tot meer en sierlijker kleeding dan de beurs past, wordt immers tegengehouden door con tante betalinggeen kostbaarder geschenken worden gegeven dan noodig is, geen weel deriger feesten dan een vriendenkring eischt. Er zijn huishoudens, die zuchten als ze het stapeltje rekeningen aanzien, dat niet dooron- wll, maar uit onmacht niet slinken gaat. De'uit- gaven van een huishouden verminderen zel den, zoolang een gezin bij elkaar blijft. Van daar het gevaar om niet te kunnen voldoen aan verplichtingen, die zich hoe langer zoo drukkender doen gevoelen. »Wie kan er nu dadelijk betalen?» zegt de ambtenaar. «Ikzelf ontvang mijn tractement eerst om het kwartaal». «Wacht dan met het pak, dat ge wilt be stellen tot die termijn ls verschenen», luidt het antwoord. «Staat er iets geboekt, licht wordt de betaling meerdere kwartalen ver schoven Gelukkig neemt het aantal winkels toe, vooral in de groote steden, die »i petit bé- nifice» zooals de Franschman zegt, a contant ontzetten. Zulke zaken gaan niet failliet. Want is crediet een kanker voor den particulier, in veel grootere mate is het de ondergang van den man van zaken. Kleermaker, behanger, costuumnaaister, wijnkooper, confiseur verklaren hoe ze het eene gat stoppen door een nieuw te graven. Wissels dulden geen uitstel; bange dagen worden doorleefdondergang dreigt door het lang blijven openstaan van inge diende rekeningen. Een wijnhandelaar in een der Provincie steden, waar een kring is van menschen, die elkander den loef willen afsteken in kost bare schotels en fijne wijnmerken, moest van sommigen honderden guldens ontvangen voor wijn, szdert acht en negen jaren geleverd. Gevraagd waarom hij geen deurwaarder zond als de aanmaningen niet hielpen, ant woordde hij«Dan kan ik mijn matten wel oprollenwant de uitgaande wereld zou het vernemen en partij trekken voor den «belee- digde» en mijn zaak zou verloopen». Een tailor», werkende voor de jeunesse dorée van een der grootste steden, leverde aan een club van jonge aanzienlijke mannen. Duizenden waren dezen gezamenlijk in schuld. Van een der grootste rekeningen was meer malen beleefd en dringend, maar steeds te vergeefs, om betaling verzocht. Eindelijk de wissels moesten worden voldaan ein delijk disponeerde de ijverige man van zaken. De rekening werd voldaan, doch met een schrijven «dat de onbescheiden leveran cier nooit meer behoefde te leveren». En binnen een week volgden zeven der gelijke brieven Het is voorgekomen, dat men zich failliet liet verklaren om op die wijze door den cu rator, die op dat punt geen genade kent. te doen innen, hetgeen wreed onthouden werd. Later werd dan 100 pet. uitgekeerd en de zaak kwam ongerept weer te voorschijn. Dat zijn misstanden in de maatschappij. «Tegenwoordig heeft men het gevoel of alles in de wereld het onderste boven staat», wordt wel beweerd. Scheef staat er zeker heel veel. Het evenwicht wordt soms be dreigd dat voelt ieder en ieder is verplicht, het, zoovee! in hem is, te helpen bewaren. Stadsnieuws. Ook hier bestaat thans gelegenheid adhzesie te betuigen aan het bekende adres aan de Tweede Kamer in zake de ontslagaanvrage van den Minister van Financier, n.l. bij de firma Jans Co. Kortegracht 20. Men zie de advertentie hierneven. Ten overvloede volge het manifest hier in zijn geheel. De ondergeteekenden gevoelen zich ge drongen en achten zich verplicht, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal te doen weten, dat zij pijnlijk zijn getroffen en voor de toekomst van 'land en volk in hooge mate zijn verontrust door de aanneming op Vrij dag 