Zaterdag 18 December 1915. No. 8561 66e Jaargang- B IJ B L A D. kosteloos- Stadsnieuws. Russische coupons met mantels per 1916. AMEHSFQOETSGIl! COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „l)e Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleelf". Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement, per 3 maanden/i.— franco per post/1.15. Adverteutiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- 1», J"t FRJJ22RIES abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent. Reclames 1-5 regels/1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiün van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. HOOFD-REDACTEUR AMERSFOORT. ZORTEGRAOHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Dij dit nummer behoort ecu Tie zich met ingang van 1.Januari doet in schrijven als abound, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISG B V I NU KN RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen.dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 21 December aanstaande, des namiddags ten acht ure. Amersfoort. 16 December 1915. De Burgemeester voornoemd Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeenten Willeskop, Polsbroek en llocnkoop gevallen van mond-en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 17 December 1915. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 204 der Gemeentewet, Doen te weten, dat het 3e en het 4e sup pletoir kohier der INKOMSTENBELASTING het 3e suppletoir kohier der HONDENBEI .ASTING over het dienstjaar 1915, en het kohier van SCHOOLGELDEN voor de Burgeravondschool over het dienstjaar 1915/1916, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing liggen. Amersfoort, 18 December 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. I11 de I.uthersche kerk hier hoopt morgen ochtend voor te gaan ds. J. F. de Meijer, uit Woerden; voor de plaatselijke afdeeling van het Religieus-socialistisch verbond, des middags om vier uur, in >Ons Huis', dr. 11. W. Ph. E. van den Bergh van Eysinga, uit Zutfen, die zal spreken over Vincent van Gogh. Het is thans zeker, dat het plaatselijk tele foonnet, dat 1 October 1892 werd geopend, den 1 Januari a.s. in exploitatie wordt ge nomen door het Rijk. We herinneren nogmaals, dat de tot 31 December geheven tarieven van door ge- abonneerden of gebruikers te betalen kosten, vergoedingen of rechten voor de bestaande aansluitingen van kracht blijven tot nadere voorziening. Voor de na dien datum tot stand te bren gen aansluitingen is echter verschuldigd f 50 per jaar voor een perceel, niet verder dan 1500 M. van het bureel; op verderen afstand is verschuldigd f2 voor elke 100 M. Omtrent het adres van het Bestuur der vcrecniging «Ambachtsschool voor Amers- foort en omstreken* werd in een der afdee- lingen van de Provinciale Staten van dit j gewest gevraagd wat de reden is van de hoogere uitgaven, daar door de vermeerde- i ring van het aantal leerlingen de inkomsten gestegen zijn. Naar men meende, waren de I leerkrachten de zelfde gebleven, zoodat nadere motivecring van de noodzakelijkheid 1 voor verhooging van het subsidie gewenscht werd geacht. Ook werd betoogd, dat in het ontwerp-besluit in plaats van Avondteeken- I cursus» zou behooren gelezen te worden 1 1 «Avond vak- en teekencursus". Geantwoord werd, dat inderdaad meer leerkrachten noodig zijn ten gevolge van het grooter aantal leerlingen, vooral in verband met het electro-technisch onderwijs. I I)e Commissie van rapporteurs stelde aan de vergadering voor, te besluiten overeen komstig het voorstel van Gedeputeerde Staten dat is tot verhooging van het subsidie. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dins- dag 21 December 1915. des avonds acht uur. 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Benoeming van leden voor ver schillende commissien, wegens pe riodieke aftreding 3. Benoeming van een ambtenaar om den Ontvanger bij ziekte of af wezigheid te vervangen. I. Voorstel van B. W. tot het vcrlcenen van ziekteverlof aan mej. J. A. Poortman, onderwijzeres aan school D. I 5, Voorstel van B. W. tot het verleenen van eervol ontslag, over eenkomstig verzoek, aan E. H. Buij- te 11 huis, onderwijzer aan school E, 6. Advies van B W. ophet adres van R. A. van den Hoven, J. W. M.Th. Bremer en A. J. H. den Hartog om haar als onderwijzeressen in de Nut tige handwerken een halfjaariijksch verlof toe te staan met behoud van salaris, zulks in verband met de ge- w ijzig de schooltijdenregeling. 7. Voorstel van B. W. tot het verleenen van eervol ontslag aan W. FrOger als Administrateur der Bedrijven wegens zijn benoeming tot Chef-boekhouder voor de Cen trale bo ekhouding. J 8. Voorstel van B. W. tot het rooien van bootnen en het opruimen van houtgewas, i 9. Advies van B. W. tot in ge bruik geving van Gemeentegrond aan J. G. Fontein ten behoeve van het plaatsen van een rioolputje aan de I.angestraat. 10. Voorstel van B. W. tot ver huur van een huis met eenige per ceel en bouwland aan A. Kort es. 11. Toelichting van het Raadslid den heer J. Hofland op zijn voorstel tot het verleenen van een ere diet van f9300 ten behoeve van de uitvoe ring van het Raadsbesluit In zake de verstrekking van cokes tegen j verminderden prijs, j 12. Voorstel van B. W. om een crediet te verleenen van f17 500 ten behoeve van de uitvoering van eenige werken op het terrein van de gasfabriek, en ora B. W. te machti gen, over te gaan tot de aanstelling van twee portiers. 