COURANT. Maart 1916. 66e Jaargang de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden/1.— franco per post ƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertcntiën per regel 15 cent. Reolamea 1--5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden m rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incas^eerkosten in rekening gebracht. SOR7SG R-A OST 9. Postbus 9. Telefoon 19. YANDEX, houders van Amcrs- Geen lof en bijval steeds verwachtten, Bewondering van iedereen kennis, dat bij hen 1 dezer Provincie in n verzoeschrift van MARIA JSMOL- I endc alhier, om ver- 1 van sterkedrank in j plaatse van verkoop, asten, in de bene voorkamer van liet 19 te Amersfoort wee weken na dag- dijke bezwaren bij 1 het verleencn der 916. ster en Wethouders j voornoemd, Burgemeester, RANDWIJCK. I Wanneer wij eigen ik vergaten Bij 't zoeken naar de waarheid, zou Zij ons niet stralend nader treden Met al haar lieide, al haar trouw '1 Dan voelden wc ons niet onbegrepen, Miskend, geplaagd en onvoldaan We zouden minder ontevreden En eenzaam onzen weg hier gaan. We leefden niet in schemerdonker, Maar iu den heldrcn zonneschijn We zouden voor onszelf geen raadsel Voor and'ren ineer een zegen zijn. Bankverosniging H. L. A. DULLAERT Co. AMERSFOORT Kcherpenzecl Soest. Zjangegraolit oo - Tel. lutero. sea Verhuren loketten in hare „LIP8" brnud- en inbruakrrije kluis. Een nieuwe vakschool. I Al staat onze Gemeente wegens haar uit- stekend onderwijsinrichtingen voor het op komende geslacht in heel ons land hoogst gunstig bekend, tocli kwam het wel eens bij me op, al hebben de middenstands-vereeui- gingen ook in deze richting niet stil gezeten, dat er hier nog meer gelegenheid kon wezen om ouderen, toch rog aan liet begin van hun leven staanden, die vakkennis bij te brengen, welke niet werd onderwezen, toen ze nog zaten op de schoolbanken en die ze thans gevoelen noodig te hebben. Onze tijd is er een van jagen en rennen, j van zooveel doenlijk produceeren, zoo goed mogelijk, in tien kortst tnogclijken tijddat is liet parool van de twintigste eeuw. De ouderen van dagen mogen nu al hot hoofd schudden, wij allen zouden wellicht wat meer matiging wenschcn het is nu eenmaal niet anders; wie niet meedoet in J dezen wedloop, wie zich niet aanpast, wordt voorbijgestreefd en raakt wis en zeker aan j de achterhand. Daarom willen wij een paar meer dan de gebruikelijke woorden wijden aan de opening der Pitman-school hier ter stede, omdat we overtuigd zijn, dat ze voor tal van jonge- lieden veel nut kan afwerpen, wijl dezen zich op meer dan een gebied de vaardigheid, de kennis en de vlugheid kunnen eigen ma ken, welke hun stellig van héél groot nut, van ontzaglijk groot gemak kunnen zijn bij het stitdeeren voor, het beklecden van allerlei ambten en betrekkingen en die bepaald onont- heerlijk zijn voor hen, die zich een werkkring kozen op kantoren, in engeren dan wel rui meren zin, De Pitman-school toch leert o.a. aanstaan den studenten, hoe zij in kortschrift woorde- lijk dictaten kunnen opnemen; het uitwerken ter en Wethouders 1 van het stenogram doet den inhoud dieper tot hen doordringen, zoodat deze hen langer bijblijft. De Pitman-school leidt niet alleen op tot steno-typist, maar het >tikken« wordt onder wezen op machines van verschillend systeem, opdat de typist(e) niet afhankelijk zij van het fabrikaat, dat op ecnig kantoor wordt gebruikt. Het strekt tegenwoordig niet moer tot aanbeveling wanneer men bij sollici tatie naar een betrekking aan bureau of ïouders van Amers- kennis, dat bij hen 1 dezer Provincie in verzoekschrift van ■^weduwe