28 Januari van een motie, waarvan het gevolg is, dat mr. Treub, Minister van Finan ciën, als zoodanig zijn ontslag heeft aange vraagd. Onder de tegenwoordige omstandigheden, nu de grootste economische vraagstukken onder de oogen moeten worden gezien, ter wijl nog de hoogste eischen op het gebied der geheele politiek gesteld zullen moeten worden aan degenen, die deel uitmaken van de Regeering, achten zij het in hooge mate betreurenswaardig indien mr. Treub als Mi nister zal aftreden. Zij dringen er op aan, toch niet te verge ten, dat hij mede een der mannen is geweest, die in de Augustus dagen van 1914 ons het vertrouwen hebben gegeven, dat het voor een veilige toekomst noodzakelijk zal zijn, dat personen, die ons toen dat vertrouwen hebben gegeven, gedurende de huidige we reldcrisis gehandhaafd blijven. Zij zijn overtuigd, dat Nederland thans dezen man van energie en werkkracht niet kan missen en stellen er prijs op, van deze bun overtuiging te doen blijken aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Staats-commissie voor de Belasting op oorlogswinsten heeft Zaterdag het voor-ont werp in eerste lezing vastgesteld. In het voorlaatste nummer namen we op de circulaire waarbij de Arrondissements schoolopzieners erkennend ook de pedago gische bezwaren de hoofden van alle scholen in Nederland uitnoodigden om eens met de onderwijzeressen en onderwijzers te overleggen of, bij de geweldige ramp die ons vaderland heeft getroffen, ook het Neder- landsche schoolkind daadwerkelijk kon wor den betrokken i dit werk van liefdadigheid door een kleinigheid bij te dragen tot gedeel telijke leniging van de ramp. Burgemeester en Wethouders hebben echter de inzameling verboden, terwijl het reeds in sommige scholen bijeengebrachte geld moest worden terug gegeven. Het plaatselijk Steun-comitc ontving in Januari aan vrijwillige bijdragen f1636.54 en aan subsidie van het K011. nationaal steun-comité f609.61 totaal f2Z4Ö.i5. De Amersfoortsche tram vervoerde in Januari 7865 betalende passagiers, of 336 minder dan in de zelfde maand van 1915. De vervoeropbrengst was f395.75 of f 14-70 minder; de totale ontvangsten beliepen f 403.87,^of f19.05 minder; de dagkilometer- opbrengst was slechts f7.23, of fo.35 minder. Mejuffrouw Joh. M. de Bruyn, die na ruim 27 jaar onderwijzeres te zijn geweest aan de openbare Lagere school D (Hellingstraat) om gezondheidsredenen in 1911 ontslag moest vragen, is hier Zaterdagavond in den ouderdom van 66 jaren overleden. Uit de oud-leerlingen van nu wijlen den heer M. Monasch, opperrabbijn van de syna gogale ressorten Amersfoort en Drente, voor heen conrector aan het Ned. Jsraclictische seminarium te Amsterdam, heeft zich een commissie gevormd met het doei. bijdragen te werven voor een op het graf van hun oud-ieeraar op te richten gedenkteeken. De heer J. Alving, die in 1913 in parti culiere betrekking van hier naar Oost-Indiö vertrok, is gerepatrieerd en herbenoemd tot landmeter bij het kadaster. De heer J. W. Wehkamp, Directeur der coöperatieve zuivelfabriek te Hoogland, is benoemd tot controleur bij het Rijks-kaas- controle-station te 's Gravenhage. De dienstplichtige onderofficieren, korpo raals en manschappen der Landweerlichting 1912 zullen op 10 Maart met voorloopig klein-verlof worden gezonden. Bij een groot aantal onderdeden, waarde belangen van den dienst dit veroorloven, zullen de dienstplichtigen reeds op 18 Fe bruari met voorloopig klein-verlof huiswaarts keeren. Er moge verschil van meening zijn over den geestelijken vader van het bekende «mundus vult decipi»de