Stadsnieuws. Correspondentie. uit ilc omstandigheid, dat de muntgaavnr- bruikers in December zoowel licht- als kook- gas afnemen, en dus het kookgasverbruik der muntgas-installaties ln deze maand de fabriek betrekkelijk zwaar belast. Het bedrag onder III ia daarentegen voor muntgaa weer lager dan voor zuiver lichtgas, daar de muntgasverbruiker gedurende de maxi- tnura-uuraflcvering wel licht brandt, doch niet zoovele als de zuivere lichtverbruikera (bijv. winkels). Afgescheiden hiervan toout de tabel echter, dat een prijsverschil van 2 cent tuaachen licht en kookgas niet gerechtvaardigd is en veeleer i cent meer juist zou zijn. Het hangt ei nu maar van af op welk standpunt men zich thans wenscht te stellen. Wat mij betreft, zou ik aldus wenschen te redeneeren: De prijs van het lichtgas is niet te laag en de Gemeente zal het, hoe meer de prijzen der grondstoffen stijgen, met des te meer stelligheid moeten blijven afle veren tegen -cent per M', waarop dan, althans nu nog. een winst van i.l>: cent of ongeveer 27U, pet- wordt gemaakt. Volgens de "tabel, zou de verkoopsprijs van kookgas dan moeten bedragen 4.85 X t.aj'/s P" M3, of afgerond 0 cent per M3., en van muntgas: 6.20 X i-a"5 cent' Het resultaat van deze beschouwing zou dus zijn, dat het kookgasverbruik de fabriek tegenwoordig reeds op zulk een wijze, voor namelijk ten gevolge van het Decemberver- bruik, belast, dat verhooging van den prijs met minstens 1 cent gerechtvaardigd zou zijn. terwijl verder blijkt, dat bij handhaving van den prijs van 7cent de muntgasverbruikers het gas betrekken op aanmerkelijk voordeeliger condities dan de anderen. Het krachtgaa zou desnoods op O/2 cent kunnen blijven, wat echter met bet oog op de versnippering van prijzen en in verband met de mogelijkheid voor de klein-industrie om goedkoope electriscbe drijfkracht in te voeren, niet gewenscht is. Er blijkt verder uit. dat hoe meer het verbruik zich regelmatig over het geheele jaar en over elk etmaal zal gaan verdeelen. een eenheidsprijs voor het gas het verre toekomstbeeld is. Zoover zijn we echter te Amersfoort nog lang niet. Ten einde echter hieraan wat dus de prijs berekening betreft, bet publiek langzamer hand te gewennen, zou het misschien aanbe veling verdienen, het kookgas thans reeds op o'/2 cent te brengen, hetgeen toch aan de harïd van de prijsberekening verdedigbaar zou zijn en, bij meerdere toepassing van knok en vooral verwarralngsgas, al spoedig met de werkelijkheid geheel overeen zou komen. De groote fout. die bij de berekening van de op het afgeleverde gas behaalde winst is gemaakt, is juist dat men dien idealen toestand reeds aanwezig acht en de productie-gelijk heid (onder I) ook toepast op de aflevering De lagere prijs van het kookgas is mis schien bij de invoering ten onrechte uit sluitend verdedigd als een middel om de gas- aflevering te vergrooten. Na het bovenstaande zal het toch duide lijk moeten zijn. dat indien bijvoorbeeld voor een nieuwen tak van industrie, of iets anders, een flinke hoeveelheid gas noodig is, uitsluitend in de avonduren en in den winter, dit gas, hoewel het tot de laatste M3 zou behooren. en volgens de redeneering dus goedkoop z.ou kunnen worden afgeleverd, integendeel hé el duur zou moeten worden verkocht. Ken afnemer daarentegen, die al het be- noodigde gas in den zomer en overdag af neemt. zou daarentegen een prijs kunnen worden geoffreerd, bijna overeen komende met de productiekosten onder 1. Hoewel de kostprijsberekening van gas een weinig minder gecompliceerd is dan die van electriciteit, is er toch vooral heel wat technische kennis voor noodig om een en ander goed uit elkaar te houden. Ten slotte geef ik hier nog het resultaat van de berekening, gesplitst naar de verschil lende kosten (zonder winst): I. voor eiken M" per jaar 2.45 cent. II. voor eiken M'1 verbruik in de maand December 12.6 cent. III. voor eiken M" deelname aan de maxi- mum-uuraflevering f 11.