CORNE- feroep, wonende te 'ng voor den ver- het klein, voor ge- verkoop uitsluitend beneden voorlokali- uidsingel no. 30 te weken na dag- :lijkc bezwaren bij het verleencn der 916. iter en Wethouders 'oornoemd, >e Burgemeester, RANDWIJCK. VET. ïouders van Amers- kennis, dat bij hun aan C. DE JAGER, krijgenden voor- ig is verleend tot kerij door plaatsing m 1 P.K., in het a de Krankeledcn- r&kend Gemeente 5*87. oornoemd, lurgemeester, RANDWIJCK. bereiken, namelijk te kunnen arbeiden en dat daarvoor over alle bezwaren dient heen gestapt. Het zal dan ook voor velen een welkome mcdedccling zijn, dat ze thans in de eigen stad kunnen vinden hetgeen zij tot dusver elders moesten zoeken en dat zij op de Pitman- school, staande onder directie van mevrouw Meinesz—Von Santen en gevestigd Muur- huizen 7, een volledige opleiding tot steno-typist(e) kunnen ontvangen. Evenals te Utrecht is het dus ook hier een vrouw, die deze verantwoordelijke taak op zich neemt. En het moge tot bewijs strekken hoe consciëntieus en met hoeveel ambitie me vrouw Meinesz die taak opvat, dat haar eerste leerling een zóo goed examen deed, dat de commissie haar waardecring uitsprak voor de uitstekende opleiding, welke hij, blijkens zijn prestaties had genoten, Misschien mocht ik niet uit de school klappen maar wij, vrouwen, gevoelen het altijd nog als iets onszelven streelends, als we een onzer 'met eere haar arbeid zien ver richten. En dat is immers toch heel verklaarbaar ook. Waar de vrouw voetje voor voetje de plaats moest veroveren, die zij thans in de maatschappij inneemt, daar voelen wij telkens weer 'n groote satisfactie, wanneer wij een onzer zusteren die plaats waardig zien ver vullen, Suze Frederiks Van Cleeff. pen. lenzaamheid, ch henen, T altijd begrijpen hoen, J leven alleen ■eigenliefde Ihcid jniakenning, Ds. Joh. Jansen, te Utrecht, heeft ander maal bedankt voor het beroep naar de Chr. Gereformeerde gemeente te Amersfoort (ge bouw »De Zaaier"). De hoer J. Stamperius, die dit ambt het eerst aanvaardde op 12 Maart 1910, is bij Kon. besluit met ingang van 1 April op nieuw benoemd tot schoolopziener in het .rrondisscment Amersfoort, Ten behoeve der slachtoffers van den Watersnood is alsnog ingekomen bij den 1 betrekking aan bureau ot ««w-ronuuu "'J u<-" stenograferen en machine- I C. M. tremor (Utrecht.che.veg io«| P I V M nu inn W V If. 1 Pilar ort kantoor kan schrijven neen het is reeds lang een eisch, zoowel voor vrouwelijke als mannelijke em ploye's. Uit dien hoofde gingen dan ook velen van hier naar de Pitman-school te Utrecht om zich dien »eisch des tijds» eigen te maken. Men vond het wel verre van aangenaam, zooveel extra-kosten vóór de reis zich te moeten getroosten; voor velen was het tijd verlies door dat heen en weer trekken niet gering; maar ook jong Holland is en wordt er zich gelukkig steeds meer van bewust, dat kennis en ontwikkeling, van zessen klaar zijn, onmisbare voorwaarden zijn om eer. van de grootste zegeningen des levens te kunnen van N. N. f4.50 en van N. N,, te Leusden f 5°°- Na de inzamelingen werd alzoo nog ont- 'vangen f1349.71, gevende een totale op- i brengst van f 10270.47, welk bedrag door mr. A. van 'l'raa is overgemaakt aan de Algemcenc watcrsnood-commissio te Amster dam, wier Penningmeester tot gistermiddag in hot geheel ontving fz 272308.98. Luitenant F. I.ugt, herkomstig van de Kon. Militaire Academie, is ingedeeld bij het 16e regiment infanterie. De zeer hoog gespannen verwachtingen omtrent Ilona Durigo zijn nog verre ovor- troffen. Zij is gebleken een dier hoogbege- nadigden te zijn, die alles in zich