BOLO-ÏÏMTA. Heyligers Verhoef, Advertentiën. Wanneer gij iets koopt Boekhouding. kantoorbediende. houten tent Lijnzaadkoeken en Soyaboonenkoeken verslag van de Commissie voor kindervoeding, waaruit blijkt, dat in 1915 gedurende ft; dagen aan 6808 kinderen warme spijs werd verstrekt. De totale uitgaven voor voeding, klompen en kleertjes beliepen f948.89, van welk bedrag f 450 werd verstrekt uit de Gemeentekas. Plan bebouwing. De ondervinding, bij de exploitatie van het Grondbedrijf opgedaan, heeft de wenschelijk- held aangetoond van het aanwezig zijn van een plan van bebouwing der in exploitatie gebrachte gronden. Telkens weer staat ons College voor de moeilijkheid, te moeten be slissen, of een gewild stuk grond voor het beoogde doel kan worden afgestaan. De eisch van zooveel mogelijk behoud van het natuurschoon, ter verkrijging in de toekomst van een schoon geheel, brengt mede, dat moet worden gelet op de plaats, waar moet worden gebouwd, welke gronden dienen te worden gereserveerd voor verschillende doeleinden en welk type van woningen op de verschillende plaatsen gewenscht wordt. Opdat naar een vast beginsel kan worden gehandeld, Is het noodlg, dat een deskun dige hand al de in het bedrijf gebrachte gronden perceeleert. Wij hebben de eer uw vergadering mach tiging te verzoeken zoodanig plan te doen opmaken en ons daarvoor een crediet te verleenen van f 1000 en dit te bestrijden uit volgno. 6 der Begrooting voor het Grondbedrijf dienst 1916 (kosten van werken, uitgevoerd ten behoeve van de in het bedrijf gebrachte gronden). Wij vertrouwen, dat door het plan de exploitatie niet alleen vergemakkelijkt, maar ook bevorderd zal worden. Subsiditn. B. W. zijn tot de ervaring gekomen, dat niet minder dan f 24 895 aan subsidien wordt uitgekeerd aan vereenigingen. De meeste, zoo niet alle, subsidiCn zijn toege kend onder beding, dat jaarlijks de rekening en verantwoording moet worden aangeboden ter goedkeuring dan wel ter vaststelling. Wel worden ook de bijlagen gecontroleerd, doch B. W. achten dit niet voldoende immers uit de rekeningen zelf is niet steeds na te gaan of de geldelijke administratie naar behooren wordt gevoerd, of wel alles is verantwoord hetgeen verantwoord moest worden, en of, indien de vereeniging bezit tingen heeft, deze op behoorlijke zekerheid biedende wijze worden belegd en bewaard, enz. Nu is besloten tot aanstelling van een verificateur meenen B. W., dat de Gemeente verplicht Is, deze controle in te voeren en stellen zij voor, te besluiten, dat alle uit de Gemeentekas gesubsidieerd wordende ver eenigingen zich zullen hebben te onderwer- Caan een van Gemeentewege in te stel- controle op hun geldelijk en financieel beheer. Fabrieks-terrelnen. Ten behoeve van de exploitatie der gronden, gelegen tusschen de Eemstraat en den Soes- terweg Is een verkeersweg geprojecteerd. De toegang tot dezen weg loopt over grond, In eigendom toebehoorende aan de Nederland- sche Centraal Spoorweg Maatschappij en aan de HollandscheIJzeren Spoorweg Maatschappij, maar In beheer en onderhoud bij de H. IJ. S. M. Na gevoerde onderhandelingen heeft de Directie van laatst genoemde Maatschappij zich bereid verklaard, te bevorderen, dat die gronden in onderhoud en beheer aan de Gemeente worden overgedragen, indien aan enkele voorwaarden wordt voldaan. In het gedeelte Soestcrweg, van het rosa rium tot aan den spooroverweg, ligt een riool, waarop het seinhuisje, staande tegenover het rosarium, is aangesloten. Genoemde Directie stelt nu voor, ook dit riool aan de Gemeente in eigendom over te dragen, mits de Gemeente het seinhuisje, door middel van een potbui- zen-riool doet aansluiten aan het aan de Maat- schappij toebehoorende riool, gelegen In het Smallepad. Hiertegen bestaat bij den Directeur j der Gemeente werken geen bezwaar, mits aan de Gemeente het recht wordt verleend, het I riool In den Soesterweg te doen loozen op dat, gelegen