het, voor invoering van het vrouwenkiesrecht, noodig is, de Grondwet te herzien. Immers, waar in de Grondwet van 1848 het beruchte woord «mannelijke» niet voor komt, is dit er bij de Grondwetsherziening van 1897 ingebracht. Spr. gaf nu een kort overzicht van de voorstellen tot Grondwetsherziening, inge diend door de Kabinetten-De Meester, Heems kerk en Cort van der Linden, het laatste voorstel geflankeerd door de Vrijzinnig-de mocratische- en de Sociaal-democratische Kamerfractie. Het voorstel-Cort van der Linden nu geeft Algemeen kiesrecht voor mannen, doch voor het kiesrecht voor vrouwen een ingewikkelde formule. De omschrijving van vrouwenkies recht moet zoo klaar zijn als een klontje. Het ontwerp zegt: »voorzoover de wet het kiesrecht toekent aan vrouwen»doch als nu de wet haar heelemaal geen kiesrecht toekent, wat dan? Er is tweüerlij kiesrecht: algemeen, en attributief (d.i. voor in de wet uitdrukkelijk aangewezenen). Naar spr. meening wordt Algemeen vrouwenkiesrecht door het ont- werp-Cort van der Linden uitgesloten. Bij de aanstaande Grondwetsherziening zal dan ook de hoofdstrijdvraag wezen het vrouwenkiesrecht, zoowel actief als passief. Wie huiverig is, het vrouwenkiesrecht te verleenen, vindt het allerverschrikkelijkst, dat de vrouw zou krijgen het passief kies recht, vindt allervreeseiijkst het denkbeeld, dat te eeniger tijd tusschen de Kamerleden ook een paar vrouwen zich zouden bevinden. Dat zou nu toch al te mal zijn (applaus). Maar is het dan niet betrekkelijk onver schillig wie er zit, mits de afgevaardigde er zich slechts volkomen bewust van is, dat, als hij geen rekening houdt met de wen- schen der vrouwelijke kiezers, hij zijn man daat verliest. De beweging vóór vrouwenkiesrecht is in korte jaren ontegenzeglijk geweldig toege nomen. In »Pro en Contra» van 1906 schreef mr. Arnold Levy J. A.zn., nog een stuk tegen vrouwenkiesrecht; in het rapport der Roomsch- Katholieke partij van 1907 haalde men het hersengewicht van vrouwen er bij om luce clarius te bewijzen, dat aan vrouwen geen kiesrecht kon worden toegekend. Thans is dit alles reeds lang vervallen geen serieus inensch komt tbans meer aandragen met zulke bakerpraatjes. De eisch voor mannen is, ook in de Me morie van toelichting op het huidige ontwerp zóo laag gesteld, dat een hersenenonderzoek voor vrouwen werkelijk onnoodig is. Waardoor is dan die beweging vóór vrou wenkiesrecht in luttel jaren zóo ontzaglijk toegenomen Tot voor enkele jaren was vrouwenkies recht alleen in Noord-Amerika, Australië en Nieuw-Zeelandthans is het reeds een jaar ot wat in Noorwegen en I'inland en dezen zomer werd het ingevoerd in Denemarken. En nergens heeft men er groote ellende van beleefdintegendeel. Waarom het dan ook niet in te voeren in Nederland. De groote stoot voor den vooruitgang van de beweging is gegeven door de Engelsche suffragettes. Wat zij deden en de wijze waarop zij vrouwenkiesrecht propageerden, zou spr. niet gaarne ter navolging aanbeve len doch met dat al droegen zij de zaak van het vrouwenkiesrecht zóo op het hart, dat zij er alles, hoon, smaad, gevangenschap, voor veil hadden en enkelen zich er zelfs voor lieten dood hongeren. En dit heeft velen den ernst hunner bewe ging doen inzien. De grond voor vrouwenkiesrecht is, dat de vrouw niet is als de man, doch anders dan de man. Tal van Volksvertegenwoordi gers gevoelen telkens weer, dat vrouwen een anderen kijk hebben op dingen dan de mannen, die er thans over moeten beslissen. Moet nu het vrouwenkiesrecht zijn beperkt, dan wel algemeen Volgens het voorstel-Cort