vcrcenigen om in éen moment allen te winnen; voor komen, subliem geluid, prachtige dictie, supe rieur muzikaal talent en ook innig dichter lijk gevoelen en uitbeelden, alles. Even ver rukkelijk als dit alles, was haar eenvoud, óok in kleedinghet kenmerk van ware groot heid en zelfbewustheid. Vóór de pauze trof vooral >Wegweiser«, van Schubertdoch na de pauze was dc zangeres volkomen in haar genre toen zij voordroeg de liederen van Hugo Wolff, die wel het glanspunt van den avond waren, Ook de volksliederen van Johannes Brahms werden verrukkelijk gezongen in 't bijzon der »Schwesterleln« en het snaaksche »Mo- der, ich will an Ding har.». Het buitengewoon talrijko publiek rustte dan ook niet vóór de zangeres een Hon- gaarsch lied had toegegeven. Evert Cornells, onze jonge landgenoot, heeft in zijn schitterend accompagnement weer bewezen welk een uitnemend en veel zijdig ontwikkeld musicus hij is. Hot stormachtig applaus, een ware ovatie, aan het einde van den onvergetclijken avond ook hem gebracht, was ten volle verdiend. Waarlijk, er is alle reden tot dankbaar heid aan het Concert-bureau Hans Auguslir, dat dezen winter ons deed genieten van deze drie heerlijke concerten, en tot gronte ver heugenis, dat het ook in den volgenden winter weer zulke goede plannen koestert voor Amersfoort, dat stellig ook de nieuwe reeks abonnementsconcerten bier mogelijk zal maken. Denken zij, die de zangvereeniging van ♦Toonkunst» in stand willen houden er wel aan, dat zij uiterlijk 15 Maart hun medewer king moeten hebben toegezegd Dc afdeeling Amersfoort en omstreken der Ned. Natuurhistorische vereenlging zal van 3 tot 6 Juni oen tentoonstelling houden in ♦Amicltia». Niet minder lijden door de groote afstan den in de afdeeling andere bemoeiingen, als het organlseeren van cursussen, bespre kingen in afdcellngsvergadoringen, het hou den van wedstrijden en keuringen, onz. Het zou daarom gewenscht zijn, indien belangstellende leden er zich toe wilden zetten, een oordeelkundige splitsing der af deeling tot stand te brengen. Gebeurt dit niet dan is, vervolgt het verslag, te voorzien dat in het Noord-oosten der Provincie het Genootschap meer en meer In beteekenis verliest. Herinnerd wordt aan de voordrachten, die goed werden bezocht, aan de belangstelling voor landbouw-bockhouden, aan de excursie naar den IJpolder en de Haarlemmermeer, aan de verbetering der marktplaatsen voor kalveren en biggen te Amersfoort, aan de oprichting eencr coöperatieve inkoopsvereeni- ging te Hoogland, aan het veratrokkon tegen minderen prijs van zeer goed zaaizaad en aan de beslommeringen welke het Bestuur zich getroostte voor de landbouwverloven van gemobiliseerden. De rekening en verantwoording van den Penningmeester, reeds te voren nagezien en accoord bevonden, werd gelezen, waaruit bleek, dat bij een ontvangst van f 1239.20 or een batig saldo is van f533.22, tegen f542.06 op 31 December 1914. De heer G. C. Spengler, Algcmeon secretaris van het Genootschap, deelde mede, dat dit in overleg met den Stichtachen boerenbond niet minder dan 2900 aanvragen I om landbouwverlof behandelde. I Tot lid van het Hoofdbestuur werd, inde vacature ontstaan door het aftreden van den heer J. K. Knottenbelt (Vinkenhoef) die niet herkiesbaar was, gekozen de heer D. Lam (Soest;. De Voorzitter deelde mede, dat mr. H. Smeenge in deze vergadering een voordracht had willen houden over dc jongste ovcr- stroomingen, doch, stellig tot aller leed wezen, plotseling werd verhinderd te komen. VVcllich. zal nu de lezing plaats hebben op 3 April, den dag der paardenmarkt. I Verschillenden vreesden, dat