in het Smallepad, zoodat dit in stand moet blijven. De Gemeente kan dan vergunnen, huisaan sluitingen te verleenen op het riool Soesterweg. De kosten, voor het leggen van het potbui- zenriool, worden begroot op f 100. B, W. stellen thans voor a. bun College te machtigen, de gronden. van de H, IJ. S. M. in onderhoud en beheer over te nemen; b. met die Maatschappij een overeenkomst aan te gaan betreffende de ter plaatse aanwe zige riolecring, als boven is aangegeven; c. en voor de uitvoering der noodige werken een crediet toe te staan van f 100. Centrale boekhouding. Onder dagteekening van ift December 1915 verzonden B. W, aan den Raad een reeks voorstellen om te komen tot invoering eener Centrale boekhonding met verificatie, waartoe de Raad 7 September in beginsel besloot naar aanleiding van het voorstel van 24 Juli 1915. Het voorstel, dat 28 pagina's druk beslaat en 14 verschillende verordeningen bevat, werd in dc Raadsvergadering van 25 Januari verzonden naar de afdcelingen, die hot onder scheidenlijk op 31 Januari en 1 Februari behandelden. In de vergadering van de eerste afdee- ling werd medegedeeld, dat door een lid is rondgezonden een ook door ons vermeld voorstel tot instelling eener Centrale bedrijfs- commissie 011 een nagekomen mededeeling, dal het zelfde lid wenschte te bespreken de afsehrijvingen op muntmeters, binnenleidin gen muntgas en gewone gasmeters. De Voorzitter wenschte beide stukken te behandelen los van de voorstellen omtrent de Centrale boekhouding. Meerdere leden waren het hiermee eens. De voorsteller behield zich het recht voor om bij de verordeningen de amende menten voor te stellen, die hij noodig acht. B'j de algemeene beschouwingen merkte een lid op, dat uit de practijk zal moeten blijken wal dit belangrijke voorstel uitwerkt; geheel overzien kan men het zoo niet; als het in werking is, zal men misschien eenige leemten zien, doch die haalt men er zóo niet uit; men moet zich nu tot eenige opmerkin gen bepalen en vertrouwen stellen in hetgeen B. W. aan de hand hiervan zullen doen. In hoofd/aak is spreker het eens met dit voor stel. Een ander lid merkte aa:i de hand van het voorstel van 24 Jul' '9>5 °P. dat hem is opgevallen, dat niet blijkt of alle inkoopen gezamenlijk zullen geschiedenin alle veror deningen komt juist een bepaling voor, dat de Directeur aankoopen tot f50 kan doen; het doel, met het voorstel van 24 Juli 1915 beoogd, is z.i. voorbij gestreefd, Zijn B. &VV. lot inzicht gekomen, dat gezamenlijk inkoo pen niet ging? Zoo ja, dan is juist hetgeen in het eerste voorstel werd naar voren ge bracht, te loor gegaan. Spreker stelt de vraag of bij behandeling der verordeningen is losgelaten het idee «Cen traal inkoopbureaunaast de Centrale boek houding. Een ander lid gaf te kennen, dat het wel du bedoeling blijft, alles samen in te koopen, doch er 'blijft altijd wel iets over, dat zich daarvoor niet leent en dat moet men dan zelf kunnen aanschaffen, Een lid merkte op, dat de comptabiliteits- voorschriften z.i. niet altijd juist zijn. B. \V. hebben de leiding en worden bijgestaan door een staf van ambteraren, terwijl dc verschil lende commissies B. W. bijstaan. Wat weet de Raad dan? Is er in de voorstellen wel rekening mee gehouden, dat de Raadsleden zich moeten kunnen verantwoorden tegenover de gemeenschap? Gaat de verantwoordelijk heid niet draaien om de enkele personen in de coinmissie's en B. W. Wat blijft er over voorden Raad? Spreker leest o.a.