Zaterdag 18 ff-T-S§ Maart 1916. 66e Jaargang Stadsnieuws. de Naamloozo Vennootschap „Do Aniersfoortscho Courant, voorheen Firma A. II. van CloefT", Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement, per 3 maanden t.— franco per post/1.15 Advortentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ofiiciecle- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels 1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incnsscerkostcn in rekening gebracht. van deze Bank con waro Instelling tot nut van liet algemeen in hot leven is geroepen. Van belang is hot, er nog op te wijzen, dat aan de Nuts-spaarbank een wachtkamer is verbonden, zoodat belanghebbenden alléén met het Bestuur in aanraking komen en a f- zondert ijk worden geholpen en dat aan het Bestuur bij de Statuten strikte ge heimhouding omtrent de inlagen is opge legd. EOHTSGRAOHT 9. Postbus 9. strijd sterker te maken. En het is zeker neit in de allerlaatste plaats, dat onze vaderland- schc bodem meer belangstelling en grooter zorg vraagt. Mülioenen en nog eens milli- nencn zijn noodig om dien bodem te doen beantwoorden aan zijn natuurlijke bestem ming het opbrengen van die stoffen, welke waarde hebben voor het leven van tnensch en «lier, Heen tak van ons volksbestaan is er voorzeker, waaraan de millioencn ter ver zekering van ons toekomstig welzijn heter zijn besteed en waarin zc veiliger kunnen worden belegd dan in bodemcultuur. liet verdiende geld behoort, zooals gezegd, in de eerste plaats ten goede te komen aan Nederland. Daarom moet er met alle kracht naar worden gestreefd, dat zulks ook inder daad geschiedt. Het mag nog wel eens worden herhaald, dat de gewoonte van ontelbare Hollanders om veel geld 111 buitenlandsche ondernemin gen te stoken, niet is in 't belang van ons land. Althans zeker niet, wanneer, zooals vaak gebeurt, aan buitenlandsche fondsen de voorkeur wordt gegeven. Veelal hoort men beweren, dat op die wijze een hoogere rente wordt gekweekt. Doch verzwegen wor den de enorme verliezen, die geleden worden door aanzienlijke koersdalingen. Ontzaglijk groot zijn de in Amerika, Rusland en andere landen belegde kapitalen, die op deze wijze verloren zijn gegaan en nog verloren worden. Begrijpt men dan niet, dat het voor vreemde landen een vitaal belang kan zijn, buiten- landsch geld op een laag niveau te brengen en te houder.. Van bewaking der buitenlandsche fondsen kan geen sprake zijn. Dat moet aan vreemden worden toevertrouwd. Een Nederlander mag alleen van verre toezien. Heel wat veiliger is het, wanneer het geld wordt belegd in eigen land of in de koloniën. Al inag de rentc-uitkeering dan niet altijd liet toppunt bereiken van de verlangens van lion, die tóch nooit tevreden zijn, het kapi taal is veilig en helpt den bloei va,, ons land en het welzijn van ons volk verhoogen. Veel wordt tegenwoordig gesproken en geschreven over c'e drooglegging der Zuider zee. Best, laten we dit werk uitvoeren als het geld er voor is, of gevonden kan worden zonder drukkende lasten te veroorzaken, en 1 aten we het zeker doen als het geld anders toch over de grenzen gaat. Nederland wordt er grooter en sterker door en zal door zoo'n grootsch werk ongetwijfeld in de achting van andere lauden stijgen. Da.i zijn er onze woeste gronden, nog een half millioen Hectaren nota bene, waarop o.m. bosschen kunnen worden geplant, waar van het hout later voor mijnen, huizen, fa brieken, schepen en waterwerken kan dienen, en waarop duizenden en nog eens duizenden Hectaren gras- en bouwland zijn aan te leggen. Wie dit niet gelooft, make een tocht door de heide om de oasen te bewonderen, die men hier en ginds tusschen het woeste I land aantreft. Iiij ga de ontginningen