AMEBSFOOETSuQE C0ÏÏRA3JT. Zaterdag 25 Ml Maart 1916. No. 8701 66e Jaargang. B IJ B L A D kosteloos- L A. DIJLLAEKT Ca. Uitgave van do Naamloozo uimootscliiip „l)o Amersfoortsche Courant, voorhoon Firma A. H. van Clooff" HOOFD-REDACTEUR F. J. FRHJDÜPiaCfi AMERSFOÜR T. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- <yi Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden /i.— franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en ontoigenlngs- advertentifin per regel 1,5 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiön van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ZORTSGRAOBT 9. Itij dit mannier behoort oen benevens het slot van het Stenografisch Raadsverslag. ie zich niet ingang van 1 April doel in schrijven nis abound, ontvangt de lot ilion datum verschijnende nummers li KNS IS li KV lNliEN. De Gedeputeerde Staten van de Provincie Utrecht, gezien het Reglement op de inrichting der Provinciale Griffie, maken bekend, dat, met afwijking van het bepaalde in artikel 6 van bovenaangehaald Reglement, de Bureaux der Provinciale Griffie van t April a.s. af tot 31 October d. a. v. des Zaterdags voor het publick geopend zul len zijn van des voormiddags 9 tot des na middags 1 uur. Utrecht, 20 Maart 1916. De Gedeputeerde Staten voornoemd, VANT LYNDEN VAX SAN DEN BURG, Voorzitter. A. VAN DOORNINCK, Griffier. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 21 Maart n,ift aan W. ARBON en zijne rechtverkrijgenden voorwaarde- 1 ij k vergunning is verleend tot het uit breiden van een rijwielherslelplaats, door plaatsing van een molfeloven voor rijwiel- onderdeel enin het perceel Kroontjesmolen no. 11, kadastraal bekend onder Sectic B no. 2234. Amersfoort, 21 Maart 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers- foort brengen ter openbare kennis, dat bij hun I besluit nan 21 Maart 1916 aan F.. J. l'F.G- j MAN en zijne rechtverkrijgenden voor waardelijk vergunning is verleend tot het uitbreiden van een werkplaats, door plaat sing van een electro-motor van 4 I'. Kvoor het drijven van een zaag- en draaibank in het perceel Koestraat 110 7, kadastraal he kend onder Sectie E no. 5238. Amersfoort, 21 Maart 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA, Kleine oorzaken, groote gevolgen. Zou de zoo uiterst welwillende Garnizoens commandant, wien het een lust is her haalde malen mochten wc daarvan het be wijs ontvangen de burgerij zooveel mo gelijk ter wille te zijn, in overleg met de commandeerendc officieren der bereden troe pen. voor eens en voor altijd willen vcr- biedn-, dat hundpaarden, tuigpaarden ot paarden onder den man worden geleid door de l.angestraat tenzij dit wegens een of ander dienstbelang noodzakelijk is? Gisterochtend omstreeks 10 uur heeft zoo'n geheel noodeloos leiden van paatden over de l.angestraat weer heel wat schade en ongerief veroorzaakt. Schade, die slechts ten deele wordt ver goed ongerief, dat voor de getroffenen wel licht een grootcn nasleep heeft. We zagen het aankomen. Van de Varkenmarkt naderde een irein- 1 soldaat, die twee als trekpaarden opgetuigde paarden naar de stallen der bereden wapens 1 moest geleiden. 1 Ondanks de groote drukte van den markt- j dag ging de man de l.angestraat inde l paarden werden onrustig; in plaats van keert te maken, bleef de man achter zijn paarden loopen. En jawel. Voor den winkel van den heer Oosterveen stond een handkarvóór Van Gend Loos. wiens ruit onlangs ook op vrijwel de zelfde wijze het moest ontgelden, werd een kar afgeladen; van beide zijden trachtten voetgangers, gelukkig geen kinde ren, er door te komen. Opeens gingen de paarden er van door, over de handkar heen een der ruiten van den heer Van Rossum werd door een der paarden, dat zich ernstig verwondde aan j hoofd en voorbcenen. ingedrukt, mcnschen 1 werden onder de