— IV. de kosten van administratie, onderhoud, directie, rente en afschrijving meters, dienst leidingen, installaties, enz. "'voor licht- en kookgasaatisluitingen van f4 tot f 5 voor kleine en groote verbruikers, voor muntgaaaansluitingen gemiddeld f;. Deze kosten drukken natuurlijk niet even redig naar bet verbruik in M". Door optelling van de bedragen onder 1. II, III en IV kan op deze wijze voor eiken verbruiker afzonderlijk worden berekend hoe veel de kosten van het aan hem geleverde gas bedragen, indien bekend zijn het jaarver bruik, het Deceraberverbruik, het aandeel in de grootste uuraflevering en de kosten van de aansluiting. Met het bovenstaande meen ik U enkele belangrijke gegevens te hebben verstrekt. W. stellen thans, gelijk we reeds in het kort meedeelden, den Raad voor I. hen te machtigen a. plannen te doen ontwerpen tot systema tische verbetering van de binnenstad, waarvan de kosten ongeveer f 500 000 zullen bedragen, te verwerken in tien jaren, elk jaar ongeveer f 50 000, h. plannen te doen ontwerpen tot voor ziening In de behoefte aan schoollokaliteiten, voor het l.ager-. Middelbaar- en Hooger onder wijs, waarvan de kosten niet meer zullen bedragen dan f500000. c. over te gaan tot uitvoering van het plan tot reorganisatie van den Reinigings dienst overeenkomstig het voorloopige plati- De Groot, waarvan de tolaalkosten niet me-r zullen bedragen dan f 300 000. d. voorstellen te ontwerpen tot verbetering der salarissen vati de leeraren bij het Hoo ger- en het Middelbaar onderwijs, e. tct gedeeltelijke dekking der uit voren bedoelde besluiten voortkomende lasten, plan nen te ontwerpen tot wijziging der Straatbelas- ting en tot invoering cener Rioolbelasting- II. dat de Raad besluite, met afwijking van bot bepaalde in art. 8 der verordening, de verplichte uitkeering door het gasbedrijf aan de Gemeentekas, voor de jaren 1916, 1917 en 191S te stellen op f 75 000, onder voorwaarde, dat ook over 1915 de helft van de meerdere winst boven f 55 000 niet aan de Gemeentekas zal worden uitgekeerd, en dat, bijaldien in de jaren 1910,1917 enigiS meer winst mocht worden gemaakt dan f 75 000. dit meerdere niet aan de Gemeente zal worden uitgekeerd. III. dat de Raad besluite: 1. te bepalen, dat van af t April 1916 de prijs van het kookgas zal bedragen 7'/a ct. per M-°- en die van het lichtgas S'/2ct. per Ms. 2. te bepalen, dat dit besluit zal worden herzien uiterlijk 1 Januari 1919. IV. Dat de Raad besluitein te trekken alle verordeningen en besluiten tot instelling en regeling van de jaarmarkt of kermis, met de bedoeling, dat deze niet meer zal worden gehouden. (Wordt vervolgd). Vredesklankeu. lie Romeinsche correspondent van »De lijd< seint aan zijn blad: Naar ik van welingelichte zijde verneem, worden ten Vaticane stappen overwogen om naar aanleiding der redevoeringen van den Duitschen Rijks-kanselier en den Engelschen Minister Asquith, langs diplomatieken weg zekere vragen t<* stellen. In de l.uthersche kerk zullen aanstaanden