van der Linden wordt aan de wetgevende macht opgedragen, de zelfde misères van uitsluiting van man- nenkiesrecb'. weer op te leggen aan de vrouwen. Van trap tot trap is men gezakt wat be treft de >kenteekenen van geschiktheid» van den man j het zelfde ontwikkelings-proces voor den man heeft in den loop der tijden niet stilgestaan voor de vrouw; waarom dan niet ook aan de vrouw volkomen de zelfde >kenteekenen van geschiktheid» opgelegd. Ook de Rechtsche partijen wenschen prac- tisch ten deze niet anders. Algemeen vrouwenkiesre-ht is geen sprong in het duister. Wie dit heden ten dage nóg beweert, heeft óf gten kennisge nomen van hetgeen elders met groot succes geschiedde, dan wel hij maakt zich opzette lijk een verkeerde voorstell'ng van de ge volgen der invoering. Tal van Roomsch-Katholieken en van Chris telijk Historischen zijn voorstanders van vrouwenkiesrecht; de Anti revolutionnairen zeggen «laat de vrouw toch in het gezin». Maar worden dan de mans uithuizig door hun kiesrecht? En behoort dan de man niet in fabriek of op kantoor te blijven als de vrouw zóo huisvast moet blijven? De vrouw moet het kiesrecht hebben »to mother the country» (om in het land de moederrol te vervullen). Aan het mandaat der Volksvertegenwoor digers ontbreekt iets; telkens meer beseffen zij dit, omdat zij gevoelen, dat menige wet, die meer het gezin raakt, door de zoo geheel anders gevoelende vrouw oneindig beter zou zijn gemaakt. Spr. sluit zich van heeler harte aan bij den geacblen vorigen spreker, die zeide, dat juist thans reusachtige propaganda moet gemaakt vóór vrouwenkiesrecht. Ieder, hier tegenwoordig, moet die propaganda uitdragen naar zijn huis, zijn buren, zijn vrienden (applaus). De Vereeniging voor vrouwenkiesrecht telt thans zo 000 ledenhun aantal moet dezen winter ten minste worden verdubbeld. Met dit eind-resultaat, dat de eisch van vrou wenkiesrecht zal zijn onafwijsbaar (applaus). Mevrouw dr. Aletta H. Jacobs zeide hierna, dat haar na het gesprokene weinig meer overbleef dan deze practische vraag voor te leggen: als de leden der Tweede Kamer komen met een amendement op art. 80 der Grondwet tot invoering van Algemeen kiesrecht voor mannen èn voor vrouwen, zou de Minister dit dan aanneembaar achten Leest men de Memorie van toelichting van Minister Cort van der Linden aandachtig na dan blijkt daaruit, dat de Regeering dat amendement met vreugde zal aannemen. Immers Z. Exc. schreef daarin: «Vergeet toch niet, dat invoering van vrouwenkies recht eer voordeelig dan nadeelig is voor den Staat». Het zelfde, dat de Vereeniging voor vrou wenkiesrecht thans zz jaren heeft gepredikt. Juist; Algemeen vrouwenkiesrecht moet opgenomen in de Grondwet, omdat dit het voordeeligst is voor den Staat. Maar waarom dan toch heeft de Minister dit dan niet regelrecht opgenomen in zijn ontwerp Omdat hij een zwak argument had tegen vrouwenkiesrecht en we!«tenzij dc invoering de natuurlijke functie der vrouw zou verzwakken». Welnu, nergens waar vrouwenkiesrecht is ingevoerd, is de natuurlijke functie der vrouw ook maar eenigszins verzwakt, Het tegen deel is waar. De roeping der vrouw is »to mother the country», met andere woorden: de moeder rol te vervullen. Oók de niet-gehuwden hebben dikwijls de belangen van kinderen hetzij van broertjes en zusjes, hetzij van anderen te verzorgen. Tóch heeft de Regeering ons onze moeder rol ontfutseld, heeft zij ons onze kinderen ontnomen, heeft zij ons voorgeschreven hoe wij onze kinderen moeten voeden, kleeden, opvoeden. Spr. las toevallig, terwijl zij naar deze ver gadering