dien dag de boeren op de markt zouden blijven en wcnschten een anderen dag. De Voorzitter deed toezegging, dat het Bestuur rekening zal houden mot dit niet geheel denkbeeldig bezwaar. Een lid betreurde het, dat de vergade ringen zoo slecht werden bezocht en schreef dit hieraan toe, dat op den marktdag de boe ren, die al vroeg in de weer waren, naar buis verlangen. De Voorzitter herinnerde, dat juist op verzoek van de boeren de vorgadorlngen worden gehouden na afloop van de markt. Vroeger was de atdceling veel grootcr zelfs Woudenberg behoorde daarbij; tnans omvat zij de Gemeenten Amersfoort, Leusden, Stoutenburg, Hoogland, Soest, Baarn, Eemncs en Bunschoten. Ook thans is haar gebied zeer uitgestrekt. Wellicht zal het gewenscht zijn om, gelijk in het jaarverslag reeds word aangegeven, dorpsvercenigingen te maken en daar te vergaderen, evenals dit thans met vrucht plaats heeft in de dorpen, althans waar het betreft cursussen, onz. Het Bestuur zal zich hierover beraden. Ten slotte deelde de Voorzitter mede, dat het Bestuur heeft vernomen, dat In de dorpen in don omtrek lezingen zouden wor den gehouden over normaalmoat of natuur- me.itdoch dat die lezingen, door ongesteld heid van den inspecteur, dsn heer Bozemcr.niet konden plaats hebben. Te oordeelen naar hetgeen in verschillende vakbladen over deze nieuwigheid word ge schreven, moent het Bestuur, dat dit niet- houden van deze lozingen niet al te zeer behoeft te worden betreurd. Ter voorlichting van de leden zul hun kosteloos worden thuis gezonden een ge schriftje over doze zoogenaamde mest, van de hand des hoeren Aberson, te Wageningen. De vergadering werd hierna gesloten, Onder voorzitting van den hoer A. M. Tromp van Holst werd gisterochtend ir »De vergulde zwaan» gehouden de jaarver gadering der plaatselijke afdeeling van het Utrecbtsch Landbouw Genootschap. De notulen van 21 October 1915 werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris, den heer A. J. I.ooxma van Weideren baron Rcngers. Aan het jaarverslag zij het volgende ont leend. Het ledental verminderde van 176 tot 157. In haar tegenwoordigen staat is dc afdee ling niet geschikt, vertrouwen te schenken. Door de groote uitgestrektheid dor af deeling mist het Bestuur voldoende aanra king met dc leden en is het dus niet vol ledig op de hoogte mot do verschillendo bedrijfstoestunden, hetgeen een ernstige be lemmering is bij de uitvoering van opdrach ten tot het verstrekken van inlichtingen aan het Hoofdbestuur. Onder voorzitting van prof. F. K 011- nlnck werd gisteravond In »Ons Huis» gehouden con ledenvergadering der thans 88 leden tellende plaatselijke afdeeling van den Volksbond togen drankmisbruik. De notulen van z6 September 1967 de. jongste ledenvergadering werden gelezen. Do Voorzitter herinnerde, dat dc af deeling in al die jaren lang niet stil heeft gezeten en memoreerde onder meer dc in ieder opzicht zoo welgeslaagde Huisvlijt- tentoonstelling mot, als gevolg, do huisvlijt- laires op de lotingsdagende medewerking toi oprichting der Opcnbaro leeszaal en bibliotheek; de samenwerking mot zuster verenigingen in het zoo veel nut stichtende A. D, U van hetwelk de heer Bianchi de onuitputtelijke motor la; den steun tot In standhouding van «Ons Huls» en van het sanatorium tllooghullcn»en den door den heer J. W. Krom geleiden cursus in notjrs- schrijven door hen, die reeds eenlgen tijd de school vcrlicton en door een regelmatig handschrift (en dc ter vergadering getoonde proeven getuigden van ongelooflijke verbe tering) hun brood moeten verdienen in

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1