Zondagochtend nieuwe leden worden beves tigd, ook leerlingen van de afdeelingen Hil versum en Nijkerk van den Ned. Protestan ten Bond. Dr. II. J. Toxopeiis, leeraar van beide afdeelingen. zal de plechtigheid leiden, welke wordt verhoogd door solo-zang. Ook in de Remonstrantsche kerk worden Zondag nieuwe lidmaten bevestigd, door ds. I. Hooykaas. Voor de plaatselijke afdeeling van het Religieus-socialistisch verbond hoopt des avonds te half zeven in du Doopsgezinde kerk voor te gaan ds, K. F. Proost, uit Drempt, De Eerste Kamer vergaderde Dinsdag middag in comité-generaal. Tegenover de opmerking van een der 9 leden, die deze vergadering hebben aange vraagd, als zou de Eerste Kamer, die met de Tweede de volksvertegenwoordiging vormt, zijn gepasseerd, antwoordde de Minis ter-president, dat de Regeering volkomen bereid was. ook dc Eerste Kamer in te lich ten in comité-generaal. Zij oordeelde de vorige week de voorlichting der Tweede Kamer in comité-generaal alleen noodig omdat deze toen tóch bijeen was, doch meende, dat aan een afzonuerlijke bjjeen- roeping der Eerste Kamer een bijzondere beteekenis zou zijn gegeven cm loos alarm zou hebben gemaakt. Het comité-generaal duurde een kwartier. De openbare vergadering werd even her opend, doch bijna onmiddellijk weder geslo ten en de zitting verdaagd tot 25 April. Het verslag der Staats-commissie voor het onderwijs (de zoogenaamde bevredigings commissie) ingesteld bij Kon. besluit van 31 December 1913, is thans verschenen. Het door haar voorgestelde nieuw art. 192 Grondwet luidt 1. Het onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der Regeering; 2. Het geven van onderwijs is vrij, be houdens het toezicht der Overheid, en boven dien, voorzoovcr het algemeen vormend zoowel l.ager als Middelbaar onderwijs be treft, behoudens het onderzoek naar de be kwaamheid en de zedelijkheid van den onderwijzer; het een en ander door de wet te regelen; 3. Het openbaar onderwijs wordt, met eerbiediging voor ieders godsdienstige be gripper, door de wet geregeld; 4. Overal in het Rijk wordt van Over heidswege de gelegenheid gegeven tot het ontvangen van voldoend openbaar algemeen vormend Lager onderwijs; 5. De eischen van deugdelijkheid, aan het geheel cf ten deele uit de openbare kas te bekostigen onderwijs te stellen, worden bij de wet geregeld, met inachtneming, voor zoover het bijzonder onderwijs betreft, voor de vrijheid van richting. 6. Het bijzonder algemeen vormend l.ager onderwijs, dat aan de bij de wet te stellen voorwaarden voldoet, wordt naar den zelfden maatstaf als het openbaar onderwijs uit de openbare kas bekostigd. De wet stelt de voorwaarden vast, waarop voor het bijzonder algemeen vormend Middelbaar en voorbe reidend Hooger onderwijs bijdragen uit «Ie openbare kas worden verleend 7. De Koning doet jaarlijks van den staat van het onderwijs aan de Staten-Generaal verslag geven. De Regeering heeft afwijzend beschikt op het verzoek der spoorweg-maatschappijen om met 1 Mei den zomertijd in te voeren. Nochtans bestaat er kans, dat ook Neder land zal volgen het goede voorbeeld van omliggende Rijken om. door het eenvoudig vooruitzetten van alle klokken, een uur dag licht te winnen en een uur kunstlicht te sparen. De Minister van Landbouw heeft maat regelen moeten nemen om de zuinigheid van het tarwc-verbruik te bevorderen en daarom bepaald, dat met ingang van morgen de meelfabrikanten voorloopig geen tarwebloem mogen maken. Zoodra de in