Stadsnieuws. nemen beslissing nog aanwezig blijkt, voor goed verleend. Amersfoort, u Maart 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. MILITIE. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester der Gemeente Amers foort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vrijstelling wegens kostwinnerschap wordt verleend aan hem. door wiens verblijf in werkelijken dienst voldoende middelen tot levensonderhoud zouden komen te ontbreken aan zijn gezin of aan dat, waartoe hij be hoort of waarin hij als pleegkind is opge nomen, dan wel aan personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van bloed of aanverwantschap bestaan. Geldt het iemand, die reeds is ingelijfd, dan wordt de vrijstelling niet verleend, zoo de belangen van den dienst het wcnschelijk maken, haar niet te verleenen en bij toe kenning eener vergoeding van ten hoogste een gulden per dag voldoende in de midde len tot levensonderhoud van het gezin of van bedoelde personen zou worden voorzien. Voor het kostwinnerschap in den zin van de Mililiewct wordt niet vereischt, dat de eenige of voornaamste bron van inkomsten gelegen is in den arbeid van den militie- plicbtige, doch is het voldoende, indien door zijn mogelijke dienstvervulling de gezamen lijke inkomsten der betrokkenen met een zoodanig bedrag zouden worden verminderd, dat het overblijvende niet meer gezegd kan worden voor hen «voldoende middelen tot levensonderhoud* te vertegenwoordigen. Tot het verkrijgen van vrijstelling wegens kostwinnerschap moet worden overgelegd een staat van inlichtingen, opgemaakt door den Burgemeester der Gemeente, waar de belanghebbende voor de militie is ingeschre- ven of voor welke hij heeft geloot. De staat j kan echter ook door een anderen Burge- meester worden opgemaakt, als daarvoor I een bijzondere reden bestaat. Indien het be- j zwaren oplevert, den staat van inlichtingen J hier te lande te doen opmaken, kan in de plaats van zulk een staat worden overgelegd hetzij een gelijksoortig, hetzij een ander in het buitenland opgemaakt stuk, waaruit met genoegzame zekerheid de omstandigheden blijken, welker bekendheid voor de beoor deeling van het recht op vrijstelling noodig is. Door of vanwege dengene, die vrijstelling verlangt wegens kostwinnerschap, moet zoo veel mogelijk ter Secretarie der Gemeente aanvraag worden gedaan tot het opmaken van bedoelden staat van inlichtingen, en wel i. tusschen 21 en 31 Maart van het jaar, waarin het inschrijvingsregister is ge sloten, ingeval de reden van vrijstelling aan wezig was op eerstgenoemden datum; in dc maand November van het jaar, voorafgaande aan dat, waarin hij zou moeten worden ingelijfd a. ingeval de reden van vrijstelling is ontstaan tusschen zi Maart en 1 November van eerstbedoeld jaar b. ingeval hij opnieuw vrijstelling vraagt en hij bij de eerste maal verkeerde in het geval omschreven onder a; 3. binnen een maand nadat de reden van vrijstelling is ontstaan, ingeval dit heeft plaats gehad op of na 1 November van het jaar, voorafgaande aan dat, waarin hij is of zou moeten worden ingelijfd 4. in de maand, op éen na voorafgaande aan die, waarin dc loopende vrijstelling ein- digt, ingeval hij opnieuw vrijstelling vraagt en hij bij dc eerste maal verkeerde in het geval, omschreven onder 3. Degene, die aanvraag doet tot het opmaken van zulk een staat van inlichtingen, dient zooveel mogelijk daarbij opgaven te ver strekken omtrent de omstandigheden, waarin de militieplichtige en waarin het gezin of de naaste bloed- of aanverwanten verkeeren. Bij voorkeur zal voor het opmaken van staten van inlichtingen ten behoeve van het aanvragen van vrijstelling wegens kostwin nerschap. voor zoover dit tusschen 21 en 31 Maart moot geschieden, zitting worden ge houden op Woensdag 22 Maart a.s„ voor middags tusschen 9 en 12 uur. liet vorenstaande geldt niet alleen voor hen. die voor het eerst zijn ingeschreven, maar ook voor hen, die voor de lichting van het volgend jaar opnieuw zijn ingeschreven, Tot dezen behooren o.a. zij, die het vorig jaar tijdelijk zijn vrijgesteld bij een uitspraak van Gedeputeerde Staten, die voor 1 Sep tember onherroepelijk is geworden, of bij een Koninklijk besluit, dat vóór dien datum is genomen op een ingesteld beroep, Omtrent de vrijstelling wegens kostwin nerschap