kwam, het tijdschrift «Gemeente politiek». Welnu, de geheele eerste bladzijde gaat overzuigelingenzorg. Spr. zou er bijna toe komen, te zeggen, dat vrouwen daarvan wel wat meer weten dan mannen. De mannen zijn werkelijk te ver gegaan. Eerst hebben zij den vrouwen hun rechten ontnomenthans wenschen zij te decreteeren de regeling der voeding en kleeding van onze kinderen. Of is 't niet waar, dat nog zeer onlangs zeker Minister bijna is gevallen door de kindermelk; of is 't onjuist, dat eveneens pas vóór kort in den Amsterdamschen Raad aan de orde is geweestde kindermelk. Welnu, wij willen niet langergedoogen, dat men ons ontneemt zulke dingen, van welke wij heel wat meer verstand hebben. Invoering van vrouwenkiesrecht is steeds en overal gevolgd door verlaging der kin dersterfte, welke in Australië en Nieuw- Zeeland reeds meer dan de helft lager is dan in ons land. Zelfs in Noorwegen, waar nog slechts 8 jaren vrouwenkiesrecht is ingevoerd, is de kindersterlte veel kleiner dan in ons land en wel door meer hygiënische woningen, betere melk, juistere bescherming van aan staande- en van jonge moeders, alle welke zaken beter kunnen behartigd door vrouwen dan door mannen, In de Memorie van toelichting tot het wetsontwerp wordt heel naief gevraagd: «mogen we de vrouw ..1 nog uitsluiten van de publieke zaak» Maar, mijn hemel, de vrouwen hebben thans overal vasten voet en laten zich niet meer uitsluiten. Uitsluiten Neen, aansluiten. Beide vorige sprekers hebben het zoo heel juist gezegd de vrouwen moeten zich thans aansluiten en toonen, dat zij vrouwenkiesrecht willen hebben. Spr. hoopt, dat alle vrouwen dit thans onverwijld zullen doen en doet óok een beroep op de mannen, die tot dusver den vrouwen het kiesrecht hielpen onthouden. Spr. heelt mr. W. H. de Beaufort, het Kamerlid voor Amersfoort, beleefd namens het Hoofdbestuur der vereeniging doen uit- noodigen om deze vergadering te komen bij wonen. 1-Iij is echter niet gekomen. Onder de Rechtsche partijen heeft de Vereeniging voor vrovwenkiesrecht heel veel vrienden; haar ernstigste tegenstanders zijn de zich noemende Vrij-liberalen, de conservatien (Afkeuring. Thans inoct Algemeen vrouwenkiesrecht worden opgenomen in de Grondwet; thans staan de kansen gunstig. Een volgende, wellicht reactionnaire, Regeering zou ons deze kans wellicht weer voor lange jaren benemen. Zendt allen, gij die hier zijt, uw naam kaartje aan Beaufort en toont hem daarmee, dat gij wil t. dat hij meehelpt om den vrou wen eindelijk het algemeen kiesrecht te verschaffen. Zoo lang de mobilisatie duurt, mogen we geen optochten houden en kunnen we dus niet dagelijks betoogen op het Binnenhof opdat geheel de Tweede Kamerleere kennen onzen eisch. Het is in het belang van de geheele samen leving, dat nu worde gegeven Algemeen vrouwenkiesrecht. Laat dit weten aan uw vertegenwoordiger in de Tweede Kamer, mr. De Beaufort. Daar, bij de nu geboden gelegenheid om vragen te stellen of te debatteeren, niemand het woord verlangde, meende freule W i c h e rs te mogen concludeeren, dat allen het roerend eens waren met het gesprokene en dat ieder in de zaal aanwezig niet-lid wenschte toe te treden als lid van de Vereeniging voor vrouwenkiesrecht, welke spr. gelukwenschte met een zóo enormen aanwas van het leden tal. Namens het Hoofdbestuur bond spr. ook den mannen op het hart, op te komen voor de goede zaak. welke de vereeniging voor staat; doch ook wer.scht het Hoofdbestuur, dat alle vrouwen zullen opkomen zoodra het Hoofdbestuur hen oproept. Gij allen, die hier aanwezig zijt, besloot