Dinsdag 7 December 1915. No. 8656 66e Jaargang. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff' HOOFD-REDACTEUR F. J. FESD&HZZS AMERSFOORT. Verschijnt l)ins(lu!<-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden/i.— francqrper post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 7 December aanstaande, des namiddags ten acht ure. Amersfoort, 4 December 1915. De Burgemeester voornoemd Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort brengt bij deze ter algemeene kennis, dat de Commissie uit de ingezetenen, bedoeld in art. 131 der Gemeentewet, bijeengeroepen is tegen Woensdag 8 December 1915. des avonds ten 8 ure. Amersfoort, 4 December 1915. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Sinterklaas-avond. Sinterklaas, die in den hemel zijt, Maar vannacht weer langs de daken rijdt Op Uw oude witte paard. Durft Gij bij de kindjes dalen? 't Hooi uit hunne mandjes halen Zijt Ge, Heiige, niet vervaard Groote vlammen slaan van huis tot huis; Schouwen, gevels, torens zijn in gruis, Straten zijn van bloeden rood. Blijft Gij in de puin niet steken? Zal Uw paard zijn poot niet breken Vele kindjes ook zijn dood. Sinterklaas, o berg toch wel Uw last Lucht en gronden loeien; 't poeder bast; Vijand loert en huilt en schiet, Sinterklaas, door vensters, deuren! Moeder zie ik soms zoo treuren En mijn vader keert er niet! Sinterklaas, die op de daken rijdt Ga toch, ga bij vader, die aan d' Ijzer strijdt, Draag hem al Uw lekkernij! Pakken vol van al wat zoet is! Doozen vol van al wat goed is! Zware kisten vol kleedij! Zoek mijn vader op in 't moordgeraas; Draag hem alles, alles, Sinterklaas: Draag het hem vóór morgen vroeg! Leg er al mijn zoentjes tusschen. Vraag hem dan twee dikke kussen 'k Heb daarmee voor mij genoeg. Zóo dicht Joh. Demaegt in het jongste nummer »Vrij België*. Centrale arbeidsbemiddeling. Onder voorzitting van den Burgemeester van Amersfoort werd Donderdagmiddag ten Raadhuize hier een bijeenkomst gehouden, welke werd bijgewoond door den Directeur der Gemeentelijke Arbeidsbeurs van Amers foort, den Voorzitter en den plaatsvervan- gend-voorzitter van de Commissie van toe zicht op die Beurs en vertegenwoordigers «Ier Gemeentebesturen van Barneveld, Bun schoten. Ermcloo, Harderwijk, Hoevelaken, Hoogland, Lcusden-StoutenDurg, Nijkerk, Putten, Scherpenzeel en Woudenberg. De Burgemeester riep den heeren het welkom toe en gaf vervolgens het woord aan uen heer Anth. F o 1 m e r, Secretaris van de Ned. vereeniging van Arbeidsbeurzen, uit 's-Gravenhage. Deze dankte het Gemeentebestuur voor de uitnoodiging en lichtte in het kort toe de intercommunale arbeidsbemiddeling. Bij de behandeling der Staatsbegrooting voor 19:6 is gebleken, dat, behalve in het diamant-, het haven- en het bouwbedrijf, de toestand van de nijverheid in ons land weer vrijwel normaal is, ofschoon de gebeurtenis sen van Augustus 1914 en de daarop ge- volgde economische crisis heel wat stilstand hebben gebracht. In enkele bedrijven, als de sigaren-industrie, een deel van de metaal- nijverheid, bet bakkers- en het slagersbedrijf en te plattelande komen er krachten tekort. 1 Ook door emigratie en door het oproepen van de weermacht is er vooral in de grens- provinciën een tekort aan arbeidskrachten. I Indien straks de weermacht met klein-verlof I gaat, zal de onzekerheid in de arbeidsver houdingen nog weer grooter en er stellig niet beter op worden. Regeering en Vereeniging streven dan ook reeds uit dien hoofde naar maatregelen en éen daarvan is de intercommunale arbeids bemiddeling. Spr. gaf een omschrijving van het begrip «arbeidsmarkt*, de plaats waar wordt ingewisseld de vraag van werkgevers naar werknemers en het aanbod door werk lieden van hun arbeidskracht vroeger een zeer eenvoudige zaak, doch in de laatste halve eeuw zoowel door de uitbreiding van het groot-bedrijf als door den meer inten- sieven land- en tuinbouw en ook het gemak kelijker vervoer per spoor of rijwiel en den trek van het platteland naar de groote steden, meer en meer ingewikkeld geworden. Toch heeft de werkgever er belang bij, zoo spoedig mogelijk goede werkkrachten, is het voor den werknemer boog noodig, zoo spoedig moge lijk een goede plaats te krijgen. De gewijzigde toestanden deden de aan vankelijk particuliere instellingen van arbeids bemiddeling meestal philantropisch vervangen door Gemeentelijkehetgeen om streeks 1900 geschiedde. Immers vooral in de groote steden begon de Gemeentelijke overheid in te zien, dat niet alleen werkgever