een mag c!it over bekende woord toeschrijven aan Sebastian Brant, die het gebruikte in zijn in 1494 verschenen «Narrenschiff» ais „Die Wellt die will betrogen syn"een ander moge het toeschrijven aan Sebastian Franck, die het in 1533 bezigde in zijn «Paradoxa»; een derde moge den in 1559 overleden paus Paulus IV houden voor den geestelijken vader, een feit is, dat gisteravond voor den zooveeisten keer is bewezen, dat de wereld wil bedrogen worden. De heer Chambly had een, de tijdsomstan digheden en de overige bijeenkomsten in aanmerking genomen, zelfs talrijk publiek, dat zich even kostelijk bij den neus Het nemen als de heer Chambly dit met de grootst denkbare hoffelijkheid deed. Bij tijden kwam hij vlak vóór dezen of genen staan om zijn ringen in- dan we! uit elkaar te winden, zijn half-wit half-zwarte handschoenen van heel dichtebij te doen bekijken, de kaarten die hij noodig had uit iemands bin nenzak of uit zijn jaskraag te halen. En al sterker en al onbegrijpelijker werden de toeren met de bloemen, de bordpapieren kubussen, de biljartballen, de duiven; en nóg weer mysterieuser toen mevrouw Cbambiy- Kardec haar medewerking verleende als wel zeer geweldige stille kracht. Inderdaad scheen veel te grenzen aa.i het bovennatuur lijke en toch was alles het gevolg van de groote handigheid van dit echtpaar en de welbespraaktheid van den heer Chambly, die door zijn bewonderenswaardige vinger vlugheid veien een hoogst aangenamen avond bezorgde. En daarom was het toch maar te doen. Aanstaanden Maandagavond zal in «Amici- tia» een concert worden gegeven ten bate van de noodlijdenden door den watersnood. Mevrouw V. Kamerling Van Vollenhoven en de heer I.éon Ghiot, beiden hier welbe kend, zullen worden begeleid door den heer Coronet, uit Amsterdam, een zeer begaafd pianist, wiens waarlijk schitterende critieken alle recht geven om een buitengewoon mooien avond te doen verwachten. Jongedames zullen aan de huizen entree- kaarten te koop bieden. Onder de gemobiliseerden, die thans hier garnizoen houden, bevindt zicli ook de lieer C. F. Losscher. uit Zutfen, kampioen harmo nica-speler van Nederland, die reeds voor de kameraden optrad, docli Zaterdag-, Zondag- en ook gisteravond in de bioscoop «De Arend» zich deed hooren. Tal van eereprijzen, óok een beschikbaar gesteld door H. M. de Koningin, wist hij te vermeesteren. En geen wonder, want zijn zeer mooi instrument, op zijn eigen aanwij zingen gebouwd, beheerscht hij volkomen. Thans gaf hij Maillart's «Les dragons de Villart», de ouverture «Dichter und Bauer», een natuurlijk onbenullige Engelsche wils en Sousa's «Stars and stripes». De heer Kilsdonk noodigde hem uit, nog maals op te treden en daarmee heeft hij een heel goed werk gedaan, want velen zullen dezen zeer gelukkigen beoefenaar van een wel zeer bijzondere kunst gaarne nogmaals hooren. De heer T. Visser heeft in de vergadering van den Ned. Zwem Bond rapport uitge bracht over de zwem-propaganda in de Provincie Utrecht en onder meer meegedeeld, dat uit die Provincie 246 vau de 729 aan vragen in het geheele land zijn ingekomen voor het militaire zwemdiploma. Wegens dienstbezwaren konden slechts 485 militairen de vereischte proeven afleggen, waarna aan 335 het diploma kon uitgereikt. H. V. C. 1 sloeg hier Zondag A. W., uit Bussum, met 3—0; rust 1—0, Quick 2 sloeg Maarssen eveneens met 3—0; Amersfoort hield er Maarn 2 onder met 7 0. Men schrijft van hier aan de „Utr. Crt.» Door een aantal dames hier ter stede wor den lijsten aangeboden aan de meerderjarige Nederlandsche vrouwen uit alle kringen