wordt beslist door Gedeputeerde Staten, zoo dc reden van vrijstelling aan wezig is op at Maart van het jaar, waarin het Inschrijvingsregister gesloten isanders door dc Koningin. Deze vrijstelling wordt aanvankelijk slechts tijdelijk en wel ten hoogste viermaal voor ócn jaar en daarna, zoo de grond voor de vrijstelling ook bij dc ton vijfden male te nemen beslissing nog aanwezig blijkt, voor goed verleend. Voorts wordt ook vrijstelling verleend, in het geval, dat een dienstplichtige, aan wien geen vrijstelling is verleend wegens kostwinnerschap, zoodanig persoonlijk onmis baar is voor de instandhouding der midde len van bestaan van zijn gezin of van dat, waartoe hij behoort of waarin hij als pleeg kind is opgenomen, dan wel van personen, die hem in den eersten of den tweeden graad van jbloed- of aanverwantschap bestaan, dat zijn aanwezigheid daarvoor dringend nood zakelijk is. Tot het verkrijgen van vrijstelling op dezen grond moet worden gehandeld in overecn- komstigen zin als tot het verkrijgen van vrij stelling wegens kostwinnerschap. Omtrent het verleenen van vrijstelling wegens aanwezigheid van het bedoeld geval wordt echter uitsluitend beslist door de Ko ningin. Amersfoort, 11 Maart 1916. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. HINDERWET. Burgemeester cn Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 10 Maart 1916 aan H. C. IPEN- BURG, en zijne rechtverkrijgenden voor waardelijk vergunning is verleend tot het uitbreiden van ecne wagenmakerij met een electro motor van 3 P.K., voor het drij ven van een zaagbank in het perceel alhier gelegen Kleine St. Jansstraat 15. kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E no. 3481. Amersfoort, 11 Maart 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. straat, Molenstraat. Hcllingsteeg cn Pater- nosterstccg naar de binnenstad (Hof). 1 Bij de ter aarde bestelling op de Nieuwe 1 Algemeene begraafplaats van het stoffelijk hulsel van den oud-Gemeentebode N. Virk. was hedenmiddag het Dagelijksch Bestuur der Gemeente vertegenwoordigd door Wet houder H. W. van Esveld en het Burgerlijk Armbestuur door den heer L. A. baron Van Ittersum. Aan de groeve werd niet gesproken, j De heer P. M. M. Asselberg is benoemd tot godsdienstonderwijzer der Ned. Hervormde gemeente tc Winterswijk. i De heer 1-. A. Th. van Ditzhuizen is be noemd tot Secretaris van den Bijzonderen raad der St. Vincentius-vereenigingen hier. Dr. Hugo R. Kruyt, oud-leerling der Hoogere Burgerschool hier, thans lector aan de Rijks-universiteit te Utrecht, zal binnen kort worden benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan die hoogeschool. Overste dr. S. de Jong, chef van het Mi litair hospitaal hier, zal 1 April kolonel C. J. Schouten vervangen als chef van het Mi litair hospitaal te 's-Gravenhage, In «Staatscourant* no. 60 zijn opgenomen aankondigingen betreffende toelating tot de Kon. Militaire Academie, de C. 1 ittenschool en den Hoofdcursus. In de Doopsgezinde kerk hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan ds. S. I.ulofs, uit 's-Gravenhage. Des avonds zal in die kerk voor de plaatse lijke afdeeling van het religieus-socialistische verbond spreken ds. N. J. C. Schermerhorn. uit Nieuwe Niedorp. Daar voor eenigen tijd zendeling Prins, te Dourme op Ilalmaheira, welke zendings- post werd bekostigd door de Zendingsver- eeniging der classis Amersfoort van de Ned, Hervormde kerk, overging naar de Geref. Zendingsbond, heett het Bestuur dezer Zen- dingsvereeniging besloten, na gehouden be raadslaging met het Hoofdbestuur der Utr. Zendings-vereeniging, haar steun te blijven geven aan de zending op Halmaheira, voort aan meer bijzonder aan den post Tobelo, waar thans zendeling Metz arbeidt, die vroeger te Dorumé werkzaam was. Aan dezen zendeling dus steun biedend, blijft alzoo eenige betrekking bestaan tot Dorumé, waar voortaan waarschijnlijk de arbeid alleen door inlandsche helpers (goeroe's) zal worden voorgezet. Behalve opruiming van woningen van minderwaardig type beoogt, naar «DeEem- bode" kau meedeelen, de Gemeente bij haar aankoop van huizen aan de Molenstraat. Hellingsteeg en St. Jorisstraat bet maken van een breeden verkeersweg van het Soester- weg-kwartier door de Van Asch van Wijck- Art. 102 Grondwet. De Staats-commissie voor het onderwijs (de Bevredigingscommissie) deelt officieel met machtiging van H. M. de Koningin mede, dat in een op 11 Maart gehouden slotver gadering overeenstemming is verkregen om trent de redactie van een nieuw artikel 192 der Grondwet met bijbehoorende toelichting, over de wetsontwerpen met de Memorie van toelichting ter uitvoering van dat artikel en omtrent het eindrapport zelf. De vaststelling van een en ander is geschied met de grootst mogelijke meerderheid der Staats-commissie. Van de aan het eindrapport toegevoegde drie ontwerpen van wet. hebben twee de strekking tot wijziging en aanvulling van de Wet tot regeling van het Lager onderwijs. Het eerste dier ontwerpen betreft in hoofd- I zaak de geldelijke voorziening in de kosten I van het Openbaar en het Bijzonder Lager onderwijs en bevat voorts voorstellen tot ver betering van de salarieering der onderwijzers, tot wijziging der bepalingen omtrent school geldheffing »n omtrent de reorganisatie van bet schooltoezicht. Het tweede is gewijd aan de opleiding der onderwijzers. In het derde is neergelegd een wettelijke regeling van het Bewaarschoolonderwijs. In verband met de aanbieding aan de Koningin en de voor het afdrukken vereischte werkzaamheden, kan de verschijning van het rapport met de bijlagen over eenige weken worden tegemoet gezien. Aan het hoofd van het jongste nummer van «Leeszaalnieuws* schrijft het Bestuur Een mooie instelling, die Openbare lees zaal en bibliotheek vormend, opvoedend, ont wikkelend. Ja, maar we kunnen op den duur niet blijven bestaan Het bezoek neemt er voortdurend toe. ja, maar wij kunnen op den duur niet blijven bestaan! En de cijfers der Uitleenbibliotheek stij gen maandelijks. Ja, maar er zal een maand komen, dat we niet meer kunnen bestaan Alleen het is er sinds lang niet ruim ge noeg meer. Een nieuw gebouw, naar de eischen des tijds ingericht, moest er eigen lijk spoedig komen, Ja, maar we kunnen zelfs met onze een voudige woning op den duur niet blijven bestaan Weten onze leden dat? Willen ze dat? Laat ieder eens rustig de Begrooting voor dit jaar bekijken, die voor de leden in de leeszaal ter inzage ligt. Ziet ge hoeveel we tekort zullen komen En onze cijfers voor uitgaven zijn waarlijk niet opgedreven. Aan het meer-dan-brood-noodige hebben we zelfs niet durven denken. Dan moeten dus de inkomsten vermeer deren De meeste posten aan die zijde zijn con stant Rijks- en Gemeente-subsidie. Maar de contributies dan Daar zit het! We geven te veel voor te weinig, «Hoeveel bedraagt de contributie wordt er gevraagd. En dan zeggen we: «het mini mum bed-aagt 50 cent*. Wie dan een gulden geeft, gaat heen met de gedachteik steun een goede zaak. Maar de werkelijkheid is dezezal onze inrichting aan bescheiden eischen blijven vol doen zal ons personeel behoorlijk worden bezoldigd; zullen de diensturen niet over matig lang zijnzal aanschaffing van boek en tijdschrift iets blijven beteekenen dan mag niemand van onze Leeszalen gebruik maken, laat ons zeggen 100 maal per jaar voor 100 cent; en 50 ot 100 of 300 deelen ter leen nemen voor die zelfde 100 cent bovendienniemand, dan alleen hij, die niet meer missen kan. Daarom mogen we onze minimum-contri butie niet verhoogen eer de toestand onhoud baar wordt. Maar daarom ook moeten we vragen contribueer naar draagkracht. En begin met uw contributie te verdubbelen, zoo ge inziet ik gaf tot nu toe te weinig. We eischen niet maar vragen we vra gen maar geen aalmoes. Doe uw plicht! Blijkens advertentie in dit nummer zal Teresa Carrenjo aanstaanden Zaterdagavond een concert geven te Utrecht, waar zij o.a. ten gehoore brengt Beethoven's Waldstein- sonate en de groote Fantasie op. 17 van Schumann. Het jaarverslag over 1915 van de Oud- keidkundige vereeniging «Flehite* is in druk verschenen. Onder voorzitting van den heer G. J. Buijs werd gisteravond in het schoolge bouw aan den I.eusderweg gehouden de 39ste Algemeene vergadering van de ver eeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken*. Aanwezig waren 10 leden. De notulen van 20 October 1915 werden gelezen en goedgekeurd. Vervolgens bracht de heer Teengs rapport uit over de ex ploitatie-rekening 1915. De Penningmeester, mr. Van den Bergh, las hierna de rekening. Deinkomsten bedroegen f37 776/1-, waarbij f 17.400 aan subsidie van het