AKEBSrOORTSGHE COURANT. Dinsdag 8 Februari 1916. No. 8681. 66e Jaargang. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR P. J. FRED ICR IKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden1.— franco per postƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SORT&GRAOST 9. KENNISGEVING. KIEZERSLIJST. De Burgemeester der Gemeente Amers foort, Gelet op de artikelen 11, 12 en 13 der Kieswet, Noodigt de mannelijke inwoners dezer Gemeente uit om, zoo zij in ecne andere Gemeente over het laatstverloopen dienst jaar in ecne der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de Grondbelasting betreft in eene andere Gemeente of in meer Gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste éen gulden, daarvan, door over legging der overeenkomstig het bepaalde bij artikel ia der Kieswet voor voldaan getee- kende aanslagbiljetten vóór den tsden Februari a.s. te doen blijken. Deze aanslag biljetten worden na de vaststelling der Kiezers lijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Ook worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aan spraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de Kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den i5den Februari a.s. aan gifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren het aanslagbiljet, of een door den Ontvanger gewaarmerkt kosteloos af te geven duplicaat daarvan, een opgaaf van het bedrag van hel aandeel in den aanslag en de noodige be scheiden ten bewijze van het gemeenschap pelijk bezit, worden na de vaststelling der Kiezerslijsten aan belanghebbenden terug gegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer Gemeente, die krachtens artikel ib der zelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de Kiezers lijst, uitgenoodigd, daarvan voor zooveel noodig vóór den ijden Februari a.s. aan gifte te doen. Wie tot deze aangifte zijn bevoegd, blijkt uit de artikelen 1 en 2 der Kieswet, luidende Artikel 1. De leden van de Tweede der Staten-Ge- neraal worden gekozen door de mannelijke ingezeten des Rijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatst verloopen dienstjaar in eene of meei der Rijks directe belastingen zijn aangesla gen, het te dier zake verschuldigde voor 01 op den isten Maart voldaan hebben, en a. over het laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de Grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de Vermogensbelasting, in de belasting op Be- drijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de Personeele belasting, zooals die is geregeld bij de Wet van 16 April 1896 (Staatsblad no. 72)of b. indien zij niet overeenkomstig het be paalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden t. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31 sten Januari sedert den isten Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachtens huur, een huis of een gedeelte van een huis. waarvoor met of zonder bijbe- hoorenden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, ten minste heeft bedragen de som, voor de Gemeente of het gedeelte der Ge meente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel, of wel achtereenvolgens in de zelfde Gemeente twee zoodanige huizen of gedeelten van huizen of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, een zelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 Kilogram laadvermogen; 2. dat zij op den 3isten Januari sedert den isten Januari van het laatstverloopen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, openbare of bijzon- in aanmerking. Ten aanzien van vrijen kost de voorzijde het opschrift «Vrij van briefport, dere instellingen in dienstbetrekking of als wordt geene rekening gehouden met den ingevolge art. 50 der Kieswet» en in den 'nwonende zoon in het bedrijf ot beroep der Zondag of algemeen erkende Christelijke linkerbenedenhoek de vermelding van den i_- 1 naam en dg woonplaats van den afzender, ouders werkzaam zijn geweest en als zoo- feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten be- danig over dat jaar een inkomen hebben ge- treft, met den Sabbath, noten als voor de Gemeente of het gedeelte Indien de aard der werkzaamheden in een der Gemeente, waar zij wonen, is vermeld bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een in de bij deze wet gevoegde tabelj gedeelte van het jaar niet worden uitgeoe- of dat zij op den isten Februari in het fend, wordt, ter berekening van den tijd, ge- genot zijn van een door eene onderneming, durende welken iemand volgens het vorig openbare of bijzondere instelling verleend artikel in dienstbetrekking is geweest, de pensioen of