AMERSFOIDIE COÜRAIT. Donderdag 30 Maart 1916. No. 8703 66e Jaargang Stadsnieuws. litgave tan de Naamloo/e onnootschap „De Amersfoortsche Couranl, voorheen Firma A. H. van Cleeff HOOFD-REDACTEURVerschijnt l>ins<lair-, Donderdag- en Znlerdagavond. Abonnement per 3 maanden/1.— franco per post/1.15 Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- p_ J, yRBDSRXSS. abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van builen de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHr 9. AMERSFOORT. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. GOEDKOOP RUNDVET. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat vanaf Donderdag 30 Maart a.s. aan hel Levensmiddelen-bureau wederom goedkoop rundvet tegen den prijs van 371/» cent per pond verkrijgbaar zal zijn voor houde.rs van rundvet kaar ten. Amersfoort, 25 Maart 1916. De Burgemeester voornoemd. Van- RANDWIJCR. MAISPRIJZEN. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat vanaf 24 Maart 1.1. de maximum-prijs voor den verkoop van mais is vastgesteld als volgt voor Mixed en Indische mais op f 290 en voor La Plata mais op 1280 per last van 2000 K.G., afgehaald van magaziju of winkel van den verkooper, terwijl voor maismeel 11 o per last meer mag worden gerekend. Amersfoort, 25 Maart 1916. De Burgemeester voornoemd, Van randwijck. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter kennis, dat bij hen is inge komen een verzoekschrift van Anna Hen- drika Apollonia Uiting, weduwe van Lambertus Gerardus Hebing, alhier, betreffende de voortzetting der vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel Groenmarkt no. 16 alhier. Binnen twee weken na dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van de vergunning schriftelijke bezwaren inbrengen. Amersfoort, 29 Maart 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter kennis van de ingezetenen, dat op Woensdag 12 April 1916, des na middags ten drie ure, in het voormalig Werk huis, aan den Westsingel alhier, gelegenheid zal worden gegeven tot kostclooze inenting. Vestigen er voorts de aandacht op, dat bij de aanmelding het vertoonen van een geboortebewijs of trouwboekje gewensckt is. Amersfoort, 29 Maart 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. n Amers- Gelet op art. 54 laatste lid der Gemeente wet, Brengen ter openbare kennis, dat de Raad in ^ijne openbare vergadering van den 29 Februari 1916 heeft benoemd tot leden van de Commissie van bijstand voor Maatschappe lijk werk de heeren J. W. Jorissen, H. Koning, H. J. de Kempenaer en J. A. Rant en als Voorzitter dier Commissie is aange wezen de Burgemeester, terwijl als Voorzitter van de Commissie van bijstand voor de plantsoenen, enz. in den vervolge zal op treden de heer R. G. Rijkens, Wethouder. Amersfoort, 28 Maart 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. l)e macht der neutrale Staten. Winstbejag der neutrale landen door leve ring aan oorlogvoerende partijen verlengt ongetwijfeld den duur van den wereldbrand. Het aantal slachtoffers en verminkten zou zonder zoodanige leveranties aanmerkelijk worden beperkt. Noch de levering van munitie als anders zins door Amerika of andere landen, noch het inschrijven op oorlogsleeningen van de strijdenden in het land van neutralen kan bevordelijk zijn aan de belangen van de menschbeid. Aan die winsten kleeft men- schenbloed. Niet-levering aan elke natie, die in oorlog is, gedurende den krijg, door alle verbonden neutrale naties, zal allereerst de levensmid delen tot zeer lage prijzen terugbrengen en met andere artikelen de onderlinge omrui ling regelen en bevorderen. Vereeniging der neutrale Staten tot een tegenmacht tegen de willekeur van oorlog voerenden, is sedert lang dringend noodza kelijk. Escorte door de oorlogsvloten van verbon den neutrale Staten van aller handelsvloten, die producten van koloniën of voor ruiling aanvoeren, maken front tegen dwinglandij en machtsmisbruik van onze oorlogvoerende vrienden tegenover alle neutralen. Die neutrale landen verbinden zich voor nu en voor het vervolg, hun geschillen over en weer te doen beslissen door het Hof van Arbitrage. Zij komen overeen, dat hun onderdanen slechts verplicht zijn. de grenzen van bun vaderland of bun koloniën te verdedigen eb dat daar buiten de macht van het vaderland over hen ophoudt. Zonder eenigen toevoer door neutralelan den wordt de beëindiging van den wereld- krijg