«de Direc teur heeft technische leiding en geeft inzage aan B. W. en de commissie». Moet de Raad zich dan verder tevreden stellen met afschriften van hetgeen B. A W. w'llen geven? Dit is z.i. onvoldoende en als de Centrale commissie voor de Bedrijven niet was teruggewezen, zou spreker de vrijheid vinden, de noodzakelijkheid van haar bestaan in het licht te stellen. Nu kan hij dit alleen doen bij in te dienen amendementen en zal de Raad onvoorbereid komen te staan voor deze nieuwe zaak. hetgeen ten gevolge kan hebben, dat het gaat als in andere Raadsver gaderingen «men hoort hut aan. en kan er niets verder op zeggen». Als de commissie er was, zou men bijv. ribeter voorbereid zijn, Spreker voelt de behoefte hiervoor sterker dan voorheen. Spreker hoopt, dat deze wijze van behan deling in de afdeelings-vergaderingen niet ten gevolge zal hebben, dat B, W. zullen denken er was een lid, die de commissie wilde, doch de afaeeling niet. Een ander lid merkte op, dat dit wel een aardige redeneering is, doch als de com missie er is, vat moeten dan de Raadsleden, die overblijven? Alle leden komen toch niet in de commissie? Het eerst bedoelde lid zcide, dat de bestaande coramissie's B. iS W. bijstaan; hun adviezen worden gegeven aan B. W.; do Raad geniet daar niets of bijna niets van. Sprekers bedoeling van de Centrale bedrijfs- cnmniissie is, dat zij den Raad in alles voor- lichting geeft; alle leden behoeven geen lid te zijn omdat de Commissie aan den i Raad haar advies geeft; de Raad krijgt dan van alles kennis en is niet van veel ver- stoken, dat nu tusschen de Commissie van bijstand en B, W. blijft. Dat is juist het I verschil. In deze commissie kunnen ook leden van andere commlssle's lid zijn; alleen is geen j Wethouder Voorzitter, daar de Voorzitter wordt benoemd door den Raad. Door een lid werd opgemerkt, dat de j vorige spreker een klein idee schijnt te hebben van de bestaande commissie'», want als gedaan zou worden hetgeen het vorig lid j wil, dan mag de Raad telkens wel bijeen- komen. Een commissie kan zich niet met alle onderdeden bemoeienvoor den Raad zou dit nog bezwaarlijker gaan. De verschillende ontwerp-verordeningen gaven geen aanleiding tot belangrijke opmer- kingen. In de tweede afdeeling bracht een der leden hulde aan Burgemeester en Wet houders voor het ontwerpen van dit stuk en dankte voor den spoed, die daarbij is be tracht. Hij acht het niet alleen een stuk van groote waarde voor de toekomst, maar ook van directe groote technische waarde. Bij art. 3 der Verordening betreffende het financieel beheer van de Gemeente-bedrijven, krachtens auikel u-jbis der Gemeentewet, vroeg een lid. of het niet beter is, in plaats van «Het in elk bedrijf aanwezige kapi taal» te spreken van: «Het in elk bedrijf vastgelegde kapitaal». Naar zijn meening is alleen kasgeld te rekenen onder aanwezig kapitaal. Bij art 3 der Verordening op het technisch beheer der Gemeente-bedrijven te Amersfoort (Gasfabriek, Waterleiding en Electriciteitsbe- drijf) stelde een lid voor, de slotwoorden te lezen als volgt: «wordt bovendien de toestemming vereischl van Burgemeester en Wethouders», zulks opdat duidelijk blijke, dat ook in die gevallen de goedkeuring van de Commissie van bijstand noodig is. Bij de Verordening op het technisch beheer van den dienst voor de Gemeente werken, en op het technisch beheer van den Keurings dienst, drong een der leden aan op spoe dige vaststelling van een Instructie voor de Directeuren van die takken van dienst. Bij de Verordening tot regeling van de rangen en jaarwedden van het personeel der Ccnttale boekhouding stelden eenige le den voor. de jaarw cdde voor den boekhou der ie klasse M. Th. J. van Wessem te ver- hoogen met f 200, omdat naar hun meening de verantwoordelijkheid en de werkzaamhe den, aan die betrekking verbonden, een hon ger salaris wettigen. Mandwerk-onderwijs. B. W. schreven nog aan den Raad, Naar aanleiding van het in uwe vergadering van den 21 December 1915 genomen besluit om van een drietal onderwijzeressen in de Nuttige handwerken die, wegens hare werkzaamheid in naburige Gemeenten, thans, in verband met de gewijzigde regeling der schooltijden, in de onmogelijkheid zijn hare diensten alhier op den vastgestelden tijd te verrichten en aan wie dientengevolge ontslag zou moeten worden verleend eene grati ficatie te geven, gelijkstaande