Donderdag 9 fffjf Maart 1916. No. 8694. 66e Jaargang. 1 1 Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR P. J. 7BSDSRZZ8. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per post/1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ZOBTSGRACST 9. Postbus 9. Telefoon K E N KI S U K V I N DRANKWEI Burgemeester en Wethouders van Amers foort, maken belanghebbenden opmerkzaam op het bepaalde in art. 27 der Drankwet, luidende »Van verbouwing of herbouw van een >lokaliteit waarvoor eene vergunning is «verleend, wordt uiterlijk eene maand vóór »het einde van het vergunningsjaar. waarin >de verbouwing of herbouw is aangevan- gen, onder overlegging van het plan, •kennis gegeven aan Burgemeester en •Wethouders, of, voor zooveel betreft een logement, waarin de verkoop alleen ge schiedt aan logeergasten, of de lokaliteit •van eene sociëteit, aan Gedeputeerde •Staten*. Voorts vestigen zij de aandacht van belang hebbenden erop, dat, wanneer niet aan ge meld voorschrift wordt voldaan, de vergunning moet worden ingetrokken. Amersfoort, 4 Maart 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Reinigiugsdieust. III (Slot). In den dienst op de terreinen en de gebouwen zou ik geen groote verandering willen brengen. Op de belt zou ik echter het brengen van de bcerstoffen op de com post, hetgeen thans met de hand geschiedt, willen beproeven door middel van oppersen met de benzine-motorpomp, welke tot doel op de belt of bij den stal gestationeerd zou moeten worden. Het spoelen dar privaattonnen aan het terrein >de Zandhoopenc zou ik willen doen geschieden in een ruimte lusschen de com- postloodsen, welke daartoe ten ruwste zou moeten worden afgeschoten en voorzien van licht en een aansluiting op den waterleiding. Op deze wijze kan ten minste ecnige zorg aan dit werk worden besteed en zijn de werklieden eenigszins beschut tegen regen en wind. Voor het grootere aantal paarden zou de stal met 4 plaatsen moeten worden uitge breid, hetgeen toevallig gemakkelijk en zon der veel kosten mogelijk is. Eindelijk zou de bestrating van den toe gangsweg naar het terrein »de Zandhoopen», alsmede die van het terrein zelf, een gron dige herstelling behoeven. Nader zou ik willen overwegen in hoeverre het gewenscht is om uitbreidng te geven aan de bergruimte der beerstoffen. Ten aanzien van de keuze van het meer benoodigde personeel zou ik willen aan bevelen, toch zooveel mogelijk flinke werk krachten aan te nemen. De tijd waarin een werkman die voor niets meer deugde voor de Reiniging nog goed genoeg was, is voorbij. De voorgestelde dienstinrichting eischt intensief aanpakken en dit kan niet verwacht worden van halve werkkrachten. Bij het behoorlijk loon, dat uw Gemeente betaalt, mag deze eisch dan ook gesteld worden en ten slotte komt het nog voor- deeliger uit. Het schijnt tot dusverre aan de werklieden toegestaan te zijn, klompen te dragen. Of schoon oogenschijnlijk van geringe beteeke- nis, moet ik hiertegen toch bezwaar maken. In de eerste plaats past het slecht bij uniform en voorts geeft het geen goeden indruk, hetgeen er bij het werken in ploegen niet beter op zal wordenhet cachet, dat met uniform wordt verkregen, wordt door klompen weer teniet gedaan. Ik zou derhalve 111 over weging willen geven om, evenals destijds te Arnhem en ook hier in Den Haag is ge schied, den werklieden tevens schoenen te verschaffen, hetzij in natura of in geld, even tueel met een geringe vergoeding voor de grootere onderhoudskosten. In mijn Gemeente ontvangen de werklieden een paar schoenen per jaar. waarmede bij goed onderhoud kan worden volstaan. Bij een kostprijs van f 5.80 (vóór den oorlog f 3^ aangevuld tot bijv. f 10 voor onderhoud, zou dit in uw Gemeente ongeveer f 400 per jaar vorderen. Eindelijk zou ik willen aanbevelen om de nieuw aan te stellen werklieden reeds dade lijk van kleeding te voorzien, aangezien het anders een misstand zou vormen, wanneer bij het ploegsbewijs werken enkelen er have loos uitzien. Ten slotte is het gewenscht, aan alle nieuwe werklieden den eisch te stellen, dat zij voer man zijn, ten einde op die wijze een goede reserve voor het voerwezen te hebben het geen noodig is bij ziekte, verlof, enz., welk voordeel naar ik meen thans gemist wordt. Wanneer zij voor rempla<;ant dienen, kunnen