va 1 het volk, waarin zij de overtuiging uitspreken, dat vrouwenkiesrecht in strijd is met haar Christelijke roeping en niet in het belang is van het gezinsleven en mitsdien de natie er de grootste schade door zou lijden, redenen waarom zij zich wenden tot de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal met het verzoek, bij de behandeling der voor stellen tot herziening der Grondwet niet mede te werken tot het verleenen van kies recht aan de vrouwen. Er wordt volgens den berichtgever flink geteekend. Het verslag van de op 14 Januari te Zeist gehouden jaarvergadering der thans 1549 leden tellende afdeeling Gooi- en Kernland van de Ned. vereeniging tot bescherming van dieren is nu in druk verschenen. Naar de gister hier gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 12 wagens met 5000 pond kaas. De prijs was 69 tot 73*/2 cent; voor kaas onder Rijks controle 73 tot 75 cent. Aan de Centrale V, P. N.-veiling werden heden verkocht 12 926 Regeerings-eieren tegen f5.75 a f6.50 per honderd. Den 11 Januari 1.1. heeft de heer Diemond van Ouwerkerk, geboren te 's Hertogenbosch den 18 Juli 1861, het pension «Buitenveer» te Weesp, waar hij tijdelijk bij zijn zuster verblijf hield, verlaten, voorgevende een wandeling te gaan doen, en is sedert niet terug gekeerd, terwijl evenmin iets omtrent hem werd vernomen, zoodat men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. Signalement: lengte ongeveer 1.56 M„ tamelijk gezet, donker uiterlijk, haar en kne vel blond, groote neus, hoog voorhoofd, scheefschouderig, gekleed met donkergrijze gestreepte overjas, donkergrijze slappe hoed, staande gummiboord met lange das, hooge rijgschoenen en gestreept overhemd. Hij moet tamelijk voorzien zijn van geld. Namens de familie verzoekt de Hoofd commissaris van politie te Utrecht opsporing en bericht. Eventueele onkosten zullen wor den vergoed. De 54-jarige vrouw, die 30 December van de uitstalling van >De Faam» een rol japon- stof stal om te voldoen aan haar drankzucht, is door de Arrondissements-rechtbank te Utrecht overeenkomstig den eisch veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf, onder aftrek van het voorarrest. Een voerman, die hier ten nadeele van een kaashandelaar een kaas stal, werd veroordeeld tot f 10 boete of 20 dagen hechtenis. Hoe sneller de uren vlieden des tc meer wordt gekeken naar de wijzerplaat; aan de beteekenis der uren wordt echter vaak weinie gedacht. don Omtrek. De schade door den watersnood in de Ge meente Baarn veroorzaakt, is door de plaat selijke Commissie getaxeerd op f 40 000, Ds. Munnik» die zich ook bij de ramp, welke Bunschoten trof, zoo hoogst verdien stelijk maakte, staat op het tweetal voor predikant bij de Gereformeerde gemeente te Leiden. Te Hilversum, waar de inzamelingen thans zijn gesloten, is f1239175 bijeengebracht voorde slachtoffers van den watersnood. De voor gelijk doel te Soest gehouden collecte bracht op f 2634.89. Te Utrecht worden, op aanstichting van de Vereeniging tot behartiging van de be langen der vrouw, ernstige pogingen gedaan tot afschaffing van de kermis. Dr. II. J. Krantz, die in 1853 als vrijwil liger in dienst ttad bij het ie regiment vesting-artillerie, in 1857 werd benoemd tot 2e luitenant bij de pontonniers en yan 1865 tot 1891 leeraar en sedert 1885 Directeur der studiën was aan de Kon. Militaire Academie te Breda, it Zondag in den ouder dom van So jaar te 's-Gravenhage overleden. In 1892 ais kolonel gepensionneerd, werd hem later de titulaire rang van generaal- majoor verleend. De Regeering erkende zijn