. 8°, 11 en 90 pag. Onze neutraliteit, geïllustreerd maandschrift onder redactie van W. J. M. Linden, ie luitenant der infanterie, en mr. W. Nierstrasz. Proefnummer. 24 pag. met vele afbeeldingen. J. Veldkamp en K. de Boer, Kun je nog zingen, zing dan mee! m algemeen be kende schoolliederen, met piano-begeleiding van P. Jonker; tiende druk. Uitgave P. Noordhoff. te Groningen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. GEOPEND eiken werkdag van 8 tot 1.30 en des avonds van 6.30 tot 7.30. Op Zaterdag alleen van 8 tot 1.30. Op 25 November 191 1. de volgende bakker, bankwerker, beeldhouwer, behanger, boekbinder, boekdrukker, boekhouder, bootwerker, chauffeur, concierge, dienstbode, electricien. fabrieksarbeider grondwerker, handelsreiziger, huisknecht, kantoorbediende, kellner. kleermaker, koffermaker, koopman, letterzetter, lithograaf, loodgieter, loopknecht, los werkman, machineteekenaar machinepoetser, magazijnknecht, metselaar. 5 waren ingeschreven werkzoekenden meubelmaker. montagewerker. muzikant. pakhuisknecht. 12 naaister. 1 rijwielhersteller. 15 schilder. 2 schoenmaker, sigarensorteerder. 6 sjouwer. slager. smid. steenhouwer. stoker. 3 stukadoor. 4 straatmaker, tabakskerver. tclegranfwcrker 6 timmerman. tuinman. 2 veldarbeider. visscher. voeger. 1 voerman. wagenmaker. wasch vrouw. werkster. wever. winkelbediende. winkeljuffrouw. II. werden gevraagd de volgende werk krachten 4 banketbakker. metselaar. 1 bankwerker. 6 meubelmaker. 1 boekbinder. 2 monteur. boekhouder. naaister. boerenknecht. pakknecht. 4 broodbakker. 2 pettenmaker. buffethouder. 6 perronarbeider. 1 dagmeisje. pianist. decoratieschilder. rijwielhersteller. dienstbode. 2 schoenmaker. 6 fitter. slager 1 houtdraaier. 6 sigarenmaker. huisknecht. 2 smid. kappersbed. 1 steenhouwer. 1 kantoorbediende. 1 tabaksbewerker. 1 kleermaker. timmerman. koetsier. tuinman. kruideniersbed. veldarbeider. kuiper. voerman. loodgieter. wagenmaker. loopjongen. werkster. machine-breidstcr winkelbediende. magazijnknecht. ijzerdraaier. Voor aanvragen van werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aan- plakplaatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Westsingel 7 naast het Stadhuis, telefoon 374. De Heer en Mevrouw PLAS—Van Schaick Aviu.iNt.it geven, kennis van de geboorte van hun zoon FRANS HENDRIK. Amersfoort, 23 November 1915. door Belgische vrouw, die deze schade niet kan lijden, een pakje waarin vier geborduurde kussensloopjes voor kinderbedje. De eerlijke vinder gelieve het terug te bezorgen aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. Jonge Vrouwen Bilde. te houden door ds. VISSER, op Maandag 29 November, over De nieuwe beginselen van onze Kinderwetten, op Maandag 13 December over: Gestichts-enGc/iiisverplcging op Woensdag 22 December over: Dwang-opvoeding, en op Maandag 27 December over: Selfgovernment, in Maison DE KLOET, des avonds te 8 uur. Kaarten verkrijgbaar aan de zaal a f 3 voor de 4 lezingen of a 1 voor écn lezing.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2