in hun plaats gewone losse werklieden wor den gesteld. Ter aanmoediging en belooning voor het meerderwaardig werk, alsmede ter vergoe ding voor de grootere verplichtingen en het grootere risico, zou het aanbeveling verdie nen om, evenals dit overal elders het geval is, de voerlieden iets beter, bijv. met f 1 per week meer, te beloonen dan de overige werklieden. Hierbij moet worden in acht genomen, dat de voerman, als zijnde belast met de zorg voor paard en wagen, steeds een langeren werkdag zal hebben dan de andere werklie den, die in de toekomst als regel iets vroe ger klaar moeten zijn, zal de voerman ook nog binnen den reglemcntairen werktijd kun- ken uitgespannen hebben en klaar zijn. De stalknecht behoort weer f 1 meer te ontvan gen dan de voerlieden, aangezien hij bij af wezigheid van den baas op hen zal hebben toe te zien, hetwelk bij gelijke positie be zwaren geeft. De zelfde positie zou ik willen toekennen aan de voormannen, die eveneens over de voerlieden gesteld worden en op wier schouders een deel van het toezicht ge legd wordt. Een en ander vormt een belangrijke fac tor in het slagen van het werk, aangezien veel van den voorman zoowel als van den voerman afhangt. In de behandeling der paarden zou ik geen andere wijziging willen brengen dan dat zij door den aan te stellen stalknecht des morgens om 5 uur gevoederd en ge drenkt worden en dat voorts iedere voerman om 6 uur begint met zijn eigen paard te poetsen, waarna om ongeveer half 7 opge tuigd en daarna uitgereden wordt. Bij goed weder moet het poetsen plaats hebben in de open lucht. Hierdoor wordt bereikt, dat de paarden rustig hun voeder kunnen eten en voorts dat iedere voerman de noodige zorg aan het paard besteedt, waardoor hij er ook wat meer zal voor gevoelen. In gelijken zin wordt des middags en ooi' bij het thuiskomen ge- handcld, zelfs al wordt de werktijd er een oogenblik dooi overschreden. Dit is mede een reden voor iets beter loon. liet voederen in den voormiddag schafttijd acht ik, bij overi- j gens goede voeding, overbodig. De bezetting van den dienst, zooals die in hoofdzaak door mij is gedacht in de practijk zullen nog wel eenige kleine ver anderingen en verschuivingen noodig blij ken wordt aangetoond in het volgende staatje. Vergeleken bij de, tegenwoordige bezetting zijn er alzoo 15 werklieden en 5 paarden meer noodig. Met deze versterking stel ik mij voor, den Reinigingsdienst voorshands aan redelijke eischen te kunnen laten vol doen, waarbij evenwel niet mag worden nagelaten, op te merken, dat niet de geheele versterking aan de uitvoering ten goede zal komen, aangezien deze mede moet dienen om te bewerken, dat de verschillende werk zaamheden worden verricht op voor de in gezetenen meer gefiigende tijden, hetgeen meebrengt, dat niet, zooals thans, winter en tot zes kan worden gewerkt. Uitbreiding beerput aan den I-a- DIENST. Werk lieden. Paarden Verwisseling privaat- 4 4 Ophalen var 1 vuil 3 j 3 j 3 j 11 3 Ledigen var 1 beerput- 3 Ledigen vat 1 rioolput- Beltdienst lonnenr. 1 2 rl id. bewerking vuil1 4 1 Staldienst 1 - Reserve e: diensten n diverse j 1 1 Sproeien (gehuurd) j (3) 1 - n 16 1 1 27 16 l i 43 De kosten van deze versterking, alsmede van hetgeen hiervoor reeds werd genoemd, worden, voorzoover het jaarlijks terugkeerende exploitatie-kosten betreft, geraamd als volgt: 1 klerkf 500.— Voorloopige toelage stalbaas250. 15 werklieden ad f n.50 per week 8970. I.oonsverhooging van 2 voor mannen van den veegdienst ad f2, 2 voormannen van den beltdienst ad f 1en 1 stalknecht ad f 2 per week416.— Loonsverhooging van «6 voer lieden ad f 1 per week 832. Meer overwerk f ioo, ziekengeld f200, verlof f80, verzekering Ongevallenwet f120. 500. - Meer kosten van dienstkleeding 150.— Verstrekken van schoeisel 400.— Kosten van 5 paarden ad f 540 per jaar (in normale omstandig heden f 360)2700. Kosten van 3 voerlieden met paarden voor sproeien ge durende 80 dagen ad f 5 1200.— Meer voor onderhoud tuigen f 50, hoefbeslag f 50, geneeskundige hulp. enz. f25150.- Meer voor diverse gereedschap pen als rolbezems, bezems, gieters, schoppen rijwiel voor den baas, enz500.— Meer voor gas, water, bureau behoeften. telephoon, enz. 300. - Huur van 2 posthuizen. 800.— Onvoorzien en afronding 832. geweg f 18500.