Rijk, f 5250 van dc Provincie cn f7300 van de Gemeente. Dank zij f 6300 extra-uitkeering van het Rijk bedraagt het tekort slechts f 122.79. Op de inrichting is een tekort van f 4300, dat met het tekort bij exploitatie moet ge dekt worden. Hiertoe zal van het Rijk wor den gevraagd f 2500, van de Gemeente f 1000 over 1916 en f 1000 over 1917. In alle opzichten is zuinig gewerkt. De arbeid bij den bouw en de inrichting ver richt door onderwijzers en leerlingen heeft f 5000 bespaard. De electrische leiding geeft f 1000 bezuiniging. Tegenvallers waren: bij de berekening van den bouw f 2880vergoeding aan de werklieden wegens ziekte f400. Ook heeft de bouw niet 8 maanden, doch meer dan een jaar geduurd. Aan den Directeur is slechts een gratificatie van f 600 voor zijn werkzaamheden bij het ontwerp toegekend. De notaris-rekening bedroeg f 1258.47; hierbij is f775 voor een enkele hypotheek- acte, noodig voor ratificatie der Gemeente. Het fonds, dat ruim f3000 bedroeg, beeft veel van zijn kracht verloren. Ruim f 2000 stond als deposito bij de firma Lamaison Bouwer. Deze gelden zijn vrij problema tisch geworden. Het tekort is zoo klein, doordat de heer Kam als architect zooveel belangloos arbeid heeft verricht. De Begrooting voor 1917 is niet erg be moedigend. Het totaal uitgaven zal f6800 hooger zijn dan het loopende jaar. Gevraagd zal worden voor 1917 een ver hooging van subsidie cn wel van het Rijk f 3400, van de Provincie f 1000 en van de Gemeente f 2300. De avondteekencursus voor volwassenen schijnt een stiefkind bij Rijk en de Provincie. Het Rijk gaf minder dan gevraagd werd. Het tekort van f400 is dan ook gedekt door giften van particulieren. De toestand der school is bloeiend. De Directeur, de heer Groote Haar, gaat tot onzen spijt heen; zijn opvolger, de heer Baert, komt 1 Mei in functie. Het Bestuur vertrouwt, ook iu hem een goede keus ge daan te hebben. Het aantal nieuwe leerlingen neemt steeds toe en bedraagt ruim 100, waarvan voor smid-bankwerker 45, Het aantal timmerlieden is weer stijgende en bedraagt nu 25, Voor electro-techniek zijn er 20. Klassesplitsing kan niet plaats hebben, waardoor ze te vol zitten en leerlingen moeten worden afgewezen. In de toekomst is meer toeneming te verwachten, ook in verband met den voorbereidenden cursus voor Middelbaar technisch onderwijs, dat 's avonds zal worden gegeven. De Voorzitter hoopt, dat, wanneer over 3 jaar het eind diploma wordt uitgereikt, de jongelieden dan van dit onderwijs kunnen genieten. Een vergelijking met Dordrecht doet zien, dat hier niet te royaal is aangepakt. Daar is voor de school uitgetrokken f328000 en ze telt minder leerlingen. Maandagavond en Dinsdagmiddag en avond worden in «Amicitia" kook-, bak- en braad- proeven gehouden op Junker Ruh-gas- fornuizen. Een advertentie hiernevens geeft nadere bijzonderheden. Dat er niet alleen hier te lande papier- nood bestaat en het geraden is, de grootst mogelijke zuinigheid ook te dezen opzichte te betrachten, blijkt uit de mededeeling van een Engclsch handelshuis aan [een firma hier ter stede, dat het voorloopig geen dubbel zendt van zijn facturen en dat het den gebrui- kelijken afstand tusschen de regels van het machine-schrift belangrijk heeft ingekrompen. De hoeve «Weldam", in November ver kocht voor f22900, doch Dinsdag wederom geveild door notaris J. Bolk, is nu in gene rale massa voor f20720 verkocht aan G. Hilhorst, te Hoevelaken. De hoeve is omstreeks 20 H A. groot en tot 22 Februari 1926 verhuurd voor f593 per jaar. Naar de gister gehouden kalvermarkt wer den aangevoerd 52 stuks, die golden van f «4 tot 30. De handel was vlug. Men buigt zich voor het verstand; men knielt voor de goedheid. 'CFii den Omtrek. De staking der handlangers bij het herstel van de dijken bij Nijkerk heeft gelukkig -er, goed en snel verloop gehad. Hun uurloon is gebracht van 18 op 22 cent. Ook te Zeist tracht men een Hoogere Burgerschool op te richten. Afgevaardigden van 8 plaatselijke vereeni- gingen vergaderden daartoe. Zij zullen de zaak nader bespreken in hun Besturen en daarna een commissie van voorbereiding benoemen. Te Utrecht overleed in den ouderdom van 80 jaar de oud-kolonel der artillerie J. Badon Ghyben. oud-hnofd der artillerie-wetenschap-

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2