met driemaan den salaris, heeft een van de betrokken onder wijzeressen, 11I. mejuffrouw A. G. M. den Hartog, zich andermaal met een adres tot U gewend. Zij verzoekt thans, haar tot 1 Augustus 1916 verlof te verleenen met behoud van salaris, echter met dien verstande, dat zij zelf in de kosten van plaatsvervanging zal voor zien, zulks ten genoege van ons College, Daardoor zou voor haar de mogelijkheid worden geopend om op 1 Augustus 191b alhier hare functie weer te aanvaarden, indien de omstandigheden zich te haren opzichte als dan zullen hebben gewijzigd in dier voege, dat zij hare diensten alhier op de vastgestelde uren zal kunnen verrichten. Wanneer dit verzoek wordt ingewilligd dan zou zij van de haar toegekende gratifi catie afstand willen doen. Naar wij meenen, is dit verzoek alleszins te billijken, te meer nu het belang van het 1 onderwijs en het financieel belang van de Gemeente bij inwilliging daarvan geen nadeel zullen ondervinden. Wij hebben daarom de eer l) voor te stellen aan mej. Den Hartog het gevraagde verlof met ingang van 1 December 1915 tot 1 Augustus 1916 te verleenen; met bepaling, dat de kosten van plaatsvervanging gedurende dien tijd voor hare rekening komen en tevens, onder intrekking van uw besluit van 21 Decern- j ber 1915, voor zooveel haar persoon betreft. Burgeravondschool. Ten slotte stellen zij voor. aan den heer G. A. Groote Haar, in verband met zijn vertrek, overeenkomstig zijn verzoek met ingang van 1 Maart eervol ontslag te ver- leencn als Directeur der Burgeravondschool. 's Morgens na het opstaan vindt U het heerlijk een frisschen smaak in den mond te hebben. Welnu! Gebruikt U dan bij het poetsen van Uwe tanden geregeld «Dolo-Tandpasta» geeft juist dien heerlijk ver- frisschenden smaak, die 's morgens zoo op prijs gesteld wordt en bezit daarbij krachtig reini gende eigenschappen, <iie dc tanden gezond en mooi wit houden. Ro.o fo.ier ro.jj I Wit fo.15 en fo.30 Verkrijgbaar bij alle apothekers, coiffeurs, drogisten en verdere te klasse zaken. 9°4 (Th. W. J. HEYLIGERS en mr. dr. II. Th. A. VERHOEF). Kassier» 111 Comiiilsslonnalrs lu effecten. ZUIDSINGEL n«, 43. Telefoon 337. Effecten. Coupon». Incasso'». SAFE-DEPOSIT. Voor de vele bewijzen van belang stelling b(j de ziekte en het overlijden* van rnjjuen geliefden Echtgenoot JOHANNES VAN VEEN, ondervonden, in 't bijzonder van deu heer Teeling en do Bjjbel cotmnissarisseu, be tuig ik mijnen harteljjken dank. Ue diep 'bedroefde wed. J. van VEEN - Dt', Kkuijff. Amersfoort, 11 Februari 1016. bij een van onze adverteerders, maak U dan bekend als lezer van onze courant. Dnt kost U niets, alleen maar een paar woorden; doch U zelf en ons bewijst het eongrooton dienst Gediplomeerd Boekhouder, met jarenlange ervaring, ziet zich gaarne belast met het bijhouden der boeken van winkels en kleinere zaken, alsmede met het voeren k-r hoofd administratie in zaken van grooteren omvang. Br. fr. onder letters F. I., aan het Bureau der Amcrsfoortsche Courant, Kortegracht 9. Op een druk kantoor te dezer stede wordt gevraagd een net, eenigszins ontwikkeld jongmensch, een goede hand schrijvende, als Spoedige in dienst treding gewenschtsalaris overeen te komen. Eigenhandig geschreven brieven met vol ledige inlichtingen onder no. 122, aan het Bureau der Amcrsfoortsche Courant, Korte gracht 9. VERKOOP voor amotie van een met terras, staande op „Het Stort", groot ongeveer 10 bij 12 Meter, hoog 6.5 Meter. Ie bevragen bij G. PRINS Zoon, utrechtsche straat te Amersfoort. N.V. Koninklijke Fabrieken vh. WESSANEN «fc LAAN, W O R M F. R V E E R. Opgericht 1765. Vo-dm uw vee met dc r merk de „Ster" en W. L. merk W. L. uitmuntende door hoog eiwit- en vetgehalte en groote voedingswaarde. KEHK-DII'LOMA Parijs 1HU». NEGEN GOUDEN MEDAILLES. VETTER &~Co~ Distill. Wynen. Eikeuren. Lieve Vrouwe-kerkhof, AMERSFOORT.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2