den lande aanwezige voor raad is verbruikt, doch uiterlijk met ingang van Tweeden Paaschdag, zal slechts bruin tarwebrood mogen worden gebakken hehalve dan voor hen voor wie op medische gron den het gebruik van bruinbrood onraadzaam wordt geacht. De Minister meent te mogen verwachten, dat zoodra algemeen bruin tarwebrood zal moeten worden gebruikt, dit voor hen die te voren gewend waren, wittebrood te ge bruiken. geen reden zal zijn oni zich te be dienen van het goedkoope bruin tarwebrood, dat op de broodkaarten wordt verkrijgbaar gesteld. Jhr. A. E. van l orecst, adjunct-inspecteur der posterijen en telegrafie te Utrecht, is is met ingang van 1 Mei benoemd tot in specteur te Zwolle. De jongedames A. C. van den Assen, H. E. Rraun en C. M. van der Heiden verwier ven de akte van bekwaamheid voor onder wijzeres. Dr, H. R. Kruijt. oud-leerling der Hoogere Burgerschool hier, is benoemd tot buitenge woon hoogleeraar in de faculteit der Wis- en Natuurkunde aan de Rijks-universiteit te Utrecht voor het onderwijs in de Physische chemie. Mejuffrouw C. Natte, thans te Ermeloo, is benoemd tot Directrice der naaischool in Alberts-dorp. De heer H. H, Prakke, Directeur der gas fabriek te Veenendaal en Secretaris van de Kanaal-vereeniging >Dc Geldersche vallei", is benoemd tot Directeur der gasfabriek te Door het Departement van Oorlog wordt meegedeeld, dat, in verband met het voor komen van gevallen van nekkramp in ver schillende Gemeenten van ons land, de opkomst van de miliciens der lichting 1916 en van landstormmannen, die in het tijdvak van ib tot *0 April was vastgesteld, wordt uitgesteld. Onze lezers kennen het Bureau tot publi catie van Wetenschappelijk nieuws te Am sterdam. Dat bureau, dat reeds een zeer omvangrijk gebied bestreek, heeft thans een nieuwe belangrijke uitbreiding in de afdee ling schriftelijke cursussen ondergaan. Het aantal cursussen is thans gestegen tot 175. Het is haast niet te gelooven, waar voor thans al niet wordt opgeleid. Behalve de gewone schoolvakken, wordt door deze grootste inrichting van onderwijs in Neder land en meest uitgebreide correspondentie- school ter wereld, onderwijs gegeven in de techniek der administratie, de techniek der bedrijfsreclame, bedrijfsleer (organisatie en taktiek), geldbelegging (Bcurstechnick), de techniek der étalage; verder omstreeks 20 talendan opleiding tot kunstgenot, o.m. litteraire esthetica, beeldende kunsten onder leiding van twee beroemde schilders, waarbij eei. bezoek wordt gebracht aan de verschil lende Nedcrlandsrhe museadan orgelspelen, pianospelen, journalistiek onder leiding van jhr. Jan Kex'.i en dr. F. H. Fischer, een serie cursussen voor de vrouw, en eindelijk opleiding voor bijna alle ambten en beroe pen, enz., enz. Aan de afdeeling schriftelijke cursussen van het Bureau zijn thans 50 leerkrachten verbonden (meest docenten aan Hoogere Burgerscholen). Het aantal leerlingen be draagt thans 4600, waarvan 90 pet. der leerlingen is geslaagd. De plaatselijke afdeelingen van het meisjes- gilde en de Ned. Padvinders Vereeniging geven Zaterdagavond een wel voorbereide soiree in »Amicitia-.. Tweeden Paaschdag hopen allen tegen woordig te zijn bij de groote revue voor alle Nederlandsche Padvinders, welke door Z. K. H. den Prins der Nederlanden bij het station De Bilt des middags om 2 uur wordt gehouden. De afdeeling Amersfoort en omstreken der St. Lebuinus-vereeniging hield, naar »De Eembode* bericht, een vergadering waarin werd