spr., toont, dat gij ook aan ons land wilt doen bezorgen de zegeningen van vrouwen kiesrecht en van de Grondwettelijke gelijk stelling van mannen èn vrouwen, dat wil zeggen, dat gij met onze Vereeniging ver langt Algemeen mannenkiesrecht èn Alge meen vrouwenkiesrecht, opdat eindelijk ook Nederland trede in de rij der Staten, die reeds aan de vrouwen het kiesrecht hebben gegeven. Wij, vrouwen, wenschen U niet alleen naast ons in het huisgezin, doch óok in het Staatsgezin. Laat ons daarom als goede kameraden samenwerken tot welzijn van de gemeenschap. Even vóór tienen werd hierop de verga dering gesloten. In de korte pauze wisten jongedames heel wat leden voor de plaatselijke afdeeling te Stadsnieuws. Aan het plaatselijk telefoonnet, waarvan het bureel hoogst vermoedelijk weldra zal worden overgebracht van het plantsoen bij de Utrechtschepoortsbrug naar het perceel naast het post- en telegraafkantoor, zijn alsnog aangesloten met no. 405 de steenhouwerij van den heer R. van Dijk, Arnhemscheweg 4 no. 406 de bureelen van Gemeente-wer ken, Achter Davidshof 2 (voor malige Ambachtsschool) no. 407 het dameshoeden-magazijn van den heer W. K. van Rossuni, Langestraat 48. De heer P. M. van Heycop ten Ham, gepensionneerd kapitein-kwartiermeester, van het Oost-Indische leger, is hier Zaterdag zeer onverwacht overleden. Luitenant-kolonel jhr. J. W. F. von Schmidt auf Aitenstadt is, op zijn verzoek, eervol ontslagen als plaatsvervangend-voor- zitter van den 2den Keuringsraad voor de lichting 1916 der Nationale militie in Noord- Holland, terwijl in zijn plaats is benoemd kolonel H. J. Indewey. Tot reserve-ze luitenant bij hun tegen woordig korps zijn benoemd de vaandrigs K. Leendertz, J. \V. Koning, R. van Santen, J. J. Hofman en J. Bruggemans, allen van het 5e regiment, en L. H. P. Hoekers, C. J. van Zanten Jut, L. Spier en W. Visser, allen van het 16e regiment infanterie. De Commissaris der Koningin heeft het volgende schrijven doen verzenden aan de Burgemeesters in Utrecht: Op uitnoodiging van den Minister van Staat, Ministri van Binnenlandsche Zaken, heb ik de eer u mede te deelen, dat door Z. Exc. het volgende is bepaald met betrek king tot den onderstand aan Belgische vluchte lingen. Gezinnen, die gezamenlijke inkomsten (waar mede worden bedoeld die van den Belgischen Staat en van particuiiere, Belgische zoowel als Ncderlandsche instellingen, als anders- zins) genieten van f13 per week en welke gezinnen uit niet meer dan vier personen bestaan, mogen niet meer voor ondersteuning in geld of kleeren van Rijkswege in aan merking komen. Gezinnen uit meer dan vier personen be staande, kunnen in aanmerking komen voor Rijksonderstand, indien het bedrag hunner bovenbedoelde inkomsten de som van fi» per week niet te boven gaat. Ongehuwden (niet tot een gezin behoorende) kunnen alleen geld of kloèren van Rijks wege bekomen, wanneer hun bovenbedoelde inkomsten minder bedragen dan f7 per week. Hierbij zij er aan herinnerd, dat het ma ximum van den Rijks-onderstand blijft be paald op fo.35 per dag en per hoofd voor een volwassene en op fo.20 per dag en per hoofd voor een kind beneden twaalf jaar. Het bovenstaande heeft dus niét betrek king op de «pauvres honteux». De maatregel treedt in werking op ij Januari. De Vereeniging voor hardhoorenden be sloot een poosje geleden om bij haar Land huis bij Luntereu te voegen een tuinbouw school ten behoeve van jongelieden, die de scholen voor s'echthoorendcn verlaten en aanleg en ambitie hebben voor tuinbouw. Om dit goede plan tot uitvoering te kun nen brengen, benoemde