— De uitgaven, verbonden aan de aanschaf fing van meer paarden en materieel, alsmede die voor wijziging en inrichting van gebou wen, enz. worden geraamd als volgt: 5 paarden ad f 700f 3500.— 5 tuigen400. Uitbreiding van den stal 1000. Inrichting van 2 posthuizen 1000. Dichtmaken van een vak in de cotn- postloods en aanleg van water en gasleiding500. Herstellen bestrating van den toe gangsweg en van het beltter rein 500.— Aankoop van 2 wagens 200.— Aankoop van 200 privaattonnen 1000. Vervoer waardeloozen afval naar de Zuider zee (achterstand) 1000.— Onvoorzien400.— f 9500. Uiteraard zijn de kosten van uitbreiding en inrichting van gebouwen, alsmede die der bestrating slechts ruw geschat; deze zouden eventueel door den Directeur der Gemeente werken nader vast te stellen zijn. Opgemerkt wordt intusschen, dat niet alle kosten later, bij mogelijke wijziging van het bedrijf, als verloren geld zullen behooren te worden aangemerkt. De verhooging van uitgaven waarvoor uw Gemeente thans gesteld wordt en waardoor de kosten van den Reinigingsdienst per^ioofd en per jaar zullen stijgen tot ongeveer f 2, eischen inderdaad een groot offer van de Ge meentekas, doch ik ben overtuigd, dat, gezien het bijzondere belang voor uw Gemeente om een goed ingerichten Reinigingsdienst te heb ben, ten slotte de uitgaven nog productief zullen blijken. Hierbij zij nog herhaald, dat het toch tot verhooging der uitgaven moest komen en dat deze thans, vergeleken bij de andere reeds eer genoemde Gemeenten, nog geenszins hoog te noemen zijn. De verschillende wijzigingen, die de nieuwe dienstinrichting zal vorderen, zijn uiteraard niet volgens een vooraf vastgesteld en in onder- deelen uitgewerkt plan op eenmaal door te voerenwant al staan de grondslagen vast, dan nog vallen er nog zoovele kleine zaken te regelen, dat het dagen, soms weken duurt eer een vaste gang van zaken verkregen is. Al passende en metende, en zoekende en tas tende, moet de nieuwe dienst worden geregeld. Een en ander doelmatig, oordeelkundig en op zijn voordeeligst te organiseeren, moet voor dengene, die met de leiding belast is in den eersten tijd hoofdzaak zijn. Ook het personeel moet weer in de nieuwe richting opgevoed worden en uit eigen ervaring weet ik, dat dit niet zulk een eenvoudige taak is, vooral daar zij, die met die taak belast zijn ik denk hierbij aan den baas en de voor mannen óok zelf vreemd daartegenover staan. En aangezien ook de Directeur zich nog met zoovele andere zaken heeft te be moeien, vrees ik, dat van de nieuwe organi satie niet dat effect zal verkregen worden, hetwelk verlangd mag worden. Er zou derhalve iets voor te zeggen zijn om, indien uw Gemeentefiestuur zulks op prijs zou stellen en mijn Gemeentebestuur daartoe, eventueel buiten bezwaar van de schatkist, vergunning zou geven, een mijner opzichters tijdelijk naar uw Gemeente te doen komen om zich gedurende eenigen tijd onder mijn leiding en voor rekening van uw Gemeente met de instructie te belasten. Hiermede zou kunnen worden aangevan gen zoodra na de vereischte machtiging voorzien is in de uitbreiding van den paardenstal en de inrichting van de post huizen, alsmede in den aankoop van paarden en materieel. Wanneer dit met eenigen spoed zou kunnen geschieden dan zou het moge lijk zijn, den nieuwen toestand nog vóór den aanstaanden zomer in te voeren, hetgeen ik vertrouw, dat ook uw bedoeling zal zijn. Het spreekt voorts vanzelf, dat de inge zetenen zich eenigen tijd een minder regel matige bediening zullen moeten getroosten immers zal het meermalen noodig blijken, een eenmaal gemaakte indeeling weer te wijzigen. Niet ondienstig lijkt het mij, een en ander te voren aan de ingezetenen bekend te maken, waarbij tevens een opwekking ware te geven om mede te werken tot het voorkomen van onnoodigc verontreiniging der straten, bijv. door het niet te vroeg op de straat plaatsen van vuilnisbakken dit ware ook in de Politie-verordening op te nemen en het niet op de straat vegen of werpen van huisvuil en ander afval. Ten besluite geloof ik U de verzekering te kunnen geven, dat, wanneer een en ander bij wijze van voorloopige voorziening is tot uitvoering gekomen, uw Gemeente in het bezit zal zijn van een Reinigingdienst, die,

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1