en werknemer belang hadden bij deze zaak. doch ook die overheid zelve. Indien de bedrijven lijden onder ge brek aan tekort aan werkkrachten, lijdt de Gemeente schadewanneer de arbeiders geen werk kunnen vinden en daardoor niet kun nen voorzien in eigen onderhoud, moeten de Gemeenten bijspringen. Daarom werd het lapmiddel der particuliere arbeidsbemid deling vervangen door Gemeentelijke Ar beidsbeurzen. Daaraan was verbonden het groote voor deel, dat werkgever en werknemer spoe diger tot elkaar werden gebracht; doch ook hierbij werd een ledige ruimte al spoedig opgemerkt, namelijk dat er geen voeling was buiten de steden en dus niet met de omgeving. Immers voor den werkgever is het van het grootste belang, dat hij een ruime keuze heeft van werknemers en die niet behoeft te zoeken uitsluitend in de stad zijner in woning; voor den werknemer, dat, indien er in zijn woonplaats geen werk is, hij elders terecht kan. Een andere leemte was. dat slechts de 30 grootere Gemeenten een Arbeidsbeurs had den en alle overige en vooral de platte lands-gemeenten niet. In 1910 werd voorzien in eerst bedoelde leemte door een band te leggen tusschen de (30) Arbeidsbeurzen, waardoor onderlinge uitwisseling van vraag en aanbod mogelijk werd en wel door het stichten van de Ned. vereeniging van Arbeidsbeurzen, welke, met moreelen en financieelen steun der Regeering. tevens haar aandacht schonk aan het groot aantal arbeiders uit onze Oostelijke Provinciën, die in West-Duitschland, vooral Rijnland en Westfalen, plegen te gaan werken en te wier behoeve o.a. werd gesticht de Ned. Arbeidsbeurs te Oberbausen. Iti de tweede leemte werd voorzien door het geheelc land te betrekken bij de arbeids bemiddeling, welke moest omvatten alle Ge meenten, alle bedrijven, alle werkgevers en alle werknemers. Het is natuurlijk onmogelijk, in alle Ge meenten. zelfs in de kleinste dorpen, een Arbeidsbeurs te stichtendoch op het voet spocr van het rapport der Staats-commissie voor werkloosheid van 1Q09 werd besloten Arbeidsbeurzen op te richten in zekere cen tra, onder welke Beurs zouden ressorteeren zekere omliggende Gemeenten, waar de ar beidsbemiddeling zou geschieden door cor respondenten, terwijl de districts-beurzen als centrum zouden hebben de Ned. vereeniging te 's-Gravenhage. Het systeem dus, dat reeds I bestaat in Denemarken en in Engeland en dat, ondanks den oorlog, thans krachtig wordt voorbereid in Duitschland en de Donau- monarchie. Het rapport der Staats-commissie verscheen in druk in Juni 1914, dus kort vóór de eco nomische crisis. Een wettelijke regeling komt hier te lande niet zoo spoedig tot stand en vooral niet onder zóo buitengewone omstan digheden als welke we thans beleven en die de zorgen der Regeering vragen voor gansch andere dingen. Intusschen zijn door de crisis in vele Ge meenten opgericht steun-comité's, die ook de arbeidsbemiddeling ter hand namen en hier door tal van tijdelijke Arbeidsbeurzen, die vee! en goed werk hebben verricht en van welke vele zijn omgezet in Gemeentelijke Arbeidsbeurzen, zoodat er thans in ons land een 100-tal Arbeidsbeurzen is. De Regeering erkende het groote belang der Arbeidsbemiddeling en riep medio Au gustus 1914 de Centrale in het leven, de Ned. vereeniging. aan welke zij zoowel mo reelen als financieelen steun verleent. Door den wereldoorlog is de economische toestand ook in ons land hoogst onzeker. Thans komen er, bij voorbeeld in de tabaks industrie, vele handen tekort; doch wellicht zeer binnenkort zullen er in de zelfde indus trie werknemers in overvloed zijn. Ieder her innert zich de zeer dreigende bedrijfsstaking in Twente door hot stopzetten van den aan voer van grondstoffeneen ramp, die als 't ware op het laatste oogenblik nog werd voorkomen. De weermacht is voor het grootste deel nog gemobiliseerdenkele honderden slechts gingen met klein-verlof. Doch hoe zal het worden als leger en vloot worden gedemo biliseerd? Dan mogen de tienduizenden, die plotseling op de arbeidsmarkt worden gewor pen, niet komen ten laste van de Gemeenten, de steun-comite's, enz. Al die zeer u:teenloopende omstandigheden hebben de Regeering doen vragen aan de Ned. vereeniging van Arbeidsbeurzen om in afwachting van de wet haar plan tot uitvoering te brengen. Daarom heeft de Arbeidsbeurs te Amers foort een dubbele rol en wel voor de eigen Gemeente en voor de Gemeenten van haar district, waarmede zij is verbonden door de correspondenten ter plaatse en waardoor zij id geworden een onderdeel van het net van