verleende lijfrente van gelijk tijd medegeteld, gedurende welken de werk- bedrag, 1 zaamheden, waarvoor hij in dienst is, hebben met dien verstande, dat voor hen, die in stilgestaan, ook indien gedurende dien tijd beide gevallen verkeeren, zoo noodig, ter de dienstbetrekking tijdelijk was opgeheven, bereiking van het vereischte bedrag, het Indien het inkomen, bedoeld - - inkomen, het pensioen en de lijfrente den samengeteld; 3. dat zij op den isten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije be schikking hebben van ten minste f 100 (nomi naal) ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f50, in gelegd in de Rijks-postspaarbank, in eene Gemeentelijke spaarbank of in eene spaar bank, beheerd door het Bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, van eene Naamlooze Vennootschap, van eene coöperatieve vereeniging of van eene stich ting. Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld als vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats van het inkomen, be doeld in art. tb, 2, een tijdelijke ongevallen- rente wordt genoten, wordt deze, zoolang zij zij wordt genoten, in rekening gebracht tot een bedrag, gelijk aan het normale loon. Inkomen, pensioen en lijfrente, bedoeld in art. ib, 2, der vrouw geldt voor haren man, dat van de inwonende minderjarige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener Gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden gewaarmerkt door zijne handteekening. Amersfoort, 5 Februari 1915. De Burgemeester voornoemd. VAN RANDWIJCK. Contant betalen. bij het vorige lid van dit artikel, zijn de Banken, opgericht na Hei 1900 alleen m m en voor zoover v"°°r eoolang als ge!10em(i wo,dt de grens tussche'n die ge- 21, blijkens opgave aan het Bestuur der l,e- »mllm 'door q Ga"d„ut„rde Staten ge meente waar 29 gevestigd naeen waar- h h ](J e„ „„„gering van borgfonds van f25000 bi, de.\ederlandsche om!t^dlgbeden daartoe aanleiding geeft, Bank hebben gedeponeerd; gewijrigd 4. dat zij met goed gevolg hebben afge- s b. legd een examen, ingesteld door of krach tens de wet of aangewezen bij Algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uit oefening van eenig bedrijf of beroep. Art. 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze toevoegingen tot en met 14 Mei wet hen, die dien leeftijd hebben bereikt vóór volge de Wet van 30 Januari of op den isden Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks-directe belastingen geldt voor haren man. die van minderjarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgenot heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks-directe belastingen, waarvoor eerut na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uit gereikt, blijven voor de toepassing van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de Grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde na latenschap gelden ook voor den mede-eige- naar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste éen gulden bedraagt. Door den aanslag in de Grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijks-opcenten verstaan. Aanslag in de Vermogens-, Bedrijfs- of Personeele belasting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Bij de berekening var. den werkelijke» huurprijs, die ook verschuldigd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöpera- Van deze besluiten wordt mededeeling ge daan in de Staatscourant», met bijvoeging van de adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die advie zen is afgeweken. Bij de aanstaande Wet, houdende tijdelijke afwijking van de Kieswet zal worden be paald, dat de Kiezerslijst, van klacht gewor den 15 Mei 1914, met de wijzigingen en 91b, inge- ,5 (Staats blad no. 37) van kracht blijft tot 15 Mei 1917. De boven gedane uitnoodigingen betref fen dientengevolge dit jaar alleen hen, die niet voorkomen op de van kracht zijnde Kie zerslijst. Voorts wordt er aan herinnerd, ingevolge de aanstaande Wet, houdende lijdelijke afwij king van de Kieswet, van de Kiezerslijst worden afgevoerd zij a. die hun Nederlanderschap hebben ver loren b. wien het kiesrecht bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak is ontzegd c. die bij onherroepelijk geworden rech terlijke uitspraak de beschikking of het be heer over hunne goederen hebben verloren d. die hebben opgehouden ingezetenen der Gemeente te zijn, een en ander beoordeeld naar den toestand op 1 Februari 1916. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor zoover de Gemeente Amersfoort betreft, bepaald, dat voor Amersfoort-stadsgedeelte de mi nimum-huurprijs f 1.50 per week en het mi nimum inkomen f 400 per jaar, moet bedra- en dat vrije woning of inwoning wordt tieve bouwvereeniging, wordt maandhuur tot |ïRerekend op f75 per jaar en vrije kost weekhuur herleid door deeling met 4, jaar- inwoning op f275 per jaar en dat, voor huur door deeling met 50 en vindt geen Amersfoott-overig deel de minimum-huurprijs aftrek plaats van de som, verschuldigd voor f i per week en het minimum-inkomen f300 gas- en waterleiding, ingeval deze in den per jaar moet bedragen en dat vrije woning huurprijs is begrepen. j of inwoning wordt berekend op f37.50 per Bij de berekening van het inkomen, be- jaar en vrije kost en inwoning op f 200 per doeld in art. ib, 2, eerste lid, worden vrije jaar. woning of inwoning en vrije kost en iuwo- De formulieren tot het doen van aangifte ning gerekend op het bedrag, voor de Ge- zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie meente of het gedeelte der Gemeente, waar der Gemeente. zij genoten worden, vermeld in de bij deze De ingevulde formulieren kunnen koste- wet gevoegde tabelenkel vrije kost op het loos per post aan den Burgemeéster worden bedrag, vermeld i» de laatste kolom, ver- toegezonden, met inachtneming van het vol- minderd met dat, vermeld in de voorlaatste gende voorschrift, dat de omslagen met aan- kolom dier tabel. Overigens komt alleen geld giften en stukken moeten dragen bovenaan «Faillissement van X te Y« dit treurig nieuws vermeldden eenigen tijd geleden de bladen. Weinigen schonken aandacht aan dat bericht; éen uit velen immers? Geen courant bijna, of een dergelijke tijding komt tot ons. Faillissementen zijn aan de orde den dag. De groote, de ingrijpende, die onnoemlijk leed achter zich sleepen, die beroeren een stad, een deel der bevolking van alle standen, och, daarover spreekt men een paar dagen; doch een eenvoudig fail lissement van een particulier of wel van een winkelchef, die den strijd niet kan volhouden tegen concurrentie en eischen van weelde, wie kan daar een oog op houden? De faillietverklaring van den heer X te V maakte in kleinen kring grooten indruk. Ik was te Y gelogeerd op den avond, dat bovenstaand nieuws werd voorgelezen door mijn gastheer, een vriend van den heer X. «Arme kerel» riep hij, de courant neer leggend, «dat hij er zich zóo inwerkte; hoe is het mogelijk?» «En weelde was er toch niet in het gezin», zei mevrouw, «de menschen leven eenvoudig; toch hoorde ik ze altoos tobben over geld zaken. Ik herinner mij nu, dat ik in den aanvang van het jaar er een bezoek bracht. Bij het uitlaten, zag ik eenige brieven in de bus liggen. «Wat een correspondentiezei ik lachend. Het gelaat van den heer X betrok niet weinig. «Kent ge ellendiger brieven dan van de winkeliers die manen?» vroeg hij. «Kunt gij altoos uw rekeningen betalen Ik was verstomd en aarzelde alvorens te antwoorden«Wij maken ze nietwe betalen contant, op éen enkele na, den dokter». Een paar avonden later bracht het toeval ons in gezelschap van den curator in boven genoemd faillisement. Natuurlijk kwam het gesprek op het ongelukkige gezinde een had diep medelijden, de ander oordeelde hard en uit de hoogte, een derde vond het een raadsel, dat iemand met een behoorlijk vast inkomen failliet ging. Eindelijk nam de curator het woord, geen koud, gevoelloos man, maar een die als rechtsgeleerde een open oog heeft voor de wanverhoudingen in de maatschappijdie de tallooze verkeerde instellingen en gebreken in de samenleving heeft, leeren kennen en nooit zonder medelijden en ontroering aan een fulllietverkUarden een trouwring ontnam, medaille, in dagen van voorspoed door hem verkregen, of zich de meubelen, in wel vaart aangeschaft, zag overgedragen. Een man met een hart van goud. «Dit geval», sprak hij, «stijft me alweer in mijn meermalen uitgesproken opinie, dat het credietstelsel een kanker is voor de maat schappij. In bijzonderheden ten opzichte van den persoon, die u allen belang inboezemt, mag en wil ik niet tredenmaar in het alge meen durf ik verklaren, dat handelsman en particulier ondergaan door het zoogenaamd crediet». «Een rekening valt nooit mee, zegt men naar waarheid. Een voorwerp op crediet wordt veel eer, en dikwijls ook veel duurder, gekocht dan een, dat cofttant betaald moet worden. Niets moest ooit worden aangeschaft, zonder dat men bij machte is, oogenblikke- lijk geld in ruil te geven. Laten jongetrouw- den zich van den eersten dag van hun hu welijk toch voornemen, nimmer anders dan contant te koopen. Eerst dan zal het hun welgaan». En heeft deze door en door deskundige geen groot gelijk De verzoeking tot weelde,

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1