der I Heidemaatschappij zien om het bewijs voor de levensvatbaarheid van een dergelijk ondernemen te erlangen. I Door uitbreiding van het productieve land rer spreken.dat kan onze veestapel met tienduizenden stuks ons volk goed worden vergroot, onze graanvoorraad zeer ommige zelfs veel aanzienlijk worden uitgebreid. En wat er to 1 mag zich geluk- veel is, kan naar het buitenland gaan om rheugen, hetgeen daar den naam van het Hollandsch product belangrijke toe- j hoog te houden. Is niet ons vee door heel de wereld be kend en beroemd? Werken wij, 200 han delende, niet veel meer mede aan de be- enen met de wel- 1 vordering van het landsbelang en de ver- zich hierover van brciding van onzen naam over het wereld- daar de grootere rond, dan wanneer wij met ons geld de eweging mogelijk productie van andere landen helpen stijgen 1 Laten wij met ons eigen geld de produc- uren zijn, indien tie van ons eigen land verhoogen. Dat ver geld niet in de sterkt Neerland's innerlijke kracht en zijn Baakvsrosaiging H. L. A. DULLAERT Co. AMERSFOORT Sefcerpeszeel Soest. rjangegraotit QO - Tol. Iiitoro. BOB Yorlmron loketten in lini'o „I.II'S" linind- en inlirnukvrlje kluis. van f zo 000, naar het buitenland uitgevoerd, verbreiden den Noderlandschen naam veel meer dan die som, in geld gezonden voor een spoorweg of een petroteumbron. «Niet in het oogsten van de padi ligt de vreugd, maar in het oogsten van de padi, die men zelf heeft geplante, zei de groote Multatuli. Wat is het bovendien een heerlijk werk, meer productieven grond en meer boerde rijen te scheppen, zoodat onze landgenooten niet verplicht zijn, naar den vreemde te trek ken om daar het arbeidsveld te zoeken, dat het eigen vaderland hun niet biedt. Men loenc den grondgebruiker, den bewerker van den vaderlandscben grond, het noodigc geld tegen matige rente en neme daarbij niet tot richtsnoer den rente-standaard van buiten landsche hypotheekbanken, Nu zijn er gelukkig in Holland instellin gen, die onvermoeid strijden voor verhooging der productie van ons land. Naast do land- bouwers-vereenigingeii zijn het onder ineer do Oranjebom! van Orde en de Kwartgul* denvereeniging voor heide-ontginning, de Levensverzekering-maatschappij «Utrecht»,de Maatschappij van Weldadigheid, die door daden toonen, hoezeer zij de waarheid erken nen van hetgeen hierboven is gezegd: Voorts legt, evenals andere, ook de bekende ontginning «Het Zeycrveld', bij Assen, waar 15 landbouwers uit Zeeland en de beide Pro vinciën Holland een nieuw arbeidsveld hebben gevonden, een levend getuigenis af voor deze zoo belangrijke wijze van geldbelegging in 's lands belang. Het zelfde geldt voor de ondernemingen dor T'wontsche en Brabantschc fabrikanten op elk gebied der bodemcultuur, voor de bebossching van woeste gronden door den Staat, die een tegenwicht vormen bij do ongebreide kapmanie van tegen woordig. Zeker, er wordt zeer veel gedaan maar nog lang niet genoeg, Er zijn nog te veel personen, die alleen toezien, Ook dezen moeten worden gewonnen voorde verbetering van onzen vaderlandscben grond, Zij kunnen hieraan medewerken door tot lichamen als de Oratijebond van Orde en do Kwartguldens- vereeniging voor heide-ontginning als lid toe tc treden of deze veroenigingen op andoro wijze in staat te stellen, met bet ontginnen krachtig voort te gaan. Deze vereenigingen houden zich bezig zoowel met de bebossching van zandverstuivingen en slechte heide gronden ais met liet slichten van Maatschap pijen, die heide ontginnen, om daarmede het dubbele dool te bereikenproductief maken van de woeste gronden en tevens een be hoorlijke rente verschaffen aan do aandeel houders. De leiding der werkzaamheden is opgedragen