arbeidsbemiddeling, dat, in afwachting van de wettelijke regeling, zal worden gespan nen over het geheele land. De regeling, in het kort hier geschetst, treedt hoogst waarschijnlijk 1 Januari 1916 in werking. De heer Van der Knoop, correspon dent voor Leusden cn Stoutenburg, vroeg welk verband er is tusschen de Arbeids beurzen er. de Nationale vereeniging tot steun van miliciens, die ten gevolge der vervulling van hun dienstplicht hun betrekking verloren en in dienst zich goed gedroegen. De heer Folmer antwoordde, dat alles nog niet is geregeld, doch al wel is vastge steld, dat «Steun* financieel helpt, doch de arbeidsbemiddeling overlaat aan de Ned. vereeniging en haar districts-beurzen. Intijds zullen den correspondenten de noodige ge gevens hieromtrent worden verstrekt. De Burgemeester dankte den inleider en sprak den wensch uit. dat alle Gemeen ten zullen meewerken tot de vervulling van deze nationale en hoogst belangrijke zaak. De heer Schulte Nordbolt, Directeur dor Gemeentelijk Arbeidsbeurs, tevens van de disticts-beurs, zette vervolgens uiteen het systeem der organische arbeidsbemiddeling. hoe deze werkt, hoe op de allereerste plaats daarbij var, belang is een goed-overzichte- lijke administratie, voor welke hij deed rond- geven verschillende modellen van kaarten het beste systeem. De bemiddeling der correspondenten blijft beperkt tot de plaats hunner inwoning; is daar geen vraag dan wel een te groot aan bod dan geven zij bericht aan de districts- beurs, welke eerst in het district bemiddelt en, als zij daarin niet slaagt, bericht doet aan de Centrale te 's-Gravenhage. Nadat spr. had herinnerd, dat alle inschrij vingen veertien dagen gelden, op welke wijze een inschrijving geschiedt en door welke oorzaken zij vervalt, noodigde hij de belangstellenden uit. de inrichting van het kaart-systeem der Beurs in oogenschouw te nemen. De vergadering, te twee uur geopend, werd hierna omstreeks half vier gesloten. Netlerlandsehe inschrijvingen op bniten- landsche oorlogsleeningen. Mag een Nederlander als onderdaan van een neutraal land inschrijven op een oorlogsleening van een der onmiddellijk in den oorlog betrokken buitenlandsche Rijken Neen, antwoordt het «Financieel weekblad voor den fondsenhandel*en het vervolgt Geld is de «zenuw van den oorlog* en zoomede de contrabande bij* uitstek, meer nog dan ammunitiewant geld representeert zoowel ammunitie als alle andere goederen. En dan nog éen voorname zaak. Wij kun nen in Nederland ons geld zelf zoo goed gebruiken. Ten eerste verslindt onze mobili satie millioenen zonder tal zij is een halve oorlog minus het bloedverlies en de verwoes tingen. Maar in de tweede plaats moeten wij al onze contanten disponibel houden voor de uitbreiding en ontwikkeling van onze eigen industrie. Met dezen wereld-oorlog moet eindigen de periode van lamlendigheid, waarin Neder land zijn overvloedige middelen dienstbaar maakte aan het opfokken van verwaterde Amerikaansche bedrijven, waarvan de aan- deelen ons onder de mooiste voorspiegelingen werden aangepraat zoolang de zaken pokten en mazelden, doch ons fluks weder afhandig werden gemaakt zoodra de ondernemingen begonnen te bloeien en de Amerikanen zelf het risico wel aandurfden. Verdiend of gegeven l De wekelijksche opgave van de Gemeen telijke Arbeidsbeurs toont maar al te zeer aan, dat de werkloosheid toeneemtin de jongste boden hun werkkracht aan 2S grond werkers, 12 metselaars, 18 ververs, 40 losse werklieden en sjouwerlieden, 5 stukadoors en 18 timmerlieden, samen dus 109 werk lieden, alleen in de bouwbedrijven. En dit nu re^ds, nog vóór het winter is. dus vóór er met reden sprake mag wezen van seizoen-slapte, die in bouwvakken weer keert zoodra het vriest en er dus gemetseld noch geschilderd kan worden. Er is gebrek aan werk. Er zijn patroons die, ondanks hun ijverigst pogen, er niet in kunnen slagen voor een zeer beperkt perso neel werk te vinden. Men moet dus wel tot de conclusie komen, dat werk wordt vastgehouden dan wel uit gesteld. Het z,g. onderhoudswerk is dan ook beduidend minder dan 'roeger. Kan daaraan niet worden tegemoet ge komen Wij zouden allen eigenaars van huizen wel op 't hart willen drukken Stel toch het onderhoudswerk niet uit; ziet integendeel in dezen tijd eens extra scherp rond, of er in derdaad geen werk te ontdekken is. Laat ieder, die het betalen kan, eens nagaan of er aan zijn huis of zijn inboedel niet iets valt op te knappen of te vernieuwen.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1