besproken de vraagHoe moet de salarisregeling der R. K. onderwijzers zijn Na uitvoerige toelichting en bespreking kwam men tot het besluit, in de Algemeene vergadering een uitspraak uit te lokken over de volgende punten: a. een bevoegdheid op circa 20 jarigen leeftijd b. een algemeene salarisregeling met uit sluiting van alle toelagen, en wel als volgt: aanvangssalaris f800; acht jaarlijksche ver hoogingen van f 100 zes tweejaarlijksche verhoogingen van fioo; verhooging van het salaris voor het hoofd der school f 300 voor iedere bijacte, waarin onderwijs wordt gegeven f 100. De gronden, waarop de vergadering deze ontwerp-salarieering baseerde, zijn de vol gende De ontwikkeling der onderwijzers moet op hooger peil worden gebracht. Daarvoor is een zeer verbeterde opleiding noodig, zoo dat op ongeveer 20-jarigen leeftijd de be voegdheid voor het geven van onderwijs kan verkregen worden. Op dien leeftijd acht men een salaris van f800 beslist noodzakelijk. De daarop volgende acht jaarlijksche ver hoogingen van I 100 zijn zeer noodzakelijk, opdat een onderwijzer, gekomen op den huwbaren leeftijd, die men zich op circa 28-jarigen leeftijd dacht, in staat zal zijn, een huisgezin te stichten, zonder zich in vele opzichten te moeten bekrimpen. Daar voor is een salaris van i 1600 zeker noodig meende men. Na dezen tijd nemen de behoeften van een normaal gez.in regelmatig toe en achtte de vergadering om de twee jaar een ver hooging van f too niet overbodig, zoodat men dan op een leeftijd van circa 40 jaar het maximum salaris van f2200 heeft bereikt. Tot afgevaardigden ter Algemeene ver gadering werden gekozen de dames Majoor en Cremer en de heeren Jagers, Van Buyte- nen. Breemer. I.cemrijse, Slager en I.uyf. Ter veemarkt golden guste koeien f 200 tot f 230, kalf koeien f 200 tot f 300, kalf- vaarzen f tSo tot f 220, kalveren f 10 tot f 20. Er werden aangevoerd 30 koeien en 20 kalveren. De drie electrische ontladingen, die gister avond omstreeks half zeven heel wat ont steltenis brachten, hebben, voorzoover na te gaan, geen schade aangericht. Afscheid van den winter? Wij onderschatten hetgeen we hebben en overschatten hetgeen we zijn. Uit den Omtrek. Met den bouw der Ned. Hervormde kerk bij het station De Bilt zal nu weldra worden begonnen. Te Utrecht zal dc prijs van het gas ■'iok het muntgas worden verhoogd met 1 cent en worden gebracht op 7.5 cent voor gewoon en 8 cent voor muntgas. De barbiers te Zeist voeren aanstaanden Zondag in de volledige Zondagssluiting. Wanneer volgt Amersfoort Monogram. Ook voor U geldt de regel, welko geen uitzondering gedoogt, dat de Redactie (en niemand buiten deze) moet weten wie dc inzcnd(st)er is van een bijdrage. Wilt U dus het geheim van uw monogram ons ontsluieren Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp 18. Oudheidk. museum Flehite. Dinsdag Theosofische leeszaal. Vrijd. tot Dond. Bioscoop I-angestraat Zat. tot Maand. Bioscoop »De Arend*. 14 Apr. Dr. De Hartog, 'I heos. loge, 15 Apr. Padvinders-soirée. Am. 25 Apr. Emma-bloempje. 21 Mei Encycliek-feest. 3/6 Juni Tentooiist. Natuurhist. vereen. Am. HULPBANK TB AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal een commissie uit het Bestuur op MAANDAG 17 APRII. aan staan d e, 's namiddags ten TWEE uur, zitting houden ten Raadhuize, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERMS. p. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester.

Amersfoortsche Courant | 1916 | | pagina 2