bespoedigd, de uitputting verhaast. De macht der neutrale landen daarom ver- eenigd, dan worden ook de kleine Staten weer baas in eigen huis. De tijd voor zoo danige vereeniging is thans rijp en de oor logvoerenden zullen in de verbonden macht der neutrale landen bun allereerste toekom stige leveranciers hebben te zien. die zij noodig hebben, onmiddellijk na den vrede, en die voor den vrede hun strijdende vrien den noodig kunnen hebben om tot een be ëindiging van dien strijd te komen. Aan de diplomatie der neutrale landen verleene men de schoone taak, de beëindi ging van den wereldbrand voor te bereiden. Aldus een inzender. Zeer juist, waar bet betreft de levering van oorlogstuig welk fatsoenlijk meusch drukt een paar plukharende baliekluivers een tabaksdoos, een mes, een revolver in hand en niet minder juist, waar het aangaat het financieren van dezen gruwelijken oorlog, zooals thans Amerika weer doet voor Por tugal. Doch het verbieden van allen uitvoer is onmogelijk. Na dezen oorlog komt er vrede moge dit heel spoedig bet geval wezen 'en na dien vrede zouden stellig represaille-maat regelen worden genomen sterker nog, thans reeds. Wanneer we aan Engeland geen zui velproducten zenden, zendt het ons, om maar iets te noemen, geen katoen en ligt Twente stil; Duitschland zal ons onmiddellijk zijn steenkolen onthouden en we zitten zonder licht en vuur. Eigenlijk pas door dezen wereldkrijg is glashelder gebleken hoe internationaal-afhan- kelijk alle Staten van Europa, zelfs van ge heel de wereld, zijn van alle overige. Naar rechts èn naar links wordt "uitge voerd ook ten deze betrachten we de meest mogelijke onzijdigheid dat er naar rechts en naar België het meest wordt ge smokkeld, spreekt vanzelf. Omtrent het smokkelen bestaan uit den aard der zaak geen gegevensaangaande den zijn die wel te vinden, namelijk in de .Statistiek betreffende den in-, uit- en door voer, welke wordt uitgegeven door het Mini sterie van Financiën en dus moet worden aangenomen als volkomen betrouwbaar. Bepalen we ons nu eens tot het artikel vleesch en vet dan blijkt, dat niettegen staande de uit vo,er is verboden (van levende runderen en varkens bij Kon. besluit van 23 December 1914, Staatsblad no. 613, van rund- vleesch cn varkensvleesch bij Kon. besluit van 18 Februari 1915, Staatsblad r.o. 109) er door middel van consenten er nog aardig wat levend vee en ook geslacht vée over die zoogenaamd gesloten grenzen gaat. Onder no. 154 (rundvee, fokvee, melk- en kalfkoeien) staat in boven genoemde offi cieele statist'ek vermeld, dat in Februari 1916 zijn uitgevoerd naat België 20 stuks naar >alle andere» landen 7836 stuks. Te zamen 7856. In de maanden Januari cn Februari van dit jaar te zamen zijn uitgevoerd naar België 25 stuks naar alle andere landen 11 309 stuks. Te zamen 11 334. Dat kan nogal voor een land, waar het vleesch zoo buitensporig duur is geworden. Oók door den watersnood. Het is een bijna onvergeeflijke nalatigheid, dat de duizen den bij die ramp verdronken koeien, kal veren, varkens en schapen niet onmiddellijk ter plaatse zijn gevierendeeld, naar de open- bare slachthuizen gezonden en daar na keuring en onder deskundig toezicht zijn gekookt tot bussenvleesch (cooked meat, vroeger ook hier te lande gegeten), dan wel bevroren vleesch. Het eenige excuus voor deze nalatigheid is wel, dat allen zijn over vallen door den ramp, waardoor zelfs de Rijks-veeartsen ter plaatse niet hebben ge- dacht aan een zooveel mogelijk bewaren I van het vleesch der verdronken gezonde dieren. 1 Tot zoover wat betreft levend vee. Voor het geslachte zien we naar België in Februari 1916 uitgevoerd 19000, naar Groot-Brittannië 89000, naar «Pruisen» (al dus luidt de opgave) 3918000, naar «alle andere» landen 243 000 Kilogram vleesch (waaronder bevroren en afgekoeld rund- en kalfsvleesch). Voor Januari en Februari bedraagt de hoe- 1 veelheidnaar België 323 000, naar Groot- Brittannië 336 000, naar Pruisen 6 057 000, 1 naar «alle andere» 263 000 Kilogram. Versch varkenvleesch in Januari6000 Kilogram naar Groot-Brittannië, 2 901 000 naar Pruisen, naar «alle andere» 1000; in Januari en Februari32 000 naar Groot- Brittannië, 7424000 naar Pruisen, 219000 naar «alle andere». Opnieuw zeggen wedat kan nogal voor een land, waar het vleesch zoo buitensporig duur is geworden. Het beste fokvee wordt uitgevoerd, zelfs stamboekvee en dit niet voor