AMERSFÖORTSCIE COÏÏRAIT. Zaterdag 12 ffip| Februari 1916. No. 8683 66e Jaargang. BIJBLAD. Handelsvereeniging „A M S T E R D A M". Uitgifte m 1000 OlgatiëA, elk pol f1000 Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van CleefT". HOOFD-REDACTEUR p. j. r&sDSHzze. AMERSFOORT. Verschijnt Dingdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden/1.— franco per post/1.15. Adverteutiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 1 5 regels 1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZORTZG?^CHT 9. Bij dit nummer behoort een Wie is kiezer? KKNNISOEVINUEN. De Burgemeester tiiii Amersfoort brengt ter kennis ran de ingezetenen dezer Gemeente,-dat het door den Directeur van 'e Rylcs j directe belastingen, enz. te Utrecht executoir verklaard kohier van da Uroudbelaaling over het dienstjaar 1910 aan derr Ontvan- j ger van 's Rijks directe belastingen alhier is ter haud gesteld, aan wien ieder verplicht ia, j zijnen aanslag op den bi) de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat- seu aangeplakt te Amersfoort, den 10 Februari 1910. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders faort Gelet op ar». 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennia van het publiek, dat een door W. ARBON, alhier ingediend verzoek, met bijlagen, oin vergunning tot het uitbreiden van een rywielherstelplnaij, door plaatsing van een mofieloven voor rijwielonderdeelen in het perceel alhier gelegsu aan Kroontjesmolen No. 11 bij bet Kadaster bekend oDder sectie B, no. 2244, op de Secretarie drr Gemeente ter visie ligt, en dat op Woensdag dsn 23 Februari aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt ge geven om, ten overstaan van het Geineentobe- stuur of van éen of meer tyner Irden, bezwaren tegen het uitbreiden van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de beslaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 9 Februari 1916. Burgemeester en Welhonders voornoemd. De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. 1 Amers- De Burgemeester en Wethouders foort, Gelet op ait. 264 der Gemeentewet, Doen le weten, dat het 6e suppletoir kohier der IN KOMSTEN BELASTING over het dienstjaar 1915, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in af schrift gedurende vijf maanden op <ie Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing tiggeu. Amersfoort, 12 Februari 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Seoretaris, A. R. VEENSTRA. REGEER1NGS GROENTEN. De prijzen der goedkoope groenten, welke thans voor iedereen, eiken dag van 9 tot ia uur v.m. aan het Levensmiddelen-bureau, Appelmarkt 11verkrijgbaar worden gesteld, zijn als volgt Roode kool per K.G. 5.5 cent. Gele 5 Uien 7 Peen (wortelen) 4 Kroten (bieten) 4 Knolrapen 3 Amersfoort, 12 Februari 191b. De Directeur van den Gemeente lijken keuringsdienst, dr. H. W. de BOER. Vóór 15 Februari a.s,, d wz tot en. met Maandag 14 Februari a.s. uiterlijk drie uur 's namiddags, bestaat er gelegenheid om, wanneer men daartoe het recht heeft, op de Kiezerslijsten te worden ingeschreven. Wie meent, dat hij er reeds op voorkomt, zal goed doen, te controleeren of het werkelijk zoo is. Wie twijfelt, des te meer. En voor wien het een nieuw recht is, waarop hij dit jaar voor het eerst aanspraak mag maken, verzuime vooral niet, vóór 15 Februari, dus tot en met Maandag 14 Februari, zich aan te melden voor de inschrijving. Wie Nederlander en mannelijk ingezetene is en vóór 15 Mei aanstaande 25 jaar of ouder is en niet op de hoogte mocht 2ijn met de Kieswet wende zich tot het Bestuur van een der kiesvereenigen, dat hem zoo veel mogelijk zal inlichten. Wie is nu kiezer? Ep is, zooals men weet, door de Tweede Kamer een noodwetje >tot afwijking» van de Kieswet ten opzichte van de Kiezerslijsten aangenomen. Dat noodwetje moet nog naar de Eerste Kamer, doch het zal daar óok wel worden aangenomen. Verleden jaar had dit