13. Voorstel van B. W om mach tiging te verleenen tot tijdelijke aan stelling van hoogstens twje ambte naren voor de in werking stelling der Centrale boekhouding. ir-j Wij raden onzen geachte clientele aan, zoo spoedig mogelijk de Jannai'i-coupons in te leveren, daar coupons voor 25 DECEMBER a.s. ingeleverd, aan merkelijk spoediger worden afgeleverd. Commanditair» DULLAERT CO Bankvere©ni»ing AMERSFOORT Scherpenzeel Soest. 14. Voorstel van B. W. om mach tiging te verleenen tot opneming van t ij del ij k kasgeld op den dienst 1916 tot een bedrag van fsooooo. 15. Voorstel van B. iS: W. tot wijzi ging der Gemeente -begrooting, dienst 191'. 16. Reclames Straatbelasting,, dienst 11,15. 17. Reclames Inkomstenbelasting, dienst 1915. 18. Vaststelling 5e suppletoire kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1915. 1Vaststelling 3e suppletoir kohier der Straat belasting, dienst «9'5- 20. Afschrijving van Inkomsten belasting wegens vertrek of over lijden. diensten 1914 en 1915. deden een voorstel aan den 1916 te doen rooien de volgende B. W Raad om ii boo me 11 8 iepen aan de Van Asch van Wijck-Straat 16 iepen aan de Van Persijn straat, om de andere 19 iepen tegenover het rosarium 1 iep bij de voetbrug van de Wijersstraat 2 iepen bij de Hoogere Burgerschool 1 beuk tegenover de Openbare leeszaal is reeds dood 1 eschdoorn, 2 elzen, 1 berk en 1 eschbij de muziektent op het plantsoen; reeds dood 1 eik bij Monnikendam; minderwaardig; 8 linden op den Hooglandschvnweg bij de Bloemendalschepoort; om de andere; 100 appel-, pere-, pruimc- en kerseboomen op de hofstede «De Kruiskamp* ge deeltelijk te doen kappen, gedeeltelijk verplanten 24 eiken en 1 wilg aan de Kruiskamp 4 iepen aan de St. Anfridus-straatom de andere 24 iepen en 4 eiken aan de Van Mechelen- straatom de beplanting regelmatig te maken 21 linden aan de Lange Beekstraat, Zuid- oostzijde. Hierbij komen in behandeling de adressen-Zoetmulder c. s. van Juli en Augustus 19151 4 iepen aan den Arnhctnscheweg hoek Lange Beekstraat 1 beuk tegenover de fabriek van den heer A. Eysink reeds dood 6 beuken aan den Utrechtscheweg tegen over perceelen nos. 70, 101, 107 en 117; reeds doodbenevens verschillende hoo rn'. 11 en heesters op Birkhoven. in de bos- schen op den Berg, aan weerszijden van den Appelweg, in de bosschen van Oud-l.eusden, aan der. Doodcnweg, de Laan 1914 on 'n de bosschen op dc Leusdcrheide, Nog schreven B. \V. aan den Raad: Met ingang van 15 November j.l. zijn de leerplannen der openbare Lagere scholen door ile hoofden dier scholen, onder goed keuring van den districts-schoolopziener en ons College, in dien zin gewijzigd, dat het Handwerkonderwij.n, voorlooplg voor den proeftijd van een half jaar, in plaats van des namiddags van 4 uur tot half zes wordt gegeven van 11 tot 12 uur des morgens. Hierdoor is het mogelijk geworden de scholen des namiddags om half vier te sluiten, hetgeen groote voordeelen geeft, niet alleen met het oog op besparing van vuur en licht, maar ook ten opzichte van de onderwijsbe- langen. Zoo kan nu bijv. alle onderwijs bij daglicht geschieden, hetgeen vooral bij Hand- werkonderwijs verre te verkiezen is boven kunstlicht. Door de invoering van de nieuwe regeling zijn echter een drietal onderwijzeressen in de Nuttige handwerken aan de scholen E en F, n.l. de dames R. A. van den Hoven, J. W. M. Th. Bremer en A. G. M. den Hartog, wegens haar werkzaamheid in naburige Ge meenten in de onmogelijkheid gekomen haar diensten alhier op den vaatgestelden tijd te verrichten. Zij hebben zich daarom, blijkens baar bier bij overgelegd adres, tot uwe vergadering gewend met het verzoek, baar een halfjaar iijksch verlof met behoud van salaris toe te staan, met dien verstande, dat voor rekening van de Gemeente in de vervanging wordt voorzien. Wij merken allereerst op, dat mej. Bremer slechts tijdelijk is aangesteld. Nu zij niet meer in staat is. de betrekking waar te nemen, zal ontslag door ons worden verleend, De beide andere dames hebben een vaste aanstelling. Maar ook voor haar zal, naar dc meening van ons College, ontslag moeten volgen, zoo dit niet wordt gevraagd. Voorop dient te staan het belang van het on derwijs. De ingekomen rapporten van de hoof den van scholen zijn hierin eenstemmig, dat de getroffen maatregel zeer is toe te juichen, Al geldt hij dus als proef, aangenomen mag worden, dat hij In een definitieve zal worden omgezet. Nu valt het stellig te betreuren, dat het deze dames niet mogelijk is. de nevenbetrek king te blijven vervullen naast haar hoofd betrekking, maar hiervan kan de Gemeente bezwaarlijk de gevolgen dragen. Ook kan hiervoor geen argument worden gevonden in het feit, dat de salarissen, die zij genieten, niet hoog zijn. De regeling van de school tijden moet kunnen geschieden, los van de belangen, die enkele leden van het personeel daarbij hebben. Onmogelijk is het trouwens geenszins, dat ook andere onderwijzeressen nadeelen onder vinden van den genomen maatregel, al zijn zij in staat, de betrekking te blijven vervullen. Wij hebben daarom de eer U teadviseeren, afwijzend op het verzoek te beschikken. Burgemeester en Wethouders hebben doen berichten aan den Chr. Besturen Bond, in antwoord op zijn adres betreffende den melk prijs, dat door den Raad in handen werd gesteld van B W„ dat het Gemeentebe-

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1