aanfokken maar 1 het wordt geslacht om te voorzien in het gebrek aan vleesch Terwijl in F'ebruari 1014 (in gewonen vredestijd) 423 ton rund- en kalfsvleesch i werd uitgevoerd, bedroeg dit in Februari m dit jaar 3918 ton. Met varkensvleesch i het zelfde verschijnsel: 341 ton in 1914, en in dit jaar 2901 ton (alléén over Februari). Het is wel een reuzentaak voor onze Lands- regeering, den uitvoer te houden binnen zekere perkenwe mogen ons gelukkig prijzen, dat zij ook dit deel van haar uiter mate zware taak zóo goed weet te volbrengen. Fletgeen de geachte inzender verder schrijft (alinea 5 seqheeft onze meest volledige instemming. Men kan bij het Bestuur van het Vorste lijk 's-Gravenhaag dan een strijkijzer gaan koopen en als men dit in éen keer niet kan betalen dan betaalt men dit met een kwartje in de maand Tot nu toe zorgde de particuliere nijver heid er voor als men zulke technische zaken noodig hadmaar in het vervolg bestelt men zoo'n dinchie bij den Burgemeester. Als er reparatie aan is dan stuurt hij zijn klant echter weer naar de particuliere nijverheid, want het is hem wel wat lastig om al die karweitjes na te loopen. Mij is tevreden met het eerste zoete winsje. De particuliere nijverheid stelt zich echter de vraag: Gaat dat in goede richting en doet het Haagsche Gemeentebestuur wel verstandig om, van zijn kant, dén tcchnischcn middenstand een hak te zetten door met Gemeentelijkgeld.grootendeels bijeengebracht door den middenstand, zijn eigen midden standers concurrentie aan te doen? Hands off! moet de Gemeenteraad tegen zulk gedoe zeggen. Het is nog maar een voorstel en dc Raad van 's-Gravenhage zal vermoedelijk verstan diger zijn dan het Dagelijksch Bestuur van die Gemeente. Er is geen enkele plausibele reden voor zoo'n Gemeentelijk Aibetalings- magazijn. Wil het Bestuur der Hofstad de burgerij het een en ander gaan verkoopen op voordeelige betalingsconditiön, welnu, het ltebbe dan den moed, te beginnen met het eerst noodige. Dan komt aan de orde de levering van brood en van melk, van vleesch en van groenten. Ook schoeisel en kleeding gaan vóór, vooral het laatste; want wat heeft een burger aan een strijkijzer als hij geen kieeren heeft, die zoo in het voorjaar eens weer opgestreken moeten worden? In een land, dat de nijverheid bevordert, wordt de nationale welvaart verhoogd. Een stad, die eigen burgers met haar eigen gemeen- telijkgeld concurrentie gaat aandoen, heeft nog geen notie van de waarheid, dat nijvere en door handel bestaande burgers de sociale welvaart bevorderen. Méér bevorderen dan anderen, die alleen sociaal doen om zoogenaamde volksvrienden te kunnen zijn. De middenstanders behooren óok tot het volk van Nederland. Een Gemeentelijk afbetnliiigsmiigazijti. Nu dreigt ook in Den Haag een Gemeente lijke concurrentie gelijk aan die te Amster dam een winkel van de Gemeente. In de bladen kon men dezer dagen lezen, dat het Dagelijksch Bestuur der Gemeente 's-Gravenhage van plan is, een afbetali'ngs- magazijn er op na te gaan houden. In de Remonstrantsche kerk worden aan staanden Zondag des ochtends om 10 uur een godsdienstoefening voor jongelieden van 10 tot t6 jaar en des avonds om 7 uur de gewone dienst voor de gemeente, beide onder voorgaan van ds. Hooykaas. Voor de plaatselijke afdeeling van het Religieus-socialistisch verbond zal des avonds om half zeven in de Doopsgezinde kerk spreken ds. A. R. de Jong, uit Helmond. Op het tweetal voor de Chr. Gereformeerde gemeente hier 1 lokaal «De Zaaier») zijn ge bracht ds. A. FI. Hilvers, uit Drachten, en ds. Joh. van der Vegte, uit Onstwedde. Iti de hier gehouden vergadering van het ressort Amersfoort—Utrecht van het Ned. Israelietisrh kerkgenootschap is in principe besloten, zoo mogelijk, in combinatie met het ressort Drente eeji opperrabijn te be noemen. Tot lid der Centrale commissie toi de algemeene zaken van dat kerkgenootschap in Nederland is voor het ressort Amersfoort Utrecht herkozen de heer A. Herschel Bz. De nieuwe 4pets. oorlogsieening van 125 millioen was gistermiddag weer ruim overteekend. Van de rond 183 millioen voor welke werd ingeschreven, gaf Amsterdam 90, Den Haag 25 en Rotterdam 24 millioen. Aan de »voorwaarden« ontleenen we dit novum, een gevolg der actie welke van Amersfoort uitging: Aan het bij elke schuld bekentenis behoorend couponblad is een stor-

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 1