voet geloopen 011 eerst voor den winkel van den heer Van Vreu- niingen werden de paarden gegrepen en tm j staan gebrachthetgeen nogal hardhandig I In de etalage van «L'hirondellec werd heel wal schade aangericht, hetgeen te erger is omdat er door het groot tekort aan alles I niet zoo licht nieuwe voorraad kan verkregen. I Een geluk, dat het kelderluik was ge- sloten. I Een Roode Kruis-nian hielp oen ongeveer óo-jarige boerin op, die werd binnengedra gen in Café-rostaurant »Xeufwaar een toevallig aanwezig zijnd officier van gezond heid vermoedelijk drievoudige ribbebreuk constateerde. Ook een zeer bejaard man was er aanvankelijk slecht aan toe, doch bleek later slechts hoofdwonden, doch geen ern stige kneuzingen te hebben. De vrouw werd per politic-brancard vervoerd naar het zie kenhuis. De man moest per rijtuig naar Achtevcld worden gebracht. Bij den heer lluhenkamp werd -- gelukkig stond de deur open een boerin als 't ware naar binnen geworpen. Een mand <net 50 eieren, tot een marktwaarde van ongeveer 8 cent per stuk, verspeelde zij er bij en, wat zeker even erg was, zij was zóo door Jen schrik bevangen, dat dr. Jorisscn er bij te pas moest komen eti zij ten slotte eveneens met een rijtuig naar huis moest gebracht. Een bewoner van Woudenborg zag zijn rijwiel stukgetrapt, doch kreeg geen per soonlijk letsel. En dit alles omdat de militair, in plaats van den Zuidsingel te volgen, het in zijn hoofd had gekregen, do zoo drukke Langc- straat te netnen. Terwijl de tnctischen nog stoffilen te kijken en het geval stonden te bespreken, kwamen viermaal twee paarden van de trein-afdceling, die kennelijk voertuigen naar het kamp had den gebracht, ook door de l.angestraat. De vier koetsiers leidden ze evenmin aan den teugel, doch liepen, lustig zweepklappend en schreeuwend, uchtcr elk span, dat met de hoofden het nu weer angstige mcnschcn- kluwen opzij drong. Waarom volgden ook dezen niet den Zuidsingcl Ten slotte gelukte het aan den agent van politic Enkelaar, dio al aanstonds al het mogelijke had gedaan, de meiischen to be wegen tot doorloopen. We hopen zeer, dat de Garnizoens-com- mandant thans door een enkel ordertje vonr- Command ltalr© Bankvaresnlgitag AMERSFOORT Ijangegraoiit 00 Seherpenzeel Soest. Tel. lutero. ooa Verhuren loketten in hare „LII'S" brniul- en inbraakvrye kluis. goed zal vorbieden, 'lat noodeloos de l.ange straat wordt misbruikt voor ruiterstukjes, die ditmaal zóo droef gevolg hadden. Arm vrouwtje. Ze is dood, de stakkerd, die tot voor enkele weken, geregeld haar «pensioen" bij mij kwam halen. Er zijn meer zielige figuren onder mijn klantjes, bevende oudjes, in wier grot ver eelte handen de peil 011 willig schijnt om zelfs oen kruisje te teekeiien, amechtig hijgende stumpers, afgewerkte machines, door het leven als versleten marteiaal opzij gegooid. Ik vind het elke, week weer aan, een droevig gezicht dien stoet van oude, invaliede honger lijders, waaronder zoovelen met ontbloot hoofd mij hun dank toestamelen voor de on- uoozele ondersteuning. Ik begeer dien dank niet. liet maakt mij droevig, wrevolig, als ik het weinige, dat met moeite gevonden kon worden voor liefde, vergelijk inet de milliardcn, die de haat op eerste aanvrage toevloeien. Maar laat mij u van haar vertelen. Ik geloof niet, dat, ondanks mijn meege voel voor hun misère, het sterven van een dier arme meuschjes me meer zou ontroeren dan het afvallen der bladeren in den herfst. Memento ntori Zij maakte oen uitzonderingik was van d'r gaan houden. Klein, gebogen wijfje, met verschrompeld gezichtje, waarin een paar veel te groote, eerlijke blauwgrijze oogcu spraken van veel lijden, ontbering en teleur stelling. maar tevens van onderworpen ver trouwen. Ze was niet leclijk, Wanneer ik eon grapje maakte en haar «jongtdochtcr" noemde, dan trokken de fijne