deel der Volksvertegenwoordiging geen bezwaar tegen een dergelijk noodwetje; van 1 't jaar zal het dat ook zeker niet hebben. Dit noodwetje bepaalt, dat zij,| die reeds voorkomen op de Kiezerslijst van de Ge meente in welke zij op t Februari van dit jaar woonden, geen maatregelen behoeven te nemen om weder op de nieuwe Kiezers- lijst geplaatst te worden. Even nazien kan echter geen kwaad. Ook de allerbekwaamste ambtenaar kan zich vergissen. Van die nieuwe Kiezerslijst vervallen f echter de namen van hen, die hun Neder- j landerschap hebben verloren en die, bij rech- ter'ijke uitspraak, het beheer hunner goederen hebben verloren. Een en ander beoordeeld naar den toestand op 1 Februari 1916. De aangifte om op de Kiezerslijst te wor- j den geplaatst, moet voor de kiezers geschie den vóór 15 Februari a.s, dus uiterlijk vóór aanstaanden Maandagmiddag drie uur, ten Raadhuize. Zij, die zich na 1 Februari 1915 in onze stad hebben gevestigd, behooren zich aldaar te vervoegen en daarbij over te leggen hun aanslagbiljet der Rijks-directe belasting, waar uit blijkt, dat deze volledig betaald is. Het is noodig de belasting-aanslagbiljetten (Per- soneele en Grondbelasting, dienst 1915: Ver mogensbelasting en Bedrijfsbelasting dienst 1914/15) mede te brengen en over te leggen. Aangifte vóór 15 Februari, dus uiterlijk aanstaanden Maandag 14 Februari, is noodig voor hen, die, nog niet op de Kiezerslijst voorkomende, thans wenschen daarop ge plaatst te worden, uit hoofde, dat zij zijn: huurkiezers, loonkiezers. spaarbankkiezers, examenkiezers, pensioenkiezers. Huurkiezers zijn zij, die niet in de Rijks-directe belastingen zijn aangeslagen en sedert 1 Augustus 1915 (of eerder) een wo ning of gedeelte van een woning bewonen, waarvan de wekelijksche huur minstens bedraagt voor Amersfoort-stad f 1.50 per week en voor Amersfoort-buitenwijken f 1 per week. Na 1 Augustus is het hun geoor loofd, nog eenmaal van woning verwisseld te zijn met een minimum-huur van de ge noemde bedragen. Loonkiezers zijn zij, die op 1 Februari 1916 minstens 13 maanden bij éen pattpon, of onderneming werkzaam zijn geweest en in die dienstbetrekking minstens een loon hebben gehad, berekend op f400 per jaar voor Amersfoort-overig deel. Vrije woning of inwoning wordt berekend op f75 per jaar voor de stad en op f37.50 voor het overig deel; an vrije'kost en inwoning op f 275 per jaar voor de stad an op f 200 voor het overig deel. Ook hen is het geoorloofd, gedurende Maataohappelyk Kapitaal IS OOO OOO rentende 5 pet., tot den koers van 98), pet. InschtijiiDgen op bovengenoemde leening worden gaarne aangenomen door de Commanditair© DULLAERT CO. Bankvereoniging AMERSFOORT Langegraolit 80 Seherpenzeel Soest. Tel. Intero. 688 dien tijd éen maal van patroon te zijn ver anderd. Spaarbankkiezers zijn zij, die op i Februari 1916 gedurende éen jaar (of langer) een bedrag van minstens f50 op een van de erkende spaarbanken hebben staan. Examenkiezers zijn zij,die een examen hebben afgelegd, ingesteld door of krachtens de wet en in verband staande met de benoem baarheid tot eenig ambt. Pensioenkiezers zijn zij, die op 1 Februari 1916 een pensioen genieten van ten minste f400 per jaar voor Amersfoort-stad en van ten minste f300 voor Amersfoort-overig deel. Groot en klein. Gij ontmoet des ochtends iemand met een heldere» glimlach en een opgeruimd woord, en dit maakt, dat gij op uw beurt u licht en vroolijk gevoelt. Uw hart beantwoordt de vreugde in de natuur, de vogels schijnen lieflijker te zingen gij gevoelt behoefte, ook iemand anders gelukkig te maken, en den geheelen dag doet gij uw werk beter en gij brengt uw vreugde over op allen om u heen, die haar op hun beurt op anderen overdragen. En dit alles vindt zijn oorsprong in slechts éen gelukkige gedachte, in den geest van éen persoon, doch zij schonk schooner kleur aan den ganschen dag, voor u zoowel als voor