zij een Kweekerij- Deze commissie nu heeft hier Vrijdag ver gaderd en koos tot haar Voorzitter den heer F. M. van Veen, ingenieur bij de II.IJ.S.M., hier, tot Secretaris den heer K. Rijnen, Hoofd der eerste Ned. school voor slecht- hoorenden, te 's-Gravenhage, en tot Adviseur den heer J. P. van Maanen, Directeur der Ned. Heide-maatschappij. Onder meer werd besloten, stappen te doen om een bekwaam kweeker te benoemen, die de ruim 3.5 H.A. geond, in dc onmid dellijke nabijheid van het landhuis en even zeer eigendom van de vereeniging, in cultuur zal brengen. Men weet, dat I.unteren bekend is om zijn kweekerijen, zijn zaai-appels en zooveel De meisjes-vereening «Werkt terwijl het dag is», welke in dit voorjaar 40 jaar bestaat en haar bijeenkomsten houdt in de consisto rie der Gereformeerde kerk aan dc Lange- gracht, heeft aan 38 gezinnen kunnen uit reiken ;i stuks ondergoed. De vereeniging «Dorcas» ontving in het 52e jaar harer werkzaamheid aan jaarlijksche bijdragen, vrije giften en contribution der werkende leden f673.665. Gedurende. 1915 zijn door haar 26 kraam vrouwen bedeeld en heeft zij den dringen den nood van enkelen trachten te lenigen. Op 17 December had de uitdeeling plaats. In het geheel werden aan 216 huisgezinnen gegeven 302 mans-, vrouwe- en kinderhem den, 103 lakens. 37 dekens, 1*0 paar kousen en sokken en 63 baaien en andere kleeding- stukken. In een ongewoon druk bezochte leden vergadering van het plaatselijk Nuts-depar- tement werden gisteravond de Statuten voor de wederopgerichte Nuts-spaarbank vastge steld. Te laat om het nog in het vorige nummer te kunnen opnemen, ontvingen we het be richt, dat hedenavond vanwege de plaatse lijke afdeeling van den Ned. Protestanten Bond door dr. W. Haverkamp, uit Nijmegen, in «Amicilia» een lezing zal worden gehou den, uitsluitend toegankelijk voor militairen. Naar de gister hier gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 22 wagens met 14 200 pond kaas. De prijs was 58 tot 68 cent. De handel was vlug. Aan de Centrale V. P. N.-eierveiling wer den heden verkocht 190000 Regeerings eieren voor f 6.05 tot f 6.20 per honderd. Allengs meer handelaren en kleinere win keliers maken gebruik van de gelegenheid om deze kostelijke eieren zich te verschaffen door tusschenkomst van den Directeur der handels-instellingen van de V. P. N., den heer P. Nierop. Zondag even voor twaalven derailleerde de naar het station gaande tram ter hoogte van de Korte Bergstraat. Het rijtuig vloog» geheel uit de rails en slingerde over den Viasakkerweg. Dr. M. Kamerling, die op zijn motorrijwiel van de andere zijde kwam en zeer kalm reed, werd door het tramrijtuig omgeworpen en belandde, door het gelukkig openstaande hekje, in den tuin van den heer M. A. van Bemmel. Zijn rijwiel werd nagenoeg geheel ver- morzeld; hijzelf kwam er af met een lichte hoofdwond en een spierscheuring, welke hem belet zijn praktijk waar te - m. Wie de schade zal betalt Zondagmiddag omstreeks hall vier werd brand ontdekt in een der hooibergen bij de Coninxpoort. De politie was zeer vlug met den kleinen brandwagen ter plaatse; de kringspuiten volgden onmiddellijk en de brandweer wist het vuur to beperken tot éen hooiberg, in gebruik bij den heer H. van den Hoef aan het Bloemendal, welke geheel uitbrandde. Iwee belendende hooibergen kregen veel waterschade, doch werden behouden. De schade wordt gedekt door assurantie. Zeer vermoedelijk is de brand ontstaan door het achteloos over het wal muurtje wer pen van een eindje sigaret.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2