rimpeltjes om de ooghoeken iels dichter naar elkaar en zonder te lachen kwam er wal zonneschijn op dat uitgeleefde gezichtje, wal haar maakte tot een oude lieve vrouw. Haar sjofele klcodlng onderscheidde zich in ik weet niet wat van de gewone dracht der anderen, terwijl de vrij hoogc stem zucht was 011 prettig om naar te luisteren. Reeds den eersten dag, dat ze aan 't loket kwam, viel zo mij op on had ze mijn sym pathie. Met kinderlijke inspanning deed ze zoo haar best om haar naam nog netjes to schrijven en zoo eerlijk dankbaar was ze voor deze onverwachte ondersteuning, die niet werd uitbetaald als een aalmoes. E11 verder kwam ze elke week trouw, hoewel het loopen haar al spoedig zwaarder begon te vallen. Meermalen heb ik haar aangeboden, het geld te laten thuisbrengenze weigerde steeds en werd wat bedremmeld als ik daarop aandrong, of haar vroeg, waarom dan haar dochter, bij wie ze inwoonde, niet kon komen. Op con Vrijdag in December ontbrak ze voor de eerste maal. 't Was gruwelijk koud, een snijdende Oostenwind glertlu om het wat afgelegen kantoor. Kr waren er meer j dien dag, die den tocht niet hadden durven I ondernemen, niettegenstaande ze elke week I hun uitkecring zoo broodnoodig hebben, Ik miste alleen haar persoonlijk. Ook de vol gende weck, toen het weder buitengewoon zucht was, verscheen ze niet. Hoe dwaas het ook mag klinken, ik voelde het als een leemte en stuurde den kantoorknecht naar haar huis niet vier blinkende nieuwe gul dens, die ik voor haar had uitgezocht. Ik had het niet moeten doen; ik dacht haar een dienst te bewijzen en ik deed, on bewust, de oude ziel zoo'n groot verdriet. Toen de kantoorknecht terugkwam en ik zijn stem hoorde basse 11Nou, da's me een rommel daargeen kleed op den vloer, geen kalen in den kachel, ullcs kaal, 't oude monscb op wat vodden...... al) toen wist ik hei - ntaar to laat waarom mijn arm moedertje, doodop, zélf naar hel kantoor kwa.n. Ze schaamde zich; zo wilde tegen over mij do in-drocvigc armoede van haar ouden d.tg verbergen. 't Loven i.s won 1-rlijk. Ondarks haar en zeventig ja.tr. moedeeit ontbering, stierf ze niet Veertien dagen later had ik haar weor aan het loket. )p mijn vroolijk«zoo, moe- derjc, beu ju daar weer; oppassen hoor «11 niet weer ziele worden werd niet gereageerd. Er haperde iets. «Scheelt cr wat aan De mondhoeken begonnen verdacht t>- trillen, de bevende handen gingen reeds naar den rok om een zakdoek ie zoekenen vóór ik er op was voorbereid, hoorde ik tie biecht van ni-.er dan vijftig jaar ellende. Och, dn geschiedenis was gewoon, Wees. met wat geld. Jong getrouwd. De man te ongedurig voor landbouwer. Achter uitgang, Mot het laatste geld naar de stad, slechte vrienden, drinken, jong gestorven, haar latende zitten zonder een cent, met vijf kin deren waarvan het oudatu meisje twaalf. Armoe, armoe, armoe, 'Ze had er zich doorheen geslagenmaar hou De kinderen, van beten; ..fkomst terug gevallen, hadden hun evenwicht verloren alleen de jongste dochter, d e bulten diende, was terecht gekomen. I)e heide oudsten ge trouwd omdat hot moest«ie eeno zoon naar Amerika om zich aan den dienst tc onttrek ken en haar Benjamin gedood in den Trans- vaalschen oorlog. .Ik zog de geschiedenis was gewoon, Kr is groot'.r ellende in de wereld. Maar ver teld door haarzelve, een flinke, ontwikkelde, knappe boerendochter, ondergegaan in den bitteren bruodstrijd, verworden tot een hoopje menschelijkc ellende, sneed het inij door de ziel. Zo was nu weer bij haar twocdo dochter, waar ze voor ongeveer twee jaar was komen inwonen, Do eerste maul had ze het veertien maanden volgehoudentoen had zo haar oudste gesmeekt otn onderkomen, 't Had niet lang geduurd. I11 een dronken bui had de schoonzoon haar weinig minder dan op straat

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1