anderen. Precies zoo is het in het omgekeerde ge val. Gij voelt u moedeloos, en hiermee gaat een slechte gedachte gepaard, hetzij van toorn, van achterdocht of wraak, die, zoo zij een open deur vindt, uw gemoed binnen sluipt. Gelijdelijk doorademt zij uw geest, zoodat al uw gedachten er door besmet zijn. Nu komt gij in aanraking met een ander en uw gedachten zullen de zijne besmetten, als hij niet sterk genoeg is, weerstand te kunnen bieden. Gij vergiftigt letterlijk de atmosfeer rond u, en allen, met wie gij in aanraking komt, worden er in meer of min dere mate door beïnvloed. Vanwaar kwam die eerste gedachte? Wij beseffen niet genoeg, van hoeveel ge wicht voor het leven deze schijnbaar nietige dingen, enkele gedachten, zijn. Wanneer wij voortdurend slechte en onreine gedachten opnemen en denken, is de geest weldra zóo bezoedeld, dat zuivere en gezonde gedachten niet meer kunnen binnentreden. Neem, om u hiervan een duidelijke voorstel ling te vormen, een glas helder water, en laat er éen druppel inkt in vallen. Onmid dellijk verandert het water van kleureerst zinkt de inkt op den bodem en tint daarna geleidelijk het geheele glas vol water. Doe het zelfde nog eenige malen, en in een oogen- blik is het water zoo do»ker en troebel, dat men nauwelijks kan gelooven, dat het eerst zoo helder was als kristal. Zoo met de gedachten, zoo met de daden. Een daad van ongehoorzaamheid of bedrog, is slechts een klein foutje, zeggen wij. Doch een handeling zet een kracht in werking, die tot u zal terugkeeren met vernieuwde sterkte en weer een impulsie wekken tot herhaling van de eerste daad. Wordt ditmaal toege geven, dan zal zij zelfs met grooterekr acht terugkeeren en zóo groeit zij, tot ten laatste een geestestoestand wordt bereikt, waarin deze herhalingen zóo veelvuldig en sterk zijn, dat er een gewoonte van ongehoorzaamheid en bedriegen is ontstaan. Aan den anderen kant is het even ge makkelijk een goede gewoonte te kweeken, als men maar aanhoudende pogingen daartoe in het werk stelt. Komt dan, wanneer ook, een impulsie tot verkeerd handelen, zoo wordt hiervan de 'uitwerking belemmerd door het tegenwerkend besluit om goed te doen, en een kracht i.i werking gesteld, die evenzeer tot u zal terugkeeren en, indien opnieuw versterkt door een herhaald besluit tot het goede, voortdurend zal groeienzoodat er twee stroomingen zullen zijn, waarvan de eerste al mevr verzwakt, doordat zij niet ge steund wordt, de andere echter steeds ster ker en sterker wordt. Het is volharding, die het werk moet ver richten want zoo wij ons besluit eens ver geten en de roepstem niet beantwoorden, is de draad verbroken en wordt er kracht toegevoegd aan den anderen stroom, Wan neer den geheelen dag door éen volgehou den gedachte achter iedere handeling staat, is deze het, die alle kleine dingen zal ver binden en ze aldus maken tot iets groots. Want de oogenschijnlijk kleine dingen zijn zaden, die zullen opgroeien tot iets groots, terwijl al hejgeen groot is in het leven slechts de verzameling of uitbreiding la van kleinigheden. Kapelaan F. A. Paping hoopt aanstaanden Dinsdag den dag te kunnen herdenken op welken hij i2'/2 jaar geleden tot priester werd gewijd. Dien dag wordt, gelijk we reeds meedeel den, ingewijd de St. Ansfridus-kerk, aan den Berg, met de voorbereiding van wier oprich ting hij werd belast. Burgemeester en Wethouders hebben den Raad weer eenige voorstellen doen toezen den van welke de korte inhoud hier volgt. Grondaankoop. Generaal O. L. G. I". Aberson, te 's-Gra- venhage, bood een perceel bouwterrein, groot 867 M- en gelegen aan de Oldenbarneveldt- laan, te koop aan voor f 2.50 den M2. Daar door den aankoop een beter geheel wordt verkregen met reeds aan de Gemeente behoorend terrein, stellen B. W. voor, tot aankoop over te gaan. Kindervoeding. B. W. bieden ter vaststelling aan het

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1