aan dc Ncderlandschc Heide maatschappij, Deze laatste zoo bij uitstek nationale in stelling, die haar arbeid in hot belang van onzen bodem in elk hoekje van Nederland een lichaam, dat in stuat Is, aan clkon wensch op dit gebied tegemoet te komen. Ons volk moet eenparig de belangen van onzen bodem behartigen. Wanneer wij daarbij tevens voortgaan, ook de belangen der ar beiders voor te slaan en hen o. m. in dc ge legenheid stellen, op een stukje land hun eigen groenten en aardappelen te verbouwen, dan wordt de solidariteit en saamhoorlgheld der Nederlanders op een gezonde wijze ver sterkt. AGENDA voor de openbare vorgade- rlng van don Raad dor Gomoeuto Amorx- foort op Dinsdag 21 Maart 1916, des uvonds ton 8 ure. Ingekomen stukken en niedodeolingon. 1. Voorstel 0111 do tijdelijke aanstelling van don hoor J. I). Moorwnldt nis leeranr in do klassieke talon aan liet Gymnasium 10 veranderen in 00110 vnsto aanstelling. (Gedr. Vorz. No, 70) I 2. Benoeming van een onderwijzer Telefoon to. «en de openbare Lagere school C. daar do hour I. C. Knoot voor zijne benoe- - niing heeft bedankt. 3. Voorstel van Burgemeester on Wot- ■■11^ houders in zako do rcgollng vundojanr- wedde van don Directeur dor Burger- i avondschool. (Gedr. Vorz. No. 74.) j 4. Voorstel van Burgomoostor en Wet- houders tot overneming van oen strook grond nan do Koningin Wllhelmlnaslroa» j van o C. L. Huiskamp on L. C. Huls. (Gedr. Vorz. No. 68.) j 5. Voorstel vun Burgemeester on Wet houders tot wijziging van do Verorde ning, regelende het bobonwon van gron- 1 den in do Gomoonto Amersfoort, bestemd voor opon bebouwing. (Gedr. Vers. No, 64.) 6. Voorstel van Burgomoostor 011 Wet houders tot verkoop van een perceel grond nan mr. R P. van dor Mark (Gedr. I Vorz. No. 67.) 7. Voorstel van Uurgemooslor on Wot- houderatol verkoop van oen perceel grond nan W. van Gonderon. (Gedr. Vorz. No. 73.) 8. Voorstel van Burgomoostor on Wet houders in zake do aanstelling van een opzichter voor hot Grondbedrijf. (Gedr. Vorz. No. 00.) 9. Voorstel van Burgomoostor on Wet houders tot aankoop van do boerenhof steden genaamd «Do Vurlgo Wegen» on Do Platluis» on «Do Qiaaïiut»,motbijbo- Dc Nuts-spaarbank. Men schrijft ons Nu wij aan den vooravond staan van de opening der Nuts-spaarbank te Amersfoort, komt het ons niet ondienstig voor, het een en ander omtrent het onataan on de ir.rich ting dezer nuttige instelling mede te dooien, Bij de in gebruik stelling dor nieuwe Ambachtsschool kwam het kapitaal, dat hot departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van het Algemeen vroeger beschikbaar had gesteld oni de oprichting en In stand houding dezer school mogelijk tc maken, tot het departement terug. Het Bestuur meende dit vrijgekomen kapi taal niet beter te kunnen besteden, dan daar mede de ingezetenen van deze Gemeente en omstreken door de oprichting eener spaar bank in de gelegenheid te stellen, hun spaar penningen op een zekere wijze tc beleggen. Een commissie werd benoemd om de wer king en inrichting van de reeds zoovele in den lande bestaande Nuts-spaarbanken te bestudeeren en, bijgestaan door den accoun tant van het Hoofdbestuur, kon deze com missie spoedig met voorstellen aankomen voor het in het leven roepen dezer Bank, In een daarop gevolgde Nuts-vorgadering werd tot de definitieve oprichting besloten en word een Bestuur benoemd, dat zich den sisten Januari j.l. constitueerde. De voorbereidende werkzaamheden zijn thans zoover gevorderd, dat 1 April as, de Spaarbank zal worden geopend. Voor zekerheid dor gelden van do In leggers heeft het Nutshestuur een waarborg som van f20000 gedeponeerd bij de Kodor- landsche Bank in aandeden der 5 pCts. loc- ning Nederland en Neder laudsch Oost-Indlë. Zitting zal worden gehouden in de Nuts- Fröbelschool alhier op in do plaatselijke bla den nader aan te geven dagen on uren. Dc minimum-inlagen moeten bedragen 10.25, terwijl niet minder dan f 1 terugge vorderd kan worden. Het rcntccijfer is 3.6 pet. In de spaarboekjes, die de Inleggers kos teloos ontvangen, Is op duidelijke wijze aangegeven op welke wijze hun belangen zijn gewaarborgd en worden behartigd. i aan het eigen invloed naar builen meer dan het zenden P6jen in de Staats- van sommen naar den vreemde voor speen- r 1 van algemeen latieve doeleinden, waarvan we bovendien werk voelen aangetrokken en een deel HH Zij, die inet dc werking der Nuts-spaar- verricht, beschikt voor dit werk over ge- I banken in ons land eenlgzlns bekend zijn, schoold personeel. Allen, die zich tot dat zullen zeker het bosltilt van het Amersfoort- sche Nuts-dopartemcnt toojuichen en het is idon, indirect om geen vreugde beleven door het aanschouwen hun gold willen besteden aan ontginningen te hopen, dat vooral de kleine spaarders sn economischen van bereikte resultaten. Tien mooie koeion grondvorbetorlng. vinden in die Maatschappij van overtuigd worden, dat mot de opening Opzichters geboekt op het Grondbedrijf, daar hooronde gronden, gelagen in do Gemeente Soest en een tweetal stuk kon grond, daaraan grenzende. (Godr. Vorz.. No». 06a 011 66b). 10. Voorstel van Burgemeester on Wet houders met betrekking tot do vorbroo- ding van de Langestrnat bij do Varkens- marlet. (Gedr. Ver*. No. Ü5.j 11. Voorstel van Burgomoostor 011 Wet houders tot wijziging der Gemeonte-bo- grooting, dienst 1916. Burgemeester en Wethouders hebben voor de aanjtnanden Dinsdagavond te houden Raadsvergadering den Raadsleden een to-tal voorstellen doen toezenden, /.ij stellen voor: overeenkomstig het advies van h.t Col lege van curatoren van het Gymnasium, dat overtuigd 1». dat liet alles in het werk moet stellen om goede leerkrachten te behouden, de tijdelijke aanstelling van den heer J. 1). Meerwaldt, leeranr in de klnssloko talen, in een vaste te veranderen doordien, wegens de uitbreiding van het onderwijs aan de Ambachtsschool waar thans ook gewoon schoolonderwijs wordt gegeven het aantal leerlingen der Bur geravondschool is tcruggeloopen van 136101 29 en dus over eenlgen tijd wellicht pogin gen kunnen aangewend om deze avondschool op tc heffen, de jaarwed do van den Direc teur te verminderen van f730 tot f 300, onder beding, dat de in dc plaats van den heer Groote Haar te benoemen titularis, behalve de verplichtingen, welke voortvloeien uit het directoraat, ten minste 6 uur per week les zal geven; van do hceren J. C, I., Hulskamp en L, C. Huls kosteloos óver to nomen een strook grond nar. dc Wilhelminn-strant, aansluitend bij de bij Raadsbesluit van 29 Februari mede kosteloos afgestane strook grond aan mr. R. R. van dor Mark te verkoo- pen 775 M-. grond achter zijn perceel Ko* ninglnnolaan no, 14 voor f 2.30 den M- aan den heer W. van Gonderon, aannemer alhier, ccn perceel bouwterrein ton Noord oosten van de I'untenburgerlaan, groot 630 M-, voor f 2.50 den M- Nog schreven li. W. aan den Raad Ten gavolge van dc uitbreiding der Ge meente on de voorbereiding en uitvoering van verschillende belangrijke werken Is het niet langer mogelijk, met het bestaande per soneel, werkzaam aan den dienst Gemeente werken, alles naar buhooren uit tc voeren. Da werkzaarobedon van het Grondbedrijf vergen zooveel van Gemeente-werken, dut aanstelling van een Opzichter speciaal voor dat bedrijf noodigIs do dlonst van Publieke werken wordt dan vanzelf verlicht. Tot heden werd het salaris van een der

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1