groote ver diensten door hem de orde van den Neder- landschen Leeuw te verleenen; de weten schap door hem tot eere-doctor in de Wis- en natuurkunde te verheffen. In het Stedelijk museum te Amsterdam wordt van 16 Februari tot 8 Maart ecu verkoop-tentoonstelling gehouden van werk van den te vroeg ontslapen schilder August Legras. Alfred Ost heeft voor het goede doei, steun te verleenen aan de nagelaten betrek kingen, een aanplakbiljet geteekend voor deze tentoonstelling, dat kosteloos door de firma Jan Kotting te Amsterdam is ver menigvuldigd. Een biijet van blijvende waarde, dat en den ontwerper en den drukker tot groote eer strekt. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al of niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. AUTEURSBILJ ETTEN. Ken onzer abonm'-s verzocht ons hem in te lichten over de zgn. auteursbiljetten. Wij hebben 011s toen gewend tot het Bureau voor Auteursrecht en ontvingen een uitvoerig schrijven, waarvan wij hier het belangrijkste overnemen. Gevolg gevende aan uw beleefd verzoek, zij 't mij vergund u hieronder eene uiteen zetting te geven omtrent het ontstaan en het nut der auteursbiljetten. Het is onnoodig u te zeggen, dat sinds 1 November 1912 de «Auteurswet-1912» in werking getreden is. De wet heeft aan exploitanten, die in het openbaar muziek maken (met of zonder heften van entree) en aan Besturen van gesloten vereenigingen diverse verplichtingen opge legd. Allereerst mag een exploitant in het open baar of eene vereeniging voor hare leden geen muziek maken zonder toestemming van den componist. Wanneer er geen organisaties van compo nisten bestonden, zou bijv. de heer Denijs van Roon, onze geachte Directeur van de Amersfoortsche Bioscoop, telkenmale toestem ming moeten aanvragen aan den componist of diens erven, alvorens zijn pianist iets in de Bioscoop ging spelen. Wilde de pianist dus iets uit de «Faust» spelen, dan zou de heer Directeur allereerst toestemming moeten vragen aan de erven Gounod (omdat Gounod nog geen 50 jaar dood is)wilde de pianist iets uit de oude opera «Willem Teil» spelen, dan zou de heer Directeur eerst om toestem ming moeten schrijven naar de erven Rossini in Italië (Rossini is nog geen 50 jaar dood); wilde de pianist spelen het alom bekende «Zandvoort bij de zee», dan zou de Directeur wederom moeten schrijven naar den nog in leven zijnden componist Darewsky, te Londen. Kortom, alvorens muziel: te kunnen en mogen maken, zou de geachte Direc teur van de Bioscoop een zeer uitgebreide correspondentie moeten voeren en, wat erger is, zeer veel moeten betalen. Ieder auteur (componist) zou natuurlijk auteursrecht (geld) eischen alvorens toestem ming tot uitvoering te geven. AI zou ieder componist maar een heel klein bedrag vragen, dan zou het gezamenlijke bedrag voor geen enkele Directie te betalen zijn. Gelukkig zijn er evenwel componisten organisaties, die het den muziek exploitanten zeer gemakkelijk maken. Sinds 1851 bestaat de groote «Sociétédes Auteurs, compositeurs et éditeurs de Mu- sique», hoofdzetel te Parijs, 10 Rue Chaptal. Van dit Internationaal Genootschap zijn ruim 13 800 auteurs lid. Wanneer een muziek-exploitant met dit Genootschap een contract sluit, mag hij in zijne inrichting alle muziek spelen van de componisten uit genoemde landen en boven dien de muziek van de leden der: «Societa Italiana degli Autori», «Sociedad de Autores Espanolea». „Performing Right Society», dus de muziek van ongeveer 62000